Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
crv
ERVINO
CUBA
ticar
Dean
9 posters

    lipokromska žuta boja kod melanina

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Dean ned 18 ruj - 10:49

    promjena perja pri kraju, već se vide rezultati protekle uzgojne sezone, može se nešto i iskomentirati...Ono što je mene ove godine zaintrigiralo je žuta lipokromska boja kod melanina (kod lipokromaca je to još jednu stepenicu već problematika)

    Što me kopka...osobno sam u svojem uzgoju imao nekoliko raznih "situacija", za neke imam objašnjenje a za neke nemam :-)

    najočitija situacija je uparivanjem žutog mužjaka sa bijelom recesivnom ženkom rezultat mladi boje "kakice" Very Happy , ovdje je gotovo sigurno da je bijela recesivna ženka potekla od crvenih ptica (što ukoliko se baziramo na uzgoj bijelih, nema nikakve veze mežutim ukoliko te ptice mislimo koristiti zbog bilo kakvih razloga u uzgoju žutih...neče biti dobro (navodno ostaci crvene boje ostaju 6 do 7 generacija) Crying or Very sad ...

    situacija druga, limun žuti x limun žuti...prva kovada mladi narančasti, druga kovada mladi limun žuti ????

    ovdje bi bilo logično ustvrditi da je nešto u ishrani...ili neki od dodataka koje sam dodao u paston (iako sam dobro pazio da ne dodajem ništa što bi moglo bojati), ili jednostavno jaja koja dodajem u vrijeme hranjenja mladih...ali jednako je jela i prva i druga tura mladih, zašto onda dvije različite boje...

    u promjeni perja svi su mladi izmitarili u limun žutu


    limun žuti x limun žuti = svi mladi sve ture i nakon i prije izmjene perja limun žuti...

    recesivno bijeli x limun žuti/recesivno bijelo , što bijelih što zlatnih mladih...naravno da sam i tu bio siguran da je recesivno bijeli potekao od crvenih...međutim i ti zlatno žuti mladi su u mitarenju dobili odličnu limun žutu boju ????


    zaključak koi sam ja nekako dobio je da neke od tih ptica imaju taj faktor za zlatno žutu boju(jer neke su tijekom cijelog perioda limun žute bez obira što jele) a nešto u ishrani još to dodatno potiče...ja sumnjam na jaja koja ču dogodine potpuno izbaciti pa čemo vidjeti...

    P.S negdje sam koristio termin narančasto a negdje zlatno žuto, milim da znate na šta sam mislio...znači ne radi se o parenju žuto x crveno...to sam nazvao boja "kakice" Very Happy Very Happy (kako izgleda proces čišćenja crvene boje iz žutih ptica najbolje se može vidjeti kod žutih ahat mozaika, gdje njih usudjujem se tvrditi 90%, barem ovih kvalitetnijih potječe od crvenih mozaika, rezultat je jaaaaako malo ahat žutih mozaika sa čistom limun žutom bojom - barem za sada)

    malo sam procunjao bespućima interneta i nedoumice su otprilike iste...genetika ili ishrana...ja mislim da je malo jedno i malo drugo, mada mi još uvijek nije jassno kako prva tura narančasta a druga žuta...na kraju mitarenja svi isti...žuti :-)))


    eto sezona izložbi se bliži...sezona transfera je već počela...pravo vrijeme za malo bojaške diskusije Very Happy




    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ticar ned 18 ruj - 16:34

    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ticar ned 18 ruj - 16:38

    je i kod mene ima razlika,dva brata,jedan ima zelenu jedan onako zlatkasto žutu boju,nije skroz zlatna ali baca na zlatno.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Dean ned 18 ruj - 21:02


    "prava" Very Happy Very Happy
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by CUBA pon 19 ruj - 14:40

    Deane pozdrav

    Sve ovo što si napisao je točno, dobro uočeno i sve je jednostavno za pojasnit.

    S obzirom da se ovdje radi o lipokrom boji na melaninskim pticama potrebno je u pogledu boje obratit pozornost u uzgoju na slijedeće:

    1. Poznavat genezu nastanka ptica u uzgoju

    2. Znat kojega su OF faktora parovi

    3. Poznavat katalizator boje kod pojedinih ptica u paru

    4. Kod recesivnih ptica u koliko su uparene sa normalima, pored crvene i žute osnove bojne, najbitniji segment je zona obojenosti.

    5. S obzoraom da je ovdje riječ o melaninskim pticama jako bitan segment je utjecaj melaninske serije i melaninske mutacije na lipokrom boju u fenotipu ptice.



    Sve ovo što sam nabrojio je jako bitno u uzgoju i analizi kanarinaca boje, da bi se moglo pratit ovaj segment potrebno je određenu vrstu pratit više uzgojni sezona, selektirat mlade i dobijat u uzgoju točno ono što želiš iako i tada može doći do određenih iznenađenja ali u manjoj mjeri.


    Često uzimam ptice kod ljudi koji su godinama na samom vrhu. Ptice su mi zanimljivije radi same analize, takmičenje je u drugom planu, kad te ptice izanaliziraš u uzgoju ( rastaviš na proste faktore ) puno toga se može pronaći u njihovu uzgoju.


    U koliko dođem na seminar u Osijek, dio mog predavanja se odnosi i na ovaj segment, akcent je na ahat seriji svih mutacija i način ocjenjivanja, ali nije problem prodiskutirati i ostale melaninske serije i mutacije.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ticar pon 19 ruj - 14:58

    Dean je napisao/la:

    "prava" Very Happy Very Happy

    ajde pa nije loša ni žuta boja na ovoj tici s mog avatara
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Dean pon 19 ruj - 15:31

    pozdrav Cuba

    sve je to meni jasno, ali opet neke stvari mi nemaju logike :-))

    recimo od istog para (roditelji limun žuti)prva tura kompletno "nepoželjna" žuta boja dok su mladi u gnijezdu, kad izmitare čista limun žuta, isti par druga tura, mladi odmah u gnijezdu čista limun žuta, naravno takvi ostanu i nakon mitarenja... pokušao sam vidjeti dali je nekako ishrana utjecala na to ali nevidim neku poveznicu.

    naravno da je očito da te ptice u sebi posjeduju faktor za to "zlatno" žuto, koje osobno mislim, nije direktno povezano sa lipokrom crvenom bojom (kao što je slučaj kod ahat žutih mozaika), barem ne u toliko direktnoj mjeri.

    imao sam negdje tekst o nasljedjivanju te žute boje kod lipokromaca pa ču pokušati to negdje iskopati (bilo bi zgodno da to nadjem do Osijeka). Nisam baš detaljno čitao jer mi onda to nije bilo baš nešto jako napeto, ali sječam se da i ti zlatno žuti imaju svoju ulogu u uzgoju, iako je ta boja za izložbe nepoželjna, u uzgoju se koristi ako se ne varam zbog bolje kvalitete perja ili tako nešto :-))

    pokušati ču nači taj tekst negdje :-))

    Nadam se da se vidimo u Osijeku, unaprijed se veselim tvom seminaru i nadam se kvalitetnoj raspravi :-)

    Pokušati ču i ja spremiti jedan seminar ako mi obaveze dopuste, volio bi prodiskutirati sa kolegama sucima malo ono: kako satinet nemože biti izabela :-))

    pozdrav

    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by CUBA pon 19 ruj - 15:56

    Dean je napisao/la:pozdrav Cuba

    sve je to meni jasno, ali opet neke stvari mi nemaju logike :-))

    recimo od istog para (roditelji limun žuti)prva tura kompletno "nepoželjna" žuta boja dok su mladi u gnijezdu, kad izmitare čista limun žuta, isti par druga tura, mladi odmah u gnijezdu čista limun žuta, naravno takvi ostanu i nakon mitarenja... pokušao sam vidjeti dali je nekako ishrana utjecala na to ali nevidim neku poveznicu.

    naravno da je očito da te ptice u sebi posjeduju faktor za to "zlatno" žuto, koje osobno mislim, nije direktno povezano sa lipokrom crvenom bojom (kao što je slučaj kod ahat žutih mozaika), barem ne u toliko direktnoj mjeri.

    imao sam negdje tekst o nasljedjivanju te žute boje kod lipokromaca pa ču pokušati to negdje iskopati (bilo bi zgodno da to nadjem do Osijeka). Nisam baš detaljno čitao jer mi onda to nije bilo baš nešto jako napeto, ali sječam se da i ti zlatno žuti imaju svoju ulogu u uzgoju, iako je ta boja za izložbe nepoželjna, u uzgoju se koristi ako se ne varam zbog bolje kvalitete perja ili tako nešto :-))

    pokušati ču nači taj tekst negdje :-))

    Nadam se da se vidimo u Osijeku, unaprijed se veselim tvom seminaru i nadam se kvalitetnoj raspravi :-)

    Pokušati ču i ja spremiti jedan seminar ako mi obaveze dopuste, volio bi prodiskutirati sa kolegama sucima malo ono: kako satinet nemože biti izabela :-))

    pozdrav




    3. Poznavat katalizator boje kod pojedinih ptica u paru


    Deane ovo možeš slikovito usporedit sa dodavanjem kalcija pticama u uzgoju.


    U prvij kovadi nije potrebno dodavat ništa, u drugoj je potrebno dodavati manju količinu a u trećoj i slijedećoj je obavezno.


    U terminu Osijeka mi je termin još jedne 20 godišnjice koja mi je jako bitna, dali ću doći u Osijek znat ću u srijedu.


    Nastojat ću u koliko budem fizički u mogućnost doć na seminar.

    Ovu sam teme detaljno obradio u pisanom i elektronskom obliku, ako iz bilo kojeg razloga ne dođem objavit ću ovu temu na ovom forumi ili na neki drugi način.

    Puno pozdrava tebi i svim ostalima.





    Pokušati ču i ja spremiti jedan seminar ako mi obaveze dopuste, volio bi prodiskutirati sa kolegama sucima malo ono: kako satinet nemože biti izabela :-))

    Ovo za satineta sam shvatio kao pravopisnu grešku ili se varam nije mi jasno kome je to nejasno.

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Dean pon 19 ruj - 18:30

    ajde gledaj da ipak dodješ :-))

    ovo za satinete sam malo nespretno napisao, radi se o onom tekstu iz Alceda o kojem smo već raspravljali tu na forumu samo ga sad ne mogu naći, izgleda da nema temu za sebe, a oko kojega se diglo dosta prašine među uzgajivaćima i sucima za kanarince boje, tako da vjerujem da bi i za naš seminar bilo korisno da ga malo pročešljamo, ako ništa drugo da ponovimo neke stvari :-)
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ERVINO pon 19 ruj - 20:39

    Pozdrav ova se tema ponavlja ali CUBA je to dobro objasio a ja ću pokušati samo malo nadopuniti Question Lipokromska boja zavisi od melaninske serije i mutacije pa npr.mutacija Topaz transformira crni melanin u tamno-smeđi a mutacija Eumo crni u tamno-sivo zbog toga lipokromska boja Eumo kanarinca dobiva limun žute tonove dok Topaz (zbog većeg prisustva feo-melanina)ispoljava jedan lagani zlatno žuti odsjaj...što nam govori da nam melanin služi kao jedan "filter" kroz kojeg se ispoljava lipokromska boja....zato nemožemo tražiti kod svih mutacija i serija limun žutu boju već ona zavisi od prisutnosti određenog melanina u ptici.Naravno najvažniji segment je i prehrana kojom možemo "pokvariti" genetski prenijetu boju.
    Pojava da u istom gnjezdu imamo više tonova iste boje nam govori i o metabolizmu ptice tj njenoj sposobnosti taloženja boje u perje i činjenici da nije samo jedan gen zadužen za prenos boje već se radi o kombinaciji više gena ... Arrow
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv uto 20 ruj - 2:37


    Ervino je kazao da je ovo već obrađivana tema . Tim je zanimljivije , jer u svaku novu raspravu ulazimo educiraniji i spremniji.
    Stupnjevanje žute lipokromske boje ima svoj ključ i njega se treba pridržavati , osobito zbog terminologije .

    Ali po mome mišljenju on je preštur . Žutih boja , osobito kod melaninskih ptica zbog utjecaja mutacija , koje osim drugačijeg oksidiranja melanina uvjetuju nijansu lipokroma i optičkim faktorom.
    Kako limun može biti , ovisno koliko je oksidirao , odnosno koliko je zreo različito žut ,tako i zlato , ovisno o primjesama drugih metala ili starosti varira . Ali , svi limuni su boje limuna i svo zlato je boje zlata .

    Evo mali ulomak iz knjige ,,BOJE PERJA'' pok. dr. Milivoja Lozovine :

    ,, ...lutein i zeaksanten se zbog prisutnosti dviju hidroksilnih skupina (-OH) lako apsorbiraju i prenose folikul za vrijeme mitarenja.Upravo u fazi rasta pera keratin , koji se tada formira i raste , uklopi ova dva pigmenta i smiješta ih unutar strukture isperka.
    Lutein i zeaksanten posjeduju RAZLIČITI TON ŽUTOGA : ŽUTO LUTEINA JE HLADNIJE , DOK JE ONO ZEAKSANTENA TOPLIJE , ODNOSNO VIŠE ZLATNOŽUTO.
    Međutim , neke vrste ptica ne ugrađuju u perje direktno lutein i zeaksantin , već ih oksidiraju mijenjajući im time prvenstveno ton boje. Ipak , tonovi boje koji se razlikuju u pojedine vrste , pa čak i od primjerka do primjerka , zavise prije svega od koncentracije lipokroma u ispercima ( od par mikrograma do više od deset tisuća mikrograma po gramu), a zatim i od kvalitativnog satava smjese lipokroma u kojoj pojedini karotenoidi posjeduju različite tonove žutoga.Uz to , za konačnu je boju važan i način kako su karotenoidi uskladišteni u ispercima.Dolazi , naime , ponekad do međusobnog djelovanja pigmenta s keratinom pera pa je onda konačna boja rezultanta kemijskog i fizikalnog obojenja.'' study
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Dean uto 20 ruj - 8:25

    sve ste vi to lijepo napisali Very Happy Very Happy ali odlutali ste mi sa zadane teme Very Happy
    termin limun žuto se koristi za sve mutacije i serije i naravno da ne mislim da je ista limun žuta kod satineta i kog zelenog...ili kod ahata i kod izabele...zanimaju me varijacije te žute, kao i utjecaj hrane i/ili genetike na nju :-)))(KOD ISTE SERIJE a vi si izaberite koje)

    Crve dolaziš li u Osijek ??

    (Znaš malo se brinem, otkazali su Skejić, Krešo, evo i Ćuba se nećka...pa s kim ču ja nazdravljat...ovaj raspravljat Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv uto 20 ruj - 14:22

    Dean je napisao/la:sve ste vi to lijepo napisali Very Happy Very Happy ali odlutali ste mi sa zadane teme Very Happy
    termin limun žuto se koristi za sve mutacije i serije i naravno da ne mislim da je ista limun žuta kod satineta i kog zelenog...ili kod ahata i kod izabele...zanimaju me varijacije te žute, kao i utjecaj hrane i/ili genetike na nju :-)))(KOD ISTE SERIJE a vi si izaberite koje)

    Crve dolaziš li u Osijek ??

    (Znaš malo se brinem, otkazali su Skejić, Krešo, evo i Ćuba se nećka...pa s kim ču ja nazdravljat...ovaj raspravljat Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )

    Deane , koncentriraj se . Very Happy

    Ii Lozovininog teksta se može skužit da je lutrija , odnosno individualna stvar kako će teći proces bojena , odnosno ispoljavanja žutoga lipokroma.
    Kako je autor naveo : ,,...rezultanta kemijskog i fizikalnog obojenja.''
    Dakle , koliko god se uzgajivač trudio i dao sve od sebe , neželjenu nijansu ptice može dobiti ,,ni kriv - ni dužan''.

    Glede seminara , ja bih pošao jer ionako u ponedjeljak moram bit u Zagrebu na kontroli , tako da mi je ,,poluusput'' Very Happy

    Evo , koristim priliku da se ponudim za suputnika i učesnika u troškovima do Osijeka .Koljena mi nisu u voznom stanju pa se sam ne usuđujem. What a Face

    Kakav je način smještaja? Vlastiti aranžman , ili ima nešto organizirano ?

    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by sgobin uto 20 ruj - 22:14

    Dean je napisao/la:sve ste vi to lijepo napisali Very Happy Very Happy ali odlutali ste mi sa zadane teme Very Happy
    termin limun žuto se koristi za sve mutacije i serije i naravno da ne mislim da je ista limun žuta kod satineta i kog zelenog...ili kod ahata i kod izabele...zanimaju me varijacije te žute, kao i utjecaj hrane i/ili genetike na nju :-)))(KOD ISTE SERIJE a vi si izaberite koje)

    Crve dolaziš li u Osijek ??

    (Znaš malo se brinem, otkazali su Skejić, Krešo, evo i Ćuba se nećka...pa s kim ču ja nazdravljat...ovaj raspravljat Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )

    Deane velik pozdrav,
    iako je tema koji si načeo vezana za žutu boju pa se ja kao uzgajivać bakrenih kanarinaca mogu osvrnuti na istu stvar ali kod lipokrom crvene boje ,odnosno među njima ima primjera gdje se može jasno uočiti razlika između čisto crvene i kod nekih primjeraka narančasto crvene lipokrom boje , iako su tice iz istog legla jednako hranjeni i karotinirani.

    Vidimo se u Osijeku pa ćemo nadam se i raspravljat a i nazdravljat Very Happy ....ovaj put ja ne vozim ,stižem busom Laughing cheers

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Merlo uto 20 ruj - 23:06

    Momci moji da mi je malo vaseg teoreckog znanja di bi mi bija kraj Very Happy. Salu nastranu jer tema je dosta zanimljiva a pitanja mali miljon.Iman tri mlada bakrena kanarinca iz istog legla ,skupa su u istoj volijeri,dva primaju super crvenu boju a treci je ka vrabac e sad kad bi zna u cemu je caka,dali su geni u pitanju ili mu nesmeka bugena/rot pa jide samo zrno? study scratch
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv uto 20 ruj - 23:20

    Merlo je napisao/la:Momci moji da mi je malo vaseg teoreckog znanja di bi mi bija kraj Very Happy. Salu nastranu jer tema je dosta zanimljiva a pitanja mali miljon.Iman tri mlada bakrena kanarinca iz istog legla ,skupa su u istoj volijeri,dva primaju super crvenu boju a treci je ka vrabac e sad kad bi zna u cemu je caka,dali su geni u pitanju ili mu nesmeka bugena/rot pa jide samo zrno? study scratch

    Merlo , sokole !

    To šta se događa u tvome jatu je ono što je Ćuba naveo pod 3. POZNAVATI KATALIZATOR BOJE POJEDINIH PTICA

    Eto , ti upravo upoznaješ. Very Happy

    Sve je to dio selektivnog uzgoja.

    I kada upoznaš osobine ptica , postoje vanjski faktori koji ti mogu prirediti iznenađenje (npr. ako je točna tvoja pretpostavka da ptica ne troši karoten )
    avatar
    sokre zd


    Broj postova : 9
    Registration date : 14.04.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by sokre zd čet 22 ruj - 14:23

    Deane
    Jedna vrlo bitna stavka uz ono cubino sto je napisao je i kategorija intezivno – neintezivno koju si ti u ovom slučaju zanemario (nisi pratio) kod tih mladih. Naravno da je i tek operjali ptić u kategoriji intenzivan ili neintezivan. A intenzivni siguro pokazuju više lipokroma – u ovom slučaju vjerojatno ti naranđasti su poslije mitarenja postali INTENZIVNI LIMUN ŽUTI?
    Mozda je ovo objašnjenje.
    Dogodine prati i stavku inteziteta!?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv čet 22 ruj - 19:16

    Sokre , ne mislim da je Dean to previdio . Čitao sam Deanov članak o dvostrukim intenzivcima .

    Ali i ja mislim da velikoga udjela ima intenzivnost (prisutnost pigmenta obojenosti po jedinici površine).

    Zasičenost žutom bojom i u spektru po fizici prelazi u narančastu , narančasta u crvenu...

    Kao limenka puna žute boje - sadržaj izgleda mnogo tamnije nego kada je nanesemo na , recimo bijelu plohu.

    Kako god , i kod mene se pojavio ,,slučaj''. Intenzivni ahat u opalu nosilac pastela . Eto - nije pomogao ni opal u fenotipu , ni pastel u genotipu.
    Braća mu imaju izvrsnu , gotovo zelenkastu nijansu. scratch

    Oksidacija , a i disanje je oksidacija - stvar individue .

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Merlo čet 22 ruj - 22:03

    Intenzivni ahat u opalu nosilac pastela scratch
    Crve mozes li ti ovo malo objasnit? Nebi tija da me krivo razumis jer me zanima zasto se pare ovakve kombinacije i kakvi su rezultati.Genotip je bitan samo doticnom uzgajivacu da odprilike zna sta ima a fenotip je bitan svima tj navise sudijama jer on odlucuje zlato,srebro ili bronca a naravno i stanje u takujinu doticnog uzgajivaca Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv čet 22 ruj - 23:08

    Merlo je napisao/la:Intenzivni ahat u opalu nosilac pastela scratch
    Crve mozes li ti ovo malo objasnit? Nebi tija da me krivo razumis jer me zanima zasto se pare ovakve kombinacije i kakvi su rezultati.Genotip je bitan samo doticnom uzgajivacu da odprilike zna sta ima a fenotip je bitan svima tj navise sudijama jer on odlucuje zlato,srebro ili bronca a naravno i stanje u takujinu doticnog uzgajivaca Very Happy

    Opal imaš u svim serijama , pa tako i u ahatu . A dobrih opala nema bez pastelnog faktora koji popravlja strukturu perja koja ponekad kod opala zna biti problematična.
    I ta sorta , kao i ostale , mogu biti intenzivne , neintenzivne i mozaične.Dakle nije kombinacija , nego čista sorta .

    Spomenuo sam tu pticu jer opal stvara optički faktor i prigušuje (inače) naglašenost intenzivnosti i ptice više naginju limunžutoj , čak sa zelenkastim tonom kada su u pastelu koji su također izložbene ptice.Ona je kako god joj naziv bio dug , ipak homozigotna , jer pastelni faktor postoji unutar svih sorti.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ikayke čet 22 ruj - 23:14

    crv je napisao/la:Opal imaš u svim serijama , pa tako i u ahatu . A dobrih opala nema bez pastelnog faktora koji popravlja strukturu perja koja ponekad kod opala zna biti problematična.

    Spomenuo sam tu pticu jer opal stvara optički faktor i prigušuje (inače) naglašenost intenzivnosti i ptice više naginju limunžutoj , čak sa zelenkastim tonom kada su u pastelu koji su također izložbene ptice.Ona je kako god joj naziv bio dug , ipak homozigotna , jer pastelni faktor postoji unutar svih sorti.

    Crv misli na LIPOKROM PASTEL ILI AVORIO .... a ne na obični pastel kao spolno vezanu mutaciju...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv čet 22 ruj - 23:36

    ikayke je napisao/la:

    Crv misli na LIPOKROM PASTEL ILI AVORIO .... a ne na obični pastel kao spolno vezanu mutaciju...

    Ika , to su još dvije dodatne riječi. Very Happy Kako bi tek Merlo reagirao na 3 cm dulji naziv? affraid

    Merlo , vidiš da i pored tolikoga nazivlja opet ostaje prostor za nesporazum? scratch

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by crv čet 22 ruj - 23:41

    lipokromska žuta boja kod melanina 294521345713



    Evo ga .I samo zamisli da je nosilac lip. pastela Very Happy

    Dakle: Ahat opal žuti intenzivni nosilac lipokrompastela
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by ticar sri 5 lis - 17:36

    limun žuta boja kod melanina Very Happy


    lipokromska žuta boja kod melanina 026rfi


    lipokromska žuta boja kod melanina 018cq


    lipokromska žuta boja kod melanina 031yo

    Sponsored content


    lipokromska žuta boja kod melanina Empty Re: lipokromska žuta boja kod melanina

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 14:45.