Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
echeberija
bocka
seadriver
krnjolac
CASPER
xyz
zoranV
Merlo
many
Carduel
MARIN
ticar
zvrcko sen
crv
PESTI
Miljenko
20 posters

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by zoranV čet 31 pro - 20:51

    Miljenko ,odakle si ti? Jer mi ne znamo kakvi su uvjeti u Kaliforniji Very Happy
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko čet 31 pro - 20:54

    many je napisao/la:Usput zar se češljugari pare u grupama?!Ja mislim da su jako,jako teritorijalne ptice pa bi teško imali gnijezdo do gnijezda,možda u gradovima gdje je manjak gnijezdišta,da se osvrnem i na to da u gradovima ima više češljugara nego da tražite po prirodi,nažalost a to važi i za sve ostale zebovke!

    Je, Many, grdelin je veliki pristalica "grupnog seksa"!

    Opet karikiras. Grdelin ce preletit pola Hrvatske da nadje zenku?

    Grdelini, u proljece, se vracaju na svoja stanista u vecim skupinama. Na odredjenim teritorijama (blizu ljudskih stanista, zbog izbora hrane) grade gnjezda. Osim toga, nakon treceg tjedna zenka napusta gnjezdo u potrazi za muzjakom i gradi novo gnjezdo. Gdje ce naci muzjaka, ako nisu u skupinama?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko čet 31 pro - 20:59

    zoranV je napisao/la:Miljenko ,odakle si ti? Jer mi ne znamo kakvi su uvjeti u Kaliforniji Very Happy

    Bog Zorane, ja sam rodom iz Komize.

    Vremenski uvjeti u Kaliforniji, relativno prema uvjetima u Dalmaciji, su pomaknuti za dva-tri mjeseca. Klima je jako blaga (toplo, ali ne prevruce), ali su problem padavine....stalno su suse.

    Vec nekoliko godina pokusam upariti grdeline (vanjski uvjeti) u Ozujku, ali ne ide. Nista do Svibnja. Nocne temperature i kolicina svjetla, izgleda, su presudni.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by zoranV čet 31 pro - 21:05

    pa i kod nas u volijerama ništa prije svibnja
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by bocka čet 31 pro - 21:12

    many,
    Slažem se stobom da prstenovanje ptica nije normalna i prirodna stvar, međutim pomođu prstena naši naučnici koje se bave ornitologijom dolaze do naučnih rezultata.
    Primera radi, galebovi se prate tokom celog nihovog života i ima puno dokaza da jedan galeb u toku njegovog života zna da se preseli na nekoliko kontinenata.
    Da ne pominjemo nove savremene metode gde u prstenima ugrađuju se svakakve čipove pomoću čega dolazimo do fancinantne rezultate.
    Pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv pet 1 sij - 7:24

    Svatko od nas je naveo bar po jedan problem ili zamku koja se može očekivati tijekom pokušaja uzgoja grdelina pisme ,ponavljam prioritet je u ovoj temi dobiti mladog ,prstenovanog, kvalitetnog pivača.Pretpostavka je da imamo mužjaka solidne pisme, ženku čiji otac je također solidan pivač a imamo za ne falit i spremnog učitelja.Sam pristup pripremi za reprodukciju koliko vidim je prilično šarolik. Svatko će naravno postupiti kako smatra da je ispravno ali imajmo na umu da nam je cilj dobiti ciljano određenu vrstu pisme.Zato i u prirodi ima malo primjeraka koji zadovoljavaju naše zahtjeve. Parametri su zadani a kvalitetnog reprodukcijskog materijala nema baš za rasipanje. Kako je legendarni Čudina rekao:,,Najvažnije je da je otac mužjak a majka ženka,,.Uz tu premisu slušao sam njegov savjet da je potrebno parove spojiti što je prije moguće zbog usklađivanja ishrane putem koje se približuju vrijednosti PH faktora organizma a samim tim i kompatibilnost para.Cilj nam dvi zadane jedinke uparit. Postupnim ili povremenim zbližavanjem,Žičanim pregradama ili sve prepustit sreći?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many pet 1 sij - 19:58

    Je, Many, grdelin je veliki pristalica "grupnog seksa"!

    Opet karikiras. Grdelin ce preletit pola Hrvatske da nadje zenku?

    Hm vidi se iz priloženog da JA karikiram,samo to ti je kao da pustiš tihomira a okriviš onoga do tebe.

    Ja se prijatelju vrlo ozbiljno bavim ovime od svoje petnaeste godine.Grdelin ima jednu ženku sa kojom podiže mlade i monogaman je,teritorijalan je dapače,grupni sex možda kod zelendura to sam vidio dvije ženke ili tri ganjaju mužjaka,jedna če se pariti a ove dvije če ih ometati.

    Zekaš ti mene i nije to lijepo,moliti ču te da se uozbiljiš i lijepo podjeliš kakvo znanje sa nama o ovoj materiji i ne karikiraj sa preuveličavanjem,molim eto please,znaš i čitaš da ozbiljno pišem o temi i nitko osim tebe ne kritizira.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko sub 2 sij - 13:17

    many je napisao/la:
    Je, Many, grdelin je veliki pristalica "grupnog seksa"!

    Opet karikiras. Grdelin ce preletit pola Hrvatske da nadje zenku?

    Hm vidi se iz priloženog da JA karikiram,samo to ti je kao da pustiš tihomira a okriviš onoga do tebe.

    Ja se prijatelju vrlo ozbiljno bavim ovime od svoje petnaeste godine.Grdelin ima jednu ženku sa kojom podiže mlade i monogaman je,teritorijalan je dapače,grupni sex možda kod zelendura to sam vidio dvije ženke ili tri ganjaju mužjaka,jedna če se pariti a ove dvije če ih ometati.

    Zekaš ti mene i nije to lijepo,moliti ču te da se uozbiljiš i lijepo podjeliš kakvo znanje sa nama o ovoj materiji i ne karikiraj sa preuveličavanjem,molim eto please,znaš i čitaš da ozbiljno pišem o temi i nitko osim tebe ne kritizira.


    Many, zamolio bih te da se neljutis, niti da mislis da sam te nepotrebno uhvatio na pik iz mog hira. Niti potcjenjujem tvoje iskustvo, niti znanje. Dapace! Razmjenjujemo misljenja i iskustva, pa bi bilo lijepo da malo pazljivije objasnimo neke termine, prije nego "kritiziramo" ili karikiramo tudji stav. Ja zasigurno ne kritiziram.

    Evo, malo smo ga zakomplicirali oko pojma "grupnog" gnjezdenja kod grdelina. Pa ne mislim ja da se oni gnjzde jedan blizu drugog, vec da na nekom podrucju (suma, livada, proplanak,...znaci sredina koja odgovara jednoj vrsti) mozemo naci vise parova. A kako ovu "grupiranje" (relativno prema izoliranoj sredini naseg uzgojnog prostora) utjece na razvoj pjeva kod mladih je pitanje za raspravu. Npr, mladi slusaju vise muzjaka!

    Nadam se da si shvatio sto mislim kad kazem da "karikiras", odnosno da izvlacis pojmove iz kontesta nekog posta.

    PS: ovo je zanimljivo procitati (engleski), iako je samo sazetak jednog ozbiljnog istrazivanja: http://www3.interscience.wiley.com/journal/120816288/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by xyz sub 2 sij - 13:52

    Many, misliš li da grdelin je svake godine vjeran istoj ženki, ili da promjeni, svako proljeće nova?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many sub 2 sij - 21:07

    Siguran sam da je vjeran ženki i ona njemu jedino ako se rstave zbog nezgode,poznato ti je da ženki ne pašu svi mužjaci,a pravoga se drži,oni obićno su jake veze ,tj znaš kako je sa pticama i to onim, emotivnim ako su jedno drugom idealni i mladi 1 a onda ne traže dalje,što ti misliš xp,da li se slažeš!


    Zadnja promjena: many; sub 2 sij - 21:45; ukupno mijenjano 3 put/a.
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost sub 2 sij - 21:27

    Pozdrav Many i sve najbolje u novoj 2010. Pazljivo pratim tok dogadjaja na ovoj temi,i mogu reci svaka cast i "samo napred". Jeste da sam malo skeptican u vezi one tvoje konstatacije gdje opisujes kako kanarinke bjeze od gnjezda i slabo leze,a grdelinke to rade bolje,ali to je sigurno tvoje isustvo i onda je uredu. Nego ocekivao sam kakav ces odgovor dati DrazenuXP jer imene bi to pomalo zanimalo.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many sub 2 sij - 21:35

    Ono sam rekao jer sam vidio masu čudljivih kanarinki,inače su jako ustrajne u leženju i uzgoju mladih toliko da se uništavaju ležeči na jajima,sve da su takve,ok a za češljugarke sam to rekao jer kanarinku ne pere kiša i ne ljulja vjetar a ta ptičica svejedno čvrsto leži na jajima i bori se sa elementarnim nepogodama,zato u uzgoju ide još bolje kad tih neprilika nema.Tebi isto sve najbolje i avatar ti je tigrast promjena sa ptice na mačku Smile.Svatko tko ima češljugare zna što su te iznimne ptice ja se bavim dobrih 20 godina češljugarima ali uvijek me zapanje ili ljepotom ili inteligencijom,ljupkošču,osječajnošću,ne znam predivne ptice su!
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost sub 2 sij - 21:49

    many je napisao/la:Ono sam rekao jer sam vidio masu čudljivih kanarinki,inače su jako ustrajne u leženju i uzgoju mladih toliko da se uništavaju ležeči na jajima,sve da su takve,ok a za češljugarke sam to rekao jer kanarinku ne pere kiša i ne ljulja vjetar a ta ptičica svejedno čvrsto leži na jajima i bori se sa elementarnim nepogodama,zato u uzgoju ide još bolje kad tih neprilika nema.Tebi isto sve najbolje i avatar ti je tigrast promjena sa ptice na mačku Smile.Svatko tko ima češljugare zna što su te iznimne ptice ja se bavim dobrih 20 godina češljugarima ali uvijek me zapanje ili ljepotom ili inteligencijom,ljupkošču,osječajnošću,ne znam predivne ptice su!

    Ja mislio da ces odgovorit Drazenu na pitanje,ono u vezi odabira partnera svake godine.

    A to drugo,znaci grdelinke u uzgoju se bolje osjecaju nego one u prirodi (zbog vremenskih nepogoda) i zbog toga
    smatras (ili imas vec takvo iskustvo) da bi trebale "bolje" da leze u gnjezdu jer nema kise,snjega,vjetra itd...?

    Pa i pitam te zato sto ja jos nemam 20god iskustva "u uzgoju",znaci iskusniji si i zato pitam i uobste se neosjecam kompetentan na ovoj temi da nesto pisem,mogu samo da citam ili da pitam...to je to.

    ps. nova godina,novi avatar,nemrzim ja nijednu zivotinju,prvo ide grdelin,pa pas,pa tigar,tigar je sam po sebi cudo od zivotinje,jedino sto nepjeva i sto ga je zabranjeno drzati kao domacu zivotinju Cool
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 3 sij - 3:36

    Ka narinac Tweety bi rekao :,,mislim da sam vidio micu macu,,! Eumox ,ovo na tvom avataru je ona , ženka. Drago mi je da si se u svom kreativnom stilu uključio u ovu temu.Odlično , jer dugo nismo slušali tebe o tebi. Many je spomenuo monogamiju kod grdelina i to je točno. Ostaju zajedno dok mogu ,negdje do želande kada se velikom broju mužjaka prisilno nameće celibat. Želanduri znaju razliku u ponašanju jata mladih jedinki od jata odraslih a da ne govorimo o preletu u parovima.Sigurno su primjetili kako se mužjak po nekoliko puta vraća po uhvaćenu ženku a posebno je to izraženo kod faganela. U volijerama gdje ,,radi,, više parova rijetko dolazi do ,,šaranja,, ali ipak se to dešava ,To je posljedica jake prehrane , opuštenosti ptica obzirom na predatore a i domestikacija ciljanim uzgojem ostavi traga na socijalno ponašanje ptica.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by seadriver ned 3 sij - 3:58

    many je napisao/la:Ono sam rekao jer sam vidio masu čudljivih kanarinki,inače su jako ustrajne u leženju i uzgoju mladih toliko da se uništavaju ležeči na jajima,sve da su takve,ok a za češljugarke sam to rekao jer kanarinku ne pere kiša i ne ljulja vjetar a ta ptičica svejedno čvrsto leži na jajima i bori se sa elementarnim nepogodama,zato u uzgoju ide još bolje kad tih neprilika nema.Tebi isto sve najbolje i avatar ti je tigrast promjena sa ptice na mačku Smile.Svatko tko ima češljugare zna što su te iznimne ptice ja se bavim dobrih 20 godina češljugarima ali uvijek me zapanje ili ljepotom ili inteligencijom,ljupkošču,osječajnošću,ne znam predivne ptice su!


    kako many to mislis da u uzgoju jos ide bolje nego u prirodi kad je pere kisa i ljulja vjetar? ja sam uvijek mislio da je obrnuto, inace bi imali puna gnijezda mladaca
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost ned 3 sij - 3:58

    crv je napisao/la:Ka narinac Tweety bi rekao :,,mislim da sam vidio micu macu,,! Eumox ,ovo na tvom avataru je ona , ženka. Drago mi je da si se u svom kreativnom stilu uključio u ovu temu.Odlično , jer dugo nismo slušali tebe o tebi. Many je spomenuo monogamiju kod grdelina i to je točno. Ostaju zajedno dok mogu ,negdje do želande kada se velikom broju mužjaka prisilno nameće celibat. Želanduri znaju razliku u ponašanju jata mladih jedinki od jata odraslih a da ne govorimo o preletu u parovima.Sigurno su primjetili kako se mužjak po nekoliko puta vraća po uhvaćenu ženku a posebno je to izraženo kod faganela. U volijerama gdje ,,radi,, više parova rijetko dolazi do ,,šaranja,, ali ipak se to dešava ,To je posljedica jake prehrane , opuštenosti ptica obzirom na predatore a i domestikacija ciljanim uzgojem ostavi traga na socijalno ponašanje ptica.

    pozdrav crv i sretna ti nova 2010, malo sam svratio na ovu temu a i pratim je povremeno,pa sam pitao manya ovo gore sto sigurno zanima i tebe. A jeste,dobro si,na avataru je zenka,ma mestar si i za tigrove kako vidim Cool

    ps. evo vidim post i od Seadrivera, pa se nadam da ce mo svi skupa dobiti validan odgovor od manya kao najaktivnijeg
    na ovoj temi.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by zvrcko sen ned 3 sij - 4:01

    kod prijatelja M.B. moram da kažem da grdelini su parili po više ženki .......na svoje sam oči vidio dok gimpla čuči ,,,, a mužjak se sprema na skok dozviždi grdelin i istu opari......

    znači ijako je bilo više parova jedan- dva grdelina su bili dominantni i parili su sve ....što u pripodi nije slučaj ..
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 3 sij - 4:19

    A što se teritorijalnosti tiče i tu je Many dobro primjetio promjene u ponašanju u urbanoj sredini.Zvrcko će se sitit nakon jednoga pokušaja obmove fonda na Marjanu , na proliće je na jednome stablu bilo i preko nekoliko gnijezda. Biće da je bilo ,,POSOVO,, stablo.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 3 sij - 17:38

    Eto dobro da si ovo zvrcko spomenuo,to ti je isto da uspoređujem staviš u prostoriju par bjelaca i crnkinju bez dečka,misliš da kad udari bjelca nagon da neče i sa crnkinjom voditi ljubav,da proba ako bi ona htjela,rasa ne igra ulogu ako je ljubav u igri,tako i kod ptica,ali ne kod svih dapaće!

    Ovo da skače na gimplu ti je to,mužjaci doslovno polude kad dođe parenje ako su u sužanjstvu i ako su sa još kakvim pticama koje su voljne za parenje,ali nije tako uvijek.kada sam pario gimple bio sam tada manje iskusan i u velikoj volijeri sam držao sjevernu zebu sa njima,gimpl je toliko ganjao tu zebu da je od iscrpljenosti sa kojom je bilo iskopčano i parenje sa ženkom,oslabio nepovratno i uginuo.

    vidiš uzgoj ptica je kao muzika ja bih to nazvao simfonija,ako uskladiš sve što treba a u osnovi je bitno za konstrukciju uzgoja i bazičnih stvari,koje finesama poboljšate da pticu nagna na ljubav,nečete vjerovati gdje če vam se ptice spariti,u kutijama sa prednjicom i sličnim bizarnim mjestima,za koje nebi vjerovali da su za uzgoj.

    Znam čovjeka iz Bj koji je ulovljene batokljune spario i dobio mlade u gajbi 50x50x100 nevjerojatno!Inače su plahi i teško je od divljih išta dobiti,ali pružajuči im onu dobitnu kombinaciju za parenje i kretanje ciklusa on je uspio,znajte da kad jednom ulovite recept za uzgoj iči će vam kao po loju,počeci su najteži ako nemate od koga čuti kakav koristan savjet koji štedi godine pokušaja i ubrzava uspjehe u parenju ptica!

    Ono što sam napisao da vani osim neprilika od elementarnih nepogoda imaju problema i sa predatorima koji vrebaju na jaja i mlade u gnijezdu i poletarce kad izlete,je konstatacija i dapače iz iskustva da je vani teže po tome ali lakše po švedskom stolu koji ptica ima u prirodi jer nalazi više toga nego što joj mi možemo ponuditi,zato i imamo manje punih gnijezda,ali i nije tako ako samo približno ispunimo uvjete uzgoja koje smo ovdje u ovoj temi pisali več ćemo im dati temelj za puno gnijezdo,rekao bih da je sloboda lijepa ptici ali precjenjena jer ptice vani ginu i rijetko koja dostigne starost,zato u kontroliranim uvjetima gdje ptici dajemo mir,gdje nema kiše,vjetrova,šojki,ptica tek može početi razmnožavanje u punom broju,samo ako ne zanemarimo najvažniju stvar kod uzgoja ishranu,to je ključ do punog gnijezda,ambijent ako je idealan pojačava šanse za puno gnijezdo,još ako su parovi na bazi dame biraju onda smo več stvorili temelj za uspjeh.


    Entuzijazam igra ulogu ja sam kod uzgoja mekokljunaca znao od 5 ujutro cijeli dan loviti insekte,bogomoljke,konjice,i sve slično tome,rukom do 19 sati i nalovio bih svaki dan onu plastičnu bocu od fante 1,5 l punu.Gledali me ljudi kao da sam lud,ali sam postigao nešto i nije mi žao.Za svaki trud slijedi nagrada,kod češljugara brati glavice maslačka i ne posustajati u tome,brašnari i lažipauci,babure,uholađe tj štrige to jako vole zebe a i cardueli,zemne crve,lutke od insekata,ličinke moljca,biljne uši crne tj ljubičaste i zelenebkojih ima na vočkama šljive posebice u degeneriranim tj zgužvanim listovima u kojima ih puno ima,sve skupite u posebne posudice im dajte i gledajte rezultate truda!Ali nema preko noći morate biti uporni i to je faktor uspjeha u uzgoju!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by xyz ned 3 sij - 23:08

    Da Many, pretpostavljao sam da je monogaman.

    Na jedno tajno mjesto, svake godine grdelini sviju gnijezdo.

    Po mužjakovoj pjesmi, čujem da je uvijek isti mužjak svake godine, a za ženku ne znam, da li je promjeni u želandu ili dovede istu..

    Crv, primjetio sam da u želandu često budu jata sa jako puno mužjaka, a ti sada kažeš da su mužjaci "prisiljeni na celibat".

    Zašto to, di su ženke?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv pon 4 sij - 12:27

    Na celibat je prisiljeno na tisuće mužjaka (i to odabranih) koji trenutno za naš gušt čuće u ćibama . Jata u kojima su pretežno mužjaci su jata mladih ptica. Mlade ženkice prate starije .Muškima valjda triba više vrimena da shvate da triba mrdnit dupe. Nego , vratimo se mi temi : Uzgoj grdelina pisme. Većina je za to da se parovi formiraju što prije.Napominjem, nije cilj samo reprodukcija nego uzgoj pivača. Primjetili smo i da nije isti pristup vanjskom držanju ptica kao onom u interijernim parilicama.U čemu je razlika?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many pon 4 sij - 18:42

    Unutarnje su manje i na oku uzgajivača,klimatski utjecaji ne postoje,rekao bih mali nogomet,vani je sve sličnije uvjetima prirodnog parenja več i po izmjeni temperature tokom cjelog dana,unutra mi možemo diktirati dnevnu svjetlost koja utječe na reprodukciju i početak gniježđenja a vani se gnijezde sukladno buđenju prirode.Zato kanarinci i egzote nemaju kalendara parenja več se pare kad mi to hočemo.Ovo su neki od faktora!
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by trava uto 20 tra - 1:45

    Bilo mi je zanimljivo čitati vaše razgovore,vaša razmišljanja,nema vas odavno,pokrenite se malo.Glavna razlika u vanjskom ili unutarnjem parenju po meni je ta da se u kontroliranim uslovima ptice mogu prije početi pariti,pogotovu starije ptice,one su spolno zrele i sa parenjem bi mogle početi u siječnju-veljači naravno uz adekvatnu ishranu.
    Moj način držanja grdelina je slijedeći:ptice mlade istare držim zajedno do 10 mjeseca,potom ženke odvajam u vanjsku volijeru,muški svi ostaju u unutarnjoj večoj volijeri.Kada počnu ludovati pivati jedan na drugog i naganjati se po volijeri (početak 3mj)odvojim pivače,oni koji su za parenje ostaju u volijeri još neko vrijeme dokraja 3mj. i tek tada ih ubacujem kod ženki.Još je bolje ako se ženke ubacuju kod mužjaka.To radim iz tog razloga što su mužjaci susjedi koji su u parenju puno bolji roditelji i manje je problema sa ženkama ako se međusobno poznaju.Najviše su mi problema pravili pridošlice koji nisu prošli proces socijalizacije u matičnom jatu.
    crv oni mladi što su pjevali na ujaka nije bilo riječ o trostrukom pletivu nego o samo jednoj neobičnoj turi,a i viziuuu je definitivno naslijedan.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko uto 20 tra - 6:28

    trava je napisao/la:Bilo mi je zanimljivo čitati vaše razgovore,vaša razmišljanja,nema vas odavno,pokrenite se malo.Glavna razlika u vanjskom ili unutarnjem parenju po meni je ta da se u kontroliranim uslovima ptice mogu prije početi pariti,pogotovu starije ptice,one su spolno zrele i sa parenjem bi mogle početi u siječnju-veljači naravno uz adekvatnu ishranu.
    Moj način držanja grdelina je slijedeći:ptice mlade istare držim zajedno do 10 mjeseca,potom ženke odvajam u vanjsku volijeru,muški svi ostaju u unutarnjoj večoj volijeri.Kada počnu ludovati pivati jedan na drugog i naganjati se po volijeri (početak 3mj)odvojim pivače,oni koji su za parenje ostaju u volijeri još neko vrijeme dokraja 3mj. i tek tada ih ubacujem kod ženki.Još je bolje ako se ženke ubacuju kod mužjaka.To radim iz tog razloga što su mužjaci susjedi koji su u parenju puno bolji roditelji i manje je problema sa ženkama ako se međusobno poznaju.Najviše su mi problema pravili pridošlice koji nisu prošli proces socijalizacije u matičnom jatu.
    crv oni mladi što su pjevali na ujaka nije bilo riječ o trostrukom pletivu nego o samo jednoj neobičnoj turi,a i viziuuu je definitivno naslijedan.

    Dobrodosao Trava,


    Ako su zenke u VANJSKOJ volijeri, kako one mogu biti spremne pucetkom Travnja, kad ih spajas s muskima (a tada su muski vec u zestini)?

    Ja zenske i muske drzim odvojeno do pocetka travnja (ovih dana sam spajao parove, samo cetiri, dva sibirska, jedan parva i jedan polu-britanika) , a isto ih rezimski pripremam. Kako su ptice vani, nekad ne pocne prije Svibnja (i to debela polovica Svibnja).

    Da li je reprodukcija u volijeri ili u parilicama?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv uto 20 tra - 10:42

    trava je napisao/la:Bilo mi je zanimljivo čitati vaše razgovore,vaša razmišljanja,nema vas odavno,pokrenite se malo.Glavna razlika u vanjskom ili unutarnjem parenju po meni je ta da se u kontroliranim uslovima ptice mogu prije početi pariti,pogotovu starije ptice,one su spolno zrele i sa parenjem bi mogle početi u siječnju-veljači naravno uz adekvatnu ishranu.
    Moj način držanja grdelina je slijedeći:ptice mlade istare držim zajedno do 10 mjeseca,potom ženke odvajam u vanjsku volijeru,muški svi ostaju u unutarnjoj večoj volijeri.Kada počnu ludovati pivati jedan na drugog i naganjati se po volijeri (početak 3mj)odvojim pivače,oni koji su za parenje ostaju u volijeri još neko vrijeme dokraja 3mj. i tek tada ih ubacujem kod ženki.Još je bolje ako se ženke ubacuju kod mužjaka.To radim iz tog razloga što su mužjaci susjedi koji su u parenju puno bolji roditelji i manje je problema sa ženkama ako se međusobno poznaju.Najviše su mi problema pravili pridošlice koji nisu prošli proces socijalizacije u matičnom jatu.
    crv oni mladi što su pjevali na ujaka nije bilo riječ o trostrukom pletivu nego o samo jednoj neobičnoj turi,a i viziuuu je definitivno naslijedan.

    bounce Neka , neka samo ti nastavi a jeli bilo tvoje ili tičje pletivo - manje je bitno.Spomenuo si socijalizaciju.Ako npr. dobijem mužjaka kvalitetne pjesme čije gene bi bilo poželjno ubacit u uzgoj a ta ptica osim što je bila u škureci i nije prošla redovno mitarenje ponaša se vrlo agresivno .Uglavnom se zadržava u jednome kantunu i ne dopušta pristup često i hrani i vodi ostalim pticama.Kakva su tvoja iskustva sa takvim primjercima?Ima li šanse da se socijalizira i upari?

    Sponsored content


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 5 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 22:52.