Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
jere
patrik
Rasko
MARIN
crv
phaeo92
zoranknez
sturcla
faganel
sgobin
DjordjeVet
Carduel
salitos
ticar
CUBA
Faeton
Renato.M
ERVINO
sestoperac
turbozd
Dean
zoranV
zako
Border
IvoR
Vrbanja
dzemal_sa
zelandur
skopski maestro
ELVIR ALIDZANOVIC
dragutin rajnović
markozd
Kikan
alija-zenica
topaz
bocka
bembo
seadriver
FAMEKO
ikayke
44 posters

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    zako
    zako


    Broj postova : 334
    Age : 55
    Location : Osijek
    Registration date : 02.02.2012

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zako čet 13 pro - 23:36

    Automatske postavke Olympus FE-210
    zako
    zako


    Broj postova : 334
    Age : 55
    Location : Osijek
    Registration date : 02.02.2012

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zako čet 13 pro - 23:38

    Od kataloga još ni K. Htio sam ga odmah tamo kupiti. Ocjene još nisu stavljene na kaveze, tako se ne zna prava situacija.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zoranV čet 13 pro - 23:43

    Deane,ogorčen sam na ta suđenja, pošto sam izlagao baštarde,nikad mi nije bilo jasno šta smijemo,a šta ne.U pravilniku jasno stoji o karoteniranju hibrida ,ne mogu sad da ga nađem,ako Ervino želi ,neka potraži i neka ga stavi,da svi jasno vide šta stoji .Ali nema veze,meni je i tako ovo zadnja izložba,pa mi je sad sve jedno.BIlo mi je lijepo i ugodno se družiti po izložbama i mislim da ću nastaviti dolaziti na izložbe,ali ptice neću više izlagati.Ne radi karotena ili nekarotena Wink ,već zato što sam se zasitio i osvojio sam dosta lijepih nagrada i sad prelazim na pjesmu grdelina.

    Sve u svemu,sretno svima i jedva čekam subotu u jutro Smile Wink
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Dean čet 13 pro - 23:47

    zako je napisao/la:Od kataloga još ni K. Htio sam ga odmah tamo kupiti. Ocjene još nisu stavljene na kaveze, tako se ne zna prava situacija.

    ja sam "čuo" da su ocjene ubačene, vjerojatno ga Bembo još nije stigao "podignuti"...ali trebalo bi biti večeras :-)
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Dean pet 14 pro - 0:12

    zoranV je napisao/la:Deane,ogorčen sam na ta suđenja, pošto sam izlagao baštarde,nikad mi nije bilo jasno šta smijemo,a šta ne.U pravilniku jasno stoji o karoteniranju hibrida ,ne mogu sad da ga nađem,ako Ervino želi ,neka potraži i neka ga stavi,da svi jasno vide šta stoji .Ali nema veze,meni je i tako ovo zadnja izložba,pa mi je sad sve jedno.BIlo mi je lijepo i ugodno se družiti po izložbama i mislim da ću nastaviti dolaziti na izložbe,ali ptice neću više izlagati.Ne radi karotena ili nekarotena Wink ,već zato što sam se zasitio i osvojio sam dosta lijepih nagrada i sad prelazim na pjesmu grdelina.

    Sve u svemu,sretno svima i jedva čekam subotu u jutro Smile Wink

    Ma ima pravilnik na stranicama COMa a mislim da je vec i bio objavljen na ovom forumu hrvatski prijevod istoga.

    Mene oko tih bastardi malo smeta što se sve svelo na to dali je bastarda karotinirana ili nije, od kad se pojavilo to da se bastarde od grdelina ne bi smjele karotinirati niko više ništa drugo ni ne glada, nego dali je pobijedila karotinirana ili nekarotinirana bastarda...pa nije boja jedina koja čini bastardu dobrom ili lošom...najnormalnije karotinirana bastarda može pobijediti nekarotiniranu...pri tome ne mislim da je sudac "previdio" to da je farbana, nego ju najnormalnije kazni u za to predvidjenoj stavci, i nagradi je u 3 druge stavke i evo ti 90 bodova, što je dovoljno za 1 mjesto. Međutim 90% ljudi če jedino vidjeti da je pobijedila ofarbana bastarda, naravno da isto vrijedi i u obrnutoj situaciji oni koi farbaju če čim vide da je pobijedila neofarbana, odmah to popljucati i čuditi se kako je jadna i kako su crvene 100% ljepse i kako je u Reggio i Udinama i štotigajaznamjošgdje pobijedila "ljepa" ofarbana bastarda Crying or Very sad

    "ko gubi ima pravo da se ljuti" stara mudra izreka cheers

    Eh evo sad sam se sjetio bastarde koja je pobijedila u Rijeci, bila je ofarbana, I po mojoj procjeni nije bila "uništena" karotenom kako to ponekad znaju biti, i bila je VRHUNSKA i zasluženo pobijedila ali ta ista bastarda bila bi VRHUNSKA i vjerojatno pobijedila i da nije bila farbana.

    sad me bas zanima da li je u Zagrebu pobijedila ofarbana ili neofarbana bastarda lol! lol!

    imati cemo vremena to prodiskutirati u kombiju za Zg :-)) biti če i Ervino, A on kako znaš, zastupa "by the book" strogo NE karotiniranje, kozna mozda te i nagovorimo da NE odustanes od takmicenja, mislim da bi stvarno bilo šteta Wink Wink
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zoranV pet 14 pro - 0:26

    Deane,svaka ti je na mjestu Wink . Uvijek je komentar gubitnika takav da se svodi na nebitno,ali šta ćeš ,ko gubi ima pravo da se ljuti Wink.

    Nadam se ugodnom druženju na putu u Zg i nazad cheers .

    Šta se tiče izložbi,teško da će ići.Ostao sam na samo 4 kanarinke i to je to Wink.

    A šta je sa katalogom,spava mi se ,a ne znam je li karoten ili ne karoten Wink cheers
    zelandur
    zelandur
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 244
    Age : 43
    Location : 30.7.80 split
    Registration date : 13.03.2010

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zelandur pet 14 pro - 0:37

    jel zna mozda neko kad bi moga bit katalog
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by turbozd pet 14 pro - 1:02

    Kako god okrenija sudci uvik nađu da stave riči na pravo misto,bar oni koji komentiraju primjedbe uzgaivača.Što se može uvik su u "pravu".
    Ja sam zadovoljan svojim uspijehom u Zagrebu,ali me smeta opet ona famozna razlika u bodovima od izložbe do izložbe di je razlika po pet bodova.Što je neko tici počupa perje ili možda samo crtež pa je takvu posla na izložbu da bi dobija neku ocjenu od 85 ili 86 ili 87 bodova.Uredu i to su ocjene ali... Evo samo jedan primjer moja tica dobije u Dubrovniku 91 bod i 1. misto ocijeni je iskusni stariji sudac,a u Zagrebu ta ista tica dobije 87 bodova ocijeni je drugi sudac samo malo mlađi...pa pitam ko je tu slijep...očito ja što ne vidim da se više ne isplati gubiti živce nego se lagano povući i sudjelovati samo kao posjetitelj izložbi bar ovih domaćih. Tešo se boriti protiv vjetrenjača... Mad
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by ikayke pet 14 pro - 1:33

    Evo po ovlaštenju odgovorne osobe od strane organizatora objavljujem nesluzbene rezultate drzavnog prvenstva u Zagrebu

    Čestitke svim sudionicima, svim nagradjenima.

    Posebne čestitke svim članovima prva tri najuspješnija društva:
    1. Zagreb
    2. Osijek
    3. Zadar

    Posebne čestike prva tri najuspiješnija izlagača na ovogodišnjem državnom prvenstvu

    1. Enver Alidžanović - Zadar
    2. Dražen Dokletal - Osijek
    3. Andrej Greguš - Dubrovnik

    Katalog Zagreb 2012
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by sestoperac pet 14 pro - 2:16

    cestitke nagradjenim izlagacima
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by ERVINO pet 14 pro - 11:21

    zoranV je napisao/la:Deane,svaka ti je na mjestu Wink . Uvijek je komentar gubitnika takav da se svodi na nebitno,ali šta ćeš ,ko gubi ima pravo da se ljuti Wink.

    Nadam se ugodnom druženju na putu u Zg i nazad cheers .

    Šta se tiče izložbi,teško da će ići.Ostao sam na samo 4 kanarinke i to je to Wink.

    A šta je sa katalogom,spava mi se ,a ne znam je li karoten ili ne karoten Wink cheers

    Pozzdrav,
    COM - standard križanci
    V BOJA

    Križanci moraju imati prirodnu boju. Križanci koji su dobiveni s pticama u mutaciji boje, moraju jasno iskazivati karakteristike oba roditelja (boju mutacije).
    Križancima između dva roditelja na crvenom faktoru ne bi trebalo dodatno stimulirati bojanje. Takvi križanci su između juričice, sjeverne juričice, meksičke rujnice i kanarinca na crvenom faktoru. Crvena boja mora bi biti jednaka i ne smije biti prenaglašena, odnosno hibridi ne smiju iskazivati:
    - ljubičasto-crvene tonove,
    - previše crvenila na leđima koje ima za posljedicu razmazivanje leđnog crteža,
    - jednaku (crvenu) obojenost na rožnatim dijelovima (kljunu i nogama).

    Križanci između kanarinca na crvenom faktoru i ptica faune Europe ili egzota na žutom faktoru (i obrnuto) se kažnjavaju. Pri tome je izuzeta kombinacija češljugar x kanarinac, vidi točku VII.

    Kod ostalih kombinacija križanaca čiji je samo jedan roditelj na crvenom faktoru, mladi križanci mogu iskazivati boju podloge od žute do narančaste. CRVENA boja kod ovih hibrida NIJE DOZVOLJENA.
    Primjer: - mozambički čižak x zimovka,
    - zelendur x zimovka,
    - zelendur x meksička rujnica.




    VII KRIŽANAC ČEŠLJUGAR X KANARINAC

    Krilna pruga, trtica i rubovi letnih pera moraju biti žute ili narančaste boje. Stoga, križanac između češljugara i kanarinca ne smije dobivati umjetna bojila.
    Svi križanci dobiveni s češljugarom moraju imati masku od žute do crvene ili bijele boje. Maska mora biti kompletna, naglašena i dobro definirana, ne smije se proširivati preko grla. Boja maske mora biti jednolična.
    Svi križanci s češljugarom moraju imat crtež na vanjskim perima repa (simetrične bijele perlice sa donje strane pera)
    Svi križanci s češljugarom moraju iskazivati simetrične bijele točke na krajevima velikih letnih pera. To je karakteristika ovih križanaca i ne kažnjava se. Križanac češljugara i zimovke nema bijelu točku na velikim letnim perima. Križanac češljugar x zimovka (u prvoj godini) uvijek pokazuje narančasti obrub letnih pera. Stoga se to ne smatra greškom.

    NAPOMENA: Češljugar je ptica na žutom faktoru (osim maske).


    Ovo je službeni COM standard za križance koji se moram reći u potpunosti ne primjenjuje u što sam se uvjerio posječujuči izložbe u Udinama, Reggio dell Emiglii, Rijeci ,,,,Zajedno sa Deanom proveo sam dosta vremena analizirajući ocjene u Udinama, Reggiu i moram reći da me kriteriji sudaca u najmanju ruku ZBUNJUJU te da sam zajedno sa Deanom zaključio da boja nije presudna u rangiranju križanaca tj da bez obzira na evidentno karotiniranje križanci dobivaju veoma visoke ocjene i budu nagrađeni !!! Moja naj novija saznanja govore da će se taj evidentan problem razmotriti u Hasseltu na Svjetskom te da će se preciznije protumačiti standard ???? Moja preporuka je svakako NE karotinirati križance već pravilnim odabirom kanarinaca ( boja maske križanca ovisi i o OF faktoru boje kanarinca !!) i sa puno više truda kroz prehranu postići zadovoljavajuću boju i atraktivnost križanca Very Happy .

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Dean pet 14 pro - 11:23

    čestitke svim nagradjenima

    Ja osobno sam sa svojim uspjehom zadovoljan, od 19 prijavljenih ptica 18 nagradjenih, prosjek ocjene 89,5 cheers cheers

    mislim da mi je ovo najbolji rezultat u karijeri cheers

    Što se tiče komentara sudjenja, Ja sam u Zagrebu subotu i nedjelju cijeli dan, i rado ču sa zainteresiranim uzgajivačima prokomentirati ocjenske liste ptica koje sam Ja ocjenio, što se tiče ocjenskih listi mojih kolega, isto tako vjerujem da Je svaki sudac (barem bi trebao biti) spreman obrazložiti svoju ocjenu, A mislim da je predstoječi vikend idealan za takve stvari, (obostrano učenje i unaprjeđivanje) večina če sudaca biti prisutna, i mislim da je takvu prliku šteta propustiti.


    vidimo se u Zg
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Renato.M pet 14 pro - 13:04

    Dean je napisao/la:čestitke svim nagradjenima

    Ja osobno sam sa svojim uspjehom zadovoljan, od 19 prijavljenih ptica 18 nagradjenih, prosjek ocjene 89,5 cheers cheers

    mislim da mi je ovo najbolji rezultat u karijeri cheers

    Što se tiče komentara sudjenja, Ja sam u Zagrebu subotu i nedjelju cijeli dan, i rado ču sa zainteresiranim uzgajivačima prokomentirati ocjenske liste ptica koje sam Ja ocjenio, što se tiče ocjenskih listi mojih kolega, isto tako vjerujem da Je svaki sudac (barem bi trebao biti) spreman obrazložiti svoju ocjenu, A mislim da je predstoječi vikend idealan za takve stvari, (obostrano učenje i unaprjeđivanje) večina če sudaca biti prisutna, i mislim da je takvu prliku šteta propustiti.


    vidimo se u Zg


    E Deane svaka čast tebi ali neznam kako bi u nekim grupacijama poneki tvoji kolege mogli obijasniti neke "sitnice". Ne znam tko je sudio bakrene mozaike, ali nek se taj poštovani spremi da mi obijasni kako se ocijenjuje ta grupacija ptica, voljan sam naučiti.
    Faeton
    Faeton


    Broj postova : 60
    Age : 64
    Location : Šibenik
    Registration date : 24.10.2010

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Faeton pet 14 pro - 13:21

    Čestitke svim nagrađenima i NEnagrađenima cheers Vidimo se u Zagrebu
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by CUBA pet 14 pro - 13:24

    Katalog dostupan na stranici HOS-a

    www.osh.hr
    FAMEKO
    FAMEKO


    Broj postova : 20
    Age : 48
    Location : Zagreb Hrvatska
    Registration date : 08.10.2012

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by FAMEKO pet 14 pro - 14:28

    hello
    yesterday I was in Hall 7
    there were all sorts of birds and very beautiful hybrid
    I talk to a breeder of canary Zelengaj (breeder of canaries)I struggled to understand (beyond language handicap)
    just a question please: if tomorrow 15/12/12 there will material for breeding ..... goldfinch, and ......to sale !!!!
    Hvala
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by ticar pet 14 pro - 15:34

    FAMEKO je napisao/la:hello
    yesterday I was in Hall 7
    there were all sorts of birds and very beautiful hybrid
    I talk to a breeder of canary Zelengaj (breeder of canaries)I struggled to understand (beyond language handicap)
    just a question please: if tomorrow 15/12/12 there will material for breeding ..... goldfinch, and ......to sale !!!!
    Hvala

    yes,but you must have a document to breeding wild birds.
    avatar
    salitos


    Broj postova : 3
    Age : 44
    Location : Zenica
    Registration date : 14.12.2012

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by salitos pet 14 pro - 15:38

    Pozdrav svima..Dotakli ste se ovdje teme suđenja pa bi i ja dao svoj komentar.Pošto cu u narednom periodu pokušati uzgajati ahat normal crvene mozaike pratio sam kako su ove ptice ocijenjene u Rijeci i Zagrebu i uvidio znacajnu razliku u ocjeni kod nekih uzgaivaca u Zagrebu i Rijeci!Standard je valjda isti za svaki grad i državu!?Šta je u pitanju?Sudijsko ne znanje ili ono famozno da se nekom sviđa ovako,a nekome onako?Ima valjda standard!Ili je opet nešto sasvim treće u pitanju....Još jednom pozdrav svima na forumu i ako moze neki komentar na ovo..


    Zadnja promjena: salitos; pet 14 pro - 16:27; ukupno mijenjano 1 put.
    zelandur
    zelandur
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 244
    Age : 43
    Location : 30.7.80 split
    Registration date : 13.03.2010

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zelandur pet 14 pro - 15:57

    sritno svim nagradeninm izlagacima
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Carduel pet 14 pro - 16:29

    salitos je napisao/la:Pozdrav svima..Dotakli ste se ovdje teme suđenja pa bi i ja dao svoj komentar. Pošto cu u narednom periodu pokušati uzgajati ahat crvene mozaike pratio sam kako su ove ptice ocijenjene u Rijeci i Zagrebu i uvidio znacajnu razliku u ocjeni kod nekih uzgaivaca u Zagrebu i Rijeci! Standard je valjda isti za svaki grad i državu!?Šta je u pitanju?Sudijsko ne znanje ili ono famozno da se nekom sviđa ovako,a nekome onako?Ima valjda standard!Ili je opet nešto sasvim treće u pitanju....Još jednom pozdrav svima na forumu i ako moze neki komentar na ovo..

    Pošto ne spadam u kategoriju sudaca napisat ću svoje laičko mišljenje o ovom. Ovim nikoga ne prozivam niti suce niti uzgajivače samo nastojim biti objektivan. Iza činjenice da se na nekoliko izložbi jedna ptica ocijeni različitim ocjenama stoje različite stvari. Kao što je poznato još iz doba školstva, koje smo svi prošli, da postoje učenici s visokim, srednjim i niskim poznavanjem materije. Sve ovo vrijedi za suce i za uzgajivače. Druga stvar je rangiranje pojedine izložbe gdje suci progledaju kroz prste eksponatima u cilju većeg interesa za tu izložbu. Kad bi sudili po pravilima onda bi ta izložba neslavno završila. Treća stvar je da mladi suci ostavljaju sebi prostora s obzirom na rang izložbe. Uglavnom bolje ocjene ostavljaju za državnu izložbu. Četvrta stvar je pitanje samog eksponata. Ne mora značiti da je ptica iste kvalite kroz nekoliko izložbi. Njeno stanje se može promijeniti što utiče i na ocjenu (uglavnom manju).
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zoranV pet 14 pro - 16:52

    Ma ja mislim da je sve vezano za to kakav vas sudac zapadne.JA sam bio na tri izložbe, Pula,Rijeka i Zagreb i na sve tri su mi ptice drugačije ocjenjene,kao i mojim kolegama ,koji su izlagali skupa sa mnom .Evo kako je to bilo:


    Pula:

    1. mjesto - Zoran

    2. mjesto - Joža

    3. mjesto - Aldo


    Rijeka:

    2. mjesto - Joža

    3. mjesto - Zoran

    nije dobio nagradu - Aldo


    Zagreb:

    1. mjesto - Joža

    2. mjesto - Aldo

    3. mjesto Zoran



    Eto,ovo je "Riblja čorba"

    Evo ,to bi bilo to Wink Smile
    Smile


    https://www.youtube.com/watch?v=GrEDrbjIko4


    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by zoranV pet 14 pro - 16:58

    Hvala ervino na tekstu,to je to:


    VII KRIŽANAC ČEŠLJUGAR X KANARINAC

    Krilna pruga, trtica i rubovi letnih pera moraju biti žute ili narančaste boje. Stoga, križanac između češljugara i kanarinca ne smije dobivati umjetna bojila.
    Svi križanci dobiveni s češljugarom moraju imati masku od žute do crvene ili bijele boje. Maska mora biti kompletna, naglašena i dobro definirana, ne smije se proširivati preko grla. Boja maske mora biti jednolična.
    Svi križanci s češljugarom moraju imat crtež na vanjskim perima repa (simetrične bijele perlice sa donje strane pera)
    Svi križanci s češljugarom moraju iskazivati simetrične bijele točke na krajevima velikih letnih pera. To je karakteristika ovih križanaca i ne kažnjava se. Križanac češljugara i zimovke nema bijelu točku na velikim letnim perima. Križanac češljugar x zimovka (u prvoj godini) uvijek pokazuje narančasti obrub letnih pera. Stoga se to ne smatra greškom.


    E,sad mene zanima nešto: U Rijeci su sudili talijanski i slovenski sudci i čuo sam izgovor,TO JE DO SUDACA. E ,sad pitanje: da li se sudi po pravilniku i pravilima Države u kojem se održava takmičenje ili po pravilima sudaca koji dolaze iz inozemstva? Ako je do sudaca,po čijim se onda pravilima sudi ,po Slovenskim ili Talijanskim?
    Sve skupa,smiješno.
    avatar
    salitos


    Broj postova : 3
    Age : 44
    Location : Zenica
    Registration date : 14.12.2012

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by salitos pet 14 pro - 17:12

    zoranV je napisao/la:Hvala ervino na tekstu,to je to:


    VII KRIŽANAC ČEŠLJUGAR X KANARINAC

    Krilna pruga, trtica i rubovi letnih pera moraju biti žute ili narančaste boje. Stoga, križanac između češljugara i kanarinca ne smije dobivati umjetna bojila.
    Svi križanci dobiveni s češljugarom moraju imati masku od žute do crvene ili bijele boje. Maska mora biti kompletna, naglašena i dobro definirana, ne smije se proširivati preko grla. Boja maske mora biti jednolična.
    Svi križanci s češljugarom moraju imat crtež na vanjskim perima repa (simetrične bijele perlice sa donje strane pera)
    Svi križanci s češljugarom moraju iskazivati simetrične bijele točke na krajevima velikih letnih pera. To je karakteristika ovih križanaca i ne kažnjava se. Križanac češljugara i zimovke nema bijelu točku na velikim letnim perima. Križanac češljugar x zimovka (u prvoj godini) uvijek pokazuje narančasti obrub letnih pera. Stoga se to ne smatra greškom.


    E,sad mene zanima nešto: U Rijeci su sudili talijanski i slovenski sudci i čuo sam izgovor,TO JE DO SUDACA. E ,sad pitanje: da li se sudi po pravilniku i pravilima Države u kojem se održava takmičenje ili po pravilima sudaca koji dolaze iz inozemstva? Ako je do sudaca,po čijim se onda pravilima sudi ,po Slovenskim ili Talijanskim?
    Sve skupa,smiješno.



    O tome ja i govorim..Postoji standard svake ptice koja se izlaze,a razlike u bodovima od izložbe do izložbe velike.Najgore mi je kad mi pođu pričati da jedan sudac više voli ovako ,a drugi onako Laughing , a tačno se zna kako treba da bude..Ako se na manjim izlozbama "poklanjaju" bodovi stvara se pogrešna slika o ptici i dovodi se u zabludu i uzgajivač i onaj ko bi to možda želio da bude.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by ERVINO pet 14 pro - 17:20

    Carduel je napisao/la:

    Pošto ne spadam u kategoriju sudaca napisat ću svoje laičko mišljenje o ovom. Ovim nikoga ne prozivam niti suce niti uzgajivače samo nastojim biti objektivan. Iza činjenice da se na nekoliko izložbi jedna ptica ocijeni različitim ocjenama stoje različite stvari. Kao što je poznato još iz doba školstva, koje smo svi prošli, da postoje učenici s visokim, srednjim i niskim poznavanjem materije. Sve ovo vrijedi za suce i za uzgajivače. Druga stvar je rangiranje pojedine izložbe gdje suci progledaju kroz prste eksponatima u cilju većeg interesa za tu izložbu. Kad bi sudili po pravilima onda bi ta izložba neslavno završila. Treća stvar je da mladi suci ostavljaju sebi prostora s obzirom na rang izložbe. Uglavnom bolje ocjene ostavljaju za državnu izložbu. Četvrta stvar je pitanje samog eksponata. Ne mora značiti da je ptica iste kvalite kroz nekoliko izložbi. Njeno stanje se može promijeniti što utiče i na ocjenu (uglavnom manju).

    Pozdrav,

    Standard je ISTI ocjena je odraz trenutnog stanja ptice. Zavisno od bodovnog minimuma ili ranga izložbe broj bodova može varirati od 2-4 boda razlike...Primjer bodovni minimum u Rijeci 90 bodova za bilo koji plasman = COM pravilo ...dakle ako imamo 3 ptice sa 90 bodova prva se diže za dva boda (92) druga za bod (91)treće ostaje na 90 jer tako nalaže pravilo COM po kojem razlika u plasmanu mora biti jedan bod ...Na našim se izložbama uglavnom primjenjuje bodovni minimum 90-89-88 te nije potrebno dodatno dodavati bodove za diferencijaciju plasmana...Razlika može nastati i u različitoj primjeni kriterija s obzirom na rang izložbe gdje se na niže rangiranim izložbama ide sa blažim kriterijima ( ako je konkurencija u grupi slabija npr. ako imamo tri izložene ptice u grupi obično se gleda sve nekako nagraditi pa ako te ptice dođu na državno gdje ih je 15-20 ptica u istoj grupi a nemaju kvalitet lako mogu dobiti 2-3 boda manje ....) iz svega iznesenog želim samo utvrditi da je svaka izložba nova utakmica i da je u ovom našem hobiju primarno druženje i razmjena iskustva iz uzgoja Very Happy Very Happy Very Happy ,,, pozdrav
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Carduel pet 14 pro - 17:54

    ERVINO je napisao/la:

    Pozdrav,

    Standard je ISTI ocjena je odraz trenutnog stanja ptice. Zavisno od bodovnog minimuma ili ranga izložbe broj bodova može varirati od 2-4 boda razlike...Primjer bodovni minimum u Rijeci 90 bodova za bilo koji plasman = COM pravilo ...dakle ako imamo 3 ptice sa 90 bodova prva se diže za dva boda (92) druga za bod (91)treće ostaje na 90 jer tako nalaže pravilo COM po kojem razlika u plasmanu mora biti jedan bod ...Na našim se izložbama uglavnom primjenjuje bodovni minimum 90-89-88 te nije potrebno dodatno dodavati bodove za diferencijaciju plasmana...Razlika može nastati i u različitoj primjeni kriterija s obzirom na rang izložbe gdje se na niže rangiranim izložbama ide sa blažim kriterijima ( ako je konkurencija u grupi slabija npr. ako imamo tri izložene ptice u grupi obično se gleda sve nekako nagraditi pa ako te ptice dođu na državno gdje ih je 15-20 ptica u istoj grupi a nemaju kvalitet lako mogu dobiti 2-3 boda manje ....) iz svega iznesenog želim samo utvrditi da je svaka izložba nova utakmica i da je u ovom našem hobiju primarno druženje i razmjena iskustva iz uzgoja Very Happy Very Happy Very Happy ,,, pozdrav

    Slažem se sa svim iznešenim uz nadopunu:

    Standard je ISTI ocjena je odraz trenutnog stanja ptice. Zavisno od bodovnog minimuma ili ranga izložbe broj bodova može varirati od 2-4 boda razlike

    Standard ovisi od kvalitete suca a broj bodova je dovoljno velik da se prikrije ta razlika.

    iz svega iznesenog želim samo utvrditi da je svaka izložba nova utakmica i da je u ovom našem hobiju primarno druženje i razmjena iskustva iz uzgoja

    Ovo je točno s tim da treba raditi na kvaliteti (posla - hobija) a tu veliku ulogu igraju suci jer mogu svojim smjernicama usmjeriti uzgoj pojedine vrste koju ocjenjuju.



    Sponsored content


    35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012 - Page 2 Empty Re: 35. Ornitološko prvenstvo Hrvatske Zagreb 2012

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 16:13.