Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


5 posters

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by xyz uto 8 ruj - 23:03

    Molim vas (tko zna) koja je dijagnoza sljedećih simptoma:

    1 novi tić mi je to nešto dobio, i pod hitno je odvojen u karantenu. Ostali su zdravi.

    Glavni simptom; natečen, "tvrd" stomak, sa 2-3 crvene "crte" postavljene okomito prema analnom otvoru, široke 2-3 mm, vidljive ispod kože. Stomak neobične tamnocrvene boje.

    Prsa odlična, disanje odlično, ptica uhranjena.

    Vanjski simptomi, jedva primjetno suženje oka, povremeno na samo 5 minuta tič padne u letargiju, "spava mu se", mrvicu se napuše, onda se trgne i opet je veseo neko vrijeme.

    Stolica je, na oko, normalna - ni tvrda ni meka, nema nikakvih čudesa ni krvi.

    Jede normalno.

    Svako 20-30 minuta hvata ga faza letargije pa onda živne.

    Lako bi ga se rješio, ali radi se o izrazito ljepom tiću, pa bi ga volio spasiti.

    Sugestije, dijagnoze, način lječenja, može li mi tko šta savjetovat?
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by dr.nenad86 uto 8 ruj - 23:30

    Po ovim simptomima drazene koje si naveo meni deluje na zeludacnocrevnu upalu..........
    E sada ne znam sta si koristio od hrane ovih dana pa moze biti da je od toga ili od neceg drugog...... Kod ptica najcesce bolesti su bolesti digestivnog aparata a od njih najčešći su želudačnocrevni katari i upale. Etiološki momenti su vrlo različiti« Uzrok katara može biti, na pr. davanje većih količina zelene vlažne hrane /salata, španać i dr,/, slatkiša i slatkog voća, kupanje u hladnoj vodi i uzimanje suviše hrane ili nečiste vode za piće, zatim hladne prostorije, nedostatak peska i kamenčića i hranjenje sasvim svežim semenkama. Navedeni uzorci koji su u p[ocetku bez simptoma brzo dovode do gubitka apetita, nakostresenosti ptice i proliva. Izmet je u početku normalan pa kašast ili tecan sa sluzi tamno zelene boje, sa primesom krvi ili čokoladast. Tečan izmet zaprlja i slepi perje oko cmara. Ptice su apatične, nakostriešenog perja, obešenih krila i repa, imaju povećanu žeđ, a ponekad povraćaju. Kod dužeg trajanja bolesti ptica mršavi, grudna kost joj je ispupčena, a trbuh usukan, crven ili plav i kroz njega se naziru upaljena crijeva. U težim slučajevima ptice naglo uginu. U svrhu lečenja treba prvo ukloniti one faktore koji su mogli biti uzrok nastanku bolesti, obezbediti im dijetalnu hranu, mirovanje i toplotu. Dijetalnu hranu za ove ptice pretstavlja dvopek, keks, Ijuštena zob, zobne pahuljice i seme maka. Osim toga za papagaje prikladnu hranu kod želudčano-cevnih katara predstavljaju i suve usitnjene borovnice pomiješane sa kuvanom mrkvom ili drugom mekanom hranom i komadići čokolade za kuvanje. Umjesto vode za piće treba davati čaj od kamilice, suvih borovnica i sluz od kuvane riže ili zobi. Ako se javi jaci proliv treba davati sredstva za zatvaranje. U tu svrhu malim, sobnim pticama možemo dati 3-4 kapljice otopine acidi tannci, isto toliko 2% oto¬pine alauna ili 1-2 kapi tinkture opii. Ove lekove možemo dati tako da tanki dio pera umočimo u otopinu, pa kapljicu koja se uhvati na kraju prenesemo vrhu kljuna. Doziranje u kapima još bolje možemo postići očnom kapaljkom. Kao stiptikum djeluje i nekoliko kapi crnog vina. natopljenog u komadiću keksa ako to damo ptici da pojede. Proliv se moze i leciti kuvanjem caja od trave koja se korisi kao i korov koiji sluzi za hvatanje ptica „gologuza“ to pomaze u visokom procentu kod proliva.... Suzbijanje patološke bakterijalne flore u želucu u crevima možemo efikasno postići nekim sulfonamidima i antibioticima. Dobro deluje sulfaguandin ako ga dajemo pomešanog sa mekanom hranom u 1% kon¬centratu dva do tri dana. Isto tako dobro djeluje i eritromicin i tetramicin u o,5-lo% koncentraciji u vodi za ptice ili pomešani sa mekanom hranom, ako ih dajemo 1-3 dana.

    Nadam se drazene da ce ti ovo bar malo pomoci oko uspesnog lecenja tvog ljubimca...

    POZDRAV cheers
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by xyz uto 8 ruj - 23:49

    Hvala ti Nenade puno!

    Pokušat ću onda naći onaj trisulfon šta ga svi hvale pa mu davati.

    Ne znam od čega je to, ali stomak mu je malo natečen, ali tvrd kao kamen.

    Ispod kože se naziru te tamnocrvene široke pruge, vjerovatno su to onda natečena crijeva, ja ne znam.

    Čudno je šta su ostali svi zdravi, zato mislim da nije do hrane?

    Ja ću onda obaviti tu terapiju, pa ako ne pomogne, odustat ću od lječenja..
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by dr.nenad86 uto 8 ruj - 23:56

    Drazene to sto se vidi, te pruge to su creva koja su upaljena, ali sada za razlog ne bih znao, moze biti od hrane ili od hladnoce ili puno drugih razloga, pokusaj sa terapijom i mislim da ces uspeti da to resis dok nije dobio proliv............. Ako nesto ne bude jasno pisi mi na pm....... POZDRAV cheers
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by xyz sri 9 ruj - 0:00

    Hvala Nenade, nešto ću pokušat pa ćemo vidjet!

    study
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by dr.nenad86 sri 9 ruj - 0:10

    Nista drazene nema na cemu, zato smo tu da pomazemo jedni drugima koliko mozemo.... POZDRAV cheers
    brabus
    brabus


    Broj postova : 327
    Age : 47
    Location : Split-Livno
    Registration date : 26.09.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by brabus čet 3 lip - 0:04

    neznam kako i zasto,sve je bilo onako kako treba,napravila je gnjezdo, snila jutros jaje, a jos od jučer izgleda napuhana ko loptica i slabo leti, nikakva je...daj bože da preživi.
    znači odjednom se to dogodilo,muzjak koji je sa njom je odlično,tako da sam izbacio mogućnost da je nesto sa prehranom u šoku...
    pratio sam sto je zoran pisao da mu je zenka odjednom uginula kad je snila peto jaje, kod prijatelja prosle godine ista situacija, jeli taj problem poznat kod uzgoja grdelina...??? Crying or Very sad
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by dr.nenad86 čet 3 lip - 1:17

    brabus je napisao/la:neznam kako i zasto,sve je bilo onako kako treba,napravila je gnjezdo, snila jutros jaje, a jos od jučer izgleda napuhana ko loptica i slabo leti, nikakva je...daj bože da preživi.
    znači odjednom se to dogodilo,muzjak koji je sa njom je odlično,tako da sam izbacio mogućnost da je nesto sa prehranom u šoku...
    pratio sam sto je zoran pisao da mu je zenka odjednom uginula kad je snila peto jaje, kod prijatelja prosle godine ista situacija, jeli taj problem poznat kod uzgoja grdelina...??? Crying or Very sad

    Kod kanarinki je to po nekad problem, kad ne mogu da snesu jaje, desi se cesto puta da kanarinka i ugine, tako da i sa stiglicem moze da se desi da je to problem ako je iz cistog mira ": punog zdravlja" se narogusila i kunja.......

    Pozdrav cheers
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by krstokljun čet 3 lip - 10:44

    Kako je zenka jutros brabus,?
    brabus
    brabus


    Broj postova : 327
    Age : 47
    Location : Split-Livno
    Registration date : 26.09.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by brabus čet 3 lip - 11:02

    dr.nenad86 je napisao/la:
    brabus je napisao/la:neznam kako i zasto,sve je bilo onako kako treba,napravila je gnjezdo, snila jutros jaje, a jos od jučer izgleda napuhana ko loptica i slabo leti, nikakva je...daj bože da preživi.
    znači odjednom se to dogodilo,muzjak koji je sa njom je odlično,tako da sam izbacio mogućnost da je nesto sa prehranom u šoku...
    pratio sam sto je zoran pisao da mu je zenka odjednom uginula kad je snila peto jaje, kod prijatelja prosle godine ista situacija, jeli taj problem poznat kod uzgoja grdelina...??? Crying or Very sad

    Kod kanarinki je to po nekad problem, kad ne mogu da snesu jaje, desi se cesto puta da kanarinka i ugine, tako da i sa stiglicem moze da se desi da je to problem ako je iz cistog mira ": punog zdravlja" se narogusila i kunja.......

    Pozdrav cheers

    izgleda da je to baš problem,nesenje jaja..
    jutros sam je pronašao na gnjezdu, uginula je... Crying or Very sad
    a pokraj nje je bilo neoformljeno jaje sa razlivenim žumanjkom...
    sve se dogodilo u tren, svila gnjezdo,snila prvo jaje i onda šok... Shocked
    moram paziti na ovih 5 mladih ko oči u glavi...sad me jedino oni vesele kad ih vidim Very Happy
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by bocka čet 3 lip - 12:25

    Brabus, evo moje iskustvo kakvo je kad se radi o tom problemu,
    Isti slučaj sa grdelinkom desio se kod mene, nakon prvog jajeta grdelinka se napuhala i sjedela je na podnjači, odmah sam je uzeo namočio sam bibo štapič u kantarionovo ulje i premazao sam klaoku.
    Ptica odmah je skočila na štapič i oporavila se.
    Neznam dali je snela drugo jaje na podnjači jer više nije legla na ono snešeno jaje.
    Nakon desetak dana izbacila je staro jaje iz gnjezda i snela je novih četiri jaja na kojima još leži.
    Isto sam praktikovao i kod kanarinke i uspeo sam spasiti pticu, ranije sam mislio da je razlog nedostatka grita.
    Interesuje me ko zna pravi razlog pa da nas obavesti.

    Pozdrav Bocka
    brabus
    brabus


    Broj postova : 327
    Age : 47
    Location : Split-Livno
    Registration date : 26.09.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by brabus čet 3 lip - 14:57

    bocka je napisao/la:Brabus, evo moje iskustvo kakvo je kad se radi o tom problemu,
    Isti slučaj sa grdelinkom desio se kod mene, nakon prvog jajeta grdelinka se napuhala i sjedela je na podnjači, odmah sam je uzeo namočio sam bibo štapič u kantarionovo ulje i premazao sam klaoku.
    Ptica odmah je skočila na štapič i oporavila se.
    Neznam dali je snela drugo jaje na podnjači jer više nije legla na ono snešeno jaje.
    Nakon desetak dana izbacila je staro jaje iz gnjezda i snela je novih četiri jaja na kojima još leži.
    Isto sam praktikovao i kod kanarinke i uspeo sam spasiti pticu, ranije sam mislio da je razlog nedostatka grita.
    Interesuje me ko zna pravi razlog pa da nas obavesti.

    Pozdrav Bocka

    pozz

    koliko vidim ima takvih problema više nego što se piše i iznosi u javnost.
    koga god sam jučer kontaktirao i objasnio mu o čemu se radi, skoro svaki od njih mi je rekao da je imao slična iskustva sa svojim ženkama.
    bocka je napisao da je stavljao kantarionovo ulje i premazao klaoku, ja sam to isto napravio sa maslinovim uljem, ali....
    pravi razlog i objašnjenje čekamo od iskusnijih uzgajivača i ili ljudi koji su to vec prošli i riješili problem...

    brabus
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by dr.nenad86 čet 3 lip - 17:03

    POREMECAJI U NOSENJU JAJA

    Javljaju se dosta često kod kanarinaca. Uzroci ovih poremećaja su vrlo različiti. U nekim slučajevima radi se o upali jajovoda ili nerazvijenim polnim organima kod ženkica koje su rano počele da nose jaja, a nekad su uzrok prevelika jaja, iscrpljenost posle više uzastopnih ležanja, uznemiravanje, razne bolesti i deficitarna ishrana. Bolesna ptica je apatična, nakostrešenog perja, teško se kreće, ne uzima hranu, nekada ima grčeve, povremeno zauzima položaj kao pingvin i abdomen joj je povećan. Ona obično sedi na gnezdu ili na podu kaveza i ne može da snese jaje. Uspeh u terapiji možemo postići podsticanjem peristaltike jajovoda nakapanjem nekoliko kapi hladne vode na abdomen. Ako ovo ne pomogne treba joj trbuh premazati toplini maslinovim uljem ili pokušati sa parenjem toplom parom. Parenje izvodimo tako da sito ili kavez sa pticom stavimo na posudu iz koje se isparava voda, a sve prekrijemo lanenom krpom da bi se para zadržala. Ovaj postupak treba da traje nekoliko minuta, zatim kavez sa pticom premeštamo na suvo i toplo mesto gde treba da miruje dok jaje ne izađe. Ako jaje ni na ovaj način ne izađe ili se u jajovodu zdrobi tada ptica najčešće ugine. Istiskivanje jajeta možemo olakšati ako u kloaku ubrizgamo dve do tri kapi mlakog maslinovog ulja i nežno ga potiskujemo prstima. Jaja koja ptica snese kasnije većinom su neoplođena. Snažne i zdrave i pravilno hranjene ženkice nikada ne pate od ovih poremećaja. U profilskitičke svrhe treba ženkicama bar 7 dana prije parenja pružiti obilno raznovrsnu hranu koja treba da bude naročito bogata belančevinama, mineralnim materijama i vitaminima. Takvu hranu za sobne ptice predstavlja raznovrsno semenje, zelena hrana (španać, salata, mrkva) meka jajcana hrana i voće. Kalcijum im obezbjeđujemo davanjem gotovih proizvoda kojih sada ima na trzistu u izobilju, sjajnog rečnog peska, sipinom kosti i sitno stucanim suvim ljuskama kuvanog kokošijeg jajeta.



    Pozdrav cheers

    Sponsored content


    Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja? Empty Re: Pomoć u vezi dijagnoze i lječenja?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 12:23.