Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
vlado
trevor
crv
krstokljun
many
zlatna vuga
Branimir
alann
franeperuzovic
MilanNish
malinois
Boban NA
krnjolac
saso78
PESTI
zvrcko sen
xyz
Merlo
sestoperac
Pinjac
ticar
lord189
Rasko
steva318
Zvrcko
seadriver
vladan bg
DjordjeVet
Fago
milos0205
bocka
35 posters

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka uto 5 svi - 21:51

    PEJA, NAJKRITIČNI PERIOD KOD SLAVUJA JE PERIOD MITARENJA, ALI NAKON TOGA ODNOSNO U NAJVEČE VRUČINE JA SLAVUJA STAVLJAM U SUTERENU GDE JE PUNO HLADNIJE.
    TADA PUSTAM CD DA SLUŠA PJESMU OD SLAVUJA I TAKO U PERIOD MITARENJA ON JE NA 25 STEPENA I REDOVNO SLUŠA PESMU.
    KADA DOLAZI ZIMA ONDA SLAVUE TREBA SMESTITI U SVETLOJ PROSTORII A TEMPERATURA TREBA BITI UJEDNAČENA OKO 20 STEPENA.
    SLAVUJE NE PJEVAJU KADA JE OBLAČNO I TMURNO VREME, AKO SLAVUJ PJEVA PREKO NOČI ONDA SUTRAŠNJI DAN BIČE SUNČAN ODNOSNO BEZ OBLAKA.
    HRANA KAO I NORMALNO ALI NEMOJ PREVIŠE DAVATI BRAŠNARA, JA OBIČNO DAJEM SVAKI DAN PO 5 DO 7 CRVA A KORISTIM GOTOVU HRANU I SVAKOG TREČEG DANA MEŠAM JE SA KUVANO JAJE.
    VODA UVJEK ČISTA I KUPAONICA SVAKI TREČI ILI PETI DAN.
    SVE MEKOKLJUNCE TRAŽE VODU ZA KUPANJE I TO JE ZAKON ZA DUG ŽIVOT.
    ZASADA TOLIKO, POZDRAV
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by PESTI uto 5 svi - 22:00

    bocka......koliko može biti pitom slavuj..vidio si slike na postu nešto domače gdje imam devet parilica i to je vrlo prometan balkon ....kakva su tvoja iskustva po tom pitanju ...meni je jasno da bi kavez trebao malo maskirati zelenilom a jaja ionako svaki dan kuham...crve imam i nije problem nabaviti malo gotove za mekokljune ...imam nešto iskustva jer sam imao modrokosa ali pustio sam ga jer je bio strahovito plah i plašio je grdeline....slavuja ima oko moje kuče prilično iako sam u gradu............................
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka sri 6 svi - 0:37

    PESTI, SLAVUJI SU JEDNE OD MNOGO MIRNIH I INTELEGENTNIH PTICA.
    NAJMIRNIJI SU SLAVUJI KOJI SE ODGAJE JOŠ OD MALENA ODNOSNO AKO IH UZMETE OD SEDALO I SAMI OTHRANITE.
    STARIJE SLAVUJE NAJBOLJE JE DA IH UHVATITE KADA DOLAZE POČETKOM APRILA MESECA DOK NISU STIGLE ŽENKE ODNOSNO DOK SE NISU SPARILE, SADA JE VEOMA RIZIČNO VREME JER AKO UHVATITE SPARENI SLAVUJ U 90% SLUČAJEVA UMREČE NAKON KRATKOG ČUVANJA.
    SADA KADA SU MUŠKI SLAVUJI PUNI TESTERONA VEOMA JE TEŠKO SMIRITI IH I TO MORATE URADITI SA PLATNENIM KAFEŽOM KOJI SAM RANIJE POSTAVIO NA FORUMU.
    PRIPITOMLJEN SLAVUJ ŽIVI U NORMALNI KAFEZ ALI PREPORUČLIVE DIMENZIJE SU 60X40X35 širina(cm).
    SLAVUJ PREOZNAJE UKUČANE ALI NE RADO PJEVA PRED GOSTE ODNOSNO LJUDE KOJE PRVI PUT VIDI.
    PUNO PUTA ZNA DA PREKINE PJEVATI AKO GA DIREKTNO POGLEDATE U OČI, AKO NE OBRAČATE PAŽNJU NA NJEGA ONDA ON MOZE VAM PJEVATI I NAD SAMOJ GLAVI.
    U OVOME UVERIO SAM SE PUNO PUTA I SVAKO KO ČUVA SLAVUJE ISTO ČE VAM POTVRDITI.
    JEDNOM AKO USPETE SA SLAVUJEM ONDA ZABORAVIČETE OSTALE PTICE.
    POZDRAV.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost sri 6 svi - 13:00

    Hvala Bocka. No nejasno mi je dali prostorija u kojoj se sada nalazi mora biti zimi zamjenjena novom ( jer spominjete svjetlost i temperaturu oko 20 stupnjeva, što u postojećim uvjetima zimi bude oko 10 ak stupnjeva, i dali treba dnevnu svjetlost zimi produživati umjetnim svjetlom?).dali je kod vas smješten negdje u dnevnom boravku ili u zasebnoj prostoriji?Mislim da vam je poznato da ne vole baš mjenjati prostorije jer su teritorijalci.
    Što se tiče hrane ja svojim dajem i gratanu jabuku u posebnu hranilicu, no niste mi izričito naveli koju dehidriranu hranu dajete? Poznam jednog gospodina kojemu je pjevao 300 dana u godini a hranio ga je u omjeru gran pate insekt i gran pate fruit svega 1 jušna žlica, a da crva nije niti vidio, te mu je davao krišku jabuke.Držao ga je u prostoriji uvjek istoj, i zimska temperatura 10 stupnjeva bez da je produljivao svjetlo. Istina živio je svega 3,5 godine.On navodi da ga je ove godine u vrijeme pjesme znao iznijeti vani na balkon te to navodi kao mogući razlog što mu je kasnije odbio i hranu.
    Molim Vaš komentar i koliko vam je najduže živio.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost sri 6 svi - 13:39

    Smatram da su crvi nužni sami u slučaju da odbija hranu ( to je vrijeme selidbe), jer iako je u kavezu pa čak i odgojen na ruku zna odbiti dehidriranu hranu i to naročito prve dvije godine,što ne mora biti pravilo. I vrlo bitno da vas upitam, dali mladi slavuji odgojeni na ruku pjevaju duže od starih ulovljenih ( meni su stari pjevali nažalost samo u proljeće pa sam ih se rješio) Ovu godinu nabavio sam od jednog uzgajivača iz Zaboka mladog koji je bio odgojen na ruku i sad je star 1 godinu . On je u velikom kavezu 1,20 x 60 x 60 ,hrana mu je gran pate insekt i gran pate fruit 1 jušna žlica i gratana jabuka kako kad se sjetim te 5 crva dnevno i u pjesmi je. No ponovo vas pitam zašto crvi ako gospodin gore navedeni nikad mu nije davao osim kad ga je uhvatio kao mlada te mu u početku davao malo škakavaca dok se nije navikao na dehidriranu hranu. Malo nelogično ali je istina.Jer cilj je dužina pjesme sve drugo je nebitno.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by PESTI sri 6 svi - 18:11

    držati slavuje je umjetnost a uzgajati ih je sam vrh dostignuča u uzgoju ptica uopče jer oni sigurno traže više pažnje.... ljubavi... ma to je ogledalo jednog uzgajivača............užitak mi je pročitati kako netko drži do ovakvog načina držanja ptica i pogotovo kad ima svog ljubimca dugo godina .....to je za mene nešto neprocjenivo.......bravo bocka a i svi ostali koji imate mekokljunce.....
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost sri 6 svi - 18:26

    jako fino od vas,gospodin PESTI. Ja sam iz Drniša blizu sam Vas, no mogli ste pročitati iz teksta kako sam spomenuo onog gospodina kojemu je pjevao 300 dana (izuzev mitarenja), te mu davao samo dehidriranu hranu i krišku jabuke, a pjevao mu je 10 sati dnevno.Nažalost gospodin nema internet ali sam svakodnevno s njim u vezi. Smatram da crvi pogotovu kad su u tvrdoj ovojnici stvaraju probavne smetnje. Zato navijam da ih što prije maknemo iz svakodnevne upotrebe i držimo ih samo u nuždi, jer možemo mi dodavati i svježi posni sir,ili kokošje srce kuhano i sl. Isto tako sam protiv davanja kuhanog jajeta jer se ptica strašno udeblja a onda i sklonost salmoneli.Stoga žudim za kvalitetnim odgovorom , a posebno od gosp. Bocka da se osvrne na ovaj komentar.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by PESTI čet 7 svi - 1:17

    da i ja bih volio čuti komentar od bocke iako predpostavljam kako če reagirati (čitao sam što piše) ha i ova se tema lipo razvija .....super
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 1:34

    Pokušaču redosledno da odgovaram na postavljena pitanja, prvo što je najtragično ptičari odgajivači su jako škrti na odavanja nekih svojih tajni kako bi svoje znanje unovčili.
    Ja se borim oduvek protiv takve ljude, jer svako iskustvo i saznanje treba se obogačivati i oplemenjivati, čudime Peja što tvoj prijatelj nepomaže ti oko slavuja.
    Što se tiče hrane i ja moje mekokljunce hranim sa gran pate hranu i uvjek pomešam pomalo od sve tri vrste iako vočnu hranu najslabije prihvačaju, međutim na svaki treči ili peti dan tu istu hranu pomešam sa jajetom pa tako sva hrana bude pojedena, obično svakoj ptici stavljam po dve kafene lažice za celog dana.
    Brašnari su neophodni svim mekokljuncima ali u proseku po pet komada dnevno, i teorija da koža od crva nije dobra za probavu nije tačna.
    Dobro je kada pticama povremeno dajete mladi sir ili skuvano goveđe srce, samo sve su to zajebancije i sve šta je ptici potrebno ima u suhoj hrani, jaje i crvi su neki kompezator da bi probava bila redovna.
    Probava kod mekokljunaca razlikuje se od ostale ptice, jer je ona tvrđa i više nalikuje na gipsani granulat.
    Prostorija preko zime najbolje je da bude neko presoblje sa puno svetlosti a temperatura da nije veča od 20 stepena, ako slavuj ima dobru hranu on nema problema i na temperaturi od 10 stepena ali ako temperatura varira od 10 do 20 stepena onda to nije dobro.
    Peja, najbolje dimenzije za kafeza su 60x40x35 (širina), može i malo manjih dimenzija a tvoj kafez mislim da je nepotrebno veliki što opet nije šteta, svaka ptica voli više prostora.
    Najbolje je odgajiti mladog slavuja i tu imačete i najviše uspeha, ta ptica koja nije se selila nema takvog instikta kao i stari uhvačeni slavuj, ove slavuje mnogo lakše se čuvaju i školuju da pjevaju preko cele godine osim u fazi mitarenja.
    Mislim da sam dao otprilike odgovora na postavljena pitanja, ako sam nešto zaboravio slobodno pitajte, ja se ponosim stime kada nekome prenesem moja saznanja ali veoma cenim kada imam priliku saznati i tuđe znanje i iskustvo.
    Pozdrav
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 9:15

    Bocka, moj prijatelj mi nije ništa lagao, jer on upravo nema skoro nikakvo iskustvo sa slavujima.Imao je toga jednoga uhvaćenog u 8 mjesecu dakle tada stara oko 2 mjeseca.
    Naglašavam da je jeo samo dehidriranu hranu a crva nije vidio osim što mu je u samom početku davao skakavce dok se nije navikao na dehidriranu hranu.Ako gledamo komercijalnu stranu dobro znate da slavuja je malo tko spreman kupiti, jer ljudi malo o njemu znaju i nisu educirani.Dakle nadam se da smo samo ljubitelji ovih ptica. Sa trgovačkog aspekta gledano i vi i ja možemo prodavati crve brašnare i kazati da je to pticama potrebno.Dakle mene samo interesira ta činjenica,( a složili smo se da u dehidriranoj hrani ptica ima sve)zašto crvi brašnari ???, osim u kriznim razdobljima, a vjerujte i mladi ih isto imaju, no puno manje nego stari ulovljeni. Recite mi par riječi o premještanju ptice iz jedne u drugu prostoriju, ako to radite,onda mi samo kažite u kom vremenu?Koliko dugo vam je ptica najduže živjela? Dakle ako crvi imaju utjecaja na životni vijek ptice onda se u cjelosti s vama mogu složiti. No mislim da promjena mjesta kod njih dovodi do većih kriza nego sam period selidbe. Molim Vaš osvrt i slobodno me demantirajte ako sam u krivu, ali uvažite ćinjenicu kako je gore navedeni gospodin iako teški početnik za slavuja ipak nešto uspio jer je funkcionirao, a taj gospodin nema crva brašnara,i ne uzgaja ih.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 9:41

    Posni sir ima više aminokiselina od crva i od jajeta i najmanje deblja, no da je zajebancija slažem se, ali je i najmanje zlo u odnosu na ovu drugu živu hranu.Upravo posni sir ima najveću biološku iskoristivost a životinjskog je porijekla, i može se pomješati sa dehidriranom hranom , s tim da se sutradan ukloni eventualo ako je ostalo u posudici. Ja sam star 51 godinu i aktivno treniram borilačke sportove tako da kako o sebi vodim brigu nastojim to prenijeti i na kućne ljubimce, jer ljubav prema slavujima uistinu nesebično dajem skoro do fanatizma.
    Hvala na razumjevanju.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 10:35

    Gospodin koji je imao slavuja nema kompjuter, ali ga možete kontaktirati na mob.0915637247 iz Labina je Istarskog, te se uvjeriti da mu ptica nije vidjela takorekuć živu hranu, već samo dehidrat. Rjedak slučaj ali istinit.Poanta je da mu je probava ugrožena ako mu dajemo samo gran pate insekt. Bez gran pate fruita u kojoj ima više vlakana i vlage, kao i ponekad gratane jabuke nema prave probave.Tema zanimljiva, molim demant ako je drugačije
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 11:29

    PEJA, PRIJATELJU, JA U ŽIVOTU VIŠE VOLIM DA SE UČIM NA TUĐA ISKUSTVA, OD MALENA ZNAM DA AKO ŽELIŠ ČUVATI SLAVUJA USLOV BROJ JEDAN JE IMATI BRAŠNARSKE CRVE.
    PRVI PUT VIDEO SAM SLAVUJE U KAFEZU KAD SAM IMAO 9 GODINA I TADA JE VLADALA FAMA OKO ISHRANE I NAČINA ČUVANJA SLAVUJA.
    JA IMAM I STARI RECEPT ISHRANE ŠTA SU STARI PTIČARI KORISTILI ALI UVEK BIO JE PRISUTAN I BRAŠNARSKI CRV. JEDNOLIČNA HRANA NEVALJA ZA SVAKO ŽIVO BIČE, ZATO JA KORISTIM SVE TRI VRSTE GRAN PATE HRANE PLUS JAJA PLUS BRAŠNARA.
    SLAVUJ NEMA NIKAKVIH PROBLEMA SPROBAVOM, ZATO I TVOJ PRIJATELJ NEK PROMENI MALO OKO ISHRANE.
    ŠTO SE TIČE PROMENA PROSTORIJE TU STE U PRAVO, PONEKADA SLAVUJ PRESTANE DA PJEVA NEKO VREME DOK SE NE NAVIKNE NA NOVU SREDINU, MEĐUTIM IMAO SAM LIČNO ISKUSTVO DA STARI SLAVUJ JE PRESTAO PJEVATI SVE DOK GA NISAM VRATIO NA STARO MESTO.
    ZATO NAJBOLJI PERIOD PROMENA SREDINE JE U TOKU MITARENJA.
    OD LITERATURE POZNATO JE DA SLAVUJ MOŽE DOŽIVETI I DUBOKU STAROST DO 15 GODINA, JA NEMAM TAKVA ISKUSTVA.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 11:49

    Bocka sve O.K. Ja sam s njima isto jako dugo. Imao sam jednoga mladog prije 10 ak godina kojega sam šopao crvima i pjevao je ko lud. ali šta je fora. Bude usiljen iako ima gdje potrošiti energiju no crvi su ga ubili. Živio je oko 4 godine.Višak proteina padne na noge i bog. Zato ti ja bježim od crva ko od vraga. Shvati me.Predlažem ti stoga da tu budemo oprezni jer će mu bojim se životni vijek biti ugrožen. U prirodi prosječno žive do 5 godina, a u Crikvenici ga je imao jedan najduže 9 godina.Prijatelju dragi moramo i struku cjeniti koja je proizvela dehidriranu hranu. Ima hrana od Orluksa isto za mekokljune ptice i ona je uzgojna i strašno ga udeblja,zbog toga mi lutamo u prehrani. Vjeruj mi da je pun pgodak Padovan hrana, koju držimo, samo što treba mjenjati omjer iste u različita godišnja doba. HVALA.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 13:21

    što je sa slavujem u Africi,dali pjeva? Ima insekata ima dug dan, a što je sa pjesmom odnosno parenjem dok je tamo. Još to nisam od nikog saznao.I taj podatak je od koristi, jer bi onda starom slavuju u doba zime mogli produžiti svjetlo do 14 sati dnevno počev od 1.1. po 10 min,dok ne dođemo do 14 sati.Smatram da je svjetlo najbitnije kod svih ptica jer direktno djeluje na serotonin hormon zadovoljstva. Nećemo prijatelju držati ptice samo radi ukrasa već da nam duže pjeva.Ovo govorim o starim ulovljenim.Jesam li u pravu?
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 14:46

    Hvala Dražene pronašao sam i sve mi je jasno. Hranu nabavljam pouzećem iz Zagreba po cijeni od 35, 36 kuna po kutiji od kila. Nazovi osobu na tel. o12987881 i poslat će ti.
    Ne volim granivore ptice jer sam ih se naslušao.HVALA
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by xyz čet 7 svi - 14:52

    Hvala puno na odgovoru, ako može još samo čiji su to patee (insekt, fruit), da li su od firme Orlux ili neki drugi?
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 15:08

    To je Padovan hrana iz Italije koju je imala Butiga o beštiji u Splitu,no sad je koliko znam nema. Što se tiče mekokljunaca pokazala se odličnom. Imao sam ja i Orluksovu i ne potcjenjivam je no ona je uzgojna i treba biti pažljiv jer se posebno slavuj uideblja ko svinja.Dugo sam lutao dok nisam pronašao narečenu hranu.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 17:46

    PEJA, IMAM OSEŠAJ DA NISI PROČITAO SVE POSTOVE IZ POČETKA NA OVOJ TEMI, NA PUNO TVOIH PITANJA IMAM PISANO U PRETHODNE POSTOVE, OKO HRANE SPOMINJEŠ SAMO HRANU SA INSEKTIMA I VOČA, MEĐUTIM JA TE HRANE MEŠAM SA TREČOM VRSTOM KOJA JE UNIVERZALNA I OSNOVNA HRANA ZA SLAVUJA.EVO MORAO SAM TI NASLIKATI DA JE VIDIŠ ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Dsc04024abo.th
    CENA OVE KUTIJE JE 3 ERURA.
    UNIVERZALNU HRANU MEŠAM SA VOČNOM HRANOM A JEDNOM DO DVA PUTA NEDELJNO DODAJEM I JAJE.
    SVAKI DAN PO DVE KAFENE LAZICE I PET DO DESET CRVA DNEVNO.
    UOSTALOM PISANO JE U PRETHODNE POSTOVE.
    I AKO NISAM NIKUDA SREO U LITERATURI JA MISLIM DA SLAVUJI ODLAZE U TOPLIM KRAJEVIMA BEZEČI OD STUDA I SNEGA, ODNOSNO U NEDOSTATKU HRANE.
    U NAŠIM KRAJEVIMA DOLAZE ISKLJUČIVO RADI PARENJA I DOBRIH VREMENSKIH PRILIKA, OVO JE MOJA PRETPOSTAVKA.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 18:23

    Znam ja i za ovu treću hranu, no ja je istina bog nisam uzimao, jer vidim da dobro funkcionira,pa nisam forsirao.Ma svakako dok ptica pjeva neće se udebljati, a to je karakteristika za mladog slavuja dok kod starih ulovljenih nema šanse a da se ne udeblja u jesen jer ionako je selidba pa ždere ko lud a ne pjeva. Izgleda da su problem u Africi velike razlike u temperaturi gdje su noći hladne, a dan iznimno topao te zato nema pjesme. Tu ne možemo puno napraviti kad su u pitanju stari slavuji. Nažalost.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 20:32

    PEJA, MENI JE SLAVUJ NAPRSNO UMRO U VREMENU KADA JE NAJVIŠE PJEVAO, USTANOVIO SAM DA JE INFARKT A RAZLOG JE BIO ŠTO SAM GA PREVIŠE HRANIO SA BRAŠNARIMA.
    ISTO TAKO PISAAO SAM I ZA DRUGI SLUČAJ DA OD PREVIŠE CRVA SLAVUJ MI JE OSLEPIO.
    SLAVUJI PRE POLASKA ZA SELIDBU SU DOBRO UHRANJENI KAKO BI IMALI SNAGU ZA DUGAČAK LET ALI ZATO NEMAJU TESTERONA ALI AKO IH UHVATITE PRE POLASKA ONI SU JAKO MIRNI.
    DOK PRI POVRATKU U NAŠE PREDELE SLAVUJI DOLAZE PUNE TESTERONA KAKO BI MOGLI PARITI ŽENKE.
    OD OVOG FAKTA JA SAM LIČNO DOŠO DO SVOG ZAKLJUČKA DA SLAVUJI U TOPLIM KRAJEVIMA IDU SAMO DA BI PREZIMILI NAŠU ZIMU I OPET PO MOM MIŠLJENJU JRAZLOG JE HRANA.
    OVE GODINE NAPRAVIO SAM JEDAN EKSPERIMENAT SA GRMUŠAMA TAKO DA SAM IH DRŽAO NAPOLJE DO NULA STEPENI, ONI SU IŽDRŽALI TU TEMPERATURU ALI JELI SU PUNO VIŠE CRVA NEGO LI SADA U OVOM PERIODU.
    PREKO LJETI OVA PTICA PRETEŽNO JEDE RAZNA VOČA JER NISU JOJ POTREBNE KALORIJE.
    MISLIM DA SE I OVA PTICA POLAKO UDOMAČUJE I DA POČINJE SE HRANITI I SEMENSKOM HRANOM.
    IAKO SAM IZAŠO OD TEME SLAVUJA OVO NAVODIM KAO JEDAN VID KOMPARACIJE PTICA I NJIHOVA HRANA.
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 20:46

    Imao sam i grmuše, i to je uz slavuja najbolji pjevač. Laka je za držanje, a crve joj nisam ni davao, već samo dehidriranu hranu dosta raznog voća.No kako je previše glasna znala je da pokrije slavuja u pjesmi jer je imala dosta njegovih melodija. Stoga sam je poklonio.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 20:53

    PEJA BRATE, PA TI SI POGREŠIO, UVEK TREBAŠ IMATI GRMUŠU UZ SLAVUJA POGOTOVO PREKO ZIME.
    RAZUMEŠ ŠTA HOČU DA TI KAZEM.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 7 svi - 20:55

    PEJA ZAŠTO NE OTVARAŠ PRIVATNE PORUKE, ILI AJDE DOJI NA CHATU ČEKAMTE
    avatar
    Gost
    Gost


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Gost čet 7 svi - 21:05

    Ti kažeš kako je tvoj slavuj umro. A slušaj ovo. Moj je jedan stari otišao u jeku pjesme i to prije mjesec dana. To jutro je pjevao takmičio se sa drugim i doslovno puknuo poslije podne oko 16 sati.Nije jeo crve. Bio je ko šilo u liniji, no želja je bila prejaka i doslovno je puknuo.
    Neću grmuše više držati jer želim uživati u buduće samo u slavujskoj pjesmi i to samo mlade slavuje.Takvi smo mi ptičari.

    Sponsored content


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 5 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 19 tra - 18:49.