Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 22:48

    Za izabelu nosioca satineta možemo reći da je intermedijarna pokazuje osobine obe mutacije (evidentan svjetli obrub pera??)Dok sam držao satinete mnoge ptice iz kombinacije izabela /satineta x satinet izledale su mi ni jedno ni drugo i bile su sa dosta prljavom podlogom...to je moje iskustvo a ne pravilo a možda su moji satineti bili "fuš"....Možda je moja teorija da izabela više šteti nego koristi satineu potpuno pogrešna pa neka se i drugi uzgajivači uključe...priznajem svako mišljenje i iskustvo...pozdrav

    PS post sam pisao prije nego sam vidio sliku !.....i sam si rekao da ptica nosi satine što se i vidi (bijeli obrub) a dali je to baš ispravno za izabelu neka prosude drugi !!!
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pet 11 oľu - 22:57

    Dean je napisao/la:

    ah teško je to komentirati u ovoj fazi...jedno je sigurno obije ptice imaju smedji crtež, po meni je donja slika ženka a gornja mužjak ?? Slabo se vidi na slici dali ova doljnja ptica uopće ima crtež ili je to nekakav odbljesak od fotoaparata...
    Deane tice upravo tako izgledaju , fotke su dosta dobro ispale al ipak je uživo potpuniji dojam.Donja tica ima crtež po meni točno širok koliko se traži kod satineta al je problem u jačina eumelanina a za gornju mi je preširok ali jak.... e sad ostaje ona tvoja prića o nom talijanu koji uzgaja ahate šta nosi po izložbama oba tipa tice pa kako koji sudac preferira ali ipak standard je jasan.
    Kod tvoje tice mi je super melaninski crtež a ono što da naslučivati da je nosioc satineta su bijeli obrubi na velikim letnim perima.
    vidim da me ervino preduhitrio dok sam pisao post Laughing
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago pet 11 oľu - 22:58

    Poštovanje,
    evo kad se već spominje neki Fagin ahat nosioc satineta malo ću se ubaciti. (Drago mi je da je već tata Very Happy )

    Bilo bi ipak bolje pričati o potpunom genetskom zapisu, a kad se spomene ahat nosioc satineta to i nije baš potpuni naziv. Ovdje pričamo o ahatu nosiocu izabele (serije) i satineta (mutacije). Štoviše, budući da je moja ptica znam da bi mogao biti i nosioc feosa (50% - to bi trebalo ispitati).

    Onda su ove sgobin-ove slike jasne: pokazuju izabelu i satinet, vjerojatno obje ženke.

    S Deanom sam davno raspravljao o uzgoju satineta i u principu se slažemo oko svega.

    Postoje neka pravila u uzgoju - to je svima jasno. Međutim, pravila su da ih kršimo i time napravimo iskorak. Ponekad 99 promašenih potpuno opravda 1 pravog. Puno je to bolje od 100 istih koji nemaju 'ono nešto'...

    Deane ptica ti je izvrsna, a fotka perverzno dobra. (Čestike i tebi i Krešu.) Ipak ti je bolji intenzivni ahat Very Happy

    Pozdrav,
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pet 11 oľu - 23:02

    Fago je napisao/la:Poštovanje,
    evo kad se već spominje neki Fagin ahat nosioc satineta malo ću se ubaciti.

    Bilo bi ipak pričati o potpunom genetskom zapisu, a kad se spomene ahat nosioc satineta to i nije baš potpuni naziv. Ovdje pričamo o ahatu nosiocu izabele (serije) i satineta (mutacije). Štoviše, budući da je moja ptica znam da bi mogao biti i nosioc feosa (50% - to bi trebalo ispitati).

    Onda su ove sgobin-ove slike jasne: pokazuju izabelu i satinet, vjerojatno obje ženke.

    S Deanom sam davno raspravljao o uzgoju satineta i u principu se slažemo oko svega.

    Postoje neka pravila u uzgoju - to je svima jasno. Međutim, pravila su da ih kršimo i time napravimo iskorak. Ponekad 99 promašenih potpuno opravda 1 pravog. Puno je to bolje od 100 istih koji nemaju 'ono nešto'...

    Deane ptica ti je izvrsna, a fotka perverzno dobra. (Čestike i tebi i Krešu.) Ipak ti je bolji intenzivni ahat Very Happy

    Pozdrav,
    super evo uspio sam potegnuti jednog vrsnog poznavaoca kanarinaca da se priključi temi a nadam se da nečeš sad opet stat Very Happy Very Happy ili svaki put treba pisat Fagin tić lol!
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 23:09

    Štoviše, budući da je moja ptica znam da bi mogao biti i nosioc feosa (50% - to bi trebalo ispitati).

    A možda nosi i pastel,opal,eumo,onix pa da bude "komplet"...pozdrav Fagu
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 23:36

    dok ja večerah 10 novih postova :-))

    pokušati ću redom prokomentirati...

    Ervino@ 1. Moje mišljenje je da griješiš što se tiče izabela i satineta...
    2. ako svijetli rub pera znači da je ptica intermedijalna a onda jeb....a
    3. Slažem se da bi bilo bolje da nema tog bijelog obruba, ali Ja osobno ču radije bijeli obrub na letnim perima nego hrpu feomelanina po ledjima ;-))

    Shime@
    memoriraj te ptice pa čemo ih prokomentirati kad se izmitare (Zovi Kresu neka ti ih poslika :-))


    Fago@ vidiš da mi je ahat na avataru :-)) MIslim da rečenica kako se zapravo radi o ahatu nosiocu izabele pa tek onda satineta dovoljno govori sama za sebe :-))


    PS hvala na pohvalama za pticu ali pohvale idu više Kreši nego meni, stavit ču sutra fotke koje je Fago napravio pa možemo i njega pohvaliti (slika na avataru je premala ) :-))



    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 23:49

    Možda grešim to je moje iskustvo ,više ih nemam pa me nije briga...a šta bijeli obrub znači ??? dali je to karakteristika izabele ili satineta ??
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean sub 12 oľu - 0:00

    ERVINO je napisao/la:Možda grešim to je moje iskustvo ,više ih nemam pa me nije briga...a šta bijeli obrub znači ??? dali je to karakteristika izabele ili satineta ??

    to je karakteristika satineta zato jer nema uopče feomelanina, međutim bijeli obrub kod izabele ne može biti dovoljan razlog da pticu proglasimo intermedijalnom, to je jednostavno znak da ptica ima jako malo feomelanina, a to se može postiči i drugim načinima sparivanja ne nužno sa satinetom, to što mi kad vidimo to kod izabele najčešće posumnjamo da je nosioc satineta je jedno a da je to intermedijalna ptica je nešto sasvim drugo...
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO sub 12 oľu - 0:14

    Možda je intermedijarno neprikladan naziv za takvu pticu ali je činjenica da ta ptica u fenotipu pokazuje karakteristike satinea i izabele a zovimo je kako god želiš...
    Izabela = smeđi EU-melanin razrijeđen + minimalno feo-melanina svjetlo smeđe bež boje zajedno čine izabela efekt !!!

    Ps pošto je to postala jednosmjerna ulica neka se drugi uključe a mi ćemo to lagano rješiti uz kavu...pozdrav
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago sub 12 oľu - 0:24

    ERVINO je napisao/la: Štoviše, budući da je moja ptica znam da bi mogao biti i nosioc feosa (50% - to bi trebalo ispitati).

    A možda nosi i pastel,opal,eumo,onix pa da bude "komplet"...pozdrav Fagu

    Ervino njegova ahatna majka je nosioc feosa. To sam povratnim parenjima ispitao. Sad je ptica kod našeg Ike i nadamo se da će čimbenih feosa učiniti svoje na ahatima.

    A pravo kažeš trebalo bi sve navedene mutacije propitat ;-)

    Pozdrav,

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo sub 12 oľu - 1:05

    Moji satineti su braunsatineti,neman nijednog crnog satineta ali se nadam dogodine kojeg dobit.Nemen niti jednog u ahatnoj ili izabel seriji jer ih zakonom nesljedjivanja nemoze ni bit jedino ako slucajno koji gen ne mutira na cudan nacin. Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean sub 12 oľu - 10:14

    Merlo je napisao/la:Moji satineti su braunsatineti,neman nijednog crnog satineta ali se nadam dogodine kojeg dobit.Nemen niti jednog u ahatnoj ili izabel seriji jer ih zakonom nesljedjivanja nemoze ni bit jedino ako slucajno koji gen ne mutira na cudan nacin. Very Happy

    E jeb...a Merlo, djaba mi vec tipkamo 3 stranice lol! lol! lol!

    http://www.farbenkanarien.homepage.t-online.de/fk/fk_home.htm evo na njemačkom možda pomogne study
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin sub 12 oľu - 10:58

    Merlo je napisao/la:Moji satineti su braunsatineti,neman nijednog crnog satineta ali se nadam dogodine kojeg dobit.Nemen niti jednog u ahatnoj ili izabel seriji jer ih zakonom nesljedjivanja nemoze ni bit jedino ako slucajno koji gen ne mutira na cudan nacin. Very Happy

    Merlo ajde sebi malo skrati muke pa pošto imaš u uzgoju i bakrene tice ( ne znam dali imaš i mozaike) opali jednog satineta po bakrenoj ženki i eto ti ove godine tih satineta u smeđoj seriji ( sve ženke) a mužjaci crni nosioci smeđeg i satineta. cheers
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO sub 12 oľu - 22:47

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 sub 12 oľu - 22:49

    evo izabel satinet
    Serije i mutacije - Page 4 Isabelasatineamarilloma





    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ticar sub 12 oľu - 22:53

    ERVINO je napisao/la:[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img833/1117/satinetgelbb.th.jpg][/IMG]

    Evo ga CRNI SATINET ...pozdrav


    nema što jadan skroz pocrnija,hahaha.a di ga nađe
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo sub 12 oľu - 23:20

    Momci ja sam vadio ove podatke sa jedne njemacke stranice i ako su podaci krivi ja se svima ispricavam a Refa ima veceru i mog tica po zelji.

    Citat:

    Bei den genannten Verdünnungsfaktoren ist durch die Reduzierung der
    Gesamtmelanine das Zeichnungsmelanin - wenn auch schwach - zentriert, es
    entsteht hierdurch eine Zeichnung im Rückenbereich die leicht unterbrochen ist.
    Die Faktoren Verdünnung und Satinet bilden zusammen eine multiple Allelie des
    Faktors D. Die genaue Beschreibung der multiplen Allelie ist dem gesonderten
    Kapitel zu entnehmen. Wichtig ist nur, daß die verschiedenen Mutationen eines
    Genortes als Grundlage der multiplen Allelie ausschließen, daß beide Formen
    gleichzeitig die Wirkungsweise eines Genes bzw. Allel bestimmen, daher jeweils
    ein Zustand den anderen bereits ausschließt. Hieraus ergibt sich natürlich, daß
    Satinet generell Verdünnt ausschließt und es somit keine Achat- und
    Isabellsatinets geben kann. Wir haben es daher zwangsläufig mit Schwarz- und
    Braunsatinets zu tun.
    Die einzige Verbindung bzw. Kombination der Allele dd und dsa ist demzufolge
    ein Hahn (dddsa) bei dem das Allel dd über das Allel dsa dominiert und somit das
    Erscheinungsbild prägt. Derartige Achathähne erkennt man als Träger des
    Satinetfaktors (dsa) an einer mehr oder weniger leichten Reduzierung der
    Gesamtmelanine, wodurch sie heller wirken als normale Achatvögel und ein
    gewissermaßen intermediärer Charakter bzw. eine unvollständige Dominanz
    nicht von der Hand zu weisen ist.
    Schwarz-satinets können erst dann fallen, wenn es bei der stetigen Verwendung
    verdünnter oder unverdünnter Schwarzvögel in der Satinetzucht zu
    Crossing-Over kommt und ein solcher Vogel fällt. Daß dies in der heutigen Zeit
    selten der Fall ist, liegt daran, daß zum einen wenig mit Vögeln aus der
    Schwarzreihe gearbeitet wird und desweiteren innerhalb der linearen Anordnung
    der Gene auf dem X-Chromosom die Genorte S und D eng beieinander liegen.

    Prevod:

    Kada se gore navedene faktore smanjujući razrjeđivanje
    Ukupno melanin melanins crtež - iako slab - u središtu, ona
    time stvorili crtež u stražnji dio koji se lako može prekinuti.
    Razrjeđivanje čimbenici i satinet zajedno čine više od allelism
    Faktor D. točan opis Odvoji više allelism
    Poglavlje očita. To je jedino važno da su različite mutacije
    Locus kao osnova više allelism isključiti mogućnost da oba oblika
    dok je djelovanje gena ili alela određuje, tako da svaki
    država već isključuje drugi. Iz toga slijedi, naravno, da
    Satinet općenito razrijeđen i time isključuje bilo ahat i
    može biti Isabellsatinets. Imamo, dakle, nužno crna i
    Braunsatinets učiniti.
    Samo link, ili kombinacija alela dd DSA te je stoga
    pijetao (dddsa) u kojem dominantna alela alela dd DSA i time
    Potražite impresioniran. Takve ventili mogu se vidjeti kao ahat nositelja
    Satinetfaktors (DSA) na više ili manje blago smanjenje u
    Ukupno melanina, što ih se svjetlije od normalne ahat i ptice
    osjećaj srednje prirode ili nepotpune dominacije
    neće biti otpušteni iz ruke.
    Crno-satinets mogu pasti samo ako je kontinuirano korištenje
    razrijeđen ili nerazrijeđeno crno ptice u Satinetzucht na
    Crossing-over, a pad je kao ptica. Da je ovaj dan i dob
    rijetko slučaj, jer je to jedan s malo ptica iz
    Crna linija radi i nadalje u linearno poravnavanje
    gena na X kromosomu, lokus S i D su blizu.
    Anhören
    Umschrift
    Wörterbuch - Detaillierten Wörterbucheintrag anzeigen
    Google Übersetzer für:SuchenVideosE-MailTelefonChatUnternehmen
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 ned 13 oľu - 8:53

    Merlo....hheheh uvjerio sam te a za to dovje te drzim za rjec......
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO ned 13 oľu - 13:13

    Refa možda si i "uvjerio" Merla ali mene ipak zanima teorija ili točan prevod tog Njemačkog autora (Merlo nebi baš nešto tvrdio što nije proanalizirao) i tvoj opis satineta (post 39) malo odgovara tim tezama ???po meni to su teorije iz vremena dok je mutacija satine bila u počecima'''...kao što niti autor tvoje slike "izabela" satineta nemože biti 100 % siguran da to nije "samo"smeđi satinet !!!''''''pozdrav
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin ned 13 oľu - 16:49

    Prilikom jučerašnjeg posjeta mom kolegi i prijatelju Liviu Bajlu (lilo na forumu) fotkao sam mladi par bjelih satineta izabelne serije
    Serije i mutacije - Page 4 120320112012

    Serije i mutacije - Page 4 120320112011

    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ticar ned 13 oľu - 17:04

    je ali su oni opet satineti,nisu izabele,ako su rađeni preko izabele nemora značiti da su izabel satineti.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo ned 13 oľu - 18:20

    @Refa ovaj moj zadnji post govori da satine moze bit samo crni ili braun ako nisam u pravu moja ric stoji da imas ticu po zelji ili veceru,mos sam da biras.Po ovom gori tekstu autor kaze da je satine generalno razrjedjena mutacija pa zbog toga nemoze bit ahat ni izabel jer su obe mutacije razrjedjene.
    Ove slike bjelih izabel satineta mogu bit satineti i izabele nosioci satineta.
    A ako ima tj postoji ahatsatine ili izabelasatine zasto nisu priznate mutacije ???
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin ned 13 oľu - 18:44

    ticar je napisao/la:je ali su oni opet satineti,nisu izabele,ako su rađeni preko izabele nemora značiti da su izabel satineti.

    Opet ti udria izmišljat toplu vodu .... nisam napisa na japanskom ..... study
    Luka nije uzgoj kupit šampione i čekat da iz svakog jaju izađe 50 ili 100 eurića affraid
    Dođi sutra u udrugu pa ćemo proćakulat cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv ned 13 oľu - 18:56

    Merlo je napisao/la:@Refa ovaj moj zadnji post govori da satine moze bit samo crni ili braun ako nisam u pravu moja ric stoji da imas ticu po zelji ili veceru,mos sam da biras.Po ovom gori tekstu autor kaze da je satine generalno razrjedjena mutacija pa zbog toga nemoze bit ahat ni izabel jer su obe mutacije razrjedjene.
    Ove slike bjelih izabel satineta mogu bit satineti i izabele nosioci satineta.
    A ako ima tj postoji ahatsatine ili izabelasatine zasto nisu priznate mutacije ???

    Merlo , vrlo si blizu riješenja nedoumice . Smijat ćeš se koliko je jednostavno Very Happy

    Za početak savjet . Ili se drži samo naše terminologije ili samo njemačke. Doslovni (bukvalni) prijevodi često stvore nesporazume .
    Kako je i Ervino napomenuo , vrlo je bitno iz kojega vremena datira literatura kojom raspolažeš . Treba razdvojiti nastanak i teoretske varijante nasljeđivanja od realnoga stanja u trenutnoj praksi - trendu.

    Jednaka podrška i Refi study Drži se i dalje toga principa da prije nego nešto tvrdiš - to i provjeriš .Ali imaj i obzira da mi ,,starci '' teže usvajamo nova znanja od vas juniora Suspect
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 ned 13 oľu - 19:08

    crv je napisao/la:

    Merlo , vrlo si blizu riješenja nedoumice . Smijat ćeš se koliko je jednostavno Very Happy

    Za početak savjet . Ili se drži samo naše terminologije ili samo njemačke. Doslovni (bukvalni) prijevodi često stvore nesporazume .
    Kako je i Ervino napomenuo , vrlo je bitno iz kojega vremena datira literatura kojom raspolažeš . Treba razdvojiti nastanak i teoretske varijante nasljeđivanja od realnoga stanja u trenutnoj praksi - trendu.

    Jednaka podrška i Refi study Drži se i dalje toga principa da prije nego nešto tvrdiš - to i provjeriš .Ali imaj i obzira da mi ,,starci '' teže usvajamo nova znanja od vas juniora Suspect

    heh Hvala crve....nemas beda

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 4 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 2:18.