Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+2
krstokljun
toni69
6 posters

    Kamenjarka

    toni69
    toni69
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 78
    Age : 54
    Location : mostar istra novigrad
    Registration date : 23.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by toni69 uto 30 oľu - 10:43

    pozdrav Vaso,svaka čast.interesira me da li si uspio izleći kamenjarku u volijeri.kod nas u Mostaru niko nije imao uspjeha sa leženjem kamenjarke,iako nije problem izvest tiće od poljke jarebice-
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 30 oľu - 11:02

    toni69 je napisao/la:pozdrav Vaso,svaka čast.interesira me da li si uspio izleći kamenjarku u volijeri.kod nas u Mostaru niko nije imao uspjeha sa leženjem kamenjarke,iako nije problem izvest tiće od poljke jarebice-
    Malo ce se nadovezati na pitanje tonija69, mene bi zanimalo prije svega koju kamenjarku imas Vaso? dali se radi o alectiris graeca ili o alectoris chucar. Velika je razlika. Nasa autohtona, to jest jarebica kamenjarka ili grivna je alectoris graeca, obitava u dinarskom masivu, Crnoj Gori, Albaniji, dijelu Srbije, dijelu Grcke. Vec prema istoku Grcke, Bugarskoj a posebno u Turskoj, je alectoris chucar. Razlika je u pjesmi, izgledu kljuna, crtezu okolo ociju, terenu u kojem obitavaju. Chucar se lako razmnozava u bilo kojim uslovima. Lovacko drustvo UB iz Srbije se bavi proizvodnjom istih. A sa graeca se niko nije proslavio. Tek nekoliko pojedinacnih uspjeha, ali izuzetno rijetko i malobrojno. Pozdrav
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 30 oľu - 12:36

    mislim da je chucar, obicna lovna jarebica kamenjarka, i imaju belu grivu oko vrata, pusticu vam slike kad se vratim kuci sa posla pa procenite.
    One su mlade leglo 2008, a prosle godine sam od tri zenke izveo 42 mlada koje sam poklonio lovcu u obliznjem selu nadomak Vranja. On ih je pustio pored reke i nece biti lovljene nego samo ih je pustio radi razmnozavanja u prirodi i naseljavanju tog dela jarebicom. Pre neki dan sam uzeo i divlje prepelice koji su uhvacene prosle godine u polju kao pilici. Videcu da li cu uspeti to da izvedem.
    Pozdrav Vasa
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 30 oľu - 13:05

    Kad vidim koliko si mladih izveo, 100% je Chukar.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 30 oľu - 17:00

    evo i slika
    Kamenjarka Img1113a
    Kamenjarka Img0231l
    Kamenjarka Img0230u
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 30 oľu - 18:47

    Hvala na slikama Vaso, ovo je ALECTORIS CHUKAR.
    Nasu grivnu je mnogo teze razmnozavati u zarobljenistvu.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 30 oľu - 19:59

    Molim i drugi put
    Bilo mi je zadovoljstvo
    Nije sramota pitati nesto sto neznas, sramota je neznati
    Pozdrav
    Vasa
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 30 oľu - 19:59

    Naravno to vazi za mene, ja uvek pitam kad se u nesto ne razumem
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by bocka uto 30 oľu - 20:33

    Neznam koliko ste upučeni vi koji čuvate jerebice , fazane i ostali preletni diveč da osnovna stvar pre parennja i odgoj mladih je brašnarski crv.
    Ovo vam garantujem jer mnogo ljudi koje su izveli mlade imali su velike gubitke zbog nedostatka proteina.
    Veliki procenat koji ostanu žive jerebice i ostale ptice zbog nedostatka proteina ostaju iskrivljenih nogu i nedovoljno razvijene.
    U fazi prvog mitarenja ako nemaju proteinsku hranu procenat smrtnosti je veliki.
    Ljude koje su me poslušale i koji uzimaju crve od mene ostali su veoma zahvalni.
    Nije ovo propaganda, ja sam se odlučio odgajati ove crve jer metabolizam kod svih koji apsorbiraju ove crve je veoma zdrav i stabilan.
    Pozdrav Bocka
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by Carduel uto 30 oľu - 20:54

    krstokljun je napisao/la:Hvala na slikama Vaso, ovo je ALECTORIS CHUKAR.
    Nasu grivnu je mnogo teze razmnozavati u zarobljenistvu.

    Zašto je to tako? Uglavnom ljudi koji su u tom fahu kažu da trebaju posebni uvjeti za njihovo (grivna) razmnožavanje.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 30 oľu - 23:21

    Zasto? Cinjenica je i da nije bil nekih prevelikih pokusaja, mislimna ozbiljnije. Grivna je izuzetno divlja i nepovjerljiva ptica. Ima slucajeva da su hvatani mladi, e te je lakse pripitomiti, od takvih je najcesce uspijevano nesto dobiti. Moj poznanik iz Podgorice je imao jednu koja je uhvacena kao mlada.Odgojio je u stanu na balkonu. Toliko je pripitomio da je znao setati ispred zgrade u kojoj zivi a ona mu stoji na ramenu.
    I jos nesto, izuzetno je malo pisanih podataka o grivni,osim onih opstih. Tek u zadnje vrijeme ima nesto vise. Lovacki mjesecnik DOBRA KOB kojega izdaje SLOBODNA DALMACIJA u posljednje vrijeme dao je nekoliko odlicnih tekstova o grivni.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 30 oľu - 23:31

    Bocka zato sam te i pitao na forumu AVIKULTURE kako bi mogli mi te crve da dopremamo do Vranja
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by bocka sri 31 oľu - 0:03

    Vaso,
    Pa za Vranje nema nikakvih problema, ti samo naruči crve i dobičeš ih autobusom.
    Meni je največi problem prevoz, javise na privatnu poruku i dogovoričemo se.
    Pozdrav Bocka
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr čet 1 tra - 15:53

    i napokon prvo jaje ove sezone,uslikano danas

    Kamenjarka Img1219o
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun čet 1 tra - 16:34

    Bravo Vaso.
    Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by crv sub 3 tra - 23:29

    Evo zanimljivih podataka iz knjige Mladena Vidovića o grivni koji objašnjavaju težinu uzgoja grivne:
    U pokušaju je korišteno 20 odraslih primjeraka sa sljedećim rezultatima

    M. iz prirode x Ž. iz prirode = 0 jaja

    M. iz prirode x Ž. umjetno uzgojena = 80% neoplođenih jaja

    M. umjetni uzgoj x Ž. iz prirode = 0 jaja

    Samo u jednom slučaju je Ž. iz prirode nakon dvije godine držanja u volijeri dala 21 jaje.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun ned 4 tra - 0:42

    Hvala na ovim podacima crve, molim te ako imas vremena objavi iz knjige gosp. Vidovica jos koji interesantan podatak. A i ja cu ti se pridruziti narednih dana kad nadjem malo vise vremena.
    toni69
    toni69
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 78
    Age : 54
    Location : mostar istra novigrad
    Registration date : 23.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by toni69 ned 4 tra - 11:23

    mislim da ista kamenjarka obitava u cg i hercegovini.nemoguće je izleći ispod majke u volijeri.ja sam ih lovio na mreže sa pokojnim bratom.kad je ker u fermi treba razapeti mrežu 3 metra ispred i onda pokrenuti psa .upadaju u mrežu bez problema.sve ulovljene smo poklonili marku bekavcu u split.znam da su ljudi podbacivali jaja pod koku ili u inkubator ,ali su rezultati bili slabi.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by crv ned 4 tra - 17:09

    Ovo sa grivnom se može usporediti sa primjerom grlice i kumbre ili kumrije. Čukara i kumbra su stigle sa istoka i polako ali sigurno su potiskivale starosjedioce i prisvojile životni prostor. Svemu tome je kumovao čovjek . I sada imamo primjer u Dalmatinskoj zagori gdje se za lovne potrebe pripušta virdžinijska prepelica a naša autohtona je ugrožena...Zanimanje za grivnu sa svrhom očuvanja podržavam, jer staništa joj ne nedostaje ali domestikacijom efekt bi vjerojatno bio suprotan.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr pon 12 tra - 12:53

    Jarebica cukara (Alectoris chucar)


    Prostor koji naseljava jarebica proteze se od Turske, Mediteranskih otoka, Irana i istocno kroz Rusiju i Kinu, juzno u Pakistan i Nepal. Jarebica se takoder odlicno prilagodila u zapadnoj Sjevernoj Americi, Havajima, Engleskoj i Novom Zealandu.

    Jarebica preferira kamenito tlo, ali je vidamo i u sumama i na livadama.

    Muzjak i zenka su dosta slicni. Jarebice su uglavnom sive ,prosarane crnim crtama od ociju i malim dijelom ispod vrata. Imaju i nekoliko crnih crta na krilima. Razlika izmedu muzjaka i zenke je sto kod muzjaka na nozi nalazi jedna izraslina koju zenke nemaju ili je puno manja nego kod muzjaka. Muzjak je obicno nesto veci od zenke.

    Vrlo cesta zivotinja kod uzgoja ptica za lov, pogodna je za pocetnike koji krecu sa uzgojem ptica.

    Mogu se drzati u paru, triju ili u velikim kolonijama. Najbolja oplodenost jaja je u slucaju drzanja ptica u manjim grupama. Koke pocinju nesti u travnju pa sve do ljeta. Broj iznesenih jaja tijekom sezone zna dosegnuti i do 50 komada. Jarebice cesto ne sjede na svojim jajima, pa ih je najbolje staviti u inkubator. Inkubacija traje oko 23 dana.

    Pilice je lako odgojiti,vrlo su aktivni i zahtjevaju puno mjesta,skloni su kanibalizmu pa ih se ne preporuca previse staviti na jedno mjesto. Vrlo brzo rastu i vec sa 6 tjedana starosti mozemo ih premjestiti u vanjsku volijeru.




    Јаребица камењарка (Alectoris graeca) је птица из породице фазана (Phasianidae). Најчешћа је на подручју Алпа, брдима јужне и средње Италије и деловима Балканског полуострва. Углавном је присутна у стеновитим пределима са мало вегетације.

    Велика је око 36 cm, а распон крила јој достиже 60 cm. Боја перја јој је сиво-пепељаста, осим у трбушном делу где преовладава бела боја са црним шарама.

    Ова врста птица живи у малим јатима и не припада селицама. Храни се пупољцима, семенкама, купинама, разним врстама инсеката, пужевима и сл.

    Сезона парења јаребица камењарки обухвата пролеће, тачније крај марта и читав период априла. Женка обично снесе 10-15 белих јаја са црвенкастим пегама. Лежање на јајима траје 24-26 дана.

    Јаребице камењарке могу да живе и до 8 година, али имају велики број природних непријатеља: лисице, куне, творове, мачке, птице грабљивице итд.

    Preuzeto sa Google,
    Wikipedia slobodne enciklopedije
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr pon 12 tra - 15:09

    krstokljun je napisao/la:
    toni69 je napisao/la:pozdrav Vaso,svaka čast.interesira me da li si uspio izleći kamenjarku u volijeri.kod nas u Mostaru niko nije imao uspjeha sa leženjem kamenjarke,iako nije problem izvest tiće od poljke jarebice-
    Malo ce se nadovezati na pitanje tonija69, mene bi zanimalo prije svega koju kamenjarku imas Vaso? dali se radi o alectiris graeca ili o alectoris chucar. Velika je razlika. Nasa autohtona, to jest jarebica kamenjarka ili grivna je alectoris graeca, obitava u dinarskom masivu, Crnoj Gori, Albaniji, dijelu Srbije, dijelu Grcke. Vec prema istoku Grcke, Bugarskoj a posebno u Turskoj, je alectoris chucar. Razlika je u pjesmi, izgledu kljuna, crtezu okolo ociju, terenu u kojem obitavaju. Chucar se lako razmnozava u bilo kojim uslovima. Lovacko drustvo UB iz Srbije se bavi proizvodnjom istih. A sa graeca se niko nije proslavio. Tek nekoliko pojedinacnih uspjeha, ali izuzetno rijetko i malobrojno. Pozdrav

    @ Krstokljun
    Napokon sam utvrdio koje su moje jarebice i nisu kao sto smo mi diskutovali da su jarebica alectoris shukar ili jarebica cukarka, nego su jarebice kamenjarke ili alectoris graeca
    Pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 13 tra - 0:41

    vasa_vr je napisao/la:
    krstokljun je napisao/la:
    toni69 je napisao/la:pozdrav Vaso,svaka čast.interesira me da li si uspio izleći kamenjarku u volijeri.kod nas u Mostaru niko nije imao uspjeha sa leženjem kamenjarke,iako nije problem izvest tiće od poljke jarebice-
    Malo ce se nadovezati na pitanje tonija69, mene bi zanimalo prije svega koju kamenjarku imas Vaso? dali se radi o alectiris graeca ili o alectoris chucar. Velika je razlika. Nasa autohtona, to jest jarebica kamenjarka ili grivna je alectoris graeca, obitava u dinarskom masivu, Crnoj Gori, Albaniji, dijelu Srbije, dijelu Grcke. Vec prema istoku Grcke, Bugarskoj a posebno u Turskoj, je alectoris chucar. Razlika je u pjesmi, izgledu kljuna, crtezu okolo ociju, terenu u kojem obitavaju. Chucar se lako razmnozava u bilo kojim uslovima. Lovacko drustvo UB iz Srbije se bavi proizvodnjom istih. A sa graeca se niko nije proslavio. Tek nekoliko pojedinacnih uspjeha, ali izuzetno rijetko i malobrojno. Pozdrav

    @ Krstokljun
    Napokon sam utvrdio koje su moje jarebice i nisu kao sto smo mi diskutovali da su jarebica alectoris shukar ili jarebica cukarka, nego su jarebice kamenjarke ili alectoris graeca
    Pozdrav
    Nisu Vaso, sigurno je chukar,pogledaj oko ociju, tu se vidi razlika. Konsultuj se i sa Santom on ce ti potvrditi. Ne 100 vec milion % sam u pravu.
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 13 tra - 9:56

    Znas kako doso je covek kod mene i reko mi je da se razume u jarebice pa sam to misljenje prihvatio da su to kamenjarke a ne chukar, ali meni je sve jedno , tri glave bolje razmisljaju nego jedna.
    Hvala opet i neke ostanu chukar
    Pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by krstokljun uto 13 tra - 10:47

    vasa_vr je napisao/la:Znas kako doso je covek kod mene i reko mi je da se razume u jarebice pa sam to misljenje prihvatio da su to kamenjarke a ne chukar, ali meni je sve jedno , tri glave bolje razmisljaju nego jedna.
    Hvala opet i neke ostanu chukar
    Pozdrav
    Prijatelju nije polemika, vec cinjenica.
    Obecavam da cu pokusati, da ti obezbijedim 1 par nase kamenjarke.
    Ne mogu garantovati 100% ali cu se potruditi.
    Veliki pozdrav Vaso, zelim ti uspjesnu sezonu, u sto ne sumnjam obzirom na pokazano u tvojem vrtu a i tvoju ljubav prema ljubimcima koje drzis i uzgajas. Very Happy
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by vasa_vr uto 13 tra - 11:58

    Hvala,ja se uopste ne ljutim na nikoga i ne polemisem o necemu sta neznam.
    Lepo ljudi kazu nije sramota pitati, sramota je ziveti u neznanju Very Happy
    Pozdrav od Vase

    Sponsored content


    Kamenjarka Empty Re: Kamenjarka

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 29 oľu - 8:32.