Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+32
adem_ks
Mozaik
krepat ma ne molat
trevor
dragutin rajnović
topaz
Rasko
kekic123
Carduel
komiza
MARIN
vansal
dzemal_sa
damir64
malinois
Renato.M
zoranV
Siskin
zoran ptice pjevice
seadriver
saso78
Miljenko
ticar
Lazar
Dean
Dule
PESTI
sestoperac
xyz
lord189
zvrcko sen
bocka
36 posters

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor pet 9 pro - 20:39

    Evo detalj iz mog bubarnika od letos. Imam jos jedno pitanje.. primetio sam da bube pojedu dobar deo crva/jaja dok ja ne stignem da ih prosejem i odvojim od buba. Kako se resava taj problem?
    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Dsc01121n

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sub 10 pro - 1:49

    Bube ne jedu crve nitu jaja, najbolje je bube hraniti sa svežom jabukom a kad nemaju sta jesti onda jedu pupe pogotovo dok su mlade.
    U konkretnom slučaju moraš kolonije skloniti na toplo mesto kako ne bi bube uginuli, jer onda ceo krug se prekuda.

    Pozdrav Bocka
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor sub 10 pro - 5:09

    bocka je napisao/la:Bube ne jedu crve nitu jaja, najbolje je bube hraniti sa svežom jabukom a kad nemaju sta jesti onda jedu pupe pogotovo dok su mlade.
    U konkretnom slučaju moraš kolonije skloniti na toplo mesto kako ne bi bube uginuli, jer onda ceo krug se prekuda.

    Pozdrav Bocka

    Meni su za vreme najvecih temperatura bube bile najmanje produktivne, zato sam mislio da mozda jedu jaja. Vlaznost odrzavam jabukom i sargarepom. Razmisljam sad da stavim koloniju u 3 velike kante od 25 litara, napunim dve trecine mekinja i stavim na nesto toplije mesto.

    Moji kanarinci jedu crve redovno vec sigurno pola godine kako sam ih navikao, a da nije bilo tvojih postova na jednom drugom forumu u vezi odgoja b. crva ne bih ni poceo sa odgojem kolonije cheers
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor sub 3 oľu - 22:59

    Jedno pitanje za mog postovanog prijatelja Bocku, kako se vrsi dehidracija brasnara?
    Da kažem nešto vezano za ono što sam gore pisao u vezi preživljavanja crva na minusu.. ostavio sam dve šake crva eksperimentalno cele zime u hladnoj prostoriji gde je bilo i do -10 i preživeli su. Čak nisam našao niti jednog pokojnika.

    Pozdrav
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka ned 4 oľu - 11:10

    Zdravo Trevor,
    Pod pojmom dehidracija brasnara verovatno smatraš suvih brašnara, to sam radio odavno odnosno u toku usavršavanja brašnarskih crva.
    Postoji neka tehnologija da se kod crva ne izgubi boja a ja sam stigo blizo tome, crvi su dehidrirani 100% ali boja im je smeđa.
    Nije to bitno za mi koji hranimo ptice sa živim crvima, suve crve su potrebne za industrisko spremanje hrane za mekokljunaca.
    Moram naglasiti da sveži i živi crv je neuporedivo najbolji jer u svakoj obradi crva gube se njegove korisne sastojke.

    Na drugo pitanje odgovorio bi ti sledeče: hibernacija crva počinje na 12 stepena i može trajati maksimum do 18 meseci.
    Ja sam u početku vršio opite da mi se desilo da zamrznem dvadesetak crve na -22 stepena u roku od 24 sati i postepenim odmrzavanjem znalo je oživjeti dva do tri komada.

    Naravoučenie:
    Nemojte dozvoliti da temperatura u koloniju padne ispod 18 stepena jer nastaje pometnja u celokupnom razvoju crva a sa tim dolazi do mnogo sporii razvoj kolonije.

    Pazite najviše da vam temperatura ne bude previsoka i bez vlage, onda crvi jednostavno umiru odnosno skapavaju i pojavljuje se veliki smrad.

    Pozdrav Bocka
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor ned 4 oľu - 19:45

    To bih i ja voleo da saznam. Smedje crve sam imao i ja, izgleda isto kao uginuli crv. Oni u hrani su takoreci prirodne boje. Pitam onako cisto jer me zanima, negde se to pominjalo.
    Jeste, ti crvi na hladnom su bili tvrdi i nepokretni a kako je otoplilo zivnuli su. Znam da se procesi zaustavljaju i zatvoreni krug puca ali zanimalo me da li mogu preziveti. Ovi sto su mi na toplom cele zime nesmetano se razmnozavaju. Trebace pupa za prolece sunny

    Pozdrav
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 54
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by krepat ma ne molat uto 20 oľu - 0:26

    Danas sam bio u Trstu i kupio crve bražnare(žive),cijena 30 eura/kg.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor uto 20 oľu - 5:21

    Mislim da si onda dobro prosao. Ja sam pre neki dan ukljucio crve u jajcanu sad u fazi pripreme.. imam ptice sto hoce da jedu same crve a neke moram da 'prevarim' u jajcanoj. poz
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 54
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by krepat ma ne molat uto 20 oľu - 15:16

    Ja ih mješam sa pastoncinom za divlje ptice uz dodatak malo kuhanog jaja i proklijlog nigera,dave se u tome.Ma tamo gdje sam kupovao (u Trstu)i prošle je godine bila ista cijena.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by trevor uto 20 oľu - 15:27

    Mogu ti reci da neki od kanarinaca rasture jajcanu da bi dosli do crva. brasnara normalne velicine iseckam na 3 dela pa ga tica samo ispremesta po kljunu i isisa. jedan grdelin jede, drugi nece ni da cuje [za sad]. koliko znam kod nas ih prodaju 1-1,5 din /kom, iliti za 10 e imas oko 650 crva. relativno sam nov u odgoju brasnara, imam ih tek godinu dana, ali sam zadovoljan njima za moje potrebe. sad ih intenzivno razmnozavam jer cu u prolece i na leto imati vecu potrebu za crvima i pupama.

    Imam jos jedno pitanje za Bocku. Koliko dugo insekt u obliku pupe ostaje pupa ako se drzi u frizideru?

    Pozdrav
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Mozaik uto 20 oľu - 16:41

    krepat ma ne molat je napisao/la:Danas sam bio u Trstu i kupio crve bražnare(žive),cijena 30 eura/kg.

    Pozdrav "krepat"!

    Možeš molim te reći koja je to trgovina u Trstu?

    P.S. Kad radiš takve mješanice sa jajima, klijavim i paštoncinom pazi da staviš
    količinu koju pojedu u par sati, jer se bakterije brzo množe!
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by damir64 uto 20 oľu - 21:06

    krepat ma ne molat je napisao/la:Danas sam bio u Trstu i kupio crve bražnare(žive),cijena 30 eura/kg.
    pravo skupi crvi u austriji kila 18 evrića
    topaz
    topaz


    Broj postova : 504
    Age : 50
    Location : Zenica BiH
    Registration date : 09.06.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by topaz uto 20 oľu - 21:07

    jeftinija teletina kod nas Very Happy Very Happy Very Happy
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 54
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by krepat ma ne molat sri 21 oľu - 1:30

    Mozaik je napisao/la:

    Pozdrav "krepat"!

    Možeš molim te reći koja je to trgovina u Trstu?

    P.S. Kad radiš takve mješanice sa jajima, klijavim i paštoncinom pazi da staviš
    količinu koju pojedu u par sati, jer se bakterije brzo množe!

    Od želj.stanice uz obalu cca 1 km na lijevoj strani ide odvojak kod semafora,neznam naziv ulice.
    avatar
    adem_ks


    Broj postova : 1
    Registration date : 09.11.2012

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by adem_ks pet 9 stu - 16:20

    zna li iko kako bih susio crve brasnare? ili neki link koji bi mi pomogao.
    avatar
    Grga


    Broj postova : 6
    Registration date : 28.02.2013

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Grga čet 28 vel - 22:46

    Kako da nadem crve brasnare u prirodi i kako da ih uzgojim?
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 28 vel - 23:16

    adem_ks je napisao/la:zna li iko kako bih susio crve brasnare? ili neki link koji bi mi pomogao.

    Ademe, ja sam nekad radio na tome i nikako nisam uspeo da isušeni crvi imaju istu boju kao i živi.
    Pretpostavljam da ta tehnologija zahteva specijalnu mašinu jer u nekim zemljama od te crve pravi se (čips)odnosno kao slani štapiči i to je za ljudsku upotrebu.
    Crve koje sam sušio imaju braon boju i veoma su masni.
    Nisam dao ove crve na neku analizu jer neznam gde ima takvu labaratoriju a upotrebljavao sam ih kao eksperimenat u mekoj hrani.
    Problema nije bilo, međutim zašto da dajem nešto prerađeno kad imam žive crve.
    Nema ništa bolje i korisnije od žive brašnare no pod uslovom da su proizvođene od svojeg legla.
    Na ovoj temi pisano je i ranije, no opet da napomenem da crve uzete iz golubarnika ili nekog prljavog mlina uvjek ima šanse da su zagađene preko hrane.
    Ovde da odgovorim i Grgi, crve brašnare nemožete sresti u prirodi jer oni nastaju i hrane se sa otpadnog brašna u mlinovima odnosno u golubarniku nastaju od izmeta.
    Preciznije, golubovi ne prerađuju hranu 100% pa izvestan procenat od hrane izbacuju preko izmeta a od taj izmet nastaju crve.
    Preporučujem da dobro pročitate sve šta je napisano u temi za mlinske (brašnarske) crve i biče vam puno jasnije.

    Pozdrav Bocka
    Rasko
    Rasko


    Broj postova : 220
    Age : 49
    Location : Backa Palanka
    Registration date : 13.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Rasko pet 1 oľu - 22:47

    Na nekom od satelitskih TV programa gledao sam kako lik suši crve za pecanje i od njih pravi hranu za ptice, crve bi prvo potopio u ključalu vodu da ih ubije a zatim mešao sa...hm...da li nekim grizom ili brašnom...ne mogu da se setim, sve to je stavio u blender i izmiksao, stavio u platnenu vreću i ubacio u sušilicu za rublje...tačan odnos crva i tog nekok dotatka kao i vreme sušenja u sušilici nebih znao da vam kažem Sad
    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Tome sri 3 tra - 21:15

    Prodaje li tko crve brasnare ili mozda zna gdje bi ih mogao nabaviti?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by ticar sri 3 tra - 21:53

    Tome je napisao/la:Prodaje li tko crve brasnare ili mozda zna gdje bi ih mogao nabaviti?

    a što će to tebi. Question
    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Tome sri 3 tra - 22:15

    Treba mi za jednog starijeg prijatelja Wink
    Jack Sparrow
    Jack Sparrow


    Broj postova : 115
    Age : 47
    Location : Rab
    Registration date : 28.12.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Jack Sparrow pon 20 svi - 20:27

    večer
    zanima me jel ima tko malo tih crva da mi pišalje u nekoj kutijuci preko pošte...volio bi da probam davati mojim tićima... platim to koliko tražite...
    pozdrav
    topaz
    topaz


    Broj postova : 504
    Age : 50
    Location : Zenica BiH
    Registration date : 09.06.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by topaz sri 22 svi - 22:38

    daleko si jack...mogu ti ja ponjeti kad podem na korculu ako ti odgovara...pozzzzzzzzzzzzz Very Happy
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by echeberija čet 30 svi - 11:47

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 DSC_0109_zps911f8825
    Danas na meniu za mlade stiglice.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 30 svi - 12:09

    Ovo u meniu dodje mu ko mešpajs Very Happy

    Pupe daj kad se hrane mlade (javrije) štiglice isto važi i za sve ostale ptice.

    Sponsored content


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 8 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 21:44.