Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+49
Renato.M
cuban.ue
dr.nenad86
PiiPS
zijada
koce
evmolp
Merlo
Branimir
crv
bocka
sasaznas
dragutin rajnović
Vrbanja
PESTI
nedeljkovg
baki302000
misko1
Miljenko
vlada nish
seadriver
čajka
Carduel
Fago
ikayke
waterslager
sgobin
zvrcko sen
MIROSLAV 79
IvoR
krstokljun
vlado
grujo
faganel
Boban NA
MARIN
klokkende
mali maša
korkut
pezo
damir64
ticar
pippo
waterslager bitola
budisic
Vasko-MK
dejanzec1
kreso
malinois
53 posters

    malino kanarinci

    pezo
    pezo


    Broj postova : 166
    Age : 46
    Location : sabac
    Registration date : 04.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by pezo čet 25 vel - 23:47

    dejanzec1 je napisao/la:Upravu si Grujo neka smire svoje strasti i da pricamo kao odrasli ljudi ne kao deca
    Ja sam za pravu diskusiju dosta je bilo prepirki i svadja ali stvarno dosta.
    pezo
    pezo


    Broj postova : 166
    Age : 46
    Location : sabac
    Registration date : 04.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by pezo čet 25 vel - 23:50

    waterslager bitola je napisao/la:
    dejanzec1 je napisao/la:I sam si vidio dole u Strugi kakve ptice se cuvaju da nije Aco iz struge i neko drugi nema da bude ni Drzavnog i znas i sam da nije bilo par godina ali to je to sve im smeta smeta im sudija smeta ovo ono namesteno iznosenje ptica pa fali svetlo,mnogo su ptice u mraku pa nisu im dali vode za pice pa previse hrane i tako dalje znaa i sam najbolje je ovako cuvan za moju dusu ali hocu da cuvam samo dobre ptice ali ih je tesko i kupiti,nabaviti a najteze ja sam napraviti

    Drzavnog ce biti ove godine u Bitolju,Od zadnjih pet drzavnih sampionata za malinoe,tri su bila u Bitolju,a od toga dva kompletna zajedno sa kanarincima boje.Ali problem kod nas (organizatora) je taj sto u sva tri slucajeva,a i prosle godine u Strugi,je to da do zadnjeg dana ne znamo ko ce od odgajivaca(malino kanarinaca) doci na sampionat i dali ce biti pristojan broj ptica.Svako misli da su njgove ptice najbolje a ne dovodi ih na takmicenje!A sudac je rezervisan nekoliko mjeseci ranije i zamislite u kakvom je polozaju organizator.Kad su se u Kumanovu odrzavala takmicenja,ja i Aco iz Struge smo isli po nekoliko puta u sezoni,a takodze smo bili clanovi MALINO drustva koje je Dejan oformio.Bilo bi nam drago da i kumanovcani dolaze na takmicenja koja mi organizujemo.
    Pozzzz Dejanu
    Zna li se tacan datum kada ce se odrzati takmicenje sa malinoima pozzz.
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 0:02

    DO WATERSLAGER BITOLA IZVINITE ALI ZADNJIH GODINE NISAM UZIMAO PRSTENOVE I ZATO NEMOGU ICI NA TAKMICENJE ISTO I OVE GODINE NEMOGU ICI NEMAM ALKICE
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 0:03

    Vlado ziv si a batko
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic pet 26 vel - 0:04

    waterslager bitola je napisao/la:
    dejanzec1 je napisao/la:I sam si vidio dole u Strugi kakve ptice se cuvaju da nije Aco iz struge i neko drugi nema da bude ni Drzavnog i znas i sam da nije bilo par godina ali to je to sve im smeta smeta im sudija smeta ovo ono namesteno iznosenje ptica pa fali svetlo,mnogo su ptice u mraku pa nisu im dali vode za pice pa previse hrane i tako dalje znaa i sam najbolje je ovako cuvan za moju dusu ali hocu da cuvam samo dobre ptice ali ih je tesko i kupiti,nabaviti a najteze ja sam napraviti

    Drzavnog ce biti ove godine u Bitolju,Od zadnjih pet drzavnih sampionata za malinoe,tri su bila u Bitolju,a od toga dva kompletna zajedno sa kanarincima boje.Ali problem kod nas (organizatora) je taj sto u sva tri slucajeva,a i prosle godine u Strugi,je to da do zadnjeg dana ne znamo ko ce od odgajivaca(malino kanarinaca) doci na sampionat i dali ce biti pristojan broj ptica.Svako misli da su njgove ptice najbolje a ne dovodi ih na takmicenje!A sudac je rezervisan nekoliko mjeseci ranije i zamislite u kakvom je polozaju organizator.Kad su se u Kumanovu odrzavala takmicenja,ja i Aco iz Struge smo isli po nekoliko puta u sezoni,a takodze smo bili clanovi MALINO drustva koje je Dejan oformio.Bilo bi nam drago da i kumanovcani dolaze na takmicenja koja mi organizujemo.
    Pozzzz Dejanu

    pozdrav....
    evo da kazem licno u svoje ime,da postoji zelja da pojedini clanovi iz Sapca dodju ove godine na neko otvoreno prvenstvo u Makedoniji,ali bi trebalo biti obavesteni blagovremeno o terminu......
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 0:11

    Kad sam ja pravio takmicenja u kumanovu u klubu uz pomos drugih odgajivaca znali smo ko ce da sudi i koliko ce da bude ptice ovako smo radili uvek je bilo 15 dana pred takmicenja da se podnese prijava za ptice ko ne prijavi nema da se takmici i ko nije bijo clan kluba nema takmicenja imali smo u klubu puno u planu ali raspalo se od puno razloga a najvise zbog novca
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 0:14

    Milose ja cu da pravim za vas ako treba takmicenje u Kumanovo bice svega od A do S znaju mnogi kako zec pravi organizacije
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 0:18

    Ja cu da kazem nesto ako hocete ja cu da organiziram takmicenje sa sudiju koga mi svi odberemo ali da takmicenje bude 3 dana bice sve organizirano od spavanja,pice,jela do trbusne plesacice pa sipka sve sta treba samo da se druzimo i spustimo loptu
    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by waterslager bitola pet 26 vel - 0:22

    Sampionat je obicno u prvoj polovici decembra,bicete pravovremeno obavesteni i bilo bi nam drago da nam dodjete,mada mislim da ne mozete takmiciti ptice na Drzavnom sampionatu.Mozemo probati napraviti jedno otvoreno takmicenje i uskladiti ga sa datumima u Sabcu i Gradistu.
    Pozzzz
    budisic
    budisic


    Broj postova : 254
    Age : 42
    Location : sabac
    Registration date : 18.05.2009

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by budisic pet 26 vel - 0:23

    brate ja i Vlada dolazimo u svakom slucaju imali ptice ili ne...
    a plesacicu ce mo da ostavimo furlanu... Very Happy
    klokkende
    klokkende


    Broj postova : 54
    Age : 52
    Location : Uzice, Serbia
    Registration date : 25.10.2008

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by klokkende pet 26 vel - 0:30

    dejanzec1 je napisao/la:Milose ja cu da pravim za vas ako treba takmicenje u Kumanovo bice svega od A do S znaju mnogi kako zec pravi organizacije
    Znamo, znamo...
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 pet 26 vel - 0:44

    POzdrav gosp Kuliću od Damira iz Virovitice.Nedavno sam se registrirao na ovaj forum i malo mi treba vremena da pohvatam tko je tko ali ide polako.Drago mi je da Ste pokušali malo smiriti situaciju ali takovi smo mi ljudi. malo smo si dobri a malo si nekad i nismo. No nije to ništa tako strašno. Bitno je da mi i dalje volimo svoje ptičice i cijenimo jedni druge i poštivamo bez obzira na ponekad neke komentare koji nisu baš najspretniji. I mi smo ljudi kao i naši kanarinci ponekad malo kvarljiva roba. Na ovaj forum sam se uključio samo zato što se dosta piše o pticama i onome što je za njih vezano. Bilo bi dobro da to tako i ostane. Ovaj forum istini za volju drže na okupu ljudi koji imaju nešto reći o malinoima. Mi mali početnici čitajući iskustva sudija i njihova izlaganja možemo biti sretni da je to moguće na ovaj naćin. Naravo da se ponekad nemožemo svi složiti oko jednog mišljenja i to je normalno ali zato ne bi trbalo prestati pisati i obogaćivati nas znanjem koje sudije i drugi iskusni uzgajivači imaju. Ipak ako je netko povređen i ne želi više sudjelovati u raspravama tu gubimo svi jednako jer svi ljudi sve znaju. Nadam se da će se nastaviti istim tragom kojim kojim je počelo u pozitivnom smislu jako se nadam. Pozdrav svim ljudima dobre volje.
    pezo
    pezo


    Broj postova : 166
    Age : 46
    Location : sabac
    Registration date : 04.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by pezo pet 26 vel - 0:50

    dejanzec1 je napisao/la:Vlado ziv si a batko
    Ziv sam ako budete pravili takmicenje ja i milos dolazimo .Boze zdravlja,a plesacica moze za Milosa.
    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by waterslager bitola pet 26 vel - 0:51

    dejanzec1 je napisao/la:DO WATERSLAGER BITOLA IZVINITE ALI ZADNJIH GODINE NISAM UZIMAO PRSTENOVE I ZATO NEMOGU ICI NA TAKMICENJE ISTO I OVE GODINE NEMOGU ICI NEMAM ALKICE

    Pa sta si uradio,kome si dao svoje prstenove?A ja kupio zenke sa tvojim prstenovima,misleci da su tvoje ptice!
    grujo
    grujo


    Broj postova : 244
    Age : 44
    Location : Srbija,Kraljevo
    Registration date : 30.12.2009

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by grujo pet 26 vel - 2:05

    Molim moderatora ovog veoma zanimljivog foruma,
    da nebitne i dosadne postove kao sto su dogovaranje za plesnih igracica,toplih sendvica i ostalih gluposti obrise sa foruma,zato sto zauzimaju mnogo mesta i kako bi ostali forumasi lakse dolazili do informacija njima uctivih i korisnih study

    hvala unapred !!! Wink
    grujo
    grujo


    Broj postova : 244
    Age : 44
    Location : Srbija,Kraljevo
    Registration date : 30.12.2009

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by grujo pet 26 vel - 2:11

    Dajte ljudi pricajte nesto pametno,
    sada ide sezona parenja pa bi neko mozda trebao da postavi pitanje:
    1.Koliko dugo muzjak za vreme parenja treba da ostane kod zenke ?
    2.Kada mladi pocinju slusati pesmu ?
    3.Ako zenka nije uparena a pocela da nosi jaja,da li ima vremena ubaciti drugog muzjaka da bi neko jaje bilo puno ?
    4.Sta se desava sa zenkom kada izbaci klaoku ?
    5.Zasto zenka cupa mlade i kako ih odbraniti ?
    6.Posle izleganja mladih kada ponovo pustiti muzjaka kod zenke ?

    Ovakva pitanja ce pocetnicima u uzgoju biti korisna !!!!
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN pet 26 vel - 15:46

    grujo je napisao/la:Dajte ljudi pricajte nesto pametno,
    sada ide sezona parenja pa bi neko mozda trebao da postavi pitanje:
    1.Koliko dugo muzjak za vreme parenja treba da ostane kod zenke ?
    2.Kada mladi pocinju slusati pesmu ?
    3.Ako zenka nije uparena a pocela da nosi jaja,da li ima vremena ubaciti drugog muzjaka da bi neko jaje bilo puno ?
    4.Sta se desava sa zenkom kada izbaci klaoku ?
    5.Zasto zenka cupa mlade i kako ih odbraniti ?
    6.Posle izleganja mladih kada ponovo pustiti muzjaka kod zenke ?

    Ovakva pitanja ce pocetnicima u uzgoju biti korisna !!!!

    Prije nego probam odgovoriti na ova pitanja želim samo nešto reći.Mislim da je velika šteta za ovaj forum ,a naročito za temu malinoi što je moj prijatelj Malinois odlučio više aktivno ne sudjelovati.Jer duboko sam uvjeren ne radi se samo o uspješnom uzgajivaču i takmičaru ,izuzetrno kvalitetnom sucu nego i ja mislim najvećem stručnjaku i poznavaocu malinoa na ovim prostorima.Od njega svi mogu nešto naučiti.Nažalost uvijek ima onih koji misle da znaju sve i da im nova saznanja nisu potrebna.Šteta.Jer ova tema bez njega ne može biti ista,čak mislim da je na putu da se ugasi ili se pretvori u nekakve nekonstruktivne pričice. Sad

    1.ja mužjaka držim dok ženka ne snese treće jaje.
    2.Neki tvrde da mladi slušaju već u jaju.Mislim da je to glupost.Idealno je ako se mladi čim projedu odvoje u posebnu prostoriju sa učiteljima.
    3.Ako je ženka snila jaje ,pa smo tek onda pustili mužjaka ima šanse da zadnja dva jaja budu oplođena.
    4.Može se probati kanuti malo ulja i vratiti nazad ,ali mislim da u principu od takve ženke nema ništa.
    5.Ženka čupa mlade ,jer prerano opet ulazi u nagon.Što se da napraviti?Kad se to već dogodi možemo mlade smjestiti u box(mali kavez) i objesiti na frontal neka ih hrani kroz žice.Da se to nebi događalo čim počne nositi jaja treba prekinuti sa jajčanom hranom ,a dok leži(ne troši se)staviti je na lakšu hranu.Isto tako nije dobro dok leži da gleda mužjake koji se žeste i pjevaju,osim ako su stalno skupa.Katkada ne pomaže ništa od ovoga ,ali vrijedi pokušati.
    6.Kada ponovo pustiti mužjaka kod ženke.Što kasnije to bolje osim ako ih ne držimo stalno u paru.Treba pratiti ponašanje ženke.O tome ovisi.Ukoliko ponovo počne ležati na već velikim mladima (a oni nisu još izletili)jedan je od znakova da se želi ponovo pariti.Tada puštamo mužjaka.Ili ako počne čupkati mlade koji su već izašli iz gnjezda.
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 15:58

    Grujo izvini ali dodji kod mene u Kumanovu da vidis dali su gluposti ja mislim da posle takmicenja i slusanje ptica trebalo bi da se malo opustimo.A sada da pricamo nesto pametno i da ti odgovori na tvoja pitanja kako ja radim:1koliko dugo muzjak za vreme parenja treba da ostane kod zenke:Ja ostavljam muskarca kod zenke dok ne nasadim sve jaja za lezenje.2 kada mladi pocinju slusati pesmu-Ja mislim da slusaju dok su u jajima a sigurno kad se izvedu3.Ako zenka nije uparena a pocela da nosi jaja,dali ima vremena ubaciti drugog muzjaka da bi neko jaje bilo puno-Ja mislim da nemoze zato sto ona vec nosi jaja nemoze da prekine4-Sta se desava sa zenkom kada izbaci klaoku-Ja stavim toplog ulja i polako izvadim jaje ako misil da si me to pitao5-Zasto zenka cupa mlade i kako ih odbraniti-Ja sam imao dve takve zenke i mislim da to rade kad su previse usiljene i traze opet muskarca a kako da se odbranimo od toga ja sam sklonijo zenku i pustio drugu da ih rani.6-Posle izleganja mladih kada ponovo pustiti muzjaka kod zenke;Ja pustam muskarca kad primeti da zenka trazi a to je obicno posle 18 dana od kad su mladi izvedeni.Ja tako radim a mozda to nije ispravno kad drugi ovo procitaju ali zamene je dobro
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 16:09

    Do waterslager bitola ja moje prstene nisam dao nikome to su moje ptice sa moje alkice a sto si kupijo sigurno od Aceta od Struga to su moje ptice bez brige.Moj broj je :MK-OFM-71-21
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by damir64 pet 26 vel - 17:14

    Ovo su interesantna pitanja i odgovori. Zanima me jedno a to je kada je Aco spomenio incestno parenje ptica u srodstvu. Na šta se tu misli koliko je to parenje u srodstvu blizu ptice do ptice mislim na rodbinsku vezu. Još jedno kako bi to otprilike moglo izgledati shematski prikazano i koliko traje taj jadan ciklus incestnog parenja vremenski svrstano u godinu dvije tri ili više. Hvala na odgovorima
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 17:50

    Ja nikad nisam pario incesno parenje kao sto neki pare u najblizom srodstvu pario sam nesto dalje u srodstvu a sto se misli na rodbinskoj vezi to je oca sa cerkom i sin sa majkom samo nesme se pariti koliko ja znam brat i sestra a za seme neznam i mislim da to parenje ide do 3 godine.Ja mislim da se ovo pocne treba da se ima kvalitetne ptice bez toga nema nista bez obzira sta bi perio sa kime dali incesno parenje ili u rodbinskoj vezi.Pozdrav do Damir64
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 18:05

    Evo kako sam ja napravijo dobre ptice sto se mene tice.Kupio sam ptice od mog dragog prijatelja Furlana i poceo sam pariti sve sto su muskarci otpjevali dobro i sa sve ture ja sam njihove sestre ostavljao ono drugo sam na stranu i svake godine sam uzimao po2-3 muskarca super sa sve ture i opet isto.Ali za pocetak su mi bile 4 ptice od Furlana 123,126,129,129poena i njegove zenke koje su bili nosioci sve ture pa sam opet uzima ptice od njega 132,129poena i tako je pocelo i nesto sam uzeo od italijana Setino Pestrin muskarci sa super ocene.Pa sam uzeo ptice od Arsica i nisu se uklopile u moje jato pa sam prodao i tako.Ja mislim da treba prvo da se stvore uslovi dobar krv i bice lako bez toga nema nista
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by vlado pet 26 vel - 18:12

    Pozdrav svim forumašima.
    Par dana sam bio odsutan pa nisam pratio postove na ovu temu pa sam danas malo pregledao i vidio zadnja događanja.

    Ja sam zaključio da je MALINOIS do sada sudjelujući u ovoj temi doprinio kao ni jedan drugi učesnik što kvalitetnim temama, što stručnim pojašnjenjima a vidim i da još neki tako misle i ovom prilikom ga ZAMOLJAVAM da ne obraća pažnju na sarkastične komentare pojedinaca.

    Očito je da neki smatraju da triba popljuvat druge da bi oni bili bolji, pametniji i sposobniji uzgajivači i takmičari ( ovo se je vidilo kod rasprave o ocjenjivanju pjeva kad je bilo riječi da prvi komentiraju UZGAJIVAČI a tek onda SUDIJE).

    Takođe bi zamolio moderatore kad vide da neki članovi stalno pokušavaju provocirati i omalovažavati većinu ostalih članova da ih za opomenu maknu par dana a kasnije po potrebi i isključe sa foruma jer nam izgleda mogu jedino doniti nepopravljivu štetu.
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 18:23

    Evo sada opet pocinjem od pocetka zato sto sam prodao sve ptice pa sam opet dobre ptice.Uzeo sam 3 muskarca od Furlana 1 od Kobal Stefan i 1 od Zeljka Aleksica.Od Furlana ptice 042-132 poena 029-126 poena 055-123 poena sa sve ture i vode strava.Od Stefana 034-114 poena nema stalton i od Aleksica ptica koja nije ocenjena ali super ptica i uzeo sam od Furlana 5zenke od Stefana 2 zenke i od Aleksica 2 zenke i opet cu tako i bice nesto i uzecu opet jos nekog extra muskarca za parenje ili za ucitelja dobre zenke ostavlja a lose na sranu
    avatar
    dejanzec1


    Broj postova : 199
    Age : 52
    Location : macedonija kumanovo
    Registration date : 24.02.2010

    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by dejanzec1 pet 26 vel - 18:28

    Ja neznam sta se dogadja ali ako je stvarno sa Arsica da se maknuo ja ga licno zovem da se vrati na forumu i da smirimo tenzije ovo je samo hobi a hobi sluzi za opustanje i druzenje.Ajde Aco napisi nesto davidimo da si tu

    Sponsored content


    malino kanarinci - Page 6 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 14:12.