Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+38
Mozaik
works
vlajkobl
krstokljun
ERVINO
komiza
Miljenko
srdjan nis
faganel
olanik
Edi
Antonio-Kovac
zoranV
vlado
krnjolac
Merlo
dzemal_sa
sgobin
MARIN
Renato.M
CUBA
Siskin
sestoperac
Fago
saso78
Lazar
Dule
xyz
bocka
franeperuzovic
kreso
Dean
PESTI
malinois
ticar
kemo89
ikayke
seadriver
42 posters

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Siskin pet 14 svi - 16:54

    @olanik:

    ja ne vadim prazna jaja dok se mladi ne osamostale tj. kad napune oko 13-15 dana jer to prazno jaje ostavim da se mladi oslanjaju na njega - da ih ženka ne prikliješti
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ticar pet 14 svi - 17:04

    Siskin je napisao/la:@olanik:

    ja ne vadim prazna jaja dok se mladi ne osamostale tj. kad napune oko 13-15 dana jer to prazno jaje ostavim da se mladi oslanjaju na njega - da ih ženka ne prikliješti

    to je dovoljno držati dok napune 7-8 dana jer kasnije zna puknuti pa usmrdi cijelo gnijezdo.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krnjolac uto 18 svi - 18:23

    hitna pomoć potrebna!kanarinka mi se digla sa dva puna jaja nakon 8 dana!sinoć je uredno legla na njih pred spavanje,znači preko noći je sigurno ležala,kad jutros veselo skakuće po kavezu i namješta se za skok!jedno 2-3 sata nije ležala na njima pa sam bio prisiljen da ih stavim u inkubator na 45 stupnjeva kako nemam drugu dadilju.nnjoj sam stavio mužjaka,pa se sad nadam da će ponovno leći na gnijezdo u kojem su umjetna,ili će snijeti novo.napominjem da je 8 dana odležala na njena 3 neoplođena,pa je nastavila kao dadilja na dva puna 8 dana,znači ležala je 16 dana ukupno.nije valjda da zna brojati pa je zaključila da nema svrhe više da leži Very Happy
    inkubator mi je drvena kutija sa žaruljom i termometrom.
    svaki savjet je dobrodošao,prvi put sam u ovoj situaciji.
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by faganel uto 18 svi - 20:58

    Bojim se,da sa tom ženkom ne spasavaš jaja. Ženka se diže,kada se iz jaja po njenom prirodnom satu ne valjaju mladi.Zna ih tada i kljucanjem razbiti.
    Ako je spremna za ponovno parenje i odmah snese nova jaja(prva 2 će sigurno biti neoplođena)može se desiti da 5 dan zalegne?????????.
    Sa inkubatorom nemam nikakva iskustva.Da li se smanjivanjem temperature može produžiti vrijeme inkiubacije za
    dan-dva?? To bi moglo pomoći, dok ženka ponovo ne zaleže.
    srdjan nis
    srdjan nis


    Broj postova : 98
    Age : 49
    Location : niš
    Registration date : 06.05.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by srdjan nis uto 18 svi - 21:19

    Iako bude zalegla,ti prebaciš jaja iz inkubatora biće kratko vreme ležanja da joj se razvije instikt za hranjenje mladih.Ležaće i dalje ali neće hraniti.Ali probaj možda budeš imao sreće da odradi super.Sa inkubatorom nemam iskustva.
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlado čet 20 svi - 0:25

    krnjolac je napisao/la:hitna pomoć potrebna!kanarinka mi se digla sa dva puna jaja nakon 8 dana!sinoć je uredno legla na njih pred spavanje,znači preko noći je sigurno ležala,kad jutros veselo skakuće po kavezu i namješta se za skok!jedno 2-3 sata nije ležala na njima pa sam bio prisiljen da ih stavim u inkubator na 45 stupnjeva kako nemam drugu dadilju.nnjoj sam stavio mužjaka,pa se sad nadam da će ponovno leći na gnijezdo u kojem su umjetna,ili će snijeti novo.napominjem da je 8 dana odležala na njena 3 neoplođena,pa je nastavila kao dadilja na dva puna 8 dana,znači ležala je 16 dana ukupno.nije valjda da zna brojati pa je zaključila da nema svrhe više da leži Very Happy
    inkubator mi je drvena kutija sa žaruljom i termometrom.
    svaki savjet je dobrodošao,prvi put sam u ovoj situaciji.

    Prijatelju temperatura u inkubatoru treba bit 37,8 celzija i moraju imati vlagu oko 55% a ne 45 celzija pa ako ti još nisu imala dovoljnu vlagu ti ih lipo baci jer si ih upropastija.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Miljenko čet 20 svi - 3:19

    vlado je napisao/la:
    krnjolac je napisao/la:hitna pomoć potrebna!kanarinka mi se digla sa dva puna jaja nakon 8 dana!sinoć je uredno legla na njih pred spavanje,znači preko noći je sigurno ležala,kad jutros veselo skakuće po kavezu i namješta se za skok!jedno 2-3 sata nije ležala na njima pa sam bio prisiljen da ih stavim u inkubator na 45 stupnjeva kako nemam drugu dadilju.nnjoj sam stavio mužjaka,pa se sad nadam da će ponovno leći na gnijezdo u kojem su umjetna,ili će snijeti novo.napominjem da je 8 dana odležala na njena 3 neoplođena,pa je nastavila kao dadilja na dva puna 8 dana,znači ležala je 16 dana ukupno.nije valjda da zna brojati pa je zaključila da nema svrhe više da leži Very Happy
    inkubator mi je drvena kutija sa žaruljom i termometrom.
    svaki savjet je dobrodošao,prvi put sam u ovoj situaciji.

    Prijatelju temperatura u inkubatoru treba bit 37,8 celzija i moraju imati vlagu oko 55% a ne 45 celzija pa ako ti još nisu imala dovoljnu vlagu ti ih lipo baci jer si ih upropastija.

    Nista on nije upropastio (barem se jos ne zna zasigurno). Temperatura inkubacije je ~42 stupnja (stavi jaje, iz lezanja, na usne pa ces vidjeti/osjetiti je li toplije od tvoje tjelesne temperature???).

    Drugo, vlaga je vazna...ali i ne presudna za privih ~10 dana. Kasnije, pri zadnjoj fazi i izlazenja mladih potrebna je odredjena vlaznost da mladi u ljusci mogu prezivjeti, ali opet to sve ovisi o velicini jaja, vrsta ptice,...itd.

    Ajde, malo studiraj teoriju....(bez uvrede)...

    Krnjol, zasto experimentiras na krivi nacin???
    Znao si da zenka nece uspjeti odlezati svoj ciklus za druga jaja (znaci 8 + 12/13/14 dana je bogati...visa matematika??), pa zasto si isao na ovu kombinaciju? Nisi imao drugog izlaza za druga jaja? Najbolje je imati dvi/tri bastarde zenke...i drzati ih pod ciklusem razmnozavanja. Nadji prijatelja koji uzgaja ptice kao ti, i za pomoc koristite jedan drugog.

    Kako sada stvari stoje...kanarinkom neces moci spasiti jaja...vec su dasta napredovali i usporavanjem rasta mogu krepati (vjerojatbno ce krepati).
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlado pet 21 svi - 0:16

    Prijatelju ja živim na selu i ležem perad i prirodnim putem i putem inkubatora pa smatram da sam za 20 godina naučija neke stvari i ono što sam napisa u zadnjem postu napisa sam iz iskustva a ne iz samog studiranja teorije.
    Ja Krnjolcu želim sve najbolje ali eto nek on za 15 dana kaže kako je proša sa tim jajima pa da i mi ostali znamo da bi ubuduće uspjeli ili da nebi pogriješili.

    Pozdrav i Miljenku i Krnjolcu a i svima ostalima
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Miljenko pet 21 svi - 2:45

    vlado je napisao/la:Prijatelju ja živim na selu i ležem perad i prirodnim putem i putem inkubatora pa smatram da sam za 20 godina naučija neke stvari i ono što sam napisa u zadnjem postu napisa sam iz iskustva a ne iz samog studiranja teorije.
    Ja Krnjolcu želim sve najbolje ali eto nek on za 15 dana kaže kako je proša sa tim jajima pa da i mi ostali znamo da bi ubuduće uspjeli ili da nebi pogriješili.

    Pozdrav i Miljenku i Krnjolcu a i svima ostalima

    Vlado,

    Tony B. (iz San Pedra, ovdje je na forumu, https://ptice-birds.forumhr.com/introduce-yourself-f23/darwin-finches-galapagos-islands-t793-30.htm) je mirio temperaturu jaja/gnjezda kod kanarinaca, tako da je stavio yemp. probu u gnjezdo. Temperature koje je izmirio su bile blizu +40 C. Ovisno o temperaturi incubacije lezenje moze bit od 12 do 16 dana (u postocima velika razlika).

    Za Krnjolca i njegov inkubator (bez "zracnog propuha" ), tko ce mu vrtiti jaja da se ne zapeku?

    Nema sanse sa onim svojim incubatorom!
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krnjolac pet 21 svi - 9:13

    inkubator nije hermetički zatvoren,tako da ima određenu cirkulaciju zraka,a unutra stavljam i čašu vode koja konstantno isparava polako tako da ima i vlage.i ja znam da najvjerovatnije neće bit ništa od toga najviše zato jer neznam kad se točno kanarinka digla sa jaja,pa je moguće da su se ohladila,ali još 2-3 dana pa ćemo sve znat....
    zahvaljujem svima na pomoći.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by komiza pet 21 svi - 10:41

    Ala kornijul,nadan se da će ti priživit. Javi kad bude,baš me zanima. Pozdrav
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krnjolac pet 21 svi - 12:42

    kad se jaje osvijetli onda je dno do trećine potpuno neprozirno,a prema vrhu su razgranate žilice uz stijenku jaja.šta to znači?
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlado pet 21 svi - 12:45

    Miljenko je napisao/la:
    vlado je napisao/la:Prijatelju ja živim na selu i ležem perad i prirodnim putem i putem inkubatora pa smatram da sam za 20 godina naučija neke stvari i ono što sam napisa u zadnjem postu napisa sam iz iskustva a ne iz samog studiranja teorije.
    Ja Krnjolcu želim sve najbolje ali eto nek on za 15 dana kaže kako je proša sa tim jajima pa da i mi ostali znamo da bi ubuduće uspjeli ili da nebi pogriješili.

    Pozdrav i Miljenku i Krnjolcu a i svima ostalima

    Vlado,

    Tony B. (iz San Pedra, ovdje je na forumu, https://ptice-birds.forumhr.com/introduce-yourself-f23/darwin-finches-galapagos-islands-t793-30.htm) je mirio temperaturu jaja/gnjezda kod kanarinaca, tako da je stavio yemp. probu u gnjezdo. Temperature koje je izmirio su bile blizu +40 C. Ovisno o temperaturi incubacije lezenje moze bit od 12 do 16 dana (u postocima velika razlika).

    Za Krnjolca i njegov inkubator (bez "zracnog propuha" ), tko ce mu vrtiti jaja da se ne zapeku?

    Nema sanse sa onim svojim incubatorom!


    Velika je razlika od skoro +40 i 45 stupnjeva ali bi svakako zamolija Krnjolca da nam javi šta je bilo.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ERVINO pet 21 svi - 14:38

    Zlatno pravilo moje uzgajivačnice - nema podmetanja jaja niti "spašavanja" svaka ženka ili par neka othrane svoje mlade to je jedini ispravan put i selekcija ,,,,pozdrav
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlado sub 22 svi - 0:00

    krnjolac je napisao/la:kad se jaje osvijetli onda je dno do trećine potpuno neprozirno,a prema vrhu su razgranate žilice uz stijenku jaja.šta to znači?

    Žilice bi značile da je jaje plodno ali dali će se dalje razvijati to ćemo vidit, šta ti mjeri temperaturu u inkubatoru?
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krstokljun sub 22 svi - 0:08

    ERVINO je napisao/la:Zlatno pravilo moje uzgajivačnice - nema podmetanja jaja niti "spašavanja" svaka ženka ili par neka othrane svoje mlade to je jedini ispravan put i selekcija ,,,,pozdrav

    Zasto ne podbaciti i ne spasavati.
    Imate odlican par, kvalitetan, a zenka slabo hrani, zar nije steta izgubiti takve mlade, uz to imate kanarinku pod koju cete podbaciti i spasiti ih.
    I ja sam u pocetku mislio slicno kao Vi, pa mi se obilo o glavi.
    vlado
    vlado


    Broj postova : 856
    Age : 49
    Location : Tihaljina-Hercegovina
    Registration date : 22.01.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlado sub 22 svi - 0:13

    krstokljun je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Zlatno pravilo moje uzgajivačnice - nema podmetanja jaja niti "spašavanja" svaka ženka ili par neka othrane svoje mlade to je jedini ispravan put i selekcija ,,,,pozdrav

    Zasto ne podbaciti i ne spasavati.
    Imate odlican par, kvalitetan, a zenka slabo hrani, zar nije steta izgubiti takve mlade, uz to imate kanarinku pod koju cete podbaciti i spasiti ih.
    I ja sam u pocetku mislio slicno kao Vi, pa mi se obilo o glavi.

    Momo riječ je o inkubatoru a kad se izlegu neznam šta namjerava sa njima, dali da ih ručno hrani ili da ih podbaci pod ženku koja neće bit u prirodnom ciklusu da bi ih hranila a možda i to uspije da ih prihvati.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ticar sub 22 svi - 4:16

    kod mene se to zove ima mista u kanti za smeće, ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Icon_smile
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ERVINO sub 22 svi - 10:20

    krstokljun je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Zlatno pravilo moje uzgajivačnice - nema podmetanja jaja niti "spašavanja" svaka ženka ili par neka othrane svoje mlade to je jedini ispravan put i selekcija ,,,,pozdrav

    Zasto ne podbaciti i ne spasavati.
    Imate odlican par, kvalitetan, a zenka slabo hrani, zar nije steta izgubiti takve mlade, uz to imate kanarinku pod koju cete podbaciti i spasiti ih.
    I ja sam u pocetku mislio slicno kao Vi, pa mi se obilo o glavi.

    Kvalitetna ženka koja ne hrani mlade ??? nemogu tvrditi da je pojava slabog hranjenja mladih nasljedna osobina jer je to prirodan nagon kod ptica..ali moje iskustvo mi govori da od loših majki budu i loše kćeri,probao sam puno varijanti i doista držim da je "spašavanje" samo privremena varijanta a da se dugoročno to obije o glavu....ima puno članova foruma sa sličnim iskustvima pa neka se uključe i daju svoje mišljenje...pozdrav
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by dzemal_sa sub 22 svi - 10:59

    A zasto nehrani...?
    Jer da bi hranila, mora imati dobre uslove i da joj nista nefali. Jer ukoliko nije tako, nemoze se od nje ni ocekivati puno.
    Ja se bavim golubarstvom, a to isto vazi i golubove.

    Ukoliko ima sve sto je potrebno, a ne hrani... bolje je maknuti na vrijeme nego se patiti sa njom ili njene mlade podbacivati pod druge ptice, jer na kraju dobijes opet isto.

    DOBRO x DOBRO = DOBRO mislim da je jedino pravilna selekcija i tu teba dobro oci otvoriti.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krstokljun sub 22 svi - 13:18

    ERVINO je napisao/la:
    krstokljun je napisao/la:
    ERVINO je napisao/la:Zlatno pravilo moje uzgajivačnice - nema podmetanja jaja niti "spašavanja" svaka ženka ili par neka othrane svoje mlade to je jedini ispravan put i selekcija ,,,,pozdrav

    Zasto ne podbaciti i ne spasavati.
    Imate odlican par, kvalitetan, a zenka slabo hrani, zar nije steta izgubiti takve mlade, uz to imate kanarinku pod koju cete podbaciti i spasiti ih.
    I ja sam u pocetku mislio slicno kao Vi, pa mi se obilo o glavi.

    Kvalitetna ženka koja ne hrani mlade ??? nemogu tvrditi da je pojava slabog hranjenja mladih nasljedna osobina jer je to prirodan nagon kod ptica..ali moje iskustvo mi govori da od loših majki budu i loše kćeri,probao sam puno varijanti i doista držim da je "spašavanje" samo privremena varijanta a da se dugoročno to obije o glavu....ima puno članova foruma sa sličnim iskustvima pa neka se uključe i daju svoje mišljenje...pozdrav

    Mislio sam kvalitetna u izgledu, exterijerno dobra zenka.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ERVINO sub 22 svi - 14:31

    Znam na kakvu ste kvalitetu mislili,ako je tako "spašavajte".Moj savijet podmetnite joj neke druge mlade,ako te druge hrani onda nije problem samo u ženki ,,,,,,pozdrav
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by krnjolac pon 24 svi - 16:36

    evo samo da javim da nema ništa od jaja iz inkubatora.zametci su se razvili samo do pola,vjerovatno je previše sati prošlo od kada se kanarinka digla sa jaja u osmom danu,pa do stavljanja u inkubator,ili je temperatura bila previsoka,jer sam prvi dan držao na preko 40 stupnjeva mjereno digitalnim termometrom.ostale dane sam držao na oko 37,ali bez uspjeha.samo još jedno iskustvo više.kad sam ih otvorio bila su kao tvrdo kuhana,zametak je ležao u stvrdnutom bjelanku.pretpostavljam da ova jaja ipak traže znatno nižu temperaturu od kokošjih.
    vlajkobl
    vlajkobl


    Broj postova : 103
    Location : banjaluka
    Registration date : 05.04.2010

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by vlajkobl pon 21 vel - 16:57

    kad se provjeravaju jaja jesu plodna nakon nosenja 5 dana ili kad vratimo sva jaja pod kanarinku pa onda poslije 5 dana Question
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by ikayke pon 21 vel - 18:18

    ovo drugo Very Happy

    Sponsored content


    ODLAGANJE I CUVANJE JAJA - Page 5 Empty Re: ODLAGANJE I CUVANJE JAJA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 15:09.