Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+7
refa95
krstokljun
zvrcko sen
CUBA
opalnaissus
topaz
Sasha
11 posters

    Feos kanarinci

    avatar
    Sasha
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 23
    Age : 32
    Location : Vranje Srbija
    Registration date : 17.11.2008

    Feos kanarinci Empty Feos kanarinci

    Postaj by Sasha sub 27 vel - 16:45

    interesuje me nesto vise o njima standard uzgoj ???? molim iskusnije da mi poobjasne P.s resio sam se lipohrom crvenih mozaika pa bi preso na feose i lipohrom zute mozaike....
    topaz
    topaz


    Broj postova : 504
    Age : 50
    Location : Zenica BiH
    Registration date : 09.06.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by topaz sub 27 vel - 18:54

    Feo-ino kanarinci su nastali mutacijom, kod koje dolazi do potpunog izostanka eumelanina. Karakterizira ih
    maksimalno izraženi smeđi feomelanin, koji je izražen crtežom u obliku ljuski. Ljuske su pravilno i dobro
    raspoređene po čitavom tijelu. Oči su crvene boje, a noge, nokti i kljun su boje mesa. Nasljeđivanje feo-ino
    mutacije je recesivno i slobodno. Javljaju se u sve četiri melaninske serije.
    Takmičarske ptice u klasi feo-ina su isključivo ptice crne i smeđe serije, odnosno serija gdje je feomelanin u
    punoj gustoći. Ptice ga, zavisno o seriji, lipokromskoj boji i spolu, maksimalno iskazuju u fenotipu. Ahatne i
    izabelne serije ovih ptica u fenotipu ne iskazuju melaninske oznake. Kao feo-ino ptice mogu se determinirat
    isključivo po boji paperja i nijansama boje oka. Ove dvije serije ptica nisu tipični primjerci feo-ino ptica, niti
    se takmiče na izložbama u ovoj klasi.
    Već je napomenuto da je melaninski crtež zavisan o spolu ptice. Naime, ovdje je više nego kod drugih
    kanarinaca boje, izražena razlika u melaninu između mužjaka i ženki (spolni dimorfizam). Ženke su te koje
    pokazuju znatno više feo melanina, a koji je rasprostranjen jednolično po čitavom tijelu. Mužjaci su
    melaninski slabijeg crteža, na nekim mjestima (glava, vrat, prsa i dr.) melanina je drastično manje u odnosu
    na ženke iste serije.
    Feo-ino kanarinaca imamo u svim bojenim skupinama. Najatraktivniji primjerci su u bijeloj boji, kada
    feomelanin dolazi do punog izražaja. Žute ptice su, također, dosta atraktivne, naročito u koliko se radi o
    lipokrom pastelnoj boji. Crvene ptice su dosta zastupljene, mada crvena lipokromska boja kompromitira

    feomelnin, te su ptice vizualno manje atraktivne, u odnosu na bijele i žute. Interesantno je napomenuti da u
    uzgoju crvenih ptice, ptice nije potrebno karotinirat u gnijezdu. Istu će nijansu boje ptice dobiti ako se počne
    sa karotiniranjem nakon osamostaljivanja, negdje oko 35-og danom života, ili u gnijezdu. Kod izbora
    karotina preporučio bi preparate koji daju svjetlije, intenzivne crvene boje. Ptice karotinirane takvim
    karotenom atraktivnije su i bolje prolaze na izložbama, od onih karotiniranim karotenom koji daje zagasito
    crvene nijanse boje.
    Ako se radi o dobrim takmičarskim pticama, gotovo da i nema razlike u fenotipu između crnih i smeđih
    ptica. Kod dobrih ženki razlika se može vidjet jedino u nijansi boje oka. Kod ptica smeđe serije oko je nešto
    svjetlije, melanin na tijelu je skoro isti, a razlika je vidljiva u boji paperja. Kod mužjaka, pored navedenoga,
    razlika se može uočiti i po naglašenosti crteža na glavi i bokovima. Paperje je najbolji pokazatelj serije kod
    feoino kanarinaca. Kod crne serije paperje je tamno čokoladno smeđe boje, kod smeđe serije paperje je
    smeđe boje bijele kave, kod ahatne serije paperje je plavkaste boje dima, a kod izabelne serije paperje je
    gotovo lipokromske boje - vrlo slabo svijetlo smeđe boje.
    Prilikom ocjenjivanja bijelih feo-ino ptica, najčešća nedoumica pripravnika je radi li se o dominantno
    bijelim ili recesivno bijelim pticama. Naročito kod ženki je to teško razlikovati. Melanin je toliko
    dominantan da se bojene karakteristike teško uočavaju. Pažnju je potrebno obratiti na nijansu boje kože na
    nogama. Kod recesivnih ptica boja mesa je svjetlija, te vuče na blago ljubičastu boju. Razlika je dobro
    vidljiva u boji ždrijela ptice. Na mužjacima je razlika bolje uočljiva.
    Rezultati sparivanja su identični kao i kod ostalih kanarinaca boje sa recesivnom nasljednom
    karakteristikom.
    Kod uzgoja ovih kanarinaca, pored svih pravila uzgoja kao i za ostale kanarince boje, potrebno je
    sastavljanje
    parova i parenje vršiti u istoj melaninskoj seriji. Prilikom sastavljanja kolekcija treba obratit pažnju na seriju
    ptica, te kolekcije sastavljati isključivo od ptica istoga spola.
    Ako se uzgoj feo-ina radi preko nosioca (što je i najbolja kombinacija) treba znati da su nosioci feo-ina
    najlošije takmičarske ptice u klasi normalnih melaninskih kanarinaca. Tu se radi o tome da faktor feo-ina
    toliko jako djeluje na normalnu melaninsku pticu, da se dosta često kod nosioca pojavljuje bjelkasti obrub
    na vrhovima pera. Ova pojava naročito je atraktivna na križancima sa feoino pticama u klasi normala. Iako
    bastarderi izbjegavaju feo-ino ptice zbog svog recesivnog nasljeđivanja, preporučio bi ove ptice, naročito u
    klasi spolno vezanih križanaca. Pri tome za mužjaka treba izabrati smeđeg feo-ina, a za ženku pticu
    europske faune po izboru. Iz te kombinacije dobiju se ženke smeđe serije, koje su dosta atraktivne u klasi
    spolno vezanih ptica, a i mužjaci normali su, također, atraktivni za izlaganje. Ocjenjiva sam križance
    češljugara i feo-ino kanarinca, gdje se feo-ino faktor mogao uočiti na njima, kao i kod nosioca.
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by opalnaissus sub 27 vel - 20:42

    Feos kanarinci Feocrvenimozaikledjnicr.th

    Feos kanarinci Feos3i.th
    Feos kanarinci Feoscrvenimozaik2.th
    Feos kanarinac je jedna prelepa mutacija kanarinca boje.Gloster je sve njene karakteristike lepo opisao.Medjutim za sam odgoj nisu tako jednostavni.Da su jednostavni bilo bi ih vise na izlozbama.Iz mog iskustva, jedne godine izveo sam od jedne iste zenke 16 mladih feosa da bi mi za celu sezonu ostao samo jedan mladi.Jednostavno mladi feosi nisu otvarali kljun.U Hrvatskoj, uspeha sa njima Gospodin Zuvic iz Rijeke,kao i nas Profesor Cuba.Dosta odgajivaca koristi za zenke klasicne melanine nosioce feosa u smedjoj seriji, verovatno smatrajuci da ce lakse da hrane mlade.
    Pozz..
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by CUBA sub 27 vel - 22:40

    Inače članak koji je objavio gloster na čemu mu iskreno zahvaljujem objavljen je u
    " Batudi 2002 broj 2 " strana 10 i 11 pod naslovom KANARINCI BOJE: FEO - INO KANARINCI samo nedostaje kratki uvod, zaključak, ime autora i četiri fotografije.

    Da vam bude članak potpun stavit ću i ostatak bez slika.


    U uzgoju kanarinaca boje, od samog početka, javljale su se razne promjene uvjetovane držanjem i
    ishranom. Javljale su se i razne modifikacije i mutacije na pticama, pa su se tako na izložbama u
    Roterdamu i Bruxellesu 1968. godine pojavile ptice koje su se potpuno razlikovale od tada poznatih kanarinaca boje. To su bile prve ptice kojima su melaninske oznake bile isključivo feomelaninske, a bez prisustva eumelanina. Te godine su te ptice i priznate kao nova mutacija kanarinaca boje, pod nazivom feo-ino kanarinci. Njihova pojava pobudila je veliki interes kod uzgajatelja, tim što su bili znatno drugačiji od do tada poznatih kanarinaca, a i svojim atraktivnim izgledom. Danas veliki broj uzgajatelja uzgaja ove ptice, te one zauzimaju značajno mjesto na svim izložbama ptica.





    Feo-ino kanarinci su nastali mutacijom, kod koje dolazi do potpunog izostanka eumelanina. Karakterizira ih
    maksimalno izraženi smeđi feomelanin, koji je izražen crtežom u obliku ljuski. Ljuske su pravilno i dobro
    raspoređene po čitavom tijelu. Oči su crvene boje, a noge, nokti i kljun su boje mesa. Nasljeđivanje feo-ino
    mutacije je recesivno i slobodno. Javljaju se u sve četiri melaninske serije.
    Takmičarske ptice u klasi feo-ina su isključivo ptice crne i smeđe serije, odnosno serija gdje je feomelanin u
    punoj gustoći. Ptice ga, zavisno o seriji, lipokromskoj boji i spolu, maksimalno iskazuju u fenotipu. Ahatne i
    izabelne serije ovih ptica u fenotipu ne iskazuju melaninske oznake. Kao feo-ino ptice mogu se determinirat
    isključivo po boji paperja i nijansama boje oka. Ove dvije serije ptica nisu tipični primjerci feo-ino ptica, niti
    se takmiče na izložbama u ovoj klasi.
    Već je napomenuto da je melaninski crtež zavisan o spolu ptice. Naime, ovdje je više nego kod drugih
    kanarinaca boje, izražena razlika u melaninu između mužjaka i ženki (spolni dimorfizam). Ženke su te koje
    pokazuju znatno više feo melanina, a koji je rasprostranjen jednolično po čitavom tijelu. Mužjaci su
    melaninski slabijeg crteža, na nekim mjestima (glava, vrat, prsa i dr.) melanina je drastično manje u odnosu
    na ženke iste serije.
    Feo-ino kanarinaca imamo u svim bojenim skupinama. Najatraktivniji primjerci su u bijeloj boji, kada
    feomelanin dolazi do punog izražaja. Žute ptice su, također, dosta atraktivne, naročito u koliko se radi o
    lipokrom pastelnoj boji. Crvene ptice su dosta zastupljene, mada crvena lipokromska boja kompromitira

    feomelnin, te su ptice vizualno manje atraktivne, u odnosu na bijele i žute. Interesantno je napomenuti da u
    uzgoju crvenih ptice, ptice nije potrebno karotinirat u gnijezdu. Istu će nijansu boje ptice dobiti ako se počne
    sa karotiniranjem nakon osamostaljivanja, negdje oko 35-og danom života, ili u gnijezdu. Kod izbora
    karotina preporučio bi preparate koji daju svjetlije, intenzivne crvene boje. Ptice karotinirane takvim
    karotenom atraktivnije su i bolje prolaze na izložbama, od onih karotiniranim karotenom koji daje zagasito
    crvene nijanse boje.
    Ako se radi o dobrim takmičarskim pticama, gotovo da i nema razlike u fenotipu između crnih i smeđih
    ptica. Kod dobrih ženki razlika se može vidjet jedino u nijansi boje oka. Kod ptica smeđe serije oko je nešto
    svjetlije, melanin na tijelu je skoro isti, a razlika je vidljiva u boji paperja. Kod mužjaka, pored navedenoga,
    razlika se može uočiti i po naglašenosti crteža na glavi i bokovima. Paperje je najbolji pokazatelj serije kod
    feoino kanarinaca. Kod crne serije paperje je tamno čokoladno smeđe boje, kod smeđe serije paperje je
    smeđe boje bijele kave, kod ahatne serije paperje je plavkaste boje dima, a kod izabelne serije paperje je
    gotovo lipokromske boje - vrlo slabo svijetlo smeđe boje.
    Prilikom ocjenjivanja bijelih feo-ino ptica, najčešća nedoumica pripravnika je radi li se o dominantno
    bijelim ili recesivno bijelim pticama. Naročito kod ženki je to teško razlikovati. Melanin je toliko
    dominantan da se bojene karakteristike teško uočavaju. Pažnju je potrebno obratiti na nijansu boje kože na
    nogama. Kod recesivnih ptica boja mesa je svjetlija, te vuče na blago ljubičastu boju. Razlika je dobro
    vidljiva u boji ždrijela ptice. Na mužjacima je razlika bolje uočljiva.
    Rezultati sparivanja su identični kao i kod ostalih kanarinaca boje sa recesivnom nasljednom
    karakteristikom.
    Kod uzgoja ovih kanarinaca, pored svih pravila uzgoja kao i za ostale kanarince boje, potrebno je
    sastavljanje
    parova i parenje vršiti u istoj melaninskoj seriji. Prilikom sastavljanja kolekcija treba obratit pažnju na seriju
    ptica, te kolekcije sastavljati isključivo od ptica istoga spola.
    Ako se uzgoj feo-ina radi preko nosioca (što je i najbolja kombinacija) treba znati da su nosioci feo-ina
    najlošije takmičarske ptice u klasi normalnih melaninskih kanarinaca. Tu se radi o tome da faktor feo-ina
    toliko jako djeluje na normalnu melaninsku pticu, da se dosta često kod nosioca pojavljuje bjelkasti obrub
    na vrhovima pera. Ova pojava naročito je atraktivna na križancima sa feoino pticama u klasi normala. Iako
    bastarderi izbjegavaju feo-ino ptice zbog svog recesivnog nasljeđivanja, preporučio bi ove ptice, naročito u
    klasi spolno vezanih križanaca. Pri tome za mužjaka treba izabrati smeđeg feo-ina, a za ženku pticu
    europske faune po izboru. Iz te kombinacije dobiju se ženke smeđe serije, koje su dosta atraktivne u klasi
    spolno vezanih ptica, a i mužjaci normali su, također, atraktivni za izlaganje. Ocjenjiva sam križance
    češljugara i feo-ino kanarinca, gdje se feo-ino faktor mogao uočiti na njima, kao i kod nosioca.





    Ptice europske faune u feo-ino mutaciji su, također, vrlo atraktivne.
    Kanarince feo-ino mutacije nije poželjno parit sa kanarincima ostalih mutacija.


    Ivan Ćubelić


    Drago mi je da su moji članci još aktuelni pozdrav svima
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by zvrcko sen ned 28 vel - 1:10

    a je i ti sve vidiš ................. Rolling Eyes Twisted Evil Twisted Evil
    a i pamtiš


    ajde počmi radit ,, a ne pocile dane po forumu.....valjda si od 2002 napisa koju pametnu besidu ,,a da je nisi objavija....pa to zalipi ovdi.....ili ću ja ...... Laughing
    avatar
    Sasha
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 23
    Age : 32
    Location : Vranje Srbija
    Registration date : 17.11.2008

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by Sasha ned 28 vel - 14:19

    shta da vam kazem nego jedno veliko hvala .... ako ima jos nesto bitnije recite tu sam da naucim zato sto sa feosima sam potpuna nula i to negativna ...
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by CUBA ned 28 vel - 20:47

    zvrcko sen je napisao/la:a je i ti sve vidiš ................. Rolling Eyes Twisted Evil Twisted Evil
    a i pamtiš


    ajde počmi radit ,, a ne pocile dane po forumu.....valjda si od 2002 napisa koju pametnu besidu ,,a da je nisi objavija....pa to zalipi ovdi.....ili ću ja ...... Laughing


    Zvrcko ima puno lipi stvari neznam smijem li reć geek da mi ponovo ne polome pisaljku Question Arrow study


    Zadnja promjena: CUBA; ned 28 vel - 21:18; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    Sasha
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 23
    Age : 32
    Location : Vranje Srbija
    Registration date : 17.11.2008

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by Sasha ned 28 vel - 21:02

    ma brate raspalite sa textovima to nam treba a pisaljku ja cu ti kupim novu lol!
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by CUBA uto 2 oľu - 12:00

    Sasha je napisao/la:ma brate raspalite sa textovima to nam treba a pisaljku ja cu ti kupim novu lol!

    Hvala na pisaljki, to je naša interna tema i sigurno ne bi pogodio boju tinte.

    Što se tiče feo kanarinaca, ja neznam zašto ljudi stvaraju famu oko toga. To su ptice jednako lake za uzgoj kao i sve ostale. Ono na što treba obratit pažnju kod smještaja ptica u prostoru je da se vodi računa da nisu na velikom svijetlu i da se ne uznemiriva prilikom ležanja i othrane mladih.

    Kad čujem priče da su to ptice koje slabo hrane ili da neće da hrane to su samo priče ljudi kojima vjerojatno sve vrste slabo hrane.

    Do sada sam uzgajao puno vrsta ptica, ( iako imam limitiran i skroman prostor za uzgoj maksimalno 100 ptica ) iste sam doveo na zavidnu kvalitetu, preko njih stvara ptice koje meni genetski odgovaraju, i vrlo mali broj ptica mi se ponašao na način loših roditelja, iako ih ima.
    Ja smatram da je za tu pojavu puno veća krivnja uzgajivača nego same ptice.

    U ovogodišnjem uzgoju imam 3 para feo žutih ptica stari parovi, koje sam ostavio da mi hrane druge ptice koje me interesiraju, ali ne zbog toga što sumljam u ptice koje mi trebaju da neće hranit nego isključivo da ih tempiram na veću količino jaja i mladi od parova koji su mi interesantni a jaja od feosa će najvjerojatnije u kantu, iako su uistinu dobre ptice.

    Neznam koje feo ptice imaš u uzgoju i koji je kvalitet, ja sam osobno na područje Srbije i Bosne di sada plasirao veliku količinu feo ptica, uistinu kvalitetan materijal neznam kakvo je stanje tih ptica i njihov daljnji uzgoj.

    Feo ptice su možda malo specifičnije od ostalih ptica u samom očuvanja kvalitete melanina ali to nije velik problem.

    Za ovu uzgojnu godinu bi ti savjetovao da izležeš kojičinu da možeš vidjet sa čime raspolažeš, a za slijedeću da se ubace parametri koji ti budu nedostajali.

    Otvorio si temu feo ptica, ima tu puno finesa o kojima mogu danima pisat i pojašnjavat, što ti nije jasno pitaj kad stignem pokušat ću ti pojasnit u koliko budem znao.

    Puno pozdrava
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by krstokljun uto 2 oľu - 14:23

    Prva i treca slika koju je postavio opalnaissus su feo crveni mozaici, dosta se razlikuju, pripadaju li istoj boji, ili ne?
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by refa95 uto 2 oľu - 14:42

    prva jest crveni mozaik a treca slika je crveni feos nije mozaik
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by krstokljun uto 2 oľu - 15:20

    hvala Refa king
    avatar
    Sasha
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 23
    Age : 32
    Location : Vranje Srbija
    Registration date : 17.11.2008

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by Sasha uto 2 oľu - 22:08

    brate meni uzgoj poznat sto znaci razmnozavanje ali me interesuje standard sama genetika tih ptica koje bi odlike trebali imati znaci sare na ledjima i ostalo ....
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by dzemal_sa čet 18 stu - 22:32

    Steta sto je zaspala ova tema.... Sad
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by refa95 čet 18 stu - 22:39

    pa kad ih skoro niko ne uzgaja osim par ljudi...koji mozda nisu aktivni clanovi ovog foruma
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by patrik sub 20 stu - 1:31

    evo sasha pogledaj taj odličan blog sa prekrasnih ptica
    http://canaridedidier.skyrock.com/
    avatar
    Ive Labin


    Broj postova : 124
    Age : 42
    Location : Labin
    Registration date : 01.04.2012

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by Ive Labin pon 30 tra - 18:02

    ej susjed.sta i ti uzgajas pheose?
    phaeo92
    phaeo92


    Broj postova : 24
    Age : 54
    Location : Kruševac, Srbija
    Registration date : 18.09.2012

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by phaeo92 pet 21 ruj - 18:52

    Hvala dzemal_sa što si se javio. Nemam dovoljan broj postova da bi mogao da ti odgovorim u PM pa ću iskoristiti ovu temu. U predstavljanju sam naveo da držim žute i bele feose. U ovoj uzgojnoj sezoni izveo sam oko 30-tak mladih feosa, više žutih nego belih, jer sam u priplodu imao samo jednog dominatno belog mužjaka i jednu ženku. Kvalitetom sam prezadovoljan jer u poslednje 3 godine koliko ih držim, cenim da je ova najbolja i kvantitativno, a i kvalitativno. Rezultata je naravno bilo na izložbama u Srbiji i prethodne dve godine, ali isključivo sa žutim, a onda je stigao taj beli mužjak iz Belgije i maksimalno je iskorišten. Pokušaću da ovih dana postavim i neku sliku, jer trenutno odvajam ptice u kaveze kako bi spremno dočekale izložbenu sezonu.
    phaeo92
    phaeo92


    Broj postova : 24
    Age : 54
    Location : Kruševac, Srbija
    Registration date : 18.09.2012

    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by phaeo92 uto 27 stu - 14:55

    Evo nekoli slika feosa sa 10. izložbe ptica održane u Kruševcu. Ukupno je bilo izloženo 11 feosa, od toga 3 bela pojedinačno, 1 kolekcija žutih i 4 žuta pojedinačno.

    Feos kanarinci Feosi064
    Feos kanarinci Feosi065
    Feos kanarinci Feosi066
    Feos kanarinci Feosi067
    Feos kanarinci Feosi068









    Sponsored content


    Feos kanarinci Empty Re: Feos kanarinci

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 19 tra - 15:43.