Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+12
Dule
many
vansal
Dean
xyz
ikayke
ticar
DjordjeVet
zvrcko sen
lord189
seadriver
kreso
16 posters

    carduelis carduelis major

    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by kreso pon 8 pro - 21:36

    fago sta sta su majori i kakva je to mjesavina za lugarine di to ima za nabavit da znam ode u italiji nac tj. pitat uzgajivace di ima ,ti mi reci di se moze u hrvatskoj nabavit pa cu kad vidim kako izgleda lako dalje
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by seadriver pon 8 pro - 21:44

    Majori su ukratko receno grdelini sjeverne europe, veci su od nasih grdelina, kad stavis jedno pored drugog itekako se vidi razlika u velicini
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by lord189 pon 8 pro - 21:46

    ma meni je stari priča da bi oni to negdi lovali i da su ih zvali GORAŠI da kad ga staviš u ćibu da mu rep vanka viri heh bas bi bilo interesantno to vidit
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by seadriver pon 8 pro - 21:56

    To nema veze s tim carduelis carduelis major je nesto sasvim drugo

    http://www.mutasyonsaka.tr.gg/Saka--%C7esitleri.htm
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen pon 8 pro - 22:03

    seadriver je napisao/la:Majori su ukratko receno grdelini sjeverne europe, veci su od nasih grdelina, kad stavis jedno pored drugog itekako se vidi razlika u velicini

    cc major je podvrsta karakterizira je veličina 17-18 centimetara i boja
    koja je jasna i čista...
    u rubnim područjima dolazi često do parenja cc carduelisa - bilača 14 cm i cc majora 17cm i to su ptice koje se kod na pojavljuju pod raznim imenima šljivari,,,,, oni su prosječno veličine 15-15,5 cm vrlo rijetko 16 ...

    prvi put sam se susreo sa ovim pticama (da sam znao) u olomucu 1997 ili98 i to mi je ostalo duboko u sječanju vidim i sada pokoji primjerak na izložbama , a ono što nama podvaljuju nema veze sa majorima jer između 16 i 18 centimetara je VELIKIH dva centimetra, a o masi da ne govorimo.....
    Ujedno kako žive na velikoj nadmorskoj visini gdje su sterilniji uvjeti življenja jako su osjetljivi te ukoliko im se ne priušte vrhunski uvjeri ionizatori itd sve završava na pokušaju...
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen pon 8 pro - 22:07

    seadriver je napisao/la:To nema veze s tim carduelis carduelis major je nesto sasvim drugo

    http://www.mutasyonsaka.tr.gg/Saka--%C7esitleri.htm


    malo farbaju major 16 cm britanica 12 jocolor jocolor jocolor
    major 17-18
    balkanica11,5
    bilač13

    i u COM standardu isto je 11,5 -18 i prsteni od 2,5 pa nisam siguran 3,00 pogledat ću kad dođem doma


    Zadnja promjena: zvrcko sen; pon 8 pro - 22:11; ukupno mijenjano 1 put.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by DjordjeVet pon 8 pro - 22:10

    Da kazem i ja koju rijec o ovim stiglicima...
    tesko da ste u Dalmaciji zimi lovili majore, koliko god hladna zima bila....majori zive dosta sjevernije i bas bas rijetko stizu do nasih krajeva....to sto je pticama virio rep iz ciba je samo znak da imate male cibe, lol..
    ptice zimske jesu bile vece,ali mislim da su pripadale nominalnoj podvrsti (Carduelis carduelis carduelis), koja je nesto veca i cisitjih boja od nase balkanske podvrste (CC balcanica)...doduse, kod vas dole vjerovatno jos dolazi do ukrstanja sa CC thusii i CC parva kao mediternaskim podvrstama....
    kod mene se ukrsta areal rasprostranjenja CC carduelis i CC balcanica, pa mozete naci ptice raznih velicina i cistoce boje, kao i pjesme (pri tom mislim na ljetne ptice, u parenju...jer te ne idu daleko u tome periodu....kasnije, kad krene jesenja migracija i velika seobna jata, niko vise ne zna odakle su te ptice stvarno)....
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen pon 8 pro - 22:14

    DjordjeVet je napisao/la:vrijeme je da moderatori presele dio postova u temu o stiglicima...al' da kazem i ja koju rijec o ovim stiglicima...
    tesko da ste u Dalmaciji zimi lovili majore, koliko god hladna zima bila....majori zive dosta sjevernije i bas bas rijetko stizu do nasih krajeva....to sto je pticama virio rep iz ciba je samo znak da imate male cibe, lol..
    ptice zimske jesu bile vece,ali mislim da su pripadale nominalnoj podvrsti (Carduelis carduelis carduelis), koja je nesto veca i cisitjih boja od nase balkanske podvrste (CC balcanica)...doduse, kod vas dole vjerovatno jos dolazi do ukrstanja sa CC thusii i CC parva kao mediternaskim podvrstama....
    kod mene se ukrsta areal rasprostranjenja CC carduelis i CC balcanica, pa mozete naci ptice raznih velicina i cistoce boje, kao i pjesme (pri tom mislim na ljetne ptice, u parenju...jer te ne idu daleko u tome periodu....kasnije, kad krene jesenja migracija i velika seobna jata, niko vise ne zna odakle su te ptice stvarno)....

    Garantiram da sam za jakih zima na području Imotskog ulovija ptice koje su bile ogromne nisu mogle stajat u rećamarama oko 17,5 cm samo tada nisam zna šta imam i loše su pjevale te sam ih jednu po jednu pustija..


    Zadnja promjena: zvrcko sen; pon 8 pro - 22:16; ukupno mijenjano 1 put.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen pon 8 pro - 22:24

    jebeš generala poslje bitke

    saznao sam za majore 1987 u olomucu kad su ih rusi donjeli na izložbu ,,,tada je uzgoj divljih bio u pelenama bilo je dva tri čovika koji su uzgajali divlje ptice ..88 na državnom šampionatu Juge sudjelovalo je DVA izlagača sa tri ptice Grošelj petar sa vrdunom satinet i ja sa grdelinima dva komada ... jocolor ja se još bunija da je čovik donija baštardu spolno vezanu jer sam prvi put vidija takvog vrduna( 87 se prvi put pojavili na svjetskoj izložbi)


    te 1987 doživija masu podjebavanja da sam vidija grdeline od 18 cm affraid da bi za desetak godina isti ti meni držali predavanje o istima Rolling Eyes


    Zadnja promjena: zvrcko sen; uto 9 pro - 6:14; ukupno mijenjano 1 put.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by ticar uto 9 pro - 5:55

    zvrcko sen je napisao/la:
    DjordjeVet je napisao/la:vrijeme je da moderatori presele dio postova u temu o stiglicima...al' da kazem i ja koju rijec o ovim stiglicima...
    tesko da ste u Dalmaciji zimi lovili majore, koliko god hladna zima bila....majori zive dosta sjevernije i bas bas rijetko stizu do nasih krajeva....to sto je pticama virio rep iz ciba je samo znak da imate male cibe, lol..
    ptice zimske jesu bile vece,ali mislim da su pripadale nominalnoj podvrsti (Carduelis carduelis carduelis), koja je nesto veca i cisitjih boja od nase balkanske podvrste (CC balcanica)...doduse, kod vas dole vjerovatno jos dolazi do ukrstanja sa CC thusii i CC parva kao mediternaskim podvrstama....
    kod mene se ukrsta areal rasprostranjenja CC carduelis i CC balcanica, pa mozete naci ptice raznih velicina i cistoce boje, kao i pjesme (pri tom mislim na ljetne ptice, u parenju...jer te ne idu daleko u tome periodu....kasnije, kad krene jesenja migracija i velika seobna jata, niko vise ne zna odakle su te ptice stvarno)....

    Garantiram da sam za jakih zima na području Imotskog ulovija ptice koje su bile ogromne nisu mogle stajat u rećamarama oko 17,5 cm samo tada nisam zna šta imam i loše su pjevale te sam ih jednu po jednu pustija..


    sto ko ja 1998 usrid livade zmeđu zgrada ulovija tića koji je lupa glavom u rćaminku i kršija rep od dno gajbe,isto sam ga pustja jer su me učili da blaći ne pivaju dobro,e da ga je sad vratiti. Embarassed
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen uto 9 pro - 6:19

    milan-pi je napisao/la:Kod nas ih ima na tone svake zime. To su kao što sam već rekao Furlani.


    dobija iz niša , leskovca majore imali 15,5 cm pa sam ih zajebava da mi poslaše desetare i vodnika ,,, a da bi ja majora..... nije prijatelju to ni blizu majora....
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by ikayke uto 9 pro - 11:45

    Mislim da ovo sto dolijece do nas nisu pravi majori.... postoji teorija da u pogranicnim zonama gnjezdjenja majora dolazi do sparivanja jedinke majora i obicnih ali ipak vecih cesljugara nego sto su ovi nasi, te su takvi ipak veci i oni u migraciji dolaze do nasih krajeva.
    Velika vecina ljudi sa kojima sam ja pricao vezano uz tu temu vjeruje da pravi majori nikada ne dolijecu u nase krajeve, kako zbog hrane koje tu nema a koju oni jedu tako i zbog oneciscenja zraka....nego ti polumajori i ovi veci bijeli grdelini kojima i je staniste sjeverne zemlje...dok je majoru sva podrucja iznad polarnice i zimi podrucja oko Urala.
    Sve su to price rekla kazala.... za sigurnu konstataciju potrebno bi bilo strucno znanstveno istrazivanje i pracenje sto je gotovo nemoguce izvesti!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by xyz uto 9 pro - 12:49

    Ovo šta kod nas dolazi su bilaći, i sada ih ima još ponegdje u preletu.

    Veći su od domaćih grdelina i puno puno ljepših boja, ali to nisu majori.

    Primjer bilaća šta sam ga bio nabavio prošle godine:

    carduelis carduelis major Th_3agk7


    carduelis carduelis major Th_4aeh2

    A sad ko će znat odakle oni dolaze, sa sjevera sigurno, a otkud, ne znam Question
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Dean uto 9 pro - 14:35

    Ma vidi se i po ptici (ne samo po veličini)dali je major evo sada u Rijeci prvoplasirana ptica kod normala je major (pa štogodneki mislili o tome) a daleko je ispod 18 cm Very Happy

    i da, nemojte žene pitati koliko je 18 cm Laughing
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by xyz uto 9 pro - 14:52

    Ništa to čudno nije, meni je jedan stari iskusni tićar dao "ženku" grdelina za parenje.

    Međutim ta ženka je u biti muški, koji je cjepao zijade na balkonu svake minute.
    Naravno da to nisam rekao tom tićaru, da ne bi ga tražio nazad.

    Međutim, kad je prokljucao jaja kanarinki, ode i on i zijada doviđenja od mene.. uh, još pamtim kako mi živce diže..

    A pravog takvog velikog majora, nikad nisam vidio u živo. Neutral
    avatar
    Gost
    Gost


    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Gost uto 9 pro - 15:50

    Pa bilaca ima dobrih i losih pjevača,samo je on u biti najveci borac i luzer,on tjera sa hrane,tj. cicaka male balcanice i thushije,te se tako najvise pripremi za zimu,zdeblja se i tako...

    Ima nekih bilača koji ne staju sa pjesmom,ima jedan primjerak u mene,tj. najbolji tič...

    Glavni zakljucak,bilac je oveči od ovih nasih vrsta i dominantniji je svugdi sta se tice svega!

    A to sta oni na izlozbama daju,ima strava dobrih tica,a ima sjenica...nepravda vecinom vlada!!!
    avatar
    Gost
    Gost


    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Gost sri 10 pro - 1:15

    Ima majora i muzijaka i zenki koji tresu zijadu,ima cak neki na youtubeu,jako je zanimljiv,ali nekako nemozes zamisliti da papiga pjeva?! Laughing
    avatar
    Gost
    Gost


    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Gost sri 10 pro - 2:32

    Imam ja stiglica od pre par nedelja, bogami veci je od kanarinca, provereno, pa mozda je to taj vas major, a kod nas je severnjak. Neznam kako, ali postavio bih vam sliku, da vidite cudo!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by xyz sri 10 pro - 16:20

    Imaš Stefane opis kako postaviti slike gore gdje je rubrika Predstavite se.

    Ovi moj je bija muški grdelin, samo šporkulj, ružnih boja, pa je taj tićar mislija da je ženka.
    Ali muški je, vidila se čupica dole pod perjem lipo natečena Wink

    Za pokojnog Kaju sam čuja od pok. D. Kulića da je vrhunski uzgajivač. Šteta šta su nas napustili tako odlični tičari.

    Marko ne virujem da su bilaći i majori na sjeveru istrjebili balcanice i thushije, jednostavno bilaći i majori nisu uspjeli ovdje, nema u izobilju hrane za njih.

    I naš domaći grdelin ima tanak kljun, dok sjevernjaci imaju puno jači i deblji.

    Križanac između balcanica x ženka bilač, bija bi najbolji grdelin - po mom ukusu Cool
    avatar
    Gost
    Gost


    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Gost čet 11 pro - 0:31

    nisam reka da si ih istrijebili,nego da se bilac opcenito izmedu njih malenih izbori za hranu,sve ih pogura,istina je to,ako ne virujes pitaj gospodina seniora(my did)
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 56
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by zvrcko sen čet 11 pro - 14:45

    stefanos7 je napisao/la:Imam ja stiglica od pre par nedelja, bogami veci je od kanarinca, provereno, pa mozda je to taj vas major, a kod nas je severnjak. Neznam kako, ali postavio bih vam sliku, da vidite cudo!


    točno kanarinac je 14 cm i nije teško nać cc carduelisa (bilaća) koji je veći od kanarinca............ako imaš jokšira ili norvića onda cheers
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by ticar čet 11 pro - 14:53

    zvrcko sen je napisao/la:
    stefanos7 je napisao/la:Imam ja stiglica od pre par nedelja, bogami veci je od kanarinca, provereno, pa mozda je to taj vas major, a kod nas je severnjak. Neznam kako, ali postavio bih vam sliku, da vidite cudo!


    točno kanarinac je 14 cm i nije teško nać cc carduelisa (bilaća) koji je veći od kanarinca............ako imaš jokšira ili norvića onda cheers

    kaži čovjeku da je razlika između bilača i majora 4 cm.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by ticar čet 11 pro - 14:59

    milan-pi je napisao/la:A izmedju crnca i kineza razlika je 20 cm !

    a između nas i kineza 4-5 Laughing Laughing Laughing
    vansal
    vansal


    Broj postova : 120
    Age : 47
    Location : MOSTAR
    Registration date : 04.08.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by vansal čet 11 pro - 15:02

    razliku između domaćeg Štiglića i Majora možete vidjeti u temi: RAZLIKA U ŠTIGLIĆIMA
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by ticar čet 11 pro - 15:04

    vansal je napisao/la:razliku između domaćeg Štiglića i Majora možete vidjeti u temi: RAZLIKA U ŠTIGLIĆIMA

    ma znam ali neki misle da su bilači majori pa malo čavrljamo.

    Sponsored content


    carduelis carduelis major Empty Re: carduelis carduelis major

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: uto 19 oľu - 5:59.