Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+21
komiza
turbozd
dubrovcanin
Dean
Orthodox_Celt
ERVINO
Edi
Carduel
crv
dragutin rajnović
pavao
čajka
ikayke
zoran ptice pjevice
damir64
PESTI
sestoperac
zoranV
Fago
vansal
BOSKO
25 posters

    Boško 2011

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by ERVINO čet 6 lis - 19:31

    Fago prijatelju nije Talijanski nego OMJ standard gdje se točno navodi da boje moraju biti prirodne ... ima 2-3 stranice sa svim mogučim kombinacijama ... dozvoljeno je karotinirati samo fauna x kanarinac kada su obe ptice na crvenom faktoru (sj,juričica,fanganel,mex.kimpla)ali ni tada hibridi nesmiju pokazivati ljubičastu boju perja kljuna i noktiju.....kombinacija češljugar x kanarinac = krila ŽUTA ili NARANĐASTA, maska od ŽUTE do CRVENE može i BIJELA !!! dakle nijedna ptica iz tvojih navedenih kombinacija NEMA PREDNOST po pitanju stavke BOJA ... ali crvenilo na prsima i ramenima je ozbiljna greška i to prijatelju nije ništa novo Very Happy

    PS Koliko će koji sudac primjenjivati OMJ standard mene nije briga Very Happy
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by Fago čet 6 lis - 19:44

    ERVINO je napisao/la:Fago prijatelju nije Talijanski nego OMJ standard gdje se točno navodi da boje moraju biti prirodne ... ima 2-3 stranice sa svim mogučim kombinacijama ... dozvoljeno je karotinirati samo fauna x kanarinac kada su obe ptice na crvenom faktoru (sj,juričica,fanganel,mex.kimpla)ali ni tada hibridi nesmiju pokazivati ljubičastu boju perja kljuna i noktiju.....kombinacija češljugar x kanarinac = krila ŽUTA ili NARANĐASTA, maska od ŽUTE do CRVENE može i BIJELA !!! dakle nijedna ptica iz tvojih navedenih kombinacija NEMA PREDNOST po pitanju stavke BOJA ... ali crvenilo na prsima i ramenima je ozbiljna greška i to prijatelju nije ništa novo Very Happy

    PS Koliko će koji sudac primjenjivati OMJ standard mene nije briga Very Happy

    Poštovanje Ervino!
    Sve to stoji... i prije je bilo tako...

    Hibridizacija je po mnogima umjetnost, a umjetnost po definiciji nije sputana!

    Po meni nije pametno ništa zabrinjavati, niti sugerirati kako do nečega doći. Ako je 'prirodno' kriterij onda po meni puno bolje prolazi crvena maska nego narančasta uz sve druge nedostatke na ramenima i prsima koje ima (u manjoj mjeri, ali ima) i nekarotinirana ptica ako je parena s pticom na crvenoj podlozi.

    Prirodno je da je maska CRVENA, barem fenotipski, a mi ocijenjujemo FENOTIP.

    Znači pitanje je od kojeg zla izabrati manje... A kad hibridi s češljugarom budu dovedeni do savršenstva u RH onda neće biti ovih diskusija ni dileme!

    Pozdrav,

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by ERVINO čet 6 lis - 20:12

    Mislim da je Boško izabrao manje zlo i da su mu hibridi odlični Very Happy
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by Fago čet 6 lis - 20:27

    ERVINO je napisao/la:Mislim da je Boško izabrao manje zlo i da su mu hibridi odlični Very Happy

    Slažem se prijatelju... tim više jer sam ih gledao uživo!
    A jeli to dovoljno za pobjedu vidit ćemo kad stigne konkurencija cheers


    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by crv pet 7 lis - 1:43


    Zanimljiva rasprava kod pravoga domačina. Arrow

    Mene recimo zanima bočni crtež kod bastarda grdelina .Kako ga gledati , razmotriti?
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by BOSKO pet 7 lis - 13:21

    Ja sam samo iznio moj stav.Predložio sam raspravu,jer smatram,da nas ima različitih razmišljanja.Ja ih,sigurno,neću karotinirati,ni sad,ni ubuduće.Međutim,tvrdim da ima ptica koje ne smiju ni vidjeti karoten,a isto tako,ima ih,kojima bi dobro došlo karotiniranje.Moram malo poslikat roditelje ptica,i njihove mlade,da bi mogao objasnit,o ćemu govorim.
    Baštardi me u principu,ne zanimaju.Pošto kanarince ne držim,oni su mi vid zabave,da ubijem 2-3 mjeseca,dok FE ne počne radit.Cijeli svoj,tičarski vijek,tvrdim da su baštardi ptice bez namjene.I ovogodišnje baštarde moram riješit iz kuće,prije sezone parenja,jer svi znate,kako se ženke ponašaju,kad baštarad počne derat.Svađe,perja,i ostalih veselja,na pretek.
    E sad,malo o standardima.Konkretno za verdune,u Plavoj knjizi,postoji samo opis boja,i to samo za mutacije.Normal se nigdje ne spominje.Po meni je to,kao da radiš Zakone,a nemaš Ustav.Nitko se nije potrudio,da bar prepiše,i prevede, OMJ standard.Tako se stvaraju nedoumice,i razlike u suđenju.Standard,koji je Fago postavio na svojim stranicama,sam preveo ja,i njega se slijepo držim.A taj standard,govori nešto drugo,nego što je kod nas praksa.Mi još uzgajamo,a,dobrim dijelom,i ocjenjujemo na način "vidi mi verduna,ko strila".
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by crv pet 7 lis - 22:44

    Boško 2011 - Page 4 112233axatisforeasizamp

    Ovaj nije baš ,,strila'' Very Happy Prilikom fotografiranja ova ptica je malo izneredila letno pero . Dokaz da ptice treba privikavati i na ,,kutiju'' za fotografiranje.

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by crv pet 7 lis - 22:56

    Boško 2011 - Page 4 Image002tf



    Uistinu mnogi od nas očekuju od zelendura da ima siluetu češljugara .

    Vjerojatno još od djetinjstva nametnut stereotip.

    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by BOSKO sub 8 lis - 15:10

    [quote="crv"]Boško 2011 - Page 4 112233axatisforeasizamp

    Ovaj nije baš ,,strila'' Very Happy Prilikom fotografiranja ova ptica je malo izneredila letno pero . Dokaz da ptice treba privikavati i na ,,kutiju'' za fotografiranje.

    [/quote

    Nije baš strila,ali nije ni ništa naročito,bar na slici.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by crv sub 8 lis - 16:48

    Boško 2011 - Page 4 Zelendurcarduelischlori



    Stavio sam ga zbog jedne stvari koja nije definirana kod FE i uvriježeno je mišljenje da su svi divljaci AB ptice . Obrati pažnju na inje kod gornjega ahata i usporedi sa ovom ,,strilom''.
    OK , i doba parenja utječe na lipokrom , ali prilikom selekcije ( A zašto ne i kod ocjenjivanja? ) je kategorija bitna .
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by BOSKO sub 8 lis - 21:54

    Pažljivo s tim uvriježenim mišljenjima.U COM-ovom standardu za verdune,stoji pod napomenom:Treba uzeti u obzir da postoje intenzivne i neintenzivne ptice.Ta osobina je kod zelendura jako izražena i vidljiva.

    Sponsored content


    Boško 2011 - Page 4 Empty Re: Boško 2011

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 2:46.