Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
Carduel
Harzer
Marjan R.Srbija
zako
ahatko
9 posters

    uzgoj žutarica?

    ahatko
    ahatko


    Broj postova : 45
    Age : 41
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 04.11.2010

    uzgoj žutarica? Empty uzgoj žutarica?

    Postaj by ahatko ned 27 sij - 11:29

    Evo nabavio sam i ja legalno jedan par žutarica prije izvjesnog vremena, i imam ih namjeru upariti.
    Molim forumaše koji su imali pozitivna ali i negativna iskustva da me upute, ili ću morati učiti na vlastitim pogreškama, a što je svakako najdulji put.
    Unaprijed hvala.
    zako
    zako


    Broj postova : 334
    Age : 55
    Location : Osijek
    Registration date : 02.02.2012

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by zako ned 27 sij - 20:56

    Baš mi je drago. I ja sam nabavio dva para žutarica prošle godine, te prijavio uzgoj, pa možemo zajedno u istraživački rad. cheers
    Nisam baš čuo neka velika iskustva i priče kao kod recimo češljugara. Moraćemo najviše učiti na vlastitom iskustvu.
    Sretno.
    Marjan R.Srbija
    Marjan R.Srbija


    Broj postova : 14
    Age : 45
    Location : Pirot, R.Srbija.
    Registration date : 21.12.2012

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Marjan R.Srbija ned 27 sij - 22:07

    Moje iskustvo se bazira na uzgoju hibrida u nekoliko filijalnih generacija od žutarice x kanarinac!

    Ukratko-
    Naj važnije kod uzgoja žutarice i njihovih hibrida je pravilan smeštaj, ishrana i preventiva. Jer u neadekvatnim uslovima držanja i hranjena masnom hranom, dolazi do debljanja. Samim tim od parenja i dužeg života nema ništa!
    Harzer
    Harzer


    Broj postova : 79
    Age : 65
    Location : Zagreb
    Registration date : 08.03.2010

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Harzer ned 27 sij - 22:09

    ahatko je napisao/la:Evo nabavio sam i ja legalno jedan par žutarica prije izvjesnog vremena, i imam ih namjeru upariti.
    Molim forumaše koji su imali pozitivna ali i negativna iskustva da me upute, ili ću morati učiti na vlastitim pogreškama, a što je svakako najdulji put.
    Unaprijed hvala.

    Potrebno im je osigurati veću parilicu ili volijeru, jer mužjak zna biti poprilično napasan kad uđe u nagon. Bitno je uskladiti spremnost ženke za parenje i nagon mužjaka.
    Ponuditi im najmanje gnijezdo koje se može nabaviti, mahovinu i dosta mekog materijala iako prihvaćaju i kupljeni materijal za faunu Europe. Bolje je imati unutarnje gnijezdo nego vanjsko.Veliki ljubitelji repice i klijave repice, ali po mogućnosti im davati Rubsen ili kako obično kažemo rips, crvenu ljetnu repicu, a ne gorku crnu uljanu repicu. U pripremi im davati meku hranu i dodatno niger u sjemensku mješavinu, paziti da mužjak ne dođe prerano u nagon jer znaju biti agresivni pa će nepotrebno naganjati ženku do iznemoglosti.
    Nisu baš preveliki ljubitelji brašnavih crva i Buffalo worms iako ima, naravno, izuzetaka.
    Kad imaju mlade osigurati dosta glavica maslačka u mliječnoj zriobi, kasnije kad maslaćak nestane glavice/klasove širokolisnog trputca, kada dođe sezona cikorije davati nju i salatiku koju obožavaju. Stalno im davat dodatno rips i klijavu (rips i niger). Prsten 2,2. Nikad nisu tako pitomi kao ćižak za vrijeme uzgoja mladih, osigurati im mir.
    Mala zanimljivost, meni je ženka prije 6-7 godina othranila 4 mlada samo na ripsu, ništa drugo nije htjela ili je uzimala minimalno.
    Kad mladi navrše 45-60 dana starosti obavezno im dati Baycox preventivno da ne bi došlo do razvoja kokcidije kad uđu u mitarenje što je za mladu pticu stresno. Ne bi bilo loše tretirati i roditelje prije sezone uzgoja.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Carduel ned 27 sij - 22:23

    Harzer je napisao/la:

    Potrebno im je osigurati veću parilicu ili volijeru, jer mužjak zna biti poprilično napasan kad uđe u nagon. Bitno je uskladiti spremnost ženke za parenje i nagon mužjaka.
    Ponuditi im najmanje gnijezdo koje se može nabaviti, mahovinu i dosta mekog materijala iako prihvaćaju i kupljeni materijal za faunu Europe. Bolje je imati unutarnje gnijezdo nego vanjsko.Veliki ljubitelji repice i klijave repice, ali po mogućnosti im davati Rubsen ili kako obično kažemo rips, crvenu ljetnu repicu, a ne gorku crnu uljanu repicu. U pripremi im davati meku hranu i dodatno niger u sjemensku mješavinu, paziti da mužjak ne dođe prerano u nagon jer znaju biti agresivni pa će nepotrebno naganjati ženku do iznemoglosti.
    Nisu baš preveliki ljubitelji brašnavih crva i Buffalo worms iako ima, naravno, izuzetaka.
    Kad imaju mlade osigurati dosta glavica maslačka u mliječnoj zriobi, kasnije kad maslaćak nestane glavice/klasove širokolisnog trputca, kada dođe sezona cikorije davati nju i salatiku koju obožavaju. Stalno im davat dodatno rips i klijavu (rips i niger). Prsten 2,2. Nikad nisu tako pitomi kao ćižak za vrijeme uzgoja mladih, osigurati im mir.
    Mala zanimljivost, meni je ženka prije 6-7 godina othranila 4 mlada samo na ripsu, ništa drugo nije htjela ili je uzimala minimalno.
    Kad mladi navrše 45-60 obavezno im dati Baycox preventivno da ne bi došlo do razvoja kokcidije kad uđu u mitarenje što je za mladu pticu stresno. Ne bi bilo loše tretirati i roditelje prije sezone uzgoja.

    Kad sam počimao s FE uvijek bi imao mužjaka žutarice koji bi mi bio pokretač za pjesmu štiglića. Jako su nepovjerljive ptice ali radom s njima mogu se izuzetno smiriti. Za to je potrebno bar 2 godine. Hranio sam mužjaka mješanom hranom za kanarince i dosta zelenila. Mišjakinja i Kostriš su biljke koje obožavaju.
    emirgrdelin
    emirgrdelin


    Broj postova : 167
    Location : Mostar
    Registration date : 07.01.2013

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by emirgrdelin ned 27 sij - 22:44

    Farzelini i jesu bili po tome vazda poznati u nas dobri za nažestivanje grdelina al malo ih ko drzi u nas ,imam svog od dvi godine to je zmija.
    ahatko
    ahatko


    Broj postova : 45
    Age : 41
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 04.11.2010

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by ahatko pon 28 sij - 17:24

    Evo zako, harzer nam je dosta dobro objasnio, sad se bacimo na posao pa budemo vidili kako ide.
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by frizulin sub 2 vel - 12:06

    Evo da se pohvalim. Uzeo sam prema preporuci jednog forumaša melaninsku ženku žutog lipokroma i stavio je sa mojim bastardom frizulin/kanarinka. Ovo mu je prva ženka koju je vidio u životu, a ista je kao njegova mater. Stavio sam ih za početak zajedno da se upoznaju, za nekih mjesec dana čim se malo produže dani ću ih razdvojiti i pripremiti za parenje. Mislio sam već sada to napraviti ali mi se čini da je još dosta hladno. Ove godine ga testiram na kanarinki i ako je plodan, želja mi je da mu druge godine nabavim gardelinku iz uzgoja pa da probam sa njom napraviti mlade. Šta vi predlažete???
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Renato.M sub 2 vel - 14:43

    frizulin je napisao/la:Evo da se pohvalim. Uzeo sam prema preporuci jednog forumaša melaninsku ženku žutog lipokroma i stavio je sa mojim bastardom frizulin/kanarinka. Ovo mu je prva ženka koju je vidio u životu, a ista je kao njegova mater. Stavio sam ih za početak zajedno da se upoznaju, za nekih mjesec dana čim se malo produže dani ću ih razdvojiti i pripremiti za parenje. Mislio sam već sada to napraviti ali mi se čini da je još dosta hladno. Ove godine ga testiram na kanarinki i ako je plodan, želja mi je da mu druge godine nabavim gardelinku iz uzgoja pa da probam sa njom napraviti mlade. Šta vi predlažete???

    Pozdrav Frižulin !

    Ne gardelinku ništa od toga, može on pariti čak i oploditi ali mladi nisu atraktivni. Nabavi ti njemu jednu frižulinku iz uzgoja pa vračaj na frižuline.
    Vidim da si iz Pule, kontaktiraj Duleta, on ima dosta prakse sa frižulinima dobro če te uputiti.
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by frizulin sub 2 vel - 17:20


    Ne gardelinku ništa od toga, može on pariti čak i oploditi ali mladi nisu atraktivni. Nabavi ti njemu jednu frižulinku iz uzgoja pa vračaj na frižuline.
    Vidim da si iz Pule, kontaktiraj Duleta, on ima dosta prakse sa frižulinima dobro če te uputiti. [/quote]

    Hvala Renato! Možete mi poslati neki kontakt od tog Duleta da vidim šta mi on predlaže.

    Mene nezanima ljepota ptice i atraktivnost već pjesma u kojoj bi trebalo biti svega pomalo, barem tako mislim.

    Joše jednom hvala!!!
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Renato.M sub 2 vel - 20:08

    Dulllleeee. Vidim da si logiran , Javi se Puležanu.
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by frizulin ned 3 vel - 21:24

    Renato.M je napisao/la:Dulllleeee. Vidim da si logiran , Javi se Puležanu.

    Posto sam ja novi na forumu i nemam pravo poslati mu poruku pošaljite mi njegovu adresu pa ću ga ići posjetiti. Hvala
    emirgrdelin
    emirgrdelin


    Broj postova : 167
    Location : Mostar
    Registration date : 07.01.2013

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by emirgrdelin ned 3 vel - 22:25

    Zna li iko kakvi bastardi ispadaju od lugarina(cajzlica) i kananarinke otprilike kakvi izgledaju
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Renato.M ned 3 vel - 23:26

    emirgrdelin
    emirgrdelin


    Broj postova : 167
    Location : Mostar
    Registration date : 07.01.2013

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by emirgrdelin pon 4 vel - 10:35

    Renato.M je napisao/la:
    Hvala Renato na videu.Nudi mi čovjek lugarina koji je u njega pario kanarinke i izvodio baštarde sad neznam bili ga uzo ima milion stvari meni pada na pamet jeli plodan nije li šta ti misliš po tebi eto ako ga uzmem postavicu ti slike ovdje na forum pa ga pogledaj.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Dule pon 4 vel - 17:47

    Renato.M je napisao/la:Dulllleeee. Vidim da si logiran , Javi se Puležanu.
    za sada mogu samo za prvu ruku damu dam link gdje sve lijepo piše o prijenosu mutacije sa kanarinaca na žutarice(frzeline).
    http://www.francomonopoli.altervista.org/verzellino.htm
    Ako znaš talijanski ne uključuj prevoditelja,jer smiješno prevodi.

    Sponsored content


    uzgoj žutarica? Empty Re: uzgoj žutarica?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 9:12.