Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


4 posters

    Golub grivnaš (Columba palumbus)

    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by vasa_vr pon 12 tra - 12:58

    Golub grivnaš (Columba palumbus)
    Opis
    Dugačak je 38—43 cm, a težak 400—600 grama. Plavo-sive je boje, sa ružičastom nijansom na grudima. Imaju bele mrlje sa obe strane vrata, nalik ogrlici (grivni), kao i bele pruge na krilima, koje se ističu u letu. Kljun mu je jarko narandžast, a noge crvene. Mladunci su sivkasti i pojavljuje im se grivna tek nakon 6 meseci života.

    Oglašavaju se tonom nalik na „ghu-u-hu-huhu“. Prilikom poletanja, čuje se bučni klepet njihovih krila.

    Rasprostranjenje
    Žive širom Evrope, osim najsevernijih predela. Naseljavaju i severozapad Afrike, kao i zapad Azije, na istoku sve do zapadnog Sibira i Himalaja. U severnim delovima Evrope je selica, a u južnim stanarica.

    U Srbiji je ranije bio redak i sretao se samo u nepristupačnim šumskim predelima. U drugoj polovini 20. veka se proširio na sela i gradove. Danas se često sreće u baštama, iako je još uvek divlja, plašljiva ptica. Ranije je bio selica u Srbiji, dok je naseljavao brdsko-planinske predela sa dugim i oštrim zimama. Danas se zadržava u gradovima tokom zime, gde može naći hranu za sebe.

    Razmnožavanje
    Gnezdi se uglavnom dva puta godišnje, u aprilu i junu, mada se jaja mogu naći i u julu. Gnezdo pravi isključivo na stablima, gde ženka snese dva bela jaja, na kojima sama leži, a mužjak je zamenjuje samo u izuzetnim slučajevima. Inkubacija traje 18 dana. Ptići ostaju u gnezdu dvadesetak dana, a nakon izletanja ih roditelji hrane jo 2—3 dana. Desetak dana kasnije se odvajaju od odraslih ptica i sa mladima od drugih parova, udružuju u jata.

    Podvrste
    Azorski golub grivnaš Columba palumbus azorica
    Azijski golub grivnaš Columba palumbus casiotis
    Severnoafrički golub grivnaš Columba palumbus excelsa
    Iranski golub grivnaš Columba palumbus iranica
    Maderski golub grivnaš Columba palumbus maderensis Tschusi
    Evropski golub grivnaš Columba palumbus palumbus Linnaeus
    Dobavljeno iz "http://sr.wikipedia.org/
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost pon 12 tra - 14:19

    pozdrav vaso od gase od oca vranjanca.golub grivas je meni najlepsa ptica.nekada ih je kod mene u vojvodini bilo jalo puno ali im se jedno vreme smanjio broj.zadnjih 3 -4 godine poceli su da se vracaju i legu se u vecim parkovima.jedan par svake godine se leze ispred prozora moje kancelarije u bolnici gde radim.ove godine cu ih slikati da se vidi kako su to lepe ptice.


    Zadnja promjena: gasa ns; sri 14 tra - 19:09; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost sri 14 tra - 19:07

    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost pet 16 tra - 20:49

    pozdrav vaso. pre nekoliko godina sam video mlade od grivasa i belog goluba.zanimljive sarene ptice.
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost pet 16 tra - 20:49

    pozdrav vaso. pre nekoliko godina sam video mlade od grivasa i belog goluba.zanimljive sarene ptice.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by vasa_vr pet 16 tra - 20:51

    Sigurno je neki mutant , albinizam je sigurno usledio usled losih uslova ili drugog faktora
    Pozdrav
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost pet 16 tra - 20:54

    ne bas sam pticu video na izlozbi i covek kaze da je pario grivasa i belog postara
    SrdjanKG
    SrdjanKG


    Broj postova : 5
    Age : 52
    Location : Kragujevac-Srbija SRB 10 2
    Registration date : 15.03.2010

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by SrdjanKG sri 2 lip - 12:35

    Vrlo interesantan podatak(ako je tacan)!Nemislim ovde na tebe Gaso,vec na tog koji je to za tog goluba rekao!Nikada do sada nisam nigde naisao na podatak,ni cuo,ni video,da je neko izbastardirao grivasa i nekog domaceg goluba!!
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost sri 9 lip - 13:13

    SrdjanKG je napisao/la:Vrlo interesantan podatak(ako je tacan)!Nemislim ovde na tebe Gaso,vec na tog koji je to za tog goluba rekao!Nikada do sada nisam nigde naisao na podatak,ni cuo,ni video,da je neko izbastardirao grivasa i nekog domaceg goluba!!
    tako je rekao da je pario sa grivasem,video sam ptice i jako su mi licile na grivasa samo su bili beli i na vratu prosarani,znaci bas kao neki bastardi Question
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by many pon 14 lip - 8:00

    da grivnjaši su golubovi sličniji ponašanjem grlicama nego golubovima,grlica samo i može da ga digne do nekih desetak dana dok se ne počne na ruku hraniti tada ga možemo odvojiti od grlice i hraniti sami,imaju čudnu posebnu smjesu u volji koja je toliko specifično specijalna da je samo imaju grlice streptopelie,parenje goluba grivnjaša sa domačim u teoriji zašto ne,samo ja bi za boju uzeo bijelog rimskog prema veličini tu su negdje nego pismonošu!
    avatar
    Gost
    Gost


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Gost sri 16 lip - 20:19

    i vaso sto u opisu vrste nisi napisao jako su ukusni za jelo posto se lovi scratch
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by vasa_vr sri 16 lip - 22:55

    Sto se tice lova nesmem nista da pisem jer sam u pocetku zbog lov bio banovan
    avatar
    Dino


    Broj postova : 19
    Registration date : 24.12.2012

    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Dino uto 25 pro - 16:40

    kod mene su na volijeru dolazili par puta zaista je krupniji od pismonosa i srpskih visokoletaca ali predivno izgleda

    Sponsored content


    Golub grivnaš (Columba palumbus) Empty Re: Golub grivnaš (Columba palumbus)

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 2 svi - 0:31.