Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


    pernati lumps

    dario9
    dario9


    Broj postova : 10
    Registration date : 11.03.2019

    pernati lumps  Empty pernati lumps

    Postaj by dario9 pon 11 oľu - 20:01

    Pozdrav svima!
    Zanima me kako se uzgajivači glostera nose s tim problemom.

    Kažu neki da je uzrok genetska sklonost.
    Ok, ako i je to uzrok, što to znači , da se do kraja života mora kontrolirati i u slučaju novog lumpsa pticu svaki put iznova masakrirati😨

    Jeli itko pokušao takve ptice sačuvati unatoč toj bolesti i postoji li mogućnost preventive, u pogledu prehrane, nekakvih topickih ljekova?

    Ogromno hvala na odgovorima🐥
    dario9
    dario9


    Broj postova : 10
    Registration date : 11.03.2019

    pernati lumps  Empty Re: pernati lumps

    Postaj by dario9 uto 19 oľu - 11:46

    Kopala sam po internetu.
    Lumps nije opasan po život ptice.
    Ne boli.
    Nema potrebe na silu otklanjati ga kirurški, osim ako na krilima onemogućuje letenje.

    Promatram Cicija, i pred 15 dana otkad se pojavila ta izraslina, vidim promjene na bolje.

    Pored tamnog lumpsa, u početku se nalazio tračak zuckaste mase, a odmah do toga i svježe crveni lump iz kojega strši pokoje novo pero.(zutobijela masa između smedeg i crvenog lumpsa)

    Uz pomoć vitamina Mutavit (VerseleLaga iz Belgije- srećom što ga ima u slobodnoj prodaji) maleni je jako dobro podnio mitarenja...
    Bijela masa se sve više širi u odnosu na smedu, crvenilo svezeg lumpsa sa smanjuje. Nema čupanja perja da si olakša iritaciju zaglavljenog pera u kozi.

    dario9
    dario9


    Broj postova : 10
    Registration date : 11.03.2019

    pernati lumps  Empty Re: pernati lumps

    Postaj by dario9 uto 19 oľu - 12:00

    Ako se odstrani smedi lumps, što je moguće, neće doći do krvarenja. Opasno je igrati se s crvenim lumpsom. Crvenilo je jedan od znakova upale i pojačana je prokrvljenost upaljenog lumpsa.

    Američki veterinari to otklanjaju laserski i pod anestezijom. Ali nema garancije da se neće opet pojaviti. Drugi rade na živo.
    U svakom slučaju, stresno i potencijalno opasno za pticu.

    Zasad sam na zaključku da je taj lumps nešto poput pristica kod ljudi. Kad sazri (posmedi), može se otkloniti bez krvarenja ili sam otpadne kroz nekih 6-8mjeseci.

    Cilj mi je uvjeriti se da to čudo samo vremenom otpadne, a obavezno neposredno prije novog mitarenja davati mu vitaminske preparate bogate metioninom i lizinom (kod nas Mutavit, kod Amera Biodeken). Izvor je podataka Canaritales, blog neke američke uzgajivacice kanarinaca.




    dario9
    dario9


    Broj postova : 10
    Registration date : 11.03.2019

    pernati lumps  Empty Re: pernati lumps

    Postaj by dario9 uto 19 oľu - 12:14

    Jos se želim uvjeriti u učinkovitost eventualnih topickih preparata (krema, tel ili ulje) koji bi ublažili iritaciju upaljene kože na mjestu lumpsa.
    Stručna literatura (Bolesti ptica kućnih ljubimaca) navodi da se mogu davati antibioticke masti tipa Byvacin, Tobrex i slicno.
    Osobno nisam oduševljena primjenom antibiotika za svaku sitnicu. Oni se daju samo u slučaju dokazane infekcije izazvane prodorom bakterija.
    U lumpsa bi infekcija mogla nastupiti samo ako se kanarinac namjerno zagrize u kožu kako bi si smanjio osjećaj iritacije zbog pera koje ne može prodrijeti kroz kozu.

    Trebalo bi u tom slučaju djelovati simptomatski protiv iritacije kože ili eventualno primjeniti neko sredstvo koje umiruje iziritiranu kožu.

    U životinja se koristi Flogocid mast/krema., a ljudi ga koriste za uklanjanje i suzbijanje pristica, i jako su zadovoljni učinkom. Može se nabaviti u vet. Ambulantama u Srbiji.
    Ako je Flogocid učinkovit protiv uraslih dlaka u ljudi (pilonidalba cista) i pristica, možda bi mogao ublažiti i ubrzati proces sazrijevanja lumpsa u ptica, tako da sami otpadnu, a ne da se ptice izlaze stresu i mesarenju.
    dario9
    dario9


    Broj postova : 10
    Registration date : 11.03.2019

    pernati lumps  Empty Re: pernati lumps

    Postaj by dario9 sub 25 svi - 21:43

    Otpao je cheers

    Tvrda (ne moze se prstom zgnijeciti, jedino nozem prerezati.),tamno smeđa kuglica, neugodnog mirisa, veličine zrna graha.

    Nisam koristila nikakve kupovne preparate.
    Iritaciju bi privremeno ublažila, tako da je svježa kupka s cajem od koprive stalno bila na raspolaganju. Kupao bi se i po 3-4 puta na dan, da si ublaži svrbež.

    Tada treba paziti na sobnu temperaturu, jer ako nije u mogućnosti sam se posusiti na toplom / osuncanom mjestu, vrlo lako se može prehladiti (tada se javlja kihanje i skripanje noću, intenziteta ovisno o jačini prehlade)

    I kad se primjeti da češće, onako nemirno, kljunom prolazi po perju, trese perje, češka se stalno, a perje otpada, - dam Muta Vitt od Versele Lage.

    Otpao je i zuckasti dio, nešto mekse konzistencije koji se da prstom smrviti i iz kojeg ispadaju sitna slijepljena perca. Cici ga je vjerojatno sam odlijepio ceskanjem.

    Vidjet ću koliko se si sam uspjeti odstraniti otvoreni dio, i po potrebi poncetom odstraniti preostali višak mrtvog perja.
    I to bez iti jedne kapi prolivene krvi. lol!

    Sponsored content


    pernati lumps  Empty Re: pernati lumps

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 12:24.