Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+21
Tome
zako
DjordjeVet
batokljun
žutovoljka
doberman1
veseljko
Dule
crv
evmolp
topaz
patrik
vlado
toni mostar
ticar
nytro
Edi
komiza
bocka
many
trevor
25 posters

    Koja je ovo ptica?

    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor sub 11 vel - 5:29

    Ova ptica mi se zatekla u dvoristu pored volijere. Uhvatio sam je rukama prakticno, slikao i pustio. Nedoumica je ostala, o kojoj se ptici radi? Neka misljenja su da se radi o podvrsti strnadice, tako i ja mislim, ali nisam siguran.. Da vas cujem.

    Pozdrav

    Koja je ovo ptica? Dsc01332gu


    Koja je ovo ptica? Dsc01333un

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many sub 11 vel - 13:05

    močvarna strnadica emberiza scoelniclus ženka evo par mojih fotki sa moga hranilišta Koja je ovo ptica? Imga0812Koja je ovo ptica? Imga0845eto ti mužjaka Koja je ovo ptica? Imga0855
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many sub 11 vel - 13:08

    sad kad je hladno dajem im na posebna mjesta jelo i dolaze mi zebe,jedna konopljarka mužjak,par zelendura,nekoliko močvarnih strnadica,Koja je ovo ptica? Imga0828o
    Koja je ovo ptica? Imga0822
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor sub 11 vel - 15:54

    E vidis, ja sam mislio da je u pitanju Emberiza tristrami. Mozes li mi reci da li postoje vizuelne razlike medju polovima? Kod mene na hranilistima je prisutna i Emberiza melanocephala, te jos jedna vrsta za koju sumnjam da je isto strnadica, ali nemam fotku.

    Pozdrav
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many sub 11 vel - 17:13

    Koja je ovo ptica? Imga0871ulovo sam ju samo da ti fotkam ovo ti je mužjak eto u zimskom ruhu,inače ne valja ih niti pokušavati loviti jer odrasle svakako nisu za krletku,ovaj mi je na slici bio pozer tj 5 minutni model vidiš od snijega vlažan,zgodno je ako ih hočeš ovako fotkati(što ne preporučujem jer im je ipak muka)oni ti se zavlače pod svašta i zapravo se zaglavljuju u prostorije ili ispod gajbi itd,ovom se isto desilo,mužjak močvarne ima crnu glavu i bijeli ovratnik,ženka onakvu boju kao na tvojoj slici,fotkaj trevore volio bih vidjeti crnglavu vjerujem i ostali1
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor sub 11 vel - 17:19

    Ja ovo nisam registrovao kod mene, samo zenke vidjam ako je to to. Ma planiram vec danima da slikam ali nemam aparat, pokusavao sam mobitelom ali djavola, nema zum. Probao sam lezati na metar od hranilista u kamuflaznom odelu ali se ne da dugo izdrzati po ovom kijametu.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many sub 11 vel - 21:53

    super extreman si kao ja ,meni se prsti smrznu i na rukama i na nogama ni ne osječam to obično zaboravim dok ne dođem na toplo onda skinem cipele i čarape pa se sjetim da postoje i nožni prsti,haha,ovdje imam i ja svoju promatračnicu nedaleko od hranilišta,kroz rupu na dasci gdje je bila grana znaš oko od daske,iza kamera i ptice kad jedu lako mi je fokusirati i sve ostalo,žao mi je da nsu još oštrije kad ovo nije fotoaparat nego dv kamera sa funkcijom fotkanja,napravi zaklon i hranilište stavi im pšenicu i mljeveni kukuruz to ludo vole strnadice i zebe,onda ih fotkaj bilo bi super da nabaviš foto aparat
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor sub 11 vel - 22:06

    Uvek bio. Sad od kako je ovaj sneg, skijam svaki dan kilometrima kroz divljinu. Usput raznosim seme na par mesta gde sam navikao ptice na prihranu. Oko kuce imam 3 hranilista, a od sutra i cetvrto. Imam specijalnu kucicu na stubu za mekokljunce i njihovu specificnu hranu, imam jednu na postolju velicine 1m kvadratni koju mogu prenositi i hranim na dva mesta na zemlji gde sam razgrnuo sneg. Ptica ima oko stotinu tokom dana po mojoj odokativnoj proceni, najvise vrduna, finkova, bramblinga i naravno 2-3 podvrste strnadica. Iznenadjenje ove zime su C. Flammea na moje opste odusevljenje. Posmatram jedno hraniliste sa udaljenosti od nekih 3-4m, sedim u supi za drva i uzivam. Sutra bih trebao dobiti neki foto aparat pa da se slika.

    Od semena najvise dajem suncokret jer sam jos jesenas obezbedio 80kg za ove potrebe, imao sam i 10ak kg hrane za egzote posto sam se istih otarasio letos. Uzimam i proso pakovanja od 5kg po potrebi.

    Hranu za insektivore u vidu masnih kuglica pravim od loja ili masti, kerecih granula, semena i starog hleba, nekad iseckam i brasnare u smesu.

    Nisam video, je l mozda ima neka tema ovde oko zimske prihrane?

    Pozdravljam te Many
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many ned 12 vel - 1:07

    otvori je imam dosta recepture,ok ti je u jesen nabrati gožđa zamrznuti i za zimu da kosevi i drozdovi imaju hranilište,jabuke isto takokokosovo brašno ti je najbolje za sjenice obožavaju to jesti i ne mogu od odnijeti pa jedu na jednom mjestu tako da ih možeš fotkati,moj recept ti je kuhana kobasica pučka ili narodna narezana na kolutiće i tako se nabode na drvce kao ražnjić i postavi oko okomito,sjenice i to jedu više nego bilo štorižu i tjesteninu kuhanu i napravljenu kao gruda i smrznutu staviš van i danima če kljuckati,orasi,bademi to je supermasno i jako kalorično za mekokljunce ali i granivori vole to jesti,bučine sjemenke sjenice preferiraju,kože od slanine sa malo bijelog tj loja probušiš i objesiš sjenice tamane i grickajukad radiš hranilište pazi da je uz neko drvo jer odmah kopci uoče i zaletavaju se pa da se ptice sakriju
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor ned 12 vel - 1:50

    Evo slike hranilice za mekokljunce, slikano je jesenas.
    Koja je ovo ptica? Dsc01265hv


    Iznutra i spolja na bocne letvice kacim slaninu i loj, unutra su semenke i pravljena hrana. Hranilica je blizu kuce, retko reaguju grabljivice jer ima krov kao zaklon a kao sto vidis ima i drvo iza.

    Imam vocnjak jabuka i pun podrum istih tako da to nije problem, svaki dan izbacujem po desetak. Drozdovi mi ne dolaze ove zime, a ima velikih jata pomesano sa sturnus vulgaris na kanalu iza kuce. Tek je jedan kos nekoliko puta navratio.

    Nabavio sam neki aparat, samo nemam usb pa cu nadam se sutra naci kabl i slikati nesto.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by bocka ned 12 vel - 10:43

    Sa veliko zadovoljstvo pratim ovu temu i divim se na vašoj humanosti, međutim vi živite tamo gde imate uslove za hranjenje ptica u prirodi.
    Moj dom je urbanoj sredini grada gde više ni vrabaca ne vidjam a kamoli ptice FE.
    I pored velike želje da se organizujemo i pomognemo pticama u prirodi nismo u mogučnosti da to realizujemo.
    Naime, sve puteve su neočiščeni zbog velike padavine snega pa stime onemogučeno nam je kretanje da stupimo u humanitarnu akciju ptica.
    Zato vaš trud ima još veči značaj u spašavanju divljih ptica.
    Još jednom primite moju podršku i ostalih članova ovog foruma pa nastavite i dalje sa Vašim humanim radom.

    Pozdrav Bocka
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by komiza ned 12 vel - 11:53

    Istina Bocka,svaka čast Trevoru i Manyu !
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many ned 12 vel - 11:54

    hvala Bocka i ne trebaš reči da nastavimo to nam je u krvi bar mni,kako vidim Trevor je sličan meni jer se ulaže 100%,danas je snijeg pao pa je i kos došao do mene ženka na balkon i jede tjesteninu koju sam ponudio,eto izgleda stislo,pojačao se broj ptica pa idem sad fotkati to mi je i užitak,spajam ugodno sa korisnim:)
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor pon 13 vel - 18:43

    Evo nekih danasnjih fotki kao rezultat dvosatnog lezanja u snegu. Mecava ne staje vec danima pa su ptice slabo aktivne ali evo sta sam uspeo da zabelezim:

    Koja je ovo ptica? Dscf6436j



    Matori Brambling skontao hranilicu za senice:
    Koja je ovo ptica? Dscf6426c


    Vrduni ljuste suncokret:
    Koja je ovo ptica? Dscf6431e


    Koja je ovo ptica? Dscf6435m

    U guzvi sam ovih dana ali se nadam da ce biti jos slika nadam se boljih.

    Pozdravljam sve sve forumase i ljude koji pomazu pticama u ovim zajebanim uslovima cheers

    Koja je ovo ptica? Dscf6436e


    Koja je ovo ptica? Dscf6437t

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many pon 13 vel - 23:30

    puno gringla kod tebe

    Koja je ovo ptica? Imga0922

    ovo je kao neka podvrsta sjeverne zebe čini mi se

    Edi
    Edi


    Broj postova : 244
    Age : 62
    Location : Pula
    Registration date : 11.11.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by Edi uto 14 vel - 0:46

    Decki svaka cast, uljepsali ste mi ovaj hebeno u r ni dan.Hvala.
    avatar
    nytro


    Broj postova : 7
    Age : 43
    Location : zadar
    Registration date : 12.02.2012

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by nytro uto 14 vel - 1:40

    [quote="many"]puno gringla kod tebe

    Koja je ovo ptica? Imga0922

    ovo je kao neka podvrsta sjeverne zebe čini mi se

    [/qu ote]
    i meni izgleda kao sjeverna zeba ali boja kljuna mi nije kao kod njih
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor uto 14 vel - 5:13

    Primetio sam i ja razne varijacije kod fringilla montifringilla, ima takvih i kod mene. Neki imaju glavu crnu kao ugljen a neki satiranu. Takodje i kod zenki ima razlike pogotovo u boji na ledjima.

    Da, ima gomila zelentarki u poslednja 2 dana, ali se broj ostalih ptica smanjio. U pocetku su dominirale F. Coelebs, F. Montifringilla & razne strnadice a sad je najvise zelenih. Cak juce nisam video nijednu strnadicu. Verovatno ptice skitaju u potrazi za hranom, verovatno je dobar broj i uginuo jer sam nasao vec dve F. Coelebs mrtve u snegu a verujem da ih ima jos ali je sve zavejano.

    Kazi mi Many, je l imas crvendaca i drozdova na hranilistu?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by ticar uto 14 vel - 5:56

    kod mene je bilo crvendaća,a kod rođaka ima milion žutarica.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor uto 14 vel - 6:08

    O kolega opet mi u isto doba. Kod mene redovno svake zime dolazio bar po jedan crvendac ali ove nista. Ni drozdova a obicavali su doci u velikom broju za vreme ovako gadnih zima. Je l i u Zadru isti kaos sa vremenom?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by many uto 14 vel - 11:37

    crvendača niti jednog,drozdovi imalaši mi se zabijaju u imelu na jednoj topoli,kosica mi je na balkonu
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by bocka uto 14 vel - 17:35

    Interesantna stvar da i kod mene nestao je jedan par crvendača koje hranim preko zime več nekoliko godina.
    Takođe i ja sam primetio da ih nema u mojoj okolini gde ja živim, raniih godina karakteristično je bilo da uvjek kad sunce obasja na snegu prvi su pjevali crvendači.
    Od ovog može se zaključiti da su ipak crvendači otišli prema jugu zbog prevelikog snega koji je pao na celom balkanu.
    Dobro bi bilo da se neko javi ako je video crvendača u ovo doba.

    Pozdrav Bocka
    avatar
    toni mostar


    Broj postova : 182
    Age : 54
    Location : novigrad-istra
    Registration date : 28.07.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by toni mostar uto 14 vel - 17:59

    OVDJE U ISTRI,TOČNIJE U NOVIGRADU IMA DOSTA CRVENDAĆA,VJEROJATNO SU OSTALI JER NEMA SNIJEGA.POSLJEDNJI TJEDAN SE DA ZAMIJETITI VELIKI BROJ GUSAKA U DOLINI RIJEKE MIRNE.POZDRAV Very Happy
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by trevor uto 14 vel - 19:24

    Bice da su se povukli crvendaci. Danas nisam video nijednog finka! Ali zato su stigli stiglici, sve belo ko sneg bice da su to oni sa severa i zapada. Ponestaje mi hrane, ako sneg ostane duze od nedelju dana moracu da se snalazim nekako.

    Pozdrav
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by komiza uto 14 vel - 19:34

    Evo i u Komiži viđam te sjeverne zebe(finko)šta prije nisam nikad viđao,a ima i jata faganela koji nešto pasu po žalima i uz more.

    Sponsored content


    Koja je ovo ptica? Empty Re: Koja je ovo ptica?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 17:56.