Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+32
adem_ks
Mozaik
krepat ma ne molat
trevor
dragutin rajnović
topaz
Rasko
kekic123
Carduel
komiza
MARIN
vansal
dzemal_sa
damir64
malinois
Renato.M
zoranV
Siskin
zoran ptice pjevice
seadriver
saso78
Miljenko
ticar
Lazar
Dean
Dule
PESTI
sestoperac
xyz
lord189
zvrcko sen
bocka
36 posters

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by saso78 sub 12 pro - 1:53

    cheers cheers cheers
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by xyz pon 14 pro - 15:28

    Bocka, ako oformim koloniju, kako da ih sušim?

    Vidim u jajčanoj sa dodatkom insekata, suhi crvi da su zamješani.

    Nemam mekokljunce, pa mi crvi trebaju samo ljeti.

    Kako da višak crviju, koji nastane zimi, spriječim da mi odrastu tako da ih osušim, i na taj način stvaram zalihu za ljetne dane?
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Gost pon 14 pro - 18:27

    zanimljiva tema koja bi mogla da me interesuje,dosada sam kupovao zaledjene crve i susena mravlja jaja a i komplet-card za grdeline, cjene su paprene mada netreba toga puno ali volio bih reda radi imati svoje brasnare.

    Drazene,bas ja koristim tu,gdje ima susenih crva i mravljih jaja,to je za mlade zakon,parovima se daje samo da bi se navikli na to i kasnije sa tim hranili mlade.

    ps. od brasnara se daju larve(ubacene 5min u kljucalu vodu),NIKAKO odrasli brasnari tvrde koze,to me je jos u davno doba kostalo mladih grdelina
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by xyz pon 14 pro - 19:03

    Misliš samo male crviće im davati, do 5-6 mm?

    Ključala voda ga skuha, to treba ili zaleđivati ili brzo potrošiti..

    zanima me sušenje, u CEDE hrani su izmrvljeni i sušeni, mogu trajat koliko hoćeš..
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka pon 14 pro - 19:36

    DRAŽENE PRVO TEBI DA ODGOVORIM, SUHE CRVE MOŽEŠ PRAVITI KADA IMAŠ VIŠKA NA LAGERU ODNOSNO U KOLONIJU GDE ODGAJAŠ.
    MEĐUTIM ZAŠTO DAVATI SUHE CRVE AKO IMAŠ ŽIVE I SVEŽE.
    NISAM JA SLUČAJNO POČEO ODGAJIVATI TE BRAŠNARE, PA KOD MENE BRAŠNARI OD UKUPNE HRANE ZAUZIMAJU OKO 25% KOD SVE VRSTE PTICE.
    KOLIKO SU DOBRI BRAŠNARI ZA SVE VRSTE ŽIVOTINSKOG SVETA TREBA DA NAM OBJASNI NEKI NUTRICISTA.
    JA SVIM PTICAMA A POGOTOVO PREKO ZIME NAJVIŠE DAJEM BRAŠNARE JER PORED TOGA ŠTO CRV USILJAVA PTICE U NJEMU IMA I DOSTA MASTI KOJE SU SADA POTREBNE JER SVE SU PTICE PREKO ZIME VANKA U VOLIERU.
    KOLIKO JE BITAN BRAŠNARSKI CRV KOD MLADE U ISHRANI A POGOTOVO PTICAMA F.E. NE TREBAM OBJAŠNJAVATI.
    (POKUŠAVAM TABLICU O HRANJLIVOSTI CRVA DA PRENESEM U FORUM ALI NEMOGU, ALI MISLIM DA SAM TU SKICU POSTAVIO VEČ JEDNOM NA FORUMU.)
    DRAŽENE OBEZBEDI PREVOZ I DOBIČEŠ POKLON JEDNU KOLONIJU CRVA ILI SUHNE CRVE KOJE IH IMAM DOSTA NA ZALIHU.
    SADA DA ODGOVORIM I EUMOx, SVE JE U REDU STO SI NAPISAO, SAMO NESLAŽEM SE DA NIKAKO SE NE DAJU BRAŠNARE MLADIM PTICAMA.
    EVO ZAŠTO , SVE PTICE MEKOKLJUNCE PRVO UBIJU CRVA I NAKON TOGA GA PROGUTAJU DOK KANARIJE I SVE DRUGE ŠUMSKE PTICE U POČETKU HRANIM IH SA POCEPANIM-SAMLJEVENIM CRVIMA A KADA SE NAVIKNU NA NJIH ONDA I NJIMA DAJEM CELE CRVE.
    KANARIJE I OSTALE ŠUMSKE PTICE NE GUTAJU CRVE, NEGO IM SISAJU NJIHOVU PIHTIJASTU MASU A KOŽA OSTAJE NA PODNJAČI.
    NAJHRANLIVE I NAJKORISNIJE ZA SVE VRSTE PTICA SU PUPE I TO DOK SU MLADE I MEKANE ALI TE PUPE NIKO VAM NEČE PRODATI.
    U POČETKU KADA MLADE POČINJU JESTI SAMOSTALNO ONDA JA NJIH HRANIM SA TIM PUPAMA.
    SITNO SAMELJEN CRV MOŽE SE POMEŠATI I U JAJČANOJ HRANI ALI JA TO NE PRAKTIKUJEM.
    NIKADA NEMOJTE KUHATI CRVE PA I AKO SU UZETI I SA GOLUBARNIKA JER ONDA OD CRVA NEMA NIŠTA KORISNOGA.
    POSEBNA TEHNIKA JE POTREBNA ZA SUŠENJE CRVA ALI ZATO NEMA POTREBE DA SE PIŠE JER SVI DAJEMO SVEŽE CRVE.

    E DOSTA JE BILO PISANJE Laughing

    POZDRAV BOCKA
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Gost pon 14 pro - 19:39

    da,mogu i veci ali moraju proci kroz kroz kljucalu vodu , pa onda zalediti ostatak po porcijama,
    kod mene u complet-card su manji suseni crvi i mravlja jaja. Za grdelina, svjez brasnar stariji,tvrdje koze,ako se daje ziv,moze biti opasan,dok za slavuja nema problema.

    ps. ja sam davao i pinkys,to su oni za ribolov,nisu brasnari,ali sam ih isto malo prokuhavao pa pomjesam sa orluxovom mjesavinom od jaja i nigera

    Bocka legendo Smile , nisi me razumio,to se odnosilo na "stare" brasnare,sa tvrdom kozom, oni su teze probavljivi za grdelina pa zato je bolje uzeti friske sa mladom kozom i malo ih staviti u kljucalu vodu. Ako se nevaram,peStija je brasnarski crv kostao jednog grdelina. I jos nesto,ja sam napisao da su crvi ili mravlja jaja ZAKON za mlade a ne da se nedaju mladim pticama Smile .. nismo se razumili
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by seadriver pon 14 pro - 20:04

    EUMOx je napisao/la:da,mogu i veci ali moraju proci kroz kroz kljucalu vodu , pa onda zalediti ostatak po porcijama,
    kod mene u complet-card su manji suseni crvi i mravlja jaja. Za grdelina, svjez brasnar stariji,tvrdje koze,ako se daje ziv,moze biti opasan,dok za slavuja nema problema.

    ps. ja sam davao i pinkys,to su oni za ribolov,nisu brasnari,ali sam ih isto malo prokuhavao pa pomjesam sa orluxovom mjesavinom od jaja i nigera

    Bocka legendo Smile , nisi me razumio,to se odnosilo na "stare" brasnare,sa tvrdom kozom, oni su teze probavljivi za grdelina pa zato je bolje uzeti friske sa mladom kozom i malo ih staviti u kljucalu vodu. Ako se nevaram,peStija je brasnarski crv kostao jednog grdelina. I jos nesto,ja sam napisao da su crvi ili mravlja jaja ZAKON za mlade a ne da se nedaju mladim pticama Smile .. nismo se razumili

    Mene je isto brasnar kostao jednog grdelina, rekao sam nikad vise, uostalom to nije potrebno jer ima kvalitetnih hrana sa susenim crvima i mravljim jajima i mladi napreduju odlicno
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Gost pon 14 pro - 20:38

    Seadriver,mene su kostali prije 20god,dok nisam skuzio da je to,par puta sam imao priliku dobiti mlade grdeline iz gnjezda pa ih rucno hraniti,brasnari su ih kostali,onda sam uspjevao sa mravljim jajima ali dok sam shvatio problem trebalo je vremena. Brasnari su dobri i puni proteina,ali ja mogu davati samo onako kako sam vec napisao,ja drugacije nebih,a ko zeli neka sam isproba.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Dule pon 14 pro - 21:09

    Ja imam koloniju brašnara već desetak godina ikoristim ih u uzgoju ali na način da prođu kroz ključalu vodu (5 min.) i onda ih zamrznem.Prije upotrebe onako smrznute ih izlomim i pustimih 10 minuta da se odmrznu pa ih onda dam pticama.Nekad sam ih davao žive dok se nisam opekao.Ptice su mi navukle salmonelu.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka pon 14 pro - 21:59

    Pozdrav Dule,
    Ako toliko dugo godina odgajaš te brašnare onda moram direkno tebe da postavim nekoliko pitanja: Kao prvo i osnovno objasnimi zašto kuvaš crve pa nakon toga ih smzavaš ?
    drugo pitanje, de recimi kako si siguran da si salmonelu dobio preko crva jesi li dao brašnara na analizu ?
    Pitanje za seadriver recimi molimte odakle si uzeo crve i kako si ustanovio da je u pitanje crv što su uginule mlade grdeline.
    EUMOx kako znaš koji je mlad a koji je star crv odnosno koja kožica nevalja i je tvrda ?
    Najljubaznije vas molim dajte mi neki skromni odgovor kako bi vam u potpunosti odgovorio.
    Nemojte misliti ne da sam se nešto uvredio ili da Vam prodajem aroganciju, verujtemi rado prenosim moje znanje mlađim ljudima.
    Na šampionat u Srbiju bio sam pozvan da odžim predavanje na temu mlinski crvi i verujte postigli smo pun pogodak jer mnogo i od odgajivača crva greše u odgoju.
    Što se tiče mravljih jaja to je sasim drug vid hrane gde najkorisnija komponenta je aminokiselina koja je veoma bitan faktor kod svih živih biča ali kod jaja morate paziti da ne predozirate pticu međutim opet vam tvrdim da nije isto smrznuto i sveže mravlje jaje.
    Još jednom molim vas budite ljubazni i odgovorite mi na postavljena pitanja kako bi znao konkretno da vam odgovorim jer ste otvorili veoma zanimljive stvari.
    Ponavljam nemojte pogrešno da me shvatite volim da Vam dam iskrene odgovore.

    Pozdrav Bocka
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by seadriver pon 14 pro - 22:41

    bocka je napisao/la:Pozdrav Dule,
    Ako toliko dugo godina odgajaš te brašnare onda moram direkno tebe da postavim nekoliko pitanja: Kao prvo i osnovno objasnimi zašto kuvaš crve pa nakon toga ih smzavaš ?
    drugo pitanje, de recimi kako si siguran da si salmonelu dobio preko crva jesi li dao brašnara na analizu ?
    Pitanje za seadriver recimi molimte odakle si uzeo crve i kako si ustanovio da je u pitanje crv što su uginule mlade grdeline.
    EUMOx kako znaš koji je mlad a koji je star crv odnosno koja kožica nevalja i je tvrda ?
    Najljubaznije vas molim dajte mi neki skromni odgovor kako bi vam u potpunosti odgovorio.
    Nemojte misliti ne da sam se nešto uvredio ili da Vam prodajem aroganciju, verujtemi rado prenosim moje znanje mlađim ljudima.
    Na šampionat u Srbiju bio sam pozvan da odžim predavanje na temu mlinski crvi i verujte postigli smo pun pogodak jer mnogo i od odgajivača crva greše u odgoju.
    Što se tiče mravljih jaja to je sasim drug vid hrane gde najkorisnija komponenta je aminokiselina koja je veoma bitan faktor kod svih živih biča ali kod jaja morate paziti da ne predozirate pticu međutim opet vam tvrdim da nije isto smrznuto i sveže mravlje jaje.
    Još jednom molim vas budite ljubazni i odgovorite mi na postavljena pitanja kako bi znao konkretno da vam odgovorim jer ste otvorili veoma zanimljive stvari.
    Ponavljam nemojte pogrešno da me shvatite volim da Vam dam iskrene odgovore.

    Pozdrav Bocka

    Ja ne mogu kategoricki tvrditi da mi je tic uginuo od crva, davao sam zivog crva, medjutim ptica je oboljela nedugo nakon sta se njima hranila, to ne mora znacit da je to uzrok, ali ja sam ih kao takve izbacio iz upotrebe jer mi se gotova jajcana od vrhunskih proizvodjaca pokazala dostatnom zamjenom. Isto tako sada ima za kupiti i pinkies zamrznute crve u kutiji.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Gost pon 14 pro - 23:12

    bocka je napisao/la:
    EUMOx kako znaš koji je mlad a koji je star crv odnosno koja kožica nevalja i je tvrda ?

    Bocka,cim se formira crv on je mlad i kozica mu je mlada i meka,sto je stariji to vise tvrdja kozica,sve dok nepostane buba. Stiglic moze da ima problem sa "probavom" starijeg crva,dok sa "novoformiranim" nebi trebao imati,to je moje misljenje.

    Ps. ma nemas se ti potrebe ljutiti na nas,da se jedan covjek-legenda naljuti na mene ja odmah napustam forum Cool
    Ti si majstor za crve,ja samo govorim iskustvo od prije 20god gdje sam dosta grijesio,i od tada pazim sa tim,ako bi ih davao radio bih to onako kako sam do sada opisao, evo i Dule je rekao da je kroz svjeze crve ptica dobila salmonelu,a vjerovatno i kod Seardrivera. Zato,za svaki slucaj,5min u kljucalu vodu, ili susenje pa davati suhe sa jajcanom hranom.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka pon 14 pro - 23:25

    seadriver, ovo šta si odgovorio je u redu a ja baš to želim kazati da nemojte nešto pisati ako niste sigurni.
    Drugo što je veoma važno nisimi odgovorio odakle si nabavio crve a to čekam i ostali da kažu.
    Pošto sam nestrpljiv moram vam kazati da netreba da koristite brašnare uzete iz nekog golubarnika jer tamo oni jedu onaj izmet koji je pun razno raznih bakterija.
    Pinkies nemožete usvrstati u brašnare jer to su druge crve i sasim je drugačija hrana, te crve moraju se provriti i u smznuto stanje prodavati jer stime izbegavaju se bolesti koji živi crv nosi kao uzrok njegove ishrane.
    seadriver koristi brašnare isključivo od odgajivača jer te crve su 100% čiste i zdrave.
    Jedan moj kupac jeo je te crve pred mojih očiju kad je video šta crve jedu kod mene a to su pšenične mekinje i jabuke.

    ČEKAM ODGOVOR OD OSTALIH JER IMA JOŠ ŠTA DA SE KAŽE.

    POZDRAV BOCKA
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Miljenko pon 14 pro - 23:36

    Bocka,

    Prokuhavanjem crva ne umanjuje se njihova prehrambena vrijednost. Dolazi do koagulacije krvi-proteina, i to je sve. Vaznije je dezinfekcija, jer kad se kupuju u ducanu ne zna se ni starost ni higijenski uvjeti.

    Ja sam koristio prokuhane (veci crvi, kad nisam imao zivih) i zive (malesni), i ne znam da li ima neke velike razlike????
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka pon 14 pro - 23:53

    Moram priznati da ste mi ukazali šansu da se istaknem i da se hvalim kako sam ja velemajstor za brašnare, hahahaha malo i da se našalimo.
    EUMOx, jedan crv u toku svoga života promeni 13 puta svoju kožicu a to uvek radi kako bi povečao njegovu dužinu i širinu.(stara koža postaje tesna koža)
    Od toga proizlazi da uvjek kod crva kožica je nova i mekana do 13-te promene a tada crv postaje nepokretan i prelazi u fazi razvoja pupe.
    Kada pređe u pupe on se oslobodi svoje kožice i tada ona bela i meka pupa je najkorisnija.
    Brašnare ako i skuvate od njih nema ništa korisnoga zato upotrebljavajte odgajene crve a ne iz golubarnika.
    Ja preko crva mogu pticama dati sve što želim i to je najsigurnije i najbolje za ptice, evo primera radi, odvojim onoliko crva koliko mislim da mi je potrebno i onda crvima mogu da dam da pojedu karoten, jaja, kalcijum , ljekarstva pa ako želite i sve prirodne i veštačke vitamine.
    Kada crv pojede karoten onda on nije štetan za pticu jer preko crva ptica dobija prerađen karoten i njihova jetra ostaju zdrava.
    Suhe crve su komercijalna dodatna hrana i nemože se uporediti sa živim crvima.

    Pozdrav Bocka
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Gost uto 15 pro - 0:39

    Bocka,hvala ti na objasnjenju,dobro si sve objasnio, ja stvarno nisam znao to za 13 puta mjenjanje koze,mislio sam 5-6 puta,jer ako se ja dobro sjecam vec nakon 5-6 puta on dobija onu "tamno smedju" boju. Ja bih se usudio dati grdelinima one "prve" crve koji su tek nastali iz jaja,zaledio bi ih sve tako u zamrzivac,prije toga malo radi dezinfencije provukao kroz vrelu vodu,za svaki slucaj. Ja sam u to vrijeme svoje drzao u mekinjama i kukuruznom brasnu. Bocka,meni su se mravlja jaja pokazala bolje probavljiva za mlade grdeline,a ti drzis mekokljunce pa znas o cemu ti govorim,i vjerujem da sluvuj ludi za mravljim jajima.

    PS. video snimak ti je cista 10, pravi dokumentarac, mozes na BBC Birds Reportage cheers
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by saso78 čet 17 pro - 12:45

    Grdeline ne jedu koze od brasnara vec ono sto je unutra.Grdeline prakticno sisaju crva,a bacaju kozu,kao sto ljupe sjemensku hranu na neki nacin. Smile
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice ned 14 oľu - 20:02

    Danas sam preuzeo koloniju brasnara od dragog prijatelja Bocke! Tako da ce moje ptice odsad na meniju imati i crve! cheers
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Siskin ned 14 oľu - 20:20

    Svaka čast bocki na takvom potezu... Za svaku pohvalu
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sri 7 tra - 2:32

    Bocka,evo da se i ja javim u vezi ove teme,danas sam nabavio crve brašnare od Duleta iz Pule, i sad sam pročitao temu od početka do krajai sad mi ništa nije jasno.

    Jedni govore da nevalja davati žive crve tj. ne prokuhane,drugi da se može,a ja bi ih sad najradije dao kokošima Very Happy Very Happy ,mala šala.

    Gledao sam video i vidio sam da ti to držiš ozbiljno,a od Duleta sam ih dobio na poklon,pa sad mi recite koga da slušam,vi se dogovorite (Bocka i Dule) i dajte mi uputstvo za primjenu Very Happy Very Happy Very Happy ,a ja ći čekati vaš konačan odgovor i do tad neću ništa raditi sa njima.

    Sad još jedno pitanje,ja sam ih mislio držati u ostavi ,gdje mi je bojler za toplu vodu,jer je tamo temperatura oko25-26 stupnjeva,ali je tamo gotovo mračno,dali moraju imati svjetla???

    A i gledao sam maloprije na unternetu,neki prave kutije tako da je jedna umetnuta u drugu i gornja ima na podu mrežu,tako ,ja predpostavljam,da su gore bube i kad snesu jaja ,onapropadnu dolje i da dolje budu samo crvi,dali je to dobro napraviti??

    Isto tako sam vidio da im daju i mrkvu , a i kutije u kojima se pakuju jaja,a nije mi jasno zašto te kutije ,pa da mi malo i to objasniš??

    Želim naučiti što više o njima,jer mi je ovaj uzgoj jako interesantan
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 7 tra - 11:09

    Zorane sada sam video da je i ova tema aktivirana.
    Mnogo toga sam do sada pisao na svim forumima a posebna čast mi je da pomognem takvom ptičaru tvojeg kalibra.
    Sada pokušaču u kratko da ti odgovorim na postavljena pitanja zbog ostalih članova, međutim ti moraš da uspostaviš SKYPE adresu kako bi imao mogučnosti puno bolje i brže da te usavršim u odgoj mlinskih crva.
    Šta ti je Dule govorio o crvima neznam ali posebno sam zainteresovan da upoznam tog odgajivača i razmenimo mišlenja.
    Zoki, mesto koje si odabrao je odlično, crvima je potrebna idealna temperatura od 27 do 30 stepena celziusova i najbolje je da prostorija bude u mraku.
    Brašnarske crve nemoj da kuvaš jer nema potrebe, kuvanjem puno korisne sastojke u crvu uništičeš ih.
    Oko načina odgoja ima puno varijante u zavisnosti hočeš li crve imati za svoju upotrebu ili za proizvodnju u komercijalni smer.
    Ponavljam moramo uspostaviti direktnu vezu kako bi te brže i kvalitetnije obučio, to mogu da ti potvrde i ptičari kojima sam poklonio kolonije iz Niša, Pirota, Beograda, Podgorice i Banja Luke odnosno oni koji su obezbedili transport.
    Ti si mi veoma daleko i nemam stobom nikakve saobračajne veze, ako obezbediš prevoz evo i tebi ču pokloniti jednu koloniju crva.
    Na kraju pozdrtavljam te i očekujem da mi se javiš na moju skajp adresu bocka47
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sri 7 tra - 14:15

    Bocka,ja nemam skajp,ali ću preko adrese od sina,a možeš mi poslati i broj telefona pa se možemo čuti i telefonom.
    Kako sam te razumio ,one mogu biti i u mračnoj prostoriji,a ja sam danas išao da pogledam infracrvene lampe(kao one za piliće,pa sam mislio da im ih uključim par sati dnevno. Prostorija je u podrumu i nema prozora,ali su vrata uvijek otvorena ,tako da je polutama,nadam se da je to u redu??

    Ja ih planiram držati samo za sebe i po potrebi za prijatelje,kojima bude trebalo.
    Zanima me ,ako im dajem žive crve ,a šta da radim sa viškom,dali da ih zamrznem,a u tom slučaju bi ih ipak onda morao skuhati???
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 7 tra - 17:48

    Zorane,
    Lepa pitanja psotavljaš jer če i ostali puno toga saznati kada budu pročitali naše komentare.
    Prvo i osnovno je da znaš da sva ova zejebancija odnosno odgoj crva mora da se odvija u mraku.
    Infra zraci nisu štetni ali zašto da trošiš el. energiju kada imaš obezbeđeno toplinu.
    Dole u podrumu je idealno mesto što se tiče temperature, svetlosti i vlage ali to je u periodu hlednih dana.
    Tokom toplih dana korito može biti i vani ali nikako na sunce, uvjek mora biti u senci sa dobrom ventilacijom.
    Ne brini za viška crva, oni mogu ostati živi na 12 stepena celz. uz posebne uslove, isto tako možeš crve i smrznuti ili osušiti pa da opet ih koristiš u raznim kombinacijama.
    Zaboravi na kuhane crve, to mogu samo sa tim Duletom da se razubeđujem i da mu dokažem da kuhane brašnare nije isto kao i kuhane bele ili ostale crve.
    Ove crve ima ljudi koji ih žive jedu, ako mi se ukaže prilika postaviču i klip da vidite kako jedan moj kupac jede crve.
    Moje crve su hranjeni isključivo sa pšenične trice i jabuke, sve je prirodno i čisto, dok iste te crve koje možete ih neči kod golubara to su crvi koje se hrane od golubovog izmeta.
    Zorane nije problem evo ti mob. tel. ++ 389 70 340 400 ali nemoj se izlagati troškovima i sada može tvoj sin da postavi dve adrese na skajpu mali sigurno zna da preinstalira Skyipe.
    Pozdrav Bocka
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sri 7 tra - 21:14

    Bocka,mislim da sam te dobro razumio,danas sam kupio plastičnu kutiju i mrežu za njih i krećemo sa izradom Very Happy .

    Znači ,ako imam viška mogu ih prepoloviti i staviti u vrećice i zamrznuti?
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sri 7 tra - 21:42

    evo im nove kuće Very Happy

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Crvi3.th

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Crvi2.th

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Crvi1.th

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Crvi

    Sponsored content


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 3 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 8:09.