Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
Dean
Merlo
Rasko
sestoperac
cevap
9 posters

    Cevap - Rasim

    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap čet 26 vel - 2:41

    Imas 10 melanina i 4 serije i pises da se svih tih 10 melanina nalazi u te 4 serije?
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sub 28 vel - 18:35

    Evo samo da kazem da sam upravo sastavio sve parove, gnijezda i materijal ubacen. I dok sam to radio i cistio okolo, pred mojim ocima su se 2 para sparila, ma ne da su spremni, vec bi i na kokosh skakali Very Happy .

    Doduse, malo mi je prerano za ove najmladje zenke, koje imaju 9 mjeseci, imam obicaj stavljati ih najranije sa 10 mjeseci, ali ako.... nek se naviknu malo na muzjake. Inace se cesto desava da mi prvo leglo od mladih zenki propadne, tako da ako ih sparim polovinom/krajem marta onda imam tek u aprilu/maju leglo od njih. Malo sam ove godine krenuo ranije, s tim ako prvo leglo propadne, drugo bi trebalo biti krajem aprila i pocetkom maja.

    Tako....vidjet cemo Very Happy
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sub 28 vel - 19:00

    I da,....... zeni sam ukrao 4 saksije sirokolisnog cvijeca iz dnevnog i ubacio kod ptica. Treba mi vlaznost malo veca, barem za 10-15 %, a to bi mi cvijece trebalo podici.

    Sad kad dodje s posla ima da me nokautira Very Happy


    Aaaaaaj, skupo ce me kostat' ovo, morat cu joj nesto kupit' da je malo smeksham Laughing
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by zvrcko sen ned 1 oľu - 0:24

    Drugacije se to dijeli cini mi se po COM-u, ali daj napisi kako se dole kod vas to tretira...



    prijatelju kod nas ili kod Vas bilo gdje COM ključ je svugdje isti....



    Imas 10 melanina i 4 serije i pises da se svih tih 10 melanina nalazi u te 4 serije?


    DA
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap pon 2 oľu - 2:09

    E drug moj, mislim da si ti to malo pomijesao.

    Ovih svih 10 melanina se SIGURNO NE MOGU NACI u ove 4 serije.

    Evo ti prvi dokaz:

    Sivokrilni se nalaze samo u crnoj seriji na pastelu i nema boga da ih ima na agatu, smedjim i izabelu. Takodjer, feo nisam jos vidio ni na agatu ni na izabelu, pa ne vjerujem ni da postoji.

    Tako....da ova tvoja tvrdnja ne pije vodu.....
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap pon 2 oľu - 2:13

    I da, ....... zaboravio si slonovacu (bjelokostni) i mramorastu (koja jos nije zvanicno priznata sa C.O.M.om Wink

    Topaz postoji samo u crnoj i agat seriji.
    Eumo se nalazi u sve 4 serije.
    Onyxa nema u izabelu.

    A gdje cemo strpati, albino, lutino i rubino? Very Happy
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by ticar pon 2 oľu - 5:13

    inače da znaš kod nas se slonovača kaže avorio. Laughing
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap pon 2 oľu - 13:18

    Ok, hvala, znaci isto kao i kod talijana i spanaca cini mi se?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean uto 3 oľu - 9:28

    cevapcicu dragi Smile sve to sta si naveo postoji u svim serijama, samo što nisu takmičarske ptice...senior ti je dobro napisao...detaljniji elaborat popodne... jurim na posao Smile
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap uto 3 oľu - 15:25

    Ej Dean...... kad kazes da nisu takmicarske ptice, hoces reci da nisu C.O.M.om priznate te da se ne mogu izlagati?????
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean uto 3 oľu - 17:40

    cevap je napisao/la:I da, ....... zaboravio si slonovacu (bjelokostni) i mramorastu (koja jos nije zvanicno priznata sa C.O.M.om Wink

    Topaz postoji samo u crnoj i agat seriji.
    Eumo se nalazi u sve 4 serije.
    Onyxa nema u izabelu.

    A gdje cemo strpati, albino, lutino i rubino? Very Happy

    kako to mislis niej zvanicno priznata od COM-a, samo se takmici u grupi sa normal lipokromom

    topaz postoji u svim serijama (ali se takmiče samo crna i ahatna)

    jer ako poznajemo zakone nasljedjivanja...a poznajemo ih jelte ????? Very Happy Very Happy

    ako parimo crni topaz sa recimo izabelom dobijemo sve crne nosioce izabele i topaza

    parimo tog nosioca (izabele i topaza) sa izabelom, dobiti cemo izmedju ostalog i kojeg izabelu nosioca topaza Smile

    odavdje je lako. parenjem izabele nosioca topaza sa izabelom nosiocem topaza dobit cemo kad tad izabelu topaza Smile

    kako to mislis gdje cemo strpati albino lutino i rubino

    evo npr. ahat u feo mutaciji je ovisno o lipokromskoj boji ili lutino ili rubino Smile

    sve mutacije kod kanarinaca se mogu provuci kroz sve serije...
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 4 oľu - 1:59

    To sto ja kazem...... znam da se mogu dobiti, ali kad kazem da nisu priznate C.O.M.-om znaci da nisu izlozbene ptice i stoga za mene "jos" ne postoje Very Happy .

    Vjerujem samo u one priznate standarde... sto ce reci da po njima "JOS" ne postoje svi melanini u svim serijama..... barem dok ih oni ne priznaju Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean sri 4 oľu - 9:17

    ma nije stvar da ne postoje...nego su netakmičarske ptice... npr. izabela opal svi znamo da postoji i večina ju je i vidila a opet se ne takmiči po COM - u . medjutim krivo je tvrditi da ne postoji Very Happy

    ne takmiči se iz jedinog razloga a to je da je u uvijetima u kojima se odvija ocijenjivanje u 90% slučaja jako jako teško ili gotovo nemoguće ocijeniti tu pticu, koja crteža skoro pa i nema (nevidi se) a trebalo bi joj ga ocijeniti...štoviše to joj je najbitnija stavka u ocjeni...
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 4 oľu - 13:07

    Da e to se slazem s tobom.

    Velika je razlika u onome sto se sve moze uzgojiti i u onome sto je zvanicno priznato od strane C.O.M.-a.

    Da u pravu si ti..... ja samo hocu da kazem, kad kazem da za mene ne postoje, hocu reci da kao takve nisu mi interesantne da se njima bavim i uzgajam, jer sam prostorom za drzanje ptica prilicno ogranicen i nemam gdje da smjestim i ovo sto je za izlozbe a kamoli da drzim ptice koje jos nisu priznate (takmicarske).
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 11 oľu - 18:42

    Danas izaslo prvo mlado cheers
    Smedji opal crveni mozaik Very Happy

    Jos leze na 25 jaja i jos 14 imam odvojeno u kutijama. Racunam da ce u prvom krugu biti oko 60 komada cheers
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by ticar sri 11 oľu - 18:54

    cevap je napisao/la:Danas izaslo prvo mlado cheers
    Smedji opal crveni mozaik Very Happy

    Jos leze na 25 jaja i jos 14 imam odvojeno u kutijama. Racunam da ce u prvom krugu biti oko 60 komada cheers

    da bog ali ne nadaj se puno.
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 11 oľu - 19:21

    Znam ticar, ja racunam uvijek 20-25 % mladih da dobijem od jaja, i to shtima skoro pa uvijek. Znaci ako u prvom krugu izadje 15, ja vise nego zadovoljan. Ove godine sam instalirao svjetlo u kaveze i vozim sa arcadia bird neonkama sa visokim stepenom K. Ranijih godina sam neonke kacio sa vanjske strane kaveza, na prednjice, tako da mladi i jaja nisu direktno bili obasjani svjetloschu. Sada pokusavam ovako, i jaja su tacno ispod neonki. Redovno, svaki dan prskam ptice sa vodom i mnoge od zenki fino se dignu sa jaja, samo ustanu dok poshpricam, kad zavrsim one legnu ponovo na jaja. kao da znaju da im treba vlage Very Happy . To radim zato sto mi vlaznost cesto pada na 40 % a trebalo bi da bude izmedju 50-80, dok je optimalno oko 60-70 %.

    Cijelo vrijeme dobijaju jajcanu zutu hranu u koju dodajem 2 shake nigera, jednu shaku maka, 4 velike kasike vocnog secera u prahu (E vitamin), malu kasiku spiruline u prahu, Quiko Bio, Quiko Multivitamin, Ulje bakalara i Cickovo ulje (naizmjenicno, nikad oboje zajedno) i jos malo navlazim s vodom. Kad pocnu dobijati mlade, ubacujem josh i 2 shake Quiko RUSK i malo vise natapam vodom.

    Pa cemo vidjeti kako ce ici ove godine. Proshle godine sam imao 40 mladih na 14 zenki. Ove godine imam 16 zenki, a interesuje me i kako ce se uzgoj odvijati, jer sam neke stvari poboljshao u odnosu na proslu godinu.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by ticar sri 11 oľu - 19:40

    zato i imaš tako malo mladih kad ih toliko zajebavaš.

    meni od 15 kanarinki u prvoj turi 35 mladih.

    ja držim ptice u prostoriji ispod stepenica,nemam posebne neonke ni mjerače vlage n ništa osim termometra i grijalice Laughing lol!
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap čet 12 oľu - 3:51

    Ticar, ne mozes porediti klimu u Zadru sa skandinavskom..........
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by zvrcko sen čet 12 oľu - 7:34

    a bogme ni sunce niti temperaturu......kod nas je 90% prirodno ukoliko nećeš ranije početi..

    ijako čevap trebalo bi biti više mladih u prvoj turi poznato je da njakvalitetniji mladi izlaze u prvoj turi ....nekako mi malo




    obično naj više računam očekujem u prvoj turi
    druga tura po potrebi
    treća većinom podmetanje itd

    prošle godine imao sranje (zvrle svršija u bolnicu)pa nisam vodija računa nisam stiga pa mi propala prva tura drugu i treću nisam ni pokuša...


    sutra spajam parove jer ako ih pustim još koji dan bit će jaja po hranilicama
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap čet 12 oľu - 12:09

    E upravo tako, sunce je najvaznije, a toga u Skandinaviji tesko je prognozirati, hoce li biti ili nece. Zna biti ljeto toplo samo tako, al jednom u 10 godina, a opet zna biti hladno i kisovito sva ta 3 ljetna mjeseca, kao kod nas u proljece, i sa kisom i oblacima. Pa sunca zna ne biti nikako. Ovdje svi koji uzgajaju ptice rade sa svjetlom.

    Meni sasvim odgovara cifra od 40 mladih za godinu, nemam ja vise ni prostora. Sta i da dobijem 100? Gdje cu s njima? Ja ptice prodajem tek u novembru poslije drzavne izlozbe, jer onda pravim selekciju i odvajam ono sto cu voziti dalje a prodajem ono sto nije za izlozbe. I sta sad sa 100 mladih? Moram ih drzati i hraniti sljedecih 7 mjeseci, a najgore od svega, prostora nemam toliko i onda moraju sjediti po 6 ptica u kavezu, sto je malo tijesno.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by zvrcko sen čet 12 oľu - 19:44

    neznam ali prosjek od 9 mladih po ženki sam uvjek radio ......malo sam se zasitija pa zadnjih 6 godina ovo ne zonem uzgoj nego sramotom ..Ono uzojim taman za takmičenje i da ne ugasim sve... sad me zvrcko i lord upiru pa sam napravija pripremu kako spada....

    evo danas stavija 9 ženki u kuću u parilice mužjaci spremni deru se ko blesavi ...napokon

    divlje ću tek početi forsirat za mjesec dana Wink ijako je jedan par već u voljeri
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by ticar pet 13 oľu - 5:29

    bogami ja veći dio ptica prodam već u lito.odmah vidim koji muški nisu za izložbe,a ženke većinom i ne prodajem.jedino ako ima viška.
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap pet 13 oľu - 12:15

    Najmanji je problem prodati. Meni pored Danske dolaze i ljudi iz Norveske i Svedske i kupuju. Stvar je vise u tome, da tek poslije izlozbe kad vidim rezultate onda odlucujem sta cu ostaviti sebi. Nekad recimo ako imam muzjake koje treba malo popraviti, za tu svrhu koristim recimo slabije zenke, sa puno farbe na glavi, i onda ostavljam neku od njih ili obratno. Prodam i ja nesto malo ptica ranije, ali to je rijetko.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean sub 14 oľu - 17:34

    heh nije dobro ako cekas rezultate sa takmicenja da vidis sta ces si pustiti Smile

    Sponsored content


    Cevap  - Rasim - Page 3 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 28 oľu - 15:17.