Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


2 posters

    Sta mi fali Magelanima?

    Maghellano
    Maghellano


    Broj postova : 48
    Age : 36
    Location : Svedska/Banja Luka
    Registration date : 13.11.2010

     Sta mi fali Magelanima?  Empty Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by Maghellano čet 5 sij - 19:20

    Evo malo kratko da objasnim svoj problem. Prosle godine sam sebi nabavio par Magelancajzlova. Ptice su veoma mlade izlezene 2010. Ptice sam smjestio u letjelicu dimenzije 80x60x35. Tu sam ubacio dva tipa gnijezda jedno koje se koristi za na primjer Gouldamadine i jedno standardno za kanarince. Čeprkali su i jedno i drugo ali ubrzo sam primijetio da vise idu na gnijezdo za Gouldamadine. U februari zenka je snijela 4 jajeta dva na pod a druga dva su bila u gnijezdu. Ja sam bio prilično zadovoljan ali nije ni dva dana proslo a ona je vec ona dva jajeta zakopala. Počela je praviti novo gnijezdo. Ja sam tada morao da selim pa sam sve izvadio i planirao da tek počnem iduće godine sa novom turom. Evo sad da objasnim sta je se desilo. Kada sam tek dobio ptice vidilo je se da su bili par. Muzijak je hranijo zenku a i ona njega. Nista drzo sam ji zajedno sve do oktobra gdje sam odredio ta cu ji da rastavim malo i da spremim ji za parenje. Poceo sam da ji hranim sa proklijavanimsjemenom, kuhanim jajetom i dosta zeleni (brockoli, mladi spanak i maslačak). No brockoli nisu htjeli ovste pa sam samo hranio maslackom i mladim spanakom od zeleni. U novembru sam ji opet zajedno stavio u malo vecu letjelicu 110X80x40 i dva gnijezda sam stavio jedno kajzerovo i jedno za zebe isto u kojem je zenka snijela jaje prosle godine. Kada sam ptice opet skupa stavio u letjelicu oni koda nikada jedno drugo nisu vidjeli. Prvo je zenka se agresivno ponašala prema muzijaku a sada u zadnje vrijeme on je isto počeo da je tjera od sebe. A kada je vrijeme za spavanje spavaju na istoj pejvanti. Evo u ovom trenutku zenka pipka po gnijezdu. Meni je to nesto sve sumljivo a na kraju krajeva mislim da je mozda i mali problem temperatura(18-21) svjetla imaju od prilike 14 sati sada. Ubjeden sam da je do zenke ali sta je tesko je reci. Ako itko drugi ima ikakvi iskustva sa ovim pticama nek mi se javi ovdje na ovu temu ili nek mi pošalje poruku. Izvinjavam se zbog gramatički grešaka Embarassed
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

     Sta mi fali Magelanima?  Empty Re: Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by dragutin rajnović pet 6 sij - 0:33

    stavi samo obična gnijezda za kanarince ponudi im materijal za gradnju gnijezda parilica nek obavezno ima pregradu tako ako je mužjak previše naporan da ih možeš razdvojit a to što su agresivni jedno na drugo nek te nebrine kad ženka odabere gnijezdo i pčne parenje nakon prvog jajeta razdvoji mužjaka i problem riješen ženka če na miru sjedit i othranit mlade kad mladi budu letali po gajbi mužjaka vrati ženki a mlade odvoji tamo gdje je bio mužjak
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

     Sta mi fali Magelanima?  Empty Re: Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by dragutin rajnović pet 6 sij - 0:49

    kod mene se je desilo da ženka razbije jaja i to je napravila u dvije ture pa kad se opametila u u trečoj turi othrani 4 a u četvrtoj pet mladih
    Maghellano
    Maghellano


    Broj postova : 48
    Age : 36
    Location : Svedska/Banja Luka
    Registration date : 13.11.2010

     Sta mi fali Magelanima?  Empty Re: Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by Maghellano pet 6 sij - 12:40

    Hvala na savjesti. Nista evo primjetio sam da zenka je pocela da se vise interesuje za gnijezda. Ovo ovdje dole je najviše interesu je

    http://www.leimueller.info/edtmuehle/components/com_virtuemart/shop_image/product/Kaisernest_4b82c559e2283.jpg

    Razlog zbog cega sam ubacio jedno ovo

    http://www.leimueller.info/edtmuehle/components/com_virtuemart/shop_image/product/Exotennest_Peddi_4b837407291e6.jpg

    je zato sto kod uzgajivaca svedanina od kojeg sam uzeo ptice su se legli i Kapucineri, Mozambici i Magellani. I za to sam i dobio dokaz jer je kod njega lezala zenka Kapucinera i Mozambika na jajima. A i kod mene je snjela jaja u takom gnjezdu. Pa nek stoji dok god ne snese. Inace koji je mjesec najbolji za naprimjer Magelane,Kapucinere itkd?
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

     Sta mi fali Magelanima?  Empty Re: Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by dragutin rajnović pet 6 sij - 13:53

    njih več možeš parit od 10 mjeseca to se najbolje pokazalo kodmene a potvrđeno i kod drugih kolega

    Sponsored content


     Sta mi fali Magelanima?  Empty Re: Sta mi fali Magelanima?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 1:42.