Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+10
zvrcko sen
Fago
Dalibor
ticar
lord189
franeperuzovic
Dean
saso78
PESTI
Dax BG
14 posters

    Domestifikacija stiglica

    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 19:38

    Zelio bih ovim putem svim postovaocima ove predivne ptice dokuciti kako ce najlakse doci do svog izlezenog stiglica.
    1) u 7 ili 8 mjesecu nabaviti mlade bez boje ako je moguce sa vise razlicitih lokacija. Nabaviti belgijski "antistres" i odmah cim se ulove ukapati jednu kap u kljun. Kada se donesu kuci drzati ih posebno 15-ak dana odvojeno i tretirati ih prevencije radi sa antikokcidiostaticima. Potom ih pribliziti volijeri i pustiti ih sve zajedno (nikad manje od tri nove ptice ubacivati jer ih domaci mogu ubiti progonom,) posle dva-tri dana.
    2) tretirati ih svim jer ptica da bi bila pogodna za uzgoj mora biti naviknuta da jede sve, ako nije takva onda je beskorisna. Kada se "naliju" (obuku i zategnu) pocetkom 11 mjeseca odvojiti one koje smo mi predvidjeli za parove u "cibe" i postaviti u police tako da se mogu vidjeti samo po odvojeni par. Staviti pregrade izmedju ostalih naravno. I polako do marta meseca dodavati pojacanu hranu muzjaku da se on lagano usili. Ne cackati ih mnogo i nece biti puno problema. U martu ih ubaciti u kaveze (pozeljno stalaze sa pregradom) i nastaviti sa punom pripremom uz dodatak uglavicenog maslacka.

    Objasnjenje: kada se izvade iz malog kaveza i prebace u veci, ukoliko je sve u redu one ce to da shvate kao super staniste koje ce im liciti u odnosu na "cibu" kao volijera. Ne treba ocekivati da ce u prvoj godini poceti lezenje pre juna.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG čet 23 tra - 21:19

    Uostalom, za domestifikovanje ptica (barem ja tako radim) najbolje je imati 1 staru pticu (vodilju) zajedno sa njima jer ukoliko nam se ptice ne naviknu u prvom mjesecu koji provedu kod nas da jedu sve u potpunosti-po meni su beskorisne. Zasto pitate se? Zato dragi moji, jer sam pre podosta vremena ima predivan par koji se upario i nalegao a zenka nije htela gotovu smesu za mlade da im daje. Ubio sam se po ceoi bogovetni dan hodajuci po kraju sa dzakcicem i srpom beruci sve na cemu se mogu naci biljne usi da im dam.

    Mladim pticxama je najpotrebnije u prvoj godini da se kvalitetno obuku(utegnu) jer od toga po meni zavisi gotovo sve. Davati raznovrsnu hranu, seme, zelenje i dosta vode za kupanje(preferiram svaki dan). Licno im berem pupoljke maslacka dok god ih ima u prirodi, dajem jos i list istog, krastavac, list cvekle. Jednom nedeljno im dajem gotovu smesu za othranjivanje mladih (da mi se ne bi desilo ono odranije) i kada sam u mogucnosti donesem ponesto iz prirode (cicak, cesljugu, vodopiju)

    Ne zaboravite da im pruzite to da imaju sunce!!! Setite se kada "sirite " tice iz mraka kako se rasire po "cibi" da ih "okupa sunce". Stiglic je ptica sunca, cak i u prirodi pravi gnezdo na istocnoj strani, da bi mu jutarnje sunce umilo mladunce.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by PESTI čet 23 tra - 21:36

    Taj par nisi dobro pripremio po pitanju jedenja meke hrane ili dohrane......
    Ženka je ta koja če hraniti mlade (ako grdelinke koristiš kao ja )i prije nego počne uzgoj ona MORA biti naučena ili na jaje koje ja koristim ili na gotovu - kupovnu jajčanu npr ce-de za grdeline ...kad se najednom pojave mladi što sad ....ženka ne prihvača novitete u to vrijeme ona mora mlade hraniti i jadna se polomi na sjemenu jer nezna za bolje ili navali na zelenilo pa samo sa tim hrani ........mladima u takvom slučaju nije svjetla budučnost .......
    zaključak....ženke do parenja NAUČITI da jedu što bi jele kad jednom dodju mladi
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by saso78 čet 23 tra - 22:06

    Slazem se da je tako i da majka cesljugar mora nauciti da jede to sto je dobro za mlade gotova hrana.
    Dax spomenuo si da cesljugare prave gnezdo na istoku.To nigde nisam procitao ali sam se malo pozacudio kad pre nekoliko godina cesljugarka je pravila gnjezdo tamo gde je ona htela,a ne gde sam postavio ja gnezdo.
    I sada nudi im po dvije gnezda pa da oni odabere u koje ce,ali nisam znao da prave na istoku,probacu sada ponuditi samo jedno gnezdo na istocnoj strani.

    A sta ako je prostorija zatvorena i recimo istocna strana je zid?
    Gde ce cesljugarka napraviti gnezdo opet na istocnoj strani ili na ona koja je svetlija?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dean čet 23 tra - 22:59

    na najsvjetlijem mjestu ...
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG pet 24 tra - 9:23

    Ona ce definitivno napraviti gnezdo gde hoce ali ce uvek teziti (ako je iz prirode a ne iz kaveznog uzgoja) da ga pravi na strani gde padaju zraci izlazeceg sunca.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dean pet 24 tra - 10:31

    Dax BG je napisao/la:Ona ce definitivno napraviti gnezdo gde hoce ali ce uvek teziti (ako je iz prirode a ne iz kaveznog uzgoja) da ga pravi na strani gde padaju zraci izlazeceg sunca.

    ja imam umjetnu rasvjetu Smile
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 48
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by franeperuzovic pet 24 tra - 14:06

    [/quote]

    ja imam umjetnu rasvjetu Smile[/quote]

    I ima li problema s pripremom (ulazak u špirit) pod umjetnom rasvjetom.

    Neki autori navode da je sunce veoma bitan faktor u uzgoju grdelina.
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by lord189 pet 24 tra - 14:48

    franeperuzovic je napisao/la:

    ja imam umjetnu rasvjetu Smile[/quote]

    I ima li problema s pripremom (ulazak u špirit) pod umjetnom rasvjetom.

    Neki autori navode da je sunce veoma bitan faktor u uzgoju grdelina.[/quote]

    pa ja neman nikakvih problema zasada sta se toga tiče i u mene su djelomično pod svijetlom preko dana im gori svijetlo


    a usto prostorija je topla pa su već sad spremni za parenje
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG pet 24 tra - 16:21

    Nema problema mnogo sa rasvetom. Trebale bi ptice (barem po meni) da se obuku pod uticajem sunca da bi imale manje problema tijekom godine. Naravno, ako ih drzite za pjev to vam stvara onda problem jer je poznato da je pjev ustvari podredjen uticaju sredine. Jedino sto su vec neki pomenuli, treba koristiti za vestacko svetlo tzv."dimmer" tj. tajmer sa usporacem koji simulira svitanje i sumrak za 100% uspeh.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by ticar pet 24 tra - 17:21

    bogami ovi kod nas koji su za pjev nevide ni sunca ni miseca
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dean pet 24 tra - 17:26

    nemam problema sa rasvjetom...naravno da bi bilo bolje da imaju prirodno svijetlo...ali tako je kako je Smile, naravno da imam "alba tramonto" sustav jer bez toga ne bi išlo...i još koristim kako u koje doba godine...bird lamps- ili osram biolux...
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG pet 24 tra - 17:33

    Moderatore numero uno, sve je to meni potpuno jasno. Mene je parenje stiglica zainteresiralo kada sam bio u dobi Lorda, a tada sam bio ponajvise zagrizao za pjev. Prvo mi je bilo vazno imati pticu da sto dulje pjeva (do XI mjeseca ako moze lol! ) i onda mi se dogodilo da mi je jedan od mladih kada se obukao postao zenka. scratch Ja je pustim a ona se vrati i tako citavu sedmicu. Tada se odlucim zadrzati i pocnem se raspitivati o parenju, a svi me gledaju u BL kao da mi nije dobro (1986).
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by lord189 pet 24 tra - 17:58

    Dax BG je napisao/la:Moderatore numero uno, sve je to meni potpuno jasno. Mene je parenje stiglica zainteresiralo kada sam bio u dobi Lorda, a tada sam bio ponajvise zagrizao za pjev. Prvo mi je bilo vazno imati pticu da sto dulje pjeva (do XI mjeseca ako moze lol! ) i onda mi se dogodilo da mi je jedan od mladih kada se obukao postao zenka. scratch Ja je pustim a ona se vrati i tako citavu sedmicu. Tada se odlucim zadrzati i pocnem se raspitivati o parenju, a svi me gledaju u BL kao da mi nije dobro (1986).

    eh upravo tako ista stvar sa menom hehehe i ja sam prije gleda samo da tić piva onda s vrimenon pomalo se uformija i postavija kriterije za sebe

    jednom sam pored kuće uhvatio grdelina u mitarenju jer se dva dana mota oko mojih i nisam znao dali je muško ili žensko nako dva miseca odlučija sam pustit pticu i ona se stalno vraćala tri tjedna ona je letila okolo kuće i nigdi nije mrdala počla je pivat i ja sam pomislija da je muško ali jednom me opet počela zanimat i zatvorija sam joj kavez dok je spavala i ispostavilo se da je ženka na kraju sam je spremija i ostavija za parenje i sad mogu reć da sam pre zadovoljan sa njom izgleda po svemu do sada da bi moglo bit "NEŠTO" ove godine ..heh lol! lol! lol!
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dalibor sub 25 tra - 9:27

    Posto se moj prijatelj i kolega Dax dotakao pojma domestifikacija, bilo bi dobro objasniti taj pojam. Ja licno sam to pitanje imao na polaganju ispita za sudije a glasilo je: "Objasni pojam domestifikacija i koji su to tri cinioca koja trebaju da se zadovolje da bi ptica postala domestifikovana vrsta"
    DOMESTIFIKACIJA JE PROCES PRETVARANJA DIVLJE PTICE U KUCNU, ODGOJEM I RAZMNOZAVANJEM U ZAROBLJENISTVU. NA LATINSKOM DOMUS ZNACI PTICA. EVIDENTNO RAZLIKOVANJE KUCNE PTICE OD DIVLJE U PRIRODI JE I OSNOVNI CINIOC DA JE POCEO PROCES DOMESTIFIKACIJE VRSTE. SAMIM ODGOJEM U VJESTACKIM USLOVIMA DOLAZI DO MODIFIKACIJA I MUTACIJA KOJE DALJOM SELEKCIJOM POSTAJU UKORIJENJENE U SAMU VRSTU.
    Kao sto se moze zakljuciti iz gore napisanog teksta, ja sam na neki nacin definicijom dotakao sva tri cinioca za proces domestifikacije a to je:
    1. Razmnozavanje u kavezu
    2. Dobivene Mutacije
    3. Vjestacko pokretanje rasplodnog mehanizma kod jedinki (u prevodu ptica mora da izgubi prirodni godisnji ciklus parenja i da samim kreiranjem uslova i simuliranjem proljeca pokrenemo rasplodni mehanizam kod jedinki bez obzira na stvarno godisnje doba

    Ovaj treci uslov ili cinioc takodje mora da bude zadovoljen da bi ptica postala domestifikovana vrsta ukoliko se konvencijom ne odluci drugacije.

    Nadam se da cemo sada pojam domestifikacije upotrebljavati sa malo vecom paznjom i razumijevanjem .

    Pozdrav
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dax BG sub 25 tra - 13:37

    Hvala imenjace i veliki pozdrav.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Fago sub 25 tra - 14:34

    Dalibor je napisao/la:Posto se moj prijatelj i kolega Dax dotakao pojma domestifikacija, bilo bi dobro objasniti taj pojam. Ja licno sam to pitanje imao na polaganju ispita za sudije a glasilo je: "Objasni pojam domestifikacija i koji su to tri cinioca koja trebaju da se zadovolje da bi ptica postala domestifikovana vrsta"
    DOMESTIFIKACIJA JE PROCES PRETVARANJA DIVLJE PTICE U KUCNU, ODGOJEM I RAZMNOZAVANJEM U ZAROBLJENISTVU. NA LATINSKOM DOMUS ZNACI PTICA. EVIDENTNO RAZLIKOVANJE KUCNE PTICE OD DIVLJE U PRIRODI JE I OSNOVNI CINIOC DA JE POCEO PROCES DOMESTIFIKACIJE VRSTE. SAMIM ODGOJEM U VJESTACKIM USLOVIMA DOLAZI DO MODIFIKACIJA I MUTACIJA KOJE DALJOM SELEKCIJOM POSTAJU UKORIJENJENE U SAMU VRSTU.
    Kao sto se moze zakljuciti iz gore napisanog teksta, ja sam na neki nacin definicijom dotakao sva tri cinioca za proces domestifikacije a to je:
    1. Razmnozavanje u kavezu
    2. Dobivene Mutacije
    3. Vjestacko pokretanje rasplodnog mehanizma kod jedinki (u prevodu ptica mora da izgubi prirodni godisnji ciklus parenja i da samim kreiranjem uslova i simuliranjem proljeca pokrenemo rasplodni mehanizam kod jedinki bez obzira na stvarno godisnje doba

    Ovaj treci uslov ili cinioc takodje mora da bude zadovoljen da bi ptica postala domestifikovana vrsta ukoliko se konvencijom ne odluci drugacije.

    Nadam se da cemo sada pojam domestifikacije upotrebljavati sa malo vecom paznjom i razumijevanjem .

    Pozdrav

    A što ako ne postoji mutacija? Znači li to da ta vrsta nije domestificirana Question
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dalibor sub 25 tra - 14:57

    Po pravilu ta vrsta nije domestifikovana jer ne zadovoljava sva tri uslova. Ali kao sto sam napomenuo nesto moze i konvencijom da se uredi.
    Dat cu vam primjer domace ovce koja zadovoljava prva dva ali ne i treci i jos uvijek se ovca pari dva puta godisnje odnosno isto toliko donosi mlade na svijet i ne mozemo da uticemo na to koliko god se trudili.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Fago sub 25 tra - 15:38

    Dalibore,
    tko je propisao ta tri uvjeta Question
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Dalibor sub 25 tra - 16:15

    Iskreno Fago nemam pojma. Koristim ovu priliku da zamolim da ako iko zna, odgovori na ovo pitanje. I ja bih volio da znam.
    Pozdrav Fago i pozdrav i tebi imenjace
    avatar
    Gost
    Gost


    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Gost sub 25 tra - 16:44

    Dalibore,po toj tvojoj teoriji,onda ni pas nije domestificirana vrsta.Ni psi ne zadovoljavaju taj treči uvjet.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by zvrcko sen sub 25 tra - 17:18

    Prvo dragi moji ajmo razgovarati o pticama ,,, zanemarimo ovce i pse ...


    Prvo evo vam jedno pitanje ...

    Navedite mi jednu domestificiranu pticu koja se ne pojavljiva u mutacijama?????

    A u potpunosti se nebi složija sa Daliborovim trećim principom . On je diskutabilan. Istina možda je točan , ali ne i nužan.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Fago sub 25 tra - 19:36

    zvrcko sen je napisao/la:Prvo evo vam jedno pitanje ...

    Navedite mi jednu domestificiranu pticu koja se ne pojavljiva u mutacijama?????

    Faganjel (u uzgoju, na izložbama...) Very Happy
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Boban NA sub 25 tra - 19:56

    Postoji pastelna mutacija konopljarke, tko da mislim de ce vremenom i evropske zebe tempom kako ide odgoj i razvoj mutacija biti proglasene od C.O.M.-a domestificiranim pticama. Inace samo ime govori domefisticirane ptice su one koje se godinama razmnozavaju u kavezima, sve to sprovodi odgajivac, a planska selekcija koju sprovodi pri odgoju ima neki cilj. Taj cilj kod ptica je u velikom broju slucajeva razvoj novih, mutiranih boja, dokazivanje njihove naslednosti ali i to nije uvek slucaj - kod kanarinaca pesme to je definisana nasledna pesma, kod kanarinaca poze oblik tela, specigfican polozaj, kovrdzavo perje, cuba itd.. Znaci odgojem, selekcijom poprime neku odliku koja ih razlikuje od ptica iz prirode od kojih poticu, a takvih vrmenom ima niz, oblik tela, forma, velicina, kovrdzavo perje, odredjeni stav, polozaj tela i sl. a to je nesto sto vremenom tu vrstu ptica uvodi u domefisticirane.

    Domestifikacija stiglica 5pastelkeupop.th

    Za Faga posto vidim da je veliki fan konopljarke pastelna zenka

    i pastel muzjak Domestifikacija stiglica 6pastelkneuman.th
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Fago sub 25 tra - 21:07

    Pozdrav Bobane NA,
    postoji i šarena i potpuno bijela juričica (konopljarka)... ali nikad ni bijela ni pastelna nisu izložene i pitanje je koji je zakon njihovih nasljednosti...
    Pastelna se, koliko me sjećanje služi, pojavila prije 2-3 godine negdje u Francuskoj...
    Ali sve to se događa i u prirodi...
    Nikad nije izložena po izložbama ni masovno uzgojena... prema tome možemo li reći da je domestificirana Rolling Eyes
    Po meni je jedini ispravni uvjet koji je Dalibor naveo onaj prvi, a i to je relativno jer ako neku pticu uzgojimo u voljeri 10m x 10m to je isto kao da je uzgojimo u prirodi Very Happy

    Gledao sam obične juričice (faganjele, konopljarke) na svijetskom ove godine u Italiji. Ja te ptice nikad ne bi nazvao domestificirane...


    P.S. Malo smo zabrijali na faganjele, pa smo offtopic... molim moderatore da se pobrinu u tome, sorry Embarassed

    Sponsored content


    Domestifikacija stiglica Empty Re: Domestifikacija stiglica

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 10:00.