Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
xyz
saso78
Fago
lord189
Dean
9 posters

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Dean sri 18 oľu - 11:15

    Grit i karoten ne idu zajedno, zbog nekakve kemijske reakcije grit veze na sebe jedan dio karotena...kako bilo, za vrhunsko ofarbane ptice ništa grit ništa sunce ...
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by lord189 sri 18 oľu - 11:38

    GRIT JE SAMO OBIČAN MINERAL KAKVE TO VEZE IMA ?????'
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Fago sri 18 oľu - 12:04

    Dean je napisao/la:seniore grit i karoten ne idu zajedno, zbog nekakve kemijske reakcije grit veze na sebe jedan dio karotena...kako bilo, za vrhunsko ofarbane ptice ništa grit ništa sunce ...

    deane, na sto tocno mislis kad kazes da ne idu zajedno?
    dakle ne mijesaju se skupa da ne dodu u kontakt u hrani? ili ne smiju doci u kontakt u ptici?
    odakle ti te spoznaje?

    zasto NE suncu?

    ajde pojasni malo,
    pozdrav
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by saso78 sri 18 oľu - 13:59

    I mene me zacudilo ovo daj Deane objasni nam to,aj ovo sa gritom neku hemisku reakciju ali sunce?
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by lord189 sri 18 oľu - 15:32

    Dean je napisao/la:seniore grit i karoten ne idu zajedno, zbog nekakve kemijske reakcije grit veze na sebe jedan dio karotena...kako bilo, za vrhunsko ofarbane ptice ništa grit ništa sunce ...



    a i ovo šta se sunca tiče isto mislim da nije točno jer sunce čini veliku promjeni na tici ako je na suncu i ako tica nije na suncu direktno rečeno boja ovisi o suncu bar kod divljih ptica
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by xyz sri 18 oľu - 15:43

    Ne znam šta je točno Dean mislija reć, ali sunce vam doslovno "ubija" karotenske molekule, znači izložite karoten suncu i on aktivno gubi karotenske pigmente.


    Zvrko sen, to tako dobro izgleda, blago tićima šta ih lipo hraniš cheers
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Fago sri 18 oľu - 16:22

    drazenxp je napisao/la:Ne znam šta je točno Dean mislija reć, ali sunce vam doslovno "ubija" karotenske molekule, znači izložite karoten suncu i on aktivno gubi karotenske pigmente.


    Zvrko sen, to tako dobro izgleda, blago tićima šta ih lipo hraniš cheers

    Ma ne mislim na izlaganje karotena, nego ptica Exclamation
    Ako Dean misli na hranu onda mi je jasno...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Dean sri 18 oľu - 17:52

    haaa sad bi trebao malo googlati ili telefonirati da ovo malo stručnije objasnim...

    misli se na grit i karoten u ptici neznam baš točno šta se dešava ali više sam puta čuo ili pročitao isto... moraču iskopati negdje pa ču (pre)napisati šta se dešava

    izlaganje direktnom suncu ptice koje se karotiniraju isto tako pojačava melanine i oksidaciju rožnatih djelova (što je recimo kod ahata nepoželjno)...a ublažava nijansu crvene što je nepoželjno kod svih Smile

    najbolje bi bilo da su ptice (kanarinci boje)za vrijeme mitarenja u blagoj sjeni...
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Fago sri 18 oľu - 21:16

    Dean je napisao/la:haaa sad bi trebao malo googlati ili telefonirati da ovo malo stručnije objasnim...

    misli se na grit i karoten u ptici neznam baš točno šta se dešava ali više sam puta čuo ili pročitao isto... moraču iskopati negdje pa ču (pre)napisati šta se dešava

    izlaganje direktnom suncu ptice koje se karotiniraju isto tako pojačava melanine i oksidaciju rožnatih djelova (što je recimo kod ahata nepoželjno)...a ublažava nijansu crvene što je nepoželjno kod svih Smile

    najbolje bi bilo da su ptice (kanarinci boje)za vrijeme mitarenja u blagoj sjeni...

    Ovo za grit iskopaj jer me silno zanima. Ma slušao sam te diskusije o (ne)poželjnosti grita, ali nikad vezano za karoten. Zanimljivo...

    Ovo sa suncem.... Rolling Eyes Nisam baš siguran da utječe na smanjenje nijanse lipokroma.. možda melanina malo, ali lipokroma Rolling Eyes
    Uostalom, melanin je genetska stvar, do su dokazali i svijetski prvaci sa crnim kanarincima nove serije, koji drže ptice u uvjetima bez sunčeve svijetlosti.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by ikayke čet 19 oľu - 0:24

    I mene zanima zasto ne sunce...ja sam svoj ahate redovito stavljao na direktno sunce i ptice su jako uzivale 'suncajuci' se!!

    Vec sam prije nacuo da se to ne preporuca...zanima me zasto tocno... Smile
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by bocka čet 19 oľu - 2:36

    ŠTO SE SUNCA TIČE DAO BI SVOJ KOMENTAR A TO SE ODNOSI ZA MOJE PTICE KOJE NE IDU NA TAKMIČENJE.
    MIŠLJENJA SAM DA SVE PTICE POGOTOVO PRE MITARENJA VOLE DA SE OTVORENIH KRILA SUNČAJU I TO KAD JE SUNCE NAJŽEŠČE.
    PRVO STIME OČISTESE OD PARAZITA AKO IH IMAJU, DRUGO PERJE JAKO BRZO SE MENJA I PRETPOSTAVLJAM DA I NJIMA KAO I KOD ČOVEKA SUNCE POMAŽE U LEČENJU OD NEKE BOLESTI.
    INTERESANTNO JE TO DA PTICE PREKO LETI VOLE RANO DA SE KUPAJU A SUNČAJU SE OKO ILI POSLE PODNE.
    SUNCE JE JAKO KORISNO ZA MLADE PTICE KADA PRVI PUT MENJAJU PERJE.
    PO MOM MIŠLENJU SUNCE JE JAKO KORISNO ZA SVE VRSTE PTICE.
    POZDRAV
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by lord189 čet 19 oľu - 10:50

    i ja se slažen sa bockom
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by PESTI čet 19 oľu - 11:14

    bocka je napisao/la:ŠTO SE SUNCA TIČE DAO BI SVOJ KOMENTAR A TO SE ODNOSI ZA MOJE PTICE KOJE NE IDU NA TAKMIČENJE.
    MIŠLJENJA SAM DA SVE PTICE POGOTOVO PRE MITARENJA VOLE DA SE OTVORENIH KRILA SUNČAJU I TO KAD JE SUNCE NAJŽEŠČE.
    PRVO STIME OČISTESE OD PARAZITA AKO IH IMAJU, DRUGO PERJE JAKO BRZO SE MENJA I PRETPOSTAVLJAM DA I NJIMA KAO I KOD ČOVEKA SUNCE POMAŽE U LEČENJU OD NEKE BOLESTI.
    INTERESANTNO JE TO DA PTICE PREKO LETI VOLE RANO DA SE KUPAJU A SUNČAJU SE OKO ILI POSLE PODNE.
    SUNCE JE JAKO KORISNO ZA MLADE PTICE KADA PRVI PUT MENJAJU PERJE.
    PO MOM MIŠLENJU SUNCE JE JAKO KORISNO ZA SVE VRSTE PTICE.
    POZDRAV

    U POTPUNOSTI SE SLAŽEM DA SUNCE POZITIVNO DJELUJE NA PTICE ,POGOTOVO KOD PTICA KOJE SE KAROTINIRAJU ,BOJA SE BOLJE RAZGRADJUJE ,DOBIJE PERJE NEKAKAV SJAJ KOJI NEMAJU PTICE U,, SOBNOM UZGOJU,,.OPET TREBA DOBRO PAZITI DA NE BUDE NI PREVIŠE NA SUNCU,JER AKO JE NE UBIJE UNERVOZITI ĆE PTICU,TROŠITI ĆE NEPOTREBNO ENERGIJU . JA IMAM GRDELINE I SVAKE GODINE NAŠTANCAM PONEKU BAŠTARDICU KOJU KAROTINIRAM,USPORED MOJI KOLEGE KOJI IMAJU ISTU KOMBINACIJU GRDXKAN.A PTICE SU U KUĆI RAZLIKA JE U BOJI VRLO PRIMJETNA. POZDRAV!!!! affraid
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Dean čet 19 oľu - 11:22

    ocu Fago pokusati cu ti iskopati...ovo za grit - ako se nevaram, nešto tipa da grit veže na sebe toksine iz tjela (tjelo karoten prepoznaje kao toksin) i automatski nema dovoljnu ili jednaku količinu karotena u tijelu...što i nije mozda veliki problem ako daješ grit stalno...ali ako daješ periodično za vrijeme farbanja moze se desiti da dobiješ šarene (nejednako ofarbane mlade) ovo nije 100% sigurno...moram iskopati po knjigama ili časopisima ili forumima neznam više di sam došao do ovog podatka...ali siguran sam da mi je i Santi Atilio spomenuo istu stvar...i da sam ja vec bio cuo za to...znaci negdje sam procitao SmileSmile

    naravno da pticama treba sunca...i da se ovdje (ako uopce) se radi o nijansama, samo kazem sta se prica Smile

    što se tice konkretno ahata i sunca, sunce pogoduje oksidaciji rožnatih djelova (što je dobro za crne ptice) medjutim ahati moraju imati rožnate dijelove boje mesa...pretjerano izlaganje suncu može kod rubnih ptica utjecati da više ne budu rubne nego da dobiju crni špic kljuna i tamne nokte...kod čistih ahata nove uzgojne linije nebi trebalo doči do ovoga jer su genetski čisti od melanina u kljunu i noktima, medjutim kod starih serija kombiniranih sa novima ovo može uzrokovati problem Smile
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by zvrcko sen pet 20 oľu - 2:11

    Dean je napisao/la:ocu Fago pokusati cu ti iskopati...ovo za grit - ako se nevaram, nešto tipa da grit veže na sebe toksine iz tjela (tjelo karoten prepoznaje kao toksin) i automatski nema dovoljnu ili jednaku količinu karotena u tijelu...što i nije mozda veliki problem ako daješ grit stalno...ali ako daješ periodično za vrijeme farbanja moze se desiti da dobiješ šarene (nejednako ofarbane mlade) ovo nije 100% sigurno...


    Grit je mljeveni koralji, školke i malo ugljena......

    ugalj na sebe veže toksine

    minerali su tu da očiste želudac kod ptica


    moram da kažem da uvjek dodajem u posebne pojilice ugalj ,,,, a ptice su dobro ofarbane...


    da pojasnim u teoriji ovo možda stoji ali u praksi nikako ,,,pogotovo kad uzmemo da svi mi dajemo više nego dosta karotina (10g na kilo paštočina)ujedno svi koristimo osim karotina i bogenu koja to spriječava....
    ujedno kad uzmem da ja nemam tacne nego rešetke i papir ne davanje u ishrani grita imalo bi veći štetni učinak nego davanje


    po ovoj tvojoj teoriji i zob isto veže toksine i davanje nje u hrani .......................

    Sponsored content


    Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca Empty Re: Ispoljavanje lipokroma kod kanarinaca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 2:33.