Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
zoranV
jope
plafonko
kreso
tefik1
Sina BL
sestoperac
echeberija
Dule
many
Miljenko
MARIN
malinois
bocka
Boban NA
krepat ma ne molat
Dax BG
krnjolac
lord189
xyz
PESTI
franeperuzovic
Branimir
seadriver
ticar
Dean
zvrcko sen
saso78
DjordjeVet
Fago
ikayke
35 posters

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by saso78 pon 8 lip - 23:41

    Grdelin na slici nikad nije bio normal.Uhvacen je mlad bez boje i kad se izmitario je postao ovakav kao na slici.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by PESTI uto 9 lip - 8:43

    Neobičan je , na krilu ima povečano žuto kao u witkop mutacije ali opet ima i parcijalnog albinizma...Totalno poželjna ptica za pokušati dobiti mlade čisto zbog znatiželje jeli u kakvoj mutaciji zaista ili se radi o kakvom poremečaju.
    Mlad je vidim po crnim nogama ........
    avatar
    Gost
    Gost


    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Gost uto 9 lip - 12:02

    saso78 je napisao/la:U nedelji bili smo sa bockom na takmicenje pjesme cesljugara i iskoristili smo priliku da slikamo i snimimo jedan grdelin koji je 5 godina star ulovljen je mlad ne izmitaren i kao takav je kod mog prijatelja dosao t.j ulovio.
    On kaze da nije imao neku razliku od drugih mladi neku belinu samo kaze da je zuto na krilima bilo svetlije.Steta sta ga tad nije uspeo slikati jer nije ocekivao da ce biti ovakav:

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Slika058.th

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Slika059.th

    ptica u prirodi mutira usljedi vanjskih faktora ili nekih anomalija,u zarobljenistvu se to desava pod stresom,zracenjima,i sl.
    a dokaz tome je da se u zarobljenistvu mogu pojaviti podpuno crni stiglici sa zutim na krilima. U prirodi se nedesava da se upare 2 bjelogrla stiglica,i da se desi,od toga je 25% bijelih,koji stradaju odmah od grabljivaca. Kada vidim sliku gore,taj
    je stiglic mutirao od muke i neke anomalije. Dosta mi je pogledati higijenu kafeza,konzervu od pastete i u njoj samo suncokret... Nikakvo cudo sto ta ptica nije dobila prirodnu boju. Da se ja pitam,nebih dozvolio svakome da uzgaja ptice.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by zvrcko sen uto 9 lip - 14:13

    saso78 je napisao/la:Grdelin na slici nikad nije bio normal.Uhvacen je mlad bez boje i kad se izmitario je postao ovakav kao na slici.


    On kaze da nije imao neku razliku od drugih mladi neku belinu samo kaze da je zuto na krilima bilo svetlije


    afro Cool afro Cool


    sašo kako nije normal ......................ovo sam gore citirao tebe...dogovori se


    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Albinoz


    ova ptica je bila normal koja tek nakon 5 godina zarobljeništva poslje mitarenja ispala ovakva . vlasnik pok Danilo Dvornik
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by saso78 sri 10 lip - 0:39

    Zvrcko sen ja sam dobro napisao evo opet:
    Radi se o grdelin koji na prvo mitarenje u zivotu je dobio bas ovu boju koja je ima.
    Ja neznam dali se radi za neko poremecenje neki nedostatak vitamina ili bilo sta.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by malinois sri 10 lip - 0:45

    Pozdrav saso78.Kad budes u prilici ili zamoli kolegu ticara(vlasnika grdelina) nek vidi kakva je boja koze kod tog grdelina.Konkretno mislim kakva je koza na bjelim zonama perja?
    HVALA
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by saso78 sri 10 lip - 0:48

    OK malo je daleko ali kad budem isao provericemo zajedno.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by malinois sri 10 lip - 0:57

    Ako se radi o parcijalnom albinizmu onda mu i koza mora biti bjela ,ako nije onda moze biti dugi niz faktora u pitanju.Istina moze biti i nedostatak vitamina B,moze biti aberacija,modifikacija(nisu nasljedne).Misljenja sam da mutacija ne moze biti.Ako je mutacija onda je gen mutirao u samom startu i to bi se vidjelo na mladoj ptici a kako sam razumio da je ta ptica u mladenackom perju bila normal.
    Cesto se takve pojave dogadaju i u prirodi ,ali neko je vec i pomenuo da takve ptice rijetko vidamo iz razloga sto prve stradaju u prirodi.Imamo pojavi NIGRUZAM,pojava crnog perja(zona) na pojedinim primjercima i nije nasljedna.Imamo kod kanarinaca boje (pasteli sivokrilci i,...... )cestu pojavu rasvjetljenja perja u 2. ,3. godini ili jos kasnije.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Dean sri 10 lip - 9:41

    Seniore ukoliko je ptica koju pokazuješ izbijelila nakon 5 godina ...to onda nije albino...da je albino takva bi se izlegla...ovdje se radi o istoj stvari samo u jačoj mjeri nego kod ovog šarenog...
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Boban NA sri 10 lip - 17:18

    Ukoliko je mlada ptica imala pravilan melaninski crtez, nije imala nepravilne beline sigurno se ne radi o mutaciji vec o kako je naveo malinois aberaciji ili modifikaciji. One nastaju zbog nepravilnog rada endokrinog sitemema koji moze biti izavan najcesce nepravilnom, jednolicnom, ishranom, a moguce je i stresom, mada manje verovatno. Inace postoji citav niz zabelezenih aberacija kod ptica, nenasledne su, mogu ponekad nestati u mitarenju, ako se recimo pravilnom ishranom ukloni uzrok njihovog nastanka. Jedna od njih je melanizam, odnosno gomilanje melanina na delovima tela i nije retka ni u prirodi i ima takvih melaniziranih , crnih, stiglica, zimovki, guldova. Samo kod guld amadina uoceno je mnostvo promena boja perja koje nisu nasledne, aberacija su, a sve su opisane i prikazane. Inace licno sam imao jednu zenku zimovke iz prirode koja je bila potpuno normalne boje da bi nakon drugog mitarenja dobila dosta belina na krajevima krilnih pera, a to je najcesce mesto za promenu boje, odnosno nestajanja melanina kod ptica zbog nekog problema u ishrani i tacno je manjka vitamina B.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by zvrcko sen pet 12 lip - 0:16

    znam deane tada nisam znao za neke stvari ..........


    nema govora od albinizmu kao ni o parcijalnom albinzmu..ali kako je knjiga pisana 1997 godine ima nekih grešaka
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Dean pet 12 lip - 11:44

    zvrcko sen je napisao/la:znam deane tada nisam znao za neke stvari ..........


    nema govora od albinizmu kao ni o parcijalnom albinzmu..ali kako je knjiga pisana 1997 godine ima nekih grešaka

    pa i bilo mi je malo čudno scratch sorry što sumnjam lol! lol!
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by MARIN uto 14 srp - 13:57

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P6230154.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P6230156.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P6230157.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P6230158.th

    NEOBICNA GRDELINUŠA
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Dax BG čet 16 srp - 11:32

    Kao da je u fazi raspada...
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by krnjolac čet 16 srp - 13:06

    ..ali ima lipu krunu i kljun,bolje od nekih mužjaka...
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by MARIN sub 17 lis - 19:47

    Evo još jednog interesantnog.
    Jučer sam ga snimio.


    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Cool001.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Cool002.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Cool003.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P9250176aa.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P9250177aa.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P9250178aa.th
    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 P9250182aa.th
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by PESTI sub 17 lis - 21:11

    Meni su takvi uvjek bili veoma zanimljivi .Primjetio sam da pojedini grdelini iz godine u godinu dobiju poneko bjelo pero ili čak zone.Mnogi če sad reči da je to zbog loših uvjeta , ishrane ili nekakvih loših razloga .
    Koji su točno razlozi nitko nemože točno potvrditi jer na mom primjeru od tri grdelina koji imaju totalno jednak tretman jedan iz godine u godinu dobije ponešto bjelog perja na krilima dok druga dvojica nemaju ništa.
    Možda dobivaju ,,sjede,, Laughing Laughing Laughing
    Marine treba takvog imati pa još da može biti najjači batudaš u polici .......ha ha ha cheers
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by ticar sub 17 lis - 23:13

    jel takav bio ili je u gajbi posta takav?
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by MARIN sub 17 lis - 23:43

    Kao mladac imao je po nekoliko bijelih pera u repu i krilima.Kad se obukao izašao je ovakav.Sad mu je treća godina.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Miljenko ned 18 lis - 3:22

    MARIN je napisao/la:

    Kao mladac imao je po nekoliko bijelih pera u repu i krilima.Kad se obukao izašao je ovakav.Sad mu je treća godina.

    Ma, to je ptica pod STRESOM! Pesti je dobro primjetio, da je posjedio! Very Happy

    Salu na stranu, zanimljiva ptica. Jel to defect u polaganju melanina, ili nesto drugo....promjena s godinama postaje izrazenija. Pitanje je jel nasljedna?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Miljenko pet 13 stu - 10:51

    Ovaj nema ne tako lose ptice. Ima i Balcaniku u mutaciji. Mutacije finkota su odlicne (barem slike). Kome se da zvrljati internetom, ovo linka:

    http://www.carduelis.gr/index.php?option=com_stargallery&Itemid=74
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by many pet 13 stu - 11:12

    Kod majora dosta česta pojava,naginju ka bjeloj boji!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by ticar pon 28 pro - 20:47

    ja bi rekao da je ženka jer večinom takve budu ženke.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Dule pon 28 pro - 21:04

    Crvena maska ide dosta iza oka mužjak bi trebao biti,a i na devetoj slici ramena na krilima
    prilično su crna.
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by echeberija pon 28 pro - 21:46

    Tako i meni malo po malo i dodje i meni ovakav, salim se. Mislim da je ptica stara, jer ima dosta veliku belinu na krajevita letnih pera, mada mi je cudno kako je uopste prezivela do ovako kasno u zimu. Mislim da je musko!

    Sponsored content


    Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar - Page 5 Empty Re: Mutacije Cesljugara_Parcijalni albinizam, Bjelogrli cesljugar

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 2:27.