Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+13
Dalibor
CUBA
malinois
Dean
PESTI
Miljenko
MARIN
dragec
saso78
ticar
Said_the_great
xyz
zvrcko sen
17 posters

    idealna bastarda za učenje pjesme

    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by zvrcko sen čet 10 ruj - 19:14

    ha ha ha baštarde gospodine Grande baštarde se piše....


    za ovo ću ti se reć ženi.................................... tongue


    ajde reci malo imaš ti iskustva osim sa bastardama i sa pantaganama
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko ned 13 ruj - 8:50

    Evo, priblizava se kraj mitarenja kod mladih bastardi, i vec se mogu nazirati rezultati nase uzgojne sezone. Mladi skripe na sve strane, podvrgnuti su skolovanju, trude se...

    Na pocetku i tokom prosle uzgojne sezone dosta se raspravljalo o najidealnijoj kanarinki za bastardiranje. Dok cekamo na rezultate ove sezone, podsjetimo se da je opce uvjerenje da je najbolje koristiti kanarinka iz "ne-pjevacke" race (race nestabilnog ili ne-genetskog pjeva).

    Medjutim, bastardiranje moze biti provedeno drugacvije; muzjak iz carduelis race a zenka grdelin ili faganel. Mene zanimaju saznjanja i iskustva drugih koji su pokusali ili proveli bastardiranje ovog tipa. Kakvi su pjevaci ovakvi bastardi i kakve ptice treba koristiti za krizanje?
    avatar
    Gost
    Gost


    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Gost ned 13 ruj - 11:34

    zvrcko sen je napisao/la:ha ha ha baštarde gospodine Grande baštarde se piše....


    za ovo ću ti se reć ženi.................................... tongue


    ajde reci malo imaš ti iskustva osim sa bastardama i sa pantaganama


    KOLEGA Zvrčko u baštarkama(baštardama) nemam baš nekog iskustva ali što se

    tiče našeg NOVOG pretraživača www.pantagana.com svaka čast napravili smo pravu

    stranicu jer sigurno u roku od misec dana ovaj Google,yahoo i ostali bit ce sigurno

    uništeni i zaboravljeni naša PANTAGANA preuzima cijeli net.... poštovane kolege

    uzgajivači posjetite pretraživač www.pantagana.com i uvjerite se u snagu i moć

    PANTAGANE jer ako do sad niste imali iskustva s njom bolje bi bilo da ju što hitnije

    upoznate jer nedaj bože da ona posjeti vas... Arrow


    cheers
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko pon 14 pro - 9:10

    Evo, i ove godine (treća zaredom) ja se nisam usrećio sa baštardama. Od jedanaest muških izgleda da neće biti ni jedan a da nema cja,cja.. u pletivu i/ili trrrr... i črrr.. bilo gdje. Ovo je neovisno koja je kanarinka korištena: timbrado ili mozaik? Ili koji grdelin: britanika ili sibirac? Ne znam koji im je vrag?

    Baštardi imaju pjev grdelina (zadovoljavajuća pletiva uz kratku dziju), ali ovo cja, trrr i crrr para uši, i prenijeti će se još vise na ostale ptice.

    Od devetog mjeseca mladi nisu imali gdje ovo čuti, bili su podvrgnuti školovanju uz CD. Čim su počeli sazrijevati u pjevu pojavio se prvo crrrr.. a onda trrrrr i cja.
    Jedno od objašnjuenja je da ovo nose u genima od kanarinaca i/ili mojih grdelina??? (čisto sumnjam jer se pojavilo u svih jedanaest, kod nekih vise izraženo, a kod nekih niji još naglašeno).

    Drugo moguće objašnjenje je da su mladi ovu slušali od mojih grdelina od prvoga dana leženja do početka mitarenja, memorirano je, i ostalo je u njima. Sada to izlazi na površini, jer ovo je period kad ptice istražuju/formiraju svoj pjev.

    Ja bih se priklonio ovom drugom, jer sam sve to više ubijedjen da su prva dva mjeseca kritična i najvažnija za dobivanje dobrog baštarda. Čitava škola tokom mitarenja pa do proljeća je samo nadogradnja (naša igra), ali se ne može ispraviti što se usralo u prvim mjesecima.

    Kakva su iskustva drugih za ovo godinu? Zadovoljni? Ako netko ima dobrog ovogodišnjeg baštardu, (koji je sada u verši), video klip s pedigreom ptice može biti zanimljiva tema za ove duge zimske dane.
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by saso78 pon 14 pro - 13:37

    Miljenko nemozes sve bastarde skolovati na isto mjesto,oni su jako osetljivi jedan da ima nesto kao trrrr,crrr i sve ce da imaju.Zato samo izolacija na jedan najvise dva bastarda.I nista drugo nesmiju da slusaju osobito ne vrapci van.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by xyz pon 14 pro - 14:52

    I genetski im je to zapisano (naravno, od grdelina, ne od kanarinca) a i slušali su tvog starog grdelina do oblačenja..

    to ti je to, djeci je lakše naučiti razbiti kamenom prozor, nego matematiku.. tako i to..

    welcome to the club, samo meni je to sa grdelinima..
    avatar
    Gost
    Gost


    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Gost pon 14 pro - 20:32

    moj bastard je ok,zadovoljan sam,mora da ocisti pjesmu ali pletivo i solidna vizlijada su tu,a nadati se da ce biti i duza zajedno sa cistim pletivom. Mene nebrinu ostale ture,strile itd...sto mi para usi bi bio onaj dio kao kad se tuku czzzz ...jedino to mi kvari raspolozenje ali na svu srecu toga nema kod ovog bastarda.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko pon 14 pro - 20:44

    saso78 je napisao/la:Miljenko nemozes sve bastarde skolovati na isto mjesto,oni su jako osetljivi jedan da ima nesto kao trrrr,crrr i sve ce da imaju.Zato samo izolacija na jedan najvise dva bastarda.I nista drugo nesmiju da slusaju osobito ne vrapci van.

    Saso, nemam uvjete (a i da ih imam tesko bi se upustao u takvo) da bih mogao potpuno izolirati bastarde u manje grupe. Stavljao/raspodjelio sam ih (2 ili tri) u vece kaveze (velicine vece parilice), ali su bili u zajednickom prostoru u dvoristu. Prosle godine sam naucio da bastarde vrlo brzo poprime sranje jedne od druge, ali nisam primjetio utjecaj divljih ptica iz dvorista.

    Ove godine sam se nadao (jer sam uveo mozaik kanarinku) da ce biti nekih pozitivnih pronjena. I bilo je sto se tice pletiva. Medjutim, pojavio se stari problem, sporkavanje. Do sada sam poklonio cetiri koji su prvi poceli sporkavati, 3 ili 4 ce ubrzo naci novi dom (Bozic je pragu pa se pretvaram darezljiv), te cu pokusati raditi s preosatla 3 (koji se jos koliko-toliko drze). Da mi je izvuci samo jednog, koji bi bio ucitelj za dogodine, bio bih zadovoljan.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by MARIN pon 14 pro - 23:56

    Miljenko zakasnio si sa odvajanjem baštardi.

    Navešću jedan primjer iz mog iskustva.Poklonio sam baštardu prijatelju.Bila je stara negdje oko 40 dana.Još nije počela dobivati krunu.Imao sam kvalitetnog grdelina koji joj je pjevao od prvog dana.Međutim bio je prilično lijen i tijekom čitavog dana udrio bi 50 batudi.Odnio je svojoj kući i stavio je među svoje.A tu je bilo svačega.Međutim kad je počela pjevat pjevala je samo ono što je čula prvih 40 dana.Živila mu je 5 godina i nije mijenjala pjesmu.Ovo je vjerovatno izuzetak koji potvrđuje pravilo da se pjesma mijenja pod utjecajem okoline,ali isto tako pokazuje kako je veoma bitno što ptica sluša od prvog dana.Po ovome ispada da uči čim izađe iz jaja.
    avatar
    Gost
    Gost


    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Gost uto 15 pro - 1:01

    Marine,mislim da bastard lako prima pjesmu drugih ptica,i npr. ako Miljenko nije trenutno zadovoljan opet ga moze pokusati do proljeca forsirati sa CD-om ako je dobar kvalitet zvuka bez sumova ,bolje nego ga pustati da i dalje prima one najgore ture koje su nazalost i najlakse za primit. U najgorem slucaju nek spremi peskir kada mu bastard ode u sljedecu modu i onda ga upise u 1 razred. Smile

    ps. tek sad vidim da svi cestitaju za malinoe, pa evo i ja da se prikljucim
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko uto 15 pro - 8:04

    MARIN je napisao/la:Miljenko zakasnio si sa odvajanjem baštardi.

    Navešću jedan primjer iz mog iskustva.Poklonio sam baštardu prijatelju.Bila je stara negdje oko 40 dana.Još nije počela dobivati krunu.Imao sam kvalitetnog grdelina koji joj je pjevao od prvog dana.Međutim bio je prilično lijen i tijekom čitavog dana udrio bi 50 batudi.Odnio je svojoj kući i stavio je među svoje.A tu je bilo svačega.Međutim kad je počela pjevat pjevala je samo ono što je čula prvih 40 dana.Živila mu je 5 godina i nije mijenjala pjesmu.Ovo je vjerovatno izuzetak koji potvrđuje pravilo da se pjesma mijenja pod utjecajem okoline,ali isto tako pokazuje kako je veoma bitno što ptica sluša od prvog dana.Po ovome ispada da uči čim izađe iz jaja.

    Pozzz Marine,


    Vjerujem ne samo da sam zakasnio sa odvajanjem baštardi već da sam startao sa slabe pozicije, kada sam u istom prostoru uzgajao baštarde i grdeline. Znajući s kakvim pjevačima raspolažem.

    Rekao bih da su važnija onih prvih 40-50 dana nego utjecaj okoline kasnije, ali nemam pravih dokaza. Dogodine ću odvojit uzgoj baštardi od uzgoja grdelina, ali još uvijek nemam pravog učitelja te se moram oslanjat na CD. Još se uvijek nadam da će jedan ili dva ovogodišnja ipak biti prikladni za učitelja, ako im se pjev malo očisti (nekim čudom?). Di je SANTA kad ga trebaš? Možda moram zvat Zvrčka da mi isjera zle "duhove"!!!
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Carduel ned 24 sij - 2:14

    MARIN je napisao/la:Miljenko zakasnio si sa odvajanjem baštardi.

    Navešću jedan primjer iz mog iskustva.Poklonio sam baštardu prijatelju.Bila je stara negdje oko 40 dana.Još nije počela dobivati krunu.Imao sam kvalitetnog grdelina koji joj je pjevao od prvog dana.Međutim bio je prilično lijen i tijekom čitavog dana udrio bi 50 batudi.Odnio je svojoj kući i stavio je među svoje.A tu je bilo svačega.Međutim kad je počela pjevat pjevala je samo ono što je čula prvih 40 dana.Živila mu je 5 godina i nije mijenjala pjesmu.Ovo je vjerovatno izuzetak koji potvrđuje pravilo da se pjesma mijenja pod utjecajem okoline,ali isto tako pokazuje kako je veoma bitno što ptica sluša od prvog dana.Po ovome ispada da uči čim izađe iz jaja.

    Nabavio sam prije 3 godine baštarda u kombinaciji štiglić x timbrado ženka koji je bio star 24 dana. Prva tri mjeseca u društvu mladog baštarda sam držao mladog štiglića od kojeg je baštarda naučila javljanja tako da se i dan danas javlja 100% kao štiglić, čak ima i ciku kao štiglić. U tom periodu sam puštao CD sa željenom pjesmom štiglića da bi na kraju u prostoriju u kojoj je bila baštarda unio 3 stara mužjaka štiglića (zbog meni znanih razloga Very Happy ) i na kraju od pjesme sa CD ni traga ni glasa (potvrđuje se pravilo da se iz kljuna najbolje uči). Na kraju je baštarda pjevala pjesmu koja se sastojala iz dijelova pjeva ova 3 mužjaka. U prvom mitarenju sam tu baštardu preselio u volijeru sa štiglićem koji je imao različit pjev od gore pomenutih mužjaka i nakon mitarenja baštarda je u svoje postojeće pjevanje uvrstila i pjesmu tog štiglića i zadržala je do dana današnjeg.

    U ovom slučaju baštarda nije pjevala ono što je čula prvih 40 dana kao u Marinovom slučaju, nego za njenu pjesmu je bio presudan utjecaj okoline. I još jedana stvar je i to da uči dok je živa (na bolje ili na gore ovisno s kakvim pticama je držimo).

    Pozzz
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by komiza sub 3 tra - 20:33

    Kad bi stavio CD grdelinove pisme blizu mladih baštardi ćim se izvaljaju iz jaja,tj.od 1.dana bili šta zeznia ? Bili se možda kanarinka bunila,ili joj možda smetala grdelinova pisma sa CD-a. Šta mislite ? Pozdrav !
    baketin
    baketin


    Broj postova : 42
    Age : 52
    Location : Novi Vinodolski
    Registration date : 06.03.2010

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by baketin sub 3 tra - 21:46

    Kanarinka ko i žena,obično se uvik buni!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by xyz sub 3 tra - 22:48

    Puštaj ti njima pismu kad ih makneš od matere, šta je sigurno sigurno je.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko uto 6 tra - 19:58

    komiža je napisao/la:Kad bi stavio CD grdelinove pisme blizu mladih baštardi ćim se izvaljaju iz jaja,tj.od 1.dana bili šta zeznia ? Bili se možda kanarinka bunila,ili joj možda smetala grdelinova pisma sa CD-a. Šta mislite ? Pozdrav !

    Mislim da neces nista falit ako im postas pismu. Moze jedino imat neki effect na zenku (da se malo uzesti na pismu), ali dok su mladi tu (i bez prisutnosti muzjaka), njeni materinski instikti ce prevladati, odnosnu uredno ce hraniti mlade. Ako dodje do toga da im pocne cupati perje i graditi novo gnjezdo, onda imas problem. Onda prekini s pismom.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by komiza uto 6 tra - 21:56

    Ala da,zahvaljujem na odgovorima.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko čet 15 tra - 2:35

    komiža je napisao/la:Ala da,zahvaljujem na odgovorima.

    Komiza, ima li sto oplodjenih jaja...mladih???
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by komiza čet 15 tra - 9:43

    Ja sam bio uvjeren da su 3 plodna,a prikuceri je 1 izaša a ova 2 još stoje. Ni mi jasno,ali sumnjam za ova 2 da će šta bit. Iako sam uvjeren da su i ova 2 plodna. Ili su bila plodna a ne znan šta se dogodilo,vidićemo.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko čet 15 tra - 21:54

    komiža je napisao/la:Ja sam bio uvjeren da su 3 plodna,a prikuceri je 1 izaša a ova 2 još stoje. Ni mi jasno,ali sumnjam za ova 2 da će šta bit. Iako sam uvjeren da su i ova 2 plodna. Ili su bila plodna a ne znan šta se dogodilo,vidićemo.

    Sada vec mozes otvoriti jaja i vidit jesu li krepali (kada????)???

    Ovi ca se izlega, neka je muski,...treniroj ga na batude... da moze bit za mutunje...Na Bisevo!
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by komiza čet 15 tra - 23:06

    Ostaviću joja još koji don da ne spešto molega,a onda ću vidit. Vako mi se i loni dogodilo,1 je izoša a 2 krepali nutra. Ne znon zoc,a barž ni umido,ali dažjilo je dobro se zime. Pleya jesi co kapi ?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko pet 16 tra - 2:31

    komiža je napisao/la:Ostaviću joja još koji don da ne spešto molega,a onda ću vidit. Vako mi se i loni dogodilo,1 je izoša a 2 krepali nutra. Ne znon zoc,a barž ni umido,ali dažjilo je dobro se zime. Pleya jesi co kapi ?

    Posusilo je do citvortega!
    Meni se loni sest gardelini posusilo u jojima...ili su krepali ku zno zoc...????
    Gledoj ovega case izlega....

    Pleya pribacvije "joje iz ruke u ruko"...i onda dujdu moderatori po sve skalaju...ni vec ninder zajebancije...kuda dinosauruse uzgojomo...
    dragec
    dragec


    Broj postova : 110
    Age : 61
    Location : Zagreb
    Registration date : 10.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by dragec pon 17 svi - 23:16

    Da li bi kombinacija š.minijaturni x timbrado ženka bila dobra za bastardiranje sa češljugarom ?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Miljenko uto 18 svi - 2:17

    dragec je napisao/la:Da li bi kombinacija š.minijaturni x timbrado ženka bila dobra za bastardiranje sa češljugarom ?

    Ma sigurno da bi bila....vise je vaznije da je ona od "zdrave" i "robusne" linije (obe strane) nego da je selektirana zbog "pedigrea", a pedigrea nigdje. Ja sam se ove godine "unesrecio" sa kupljenim zenkama..prodali meni pametnjakovicu "muda pod bubrege".

    Sponsored content


    idealna bastarda za učenje pjesme - Page 3 Empty Re: idealna bastarda za učenje pjesme

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 2:55.