Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 čet 10 oľu - 23:23

    Satine ima u izabel i smedoj seriji a nema u crnoj i ahatnoj nisi dobor zakljucio
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv čet 10 oľu - 23:26

    Renato.M je napisao/la:Evo da i ja napišem par riječi o satinet mutaciji iako je o tome bilo več dosta napisano. Koliko se ja dobro siječam dok sam davnih 70-tih učio o toj mutaciji izložbeni satinet primijerak je bio samo satinet u izabela seriji (postoji u sve četri serije) .Tada se na ocijenskoj listi upisivalo malo (d)-izabela. Danas sve više izloženih satineta vidim u smeđoj seriji pa ni ja nisam baš "pametan" i ne znam zašto? Razlika između izabele i smeđeg se vidi po obliku crteža i po tamnosti crteža (eumelanina). Izabela ima isprekidan crtež a smeđi ravan crtež po leđima.Smeđa ptica ima i nešto tamniji crtež pa za laike izgleda nešto atraktivniji. Pričajuči sa Ervinom jednom mi je i rekao da danas suci na ocijenskoj listi i ne upisuju seriju nego samo satine...Mnogi uzgajivači satineta u današnje vrijeme najviše iz ne znanja pare smeđe i izabele satinete pa rezultat su ti satineti kojih danas najviše i ima a smatraju ih izabele???Nekad je satinet bio svijetlijeg crteža sa isprekidanim linijama i samo takav je prolazio kao dobar satinet, danas satineti su sa nešto tamnijim i ne baš sa isprekidanim crtežom koji se starim poznavaocima ne sviđaju ali......
    Volio bi čuti i mišljenja starih uzgajivača satineta ili još bolje kojeg "starog" suca (Čuba) pa da vidimo dali sam u pravu ili.......Pozdrav.

    Very Happy Izabrao si pravog , koji nije satinete samo ,,čit'o'' - nego i ,,hod'o'' cheers
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 10 oľu - 23:38

    @Refa daj ako imas volje objasni sta je Crna ,Braun,Ahat i Izabel serija ?Razrjedjena ili Nerazredjena a sta je Satine ?
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pet 11 oľu - 0:42

    Merlo je napisao/la:Ja bi se za kraj od mene samo nadoveza na moje prijasnje postove sa zakljucenjem da nema satine u ahat i izabel mutaciji a oceli je bit ni u to nevirujem a zad zasto ??? Satine ima samo u crnoj i braun mutaciji !!!Momci natrali ste me da se po stare dane uvatim literature ali nikad nije kasno study
    Merlo nešto si ti ipak pobrkao. U crnoj i smeđoj seriji su samo feosi (feo-ino) . Da pojasnimo i to, u crnoj i smeđoj seriji su takmičarski-izložbeni feosi ali i njih imamo u svim serijama. Pozdrav.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 0:43

    daj da barem ovo podvučemo pa nastavljamo diskusiju...satinet je mutacija, može biti u sve 4 serije crnoj, smedjoj, ahat i izabeli takmičarske ptice su izabele i smedje (naglasak na izabele, baš obrnuto onome što Renato tvrdi sve je manje smedjih satineta (barem na ozbiljnim izložbama :-)) ukoliko imamo ahat ili crnu pticu u satinet mutaciji, imamo pred sobom pticu koja ne pokazuje nikakav crtež...tj iz daleka se može lako zamijeniti za lipokromsku, kad se pogleda iz bližega ipak se vidi da nešto ne štima :-))

    volio bi sa Ćuba uključi u diskusiju on je godinama uzgajao satinete, samo ja bi da malo diskutiramo o standardu ili o selekciji, nemojte da još 2 stranice utvrdjujemo dali crna i ahat ptica može biti satine Laughing Laughing
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo pet 11 oľu - 1:09

    Ja se bavim uzgojem tica evo tek cetvrtu godinu i moje znanje o uzgoju i mutacijama nije na zavidnom nivou ali ipak zelim nesto naucit.Na ovom forumu sam od samog pocetka i pratim skoro sve teme a sta sam zakljucio je da se vecina tema i rasprava vodi na sistemu cula ,rekla,kazala.U ove cetri godine sam bio na neznam ni sam vise koliko izlozbi kako malih tako srednjh,drzavnih i svjeckih.Upozna sam nemali broj svjeckih uzgajivaca ovog naseg lipog hobija.Stvoritelj kobalt mutacije mi je u detalje opisa kakoje nastala ta mutacija(nadam se da sam ga donekle razumija hehe)jos jednom se zahvaljujem i ovim putem.A sad natrag Satine kanarincima:Vidio sam Crne satine,Braune satine ali nigdi ahat ili izabel satine osim ahat nosioc satineta i izabel nosioc satineta.Ako grjesim volio bi da me neko uvjeri u suprotno jer i sam uzgajam satine crvene mozaike pa nebi bas volio otic u nepoznatom pravcu.
    Unaprid zahvaljujem
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv pet 11 oľu - 1:25


    Merlo, koje su serije tvoji satinet crveni mozaici?
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo pet 11 oľu - 1:37

    Izlozbene moj mestre scratch
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv pet 11 oľu - 1:55

    Merlo je napisao/la:Izlozbene moj mestre scratch

    Bez zezanja , na osnovu onoga što imaš , lakše bi bilo konkretno razgovarati i vršiti nakakve usporedbe kojima bi se olakšalo prepoznavanje ptica .
    U ovoj , inače vrlo zanimljivoj i poučnoj raspravi , od velike koristi nebi bile čak ni fotografije . Spomenuti detalji koji čine razliku satineta u različitim serijama idealno bi bilo vidjeti uživo.
    Ako ptica iz pojedine serije nije atraktivna takmičarska ptica , to ne znači da ne postoji.

    Na iložbama nižeg ranga nerijetko spomenute ptice ,,zalutaju'' među lipokromske , nažalost često i nenamjerno - iz neznanja.
    ,, Upravo na takvim izložbama se najviše i nauči.''( Citiram gore spomenutoga meštra Ćubu study)
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by dr.nenad86 pet 11 oľu - 2:00

    ticar je napisao/la:

    ajd kad već postoji stavi neku sliku.da ja vidim kako to izgleda. Very Happy


    Evo ticar , jedan primer pa vidi kako izgleda........

    Serije i mutacije - Page 3 Ahatfeo

    Pozdrav cheers
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pet 11 oľu - 2:17

    Merlo je napisao/la:Izlozbene moj mestre scratch
    Merlo ovako ! Nadam se da znaš kakve boje treba da je paperije kod ptica određenih serija. Da i to ponovimo. Kod izabele paperije je boje bijele kave, kod smeđih je paperije nešto tamnije smeđe, smeđo-sivo. Kod ahata je paperije sivo, tamno sivo a kod crnih ptica je paperije crno.
    Sada lijepo ulovi jednog tvog satineta crvenog mozaika i puhni ga malo u .... Reci nam sutra kakve boje ima paperije ili kod tvojih satineta ni ovo pravilo ne vrijedi????Pozdrav i laku noč.
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pet 11 oľu - 8:36

    Dean je napisao/la:daj da barem ovo podvučemo pa nastavljamo diskusiju...satinet je mutacija, može biti u sve 4 serije crnoj, smedjoj, ahat i izabeli takmičarske ptice su izabele i smedje (naglasak na izabele, baš obrnuto onome što Renato tvrdi sve je manje smedjih satineta (barem na ozbiljnim izložbama :-)) ukoliko imamo ahat ili crnu pticu u satinet mutaciji, imamo pred sobom pticu koja ne pokazuje nikakav crtež...tj iz daleka se može lako zamijeniti za lipokromsku, kad se pogleda iz bližega ipak se vidi da nešto ne štima :-))

    volio bi sa Ćuba uključi u diskusiju on je godinama uzgajao satinete, samo ja bi da malo diskutiramo o standardu ili o selekciji, nemojte da još 2 stranice utvrdjujemo dali crna i ahat ptica može biti satine Laughing Laughing

    Pozdrav ekipi ,
    evo da se i ja uključim sa par riječi vezano za ovu priću sa satinetima.Čisto ću iznijeti jedan živi primjer koji se dogodio prilikom mog stažiranja s gospodinom zjačom prije nekoliko godina na izložbi u Dubrovniku.
    Na stolu su se ocijenjivali lipokrom bijeli crvenooki (albino) ,no među tim pticama iskusno oko gospodina Zjače odvojilo je jednu pticu i napose skenirao.
    Ovo što je Dean napisao je upravo tako i izgledalo ...tica onako izdalje pogledana lići na lipokromca ali se malo boljim pogledom dalo primjetiti tri stvari:
    1.jedva vidljiva nijansa leđnog crteža(šare)
    2.boja oka nije onako crvena kao u klasičnog albinosa
    3.za potvrdit svoje pretpostavke ticu smo izvadili iz kaveza i puhnuli u paperje što je potvrdilo sumnju da se radi o satinetu u crnoj seriji.

    Ove godine sam spario Faginog ahata nosioca satineta sa satine ženkom i u tom gnijezdu sam dobio dva tića sa potpuno suprotnom jačinom melaninskog crteža.
    Fotke ću postavit u toku dana a sad pičim na posa... cheers
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 9:20

    Merlo je napisao/la:Vidio sam Crne satine,Braune satine ali nigdi ahat ili izabel satine osim ahat nosioc satineta i izabel nosioc satineta.Ako grjesim volio bi da me neko uvjeri u suprotno jer i sam uzgajam satine crvene mozaike pa nebi bas volio otic u nepoznatom pravcu.
    Unaprid zahvaljujem

    Nešto si pobrkao :-))

    tvoji satineti su 99% izabela satineti, a onaj 1% da su smedji satineti :-)) crni i ahatni nisu sigurno, Di si to gledao crne i smedje satinete a nema izabela i ahata... Ako je tvoj odgovor tipa: Na nekoj od izložbi...onda si definitivno nešto pobrkao :-)) ili smo te mi zbunili :-))

    Ovo nije rekla kazala, ni ja mislim, ovo je jasno ko dan i ne može biti drukčije :-))
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pet 11 oľu - 9:38

    Deane kad ga mi pitamo u kojoj seriji su mu satineti on kaze u "SATINETU"on ne kuzi da mutacija mora biti u jednoj od 4 serije,kod satineta je to najcesce izabel,a moze biti i smeda ptica.I kad ga pitas sta drzis kao nosioce uz te satinete kaze nemam sta drzat satineti su satineti,njemu nesto nije jasni ili je pobrkao
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pet 11 oľu - 9:44

    Merlo evo ti predtavnik smede serije

    Serije i mutacije - Page 3 Dsc00712




    a evo ti predstavnik izabelne serije


    Serije i mutacije - Page 3 Isabelaamarillomosaico





    i sa tim pticama paris satinete,da bi dobio dobre noasioce,pa kasnije jos bolje satinete kuzis sad
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ticar pet 11 oľu - 11:58

    refa95 je napisao/la:Deane kad ga mi pitamo u kojoj seriji su mu satineti on kaze u "SATINETU"on ne kuzi da mutacija mora biti u jednoj od 4 serije,kod satineta je to najcesce izabel,a moze biti i smeda ptica.I kad ga pitas sta drzis kao nosioce uz te satinete kaze nemam sta drzat satineti su satineti,njemu nesto nije jasni ili je pobrkao

    većina ljudi po njemačkoj ne pravi nosioce uopće.nego pare satinet puta satinet i svake godine kupuju po par novih ptica.u to sam se uvjerio jer sam pričao sa više njih.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 18:25

    Pozdrav,prateći Vašu raspravu o satinetima potaknuli ste me na razmišljanje i moram priznati da mi puno toga nije baš "posloženo"...Smatram da je naš forumaš Merlo uzoran uzgajivač i znalac i ne vjerujem da bi bez nekog "temelja" pisao o crnom satinetu pa su me njegovi postovi natjerali da pokušam razmisliti o čemu se radi....Prva satine ptica nastala je u leglu izabela kada se pojavila dodatno rasvjetljena ptica (ali izabela je kombinacija smeđe x ahat !!!)...pokušavajuči prenijeti tu pticu na ostale melanične serije došlo se do intersantnih saznanja o nasljeđivanju satine mutacije...Pareći satine x crno dobila se ptica bez melanina sa crvenim očima i na žalost našeg Merla ta ptica nemože biti njegov crni satinet (Talijani nisu tu pticu "odbacili" već je i danas ocjenjuju kao melanin sa crvenim očima )...Satine x smeđe daje ptice koje ne zadovoljavaju u pogledu boje i rasporeda melanina pa su i one ubrzo isključene iz selekcije (ali je ostala spoznaja da su satinet i smeđa mutacija na istom kromosonu)....ostale su nam još dvije serije melanina koje su "zaslužne" za današnjeg satineta.Parenjem satine x ahat dobivamo ptice ahat nosioc satineta i tu je možda ključ za Merlovog crnog satineta ....iz kombinacije parenja ahat/satineta x satinet dobivamo satinete,ahate i zahvaljujuči crosing overu izabele i ahat satinete (ta bi ptica mogla biti po Merlu crni satinet ???) ...
    Kada sve to sagledam i posložim dolazim da zaključka da doista ne treba ispred mutacije satine navoditi koje je melanične serije...zašto ??zato što je prvi satine nastao u leglu izabela a sve ostalo je pokušaj dobivanja nečeg novog ???zato se i u COM ključu upisuje samo satine ! drugi razlog da "podržim" Merlovu i Tičarevu tezu "satine je samo satine i ništa drugo" je Standard satine ptice koji jasno govori kako ta ptica mora izledati i nema potrebe navoditi melaničnu seriju jer svaka druga serija donosi drugu pticu koja nije u tom standardu!!!!(jedino se satine u smeđoj seriji može malo približiti standardu ali vjerujte smeđi satine je loša natjecateljska ptica !!)...Današnja selekcija satine kanarinaca bazira se upravo na kombinaciji satine x ahat za dugoročni uzgoj a kratkoročno kako Merlo kaže satine x satine...

    PS možda svi ovo i neće razumiti,možda ima i pokoja kriva teza jer je sve pisano u "živo"..pa me ispravite Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 18:45

    Šime je napisao :
    Ove godine sam spario Faginog ahata nosioca satineta sa satine ženkom i u tom gnijezdu sam dobio dva tića sa potpuno suprotnom jačinom melaninskog crteža.


    Ahat/ satineta x satinet - Moguće dobivene ptice iz te kombinacije su :
    a) satinet
    b) ahat satinet
    c) ahat
    d) izabela

    Razlog mogućeg dobivanja izabele leži u činjenici da su satine i smeđa mutacija na istom kromosonu pa ako se "dogodi" crosing ower imamo izabelu !!!(ahat x smeđe = izabela) Pa i iz toga možemo zaključiti da nasljeđivanje satine mutacije jedan fenomen i da nije tako jednostavno ......
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 20:50

    ERVINO je napisao/la:Pozdrav,prateći Vašu raspravu o satinetima potaknuli ste me na razmišljanje i moram priznati da mi puno toga nije baš "posloženo"...Smatram da je naš forumaš Merlo uzoran uzgajivač i znalac i ne vjerujem da bi bez nekog "temelja" pisao o crnom satinetu pa su me njegovi postovi natjerali da pokušam razmisliti o čemu se radi....Prva satine ptica nastala je u leglu izabela kada se pojavila dodatno rasvjetljena ptica (ali izabela je kombinacija smeđe x ahat !!!)...pokušavajuči prenijeti tu pticu na ostale melanične serije došlo se do intersantnih saznanja o nasljeđivanju satine mutacije...Pareći satine x crno dobila se ptica bez melanina sa crvenim očima i na žalost našeg Merla ta ptica nemože biti njegov crni satinet (Talijani nisu tu pticu "odbacili" već je i danas ocjenjuju kao melanin sa crvenim očima )...Satine x smeđe daje ptice koje ne zadovoljavaju u pogledu boje i rasporeda melanina pa su i one ubrzo isključene iz selekcije (ali je ostala spoznaja da su satinet i smeđa mutacija na istom kromosonu)....ostale su nam još dvije serije melanina koje su "zaslužne" za današnjeg satineta.Parenjem satine x ahat dobivamo ptice ahat nosioc satineta i tu je možda ključ za Merlovog crnog satineta ....iz kombinacije parenja ahat/satineta x satinet dobivamo satinete,ahate i zahvaljujuči crosing overu izabele i ahat satinete (ta bi ptica mogla biti po Merlu crni satinet ???) ...
    Kada sve to sagledam i posložim dolazim da zaključka da doista ne treba ispred mutacije satine navoditi koje je melanične serije...zašto ??zato što je prvi satine nastao u leglu izabela a sve ostalo je pokušaj dobivanja nečeg novog ???zato se i u COM ključu upisuje samo satine ! drugi razlog da "podržim" Merlovu i Tičarevu tezu "satine je samo satine i ništa drugo" je Standard satine ptice koji jasno govori kako ta ptica mora izledati i nema potrebe navoditi melaničnu seriju jer svaka druga serija donosi drugu pticu koja nije u tom standardu!!!!(jedino se satine u smeđoj seriji može malo približiti standardu ali vjerujte smeđi satine je loša natjecateljska ptica !!)...Današnja selekcija satine kanarinaca bazira se upravo na kombinaciji satine x ahat za dugoročni uzgoj a kratkoročno kako Merlo kaže satine x satine...

    PS možda svi ovo i neće razumiti,možda ima i pokoja kriva teza jer je sve pisano u "živo"..pa me ispravite Very Happy


    pravi si Krleža, dva put sam morao i to pomalo čitati tekst :-))

    Do brisanja oznake serije u COM ključu je došlo zbog toga jer je ponekad jako teško ustvrditi dali je satinet na izabeli ili smedjoj ptici, a pošto to ne utječe ni u kojem smislu na ocjenu onda nije ni bitno, (suci su sami sebe zaštitili od nepotrebnih mogućih pogrešaka).

    što se tiće ideje da nije potrebno navoditi seriju ispred satinet je sasvim u redu u takmičarskom smislu, standard je prilagodjen izabela satinetu, i po tom standardu bi se ocijenila da se kojim slučajem prijavi i crna satinet ptica...tj, to jednostavno NIJE TAKMIČARSKA PTICA, međutim u uzgoju je potrebno navoditi seriju ispred satinet...

    npr. evo sad če Šime dobiti nekog ahat satineta...i po meni je ispred takve ptice potrebno navesti da se radi o ahatu.

    što se tiče selekcije satinet x ahat ili satinet x satinet...ja mislim da je bolje koristiti ahate u radu sa izabelama, a u radu sa satinetima izabele :-)) jedini problem kod satineta (zašto se ubacuje ahat ili izabela) je crtež i to bočni i na glavi, ukoliko imamo izabele koje pokazuju taj crtež u dovoljnoj količini, nema potrebe ubacivati ahate direktno u satinete, mada nije ni pogrešno, jedino što uz ženke satinetke dobivamo i muške ahate nosioce satineta koji nisu baš takmičarske ptice :-)) zato je uz satinete obavezno imati i kvalitetne izabele, a izabele pitaju ahate sa strane, a bože moj već kad imaš ahate onda može i još koja mutacija u ahatu... i ode pristojan uzgajivač ni kriv ni dužan na 50 parova iz čista mira lol! lol! lol!
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pet 11 oľu - 22:01

    Deane moje je mišljenje (ali i iskustvo) da ubacivanje izabele u satinet može samo naškoditi satinetu iz razloga što prisutnost feo-melanina u izabeli nepovoljno djeluje na podlogu satenskog crteža ali istovremeno podižemo kvalitet bočnog ,leđnog i crteža glave pa je potrebno dobro odvagnuti ??? dugoročno je bolji ahat sa napomenom da prva generacija ahat/satine x satine isto daje pretamni melaninski crtež i da je tu pticu potrebno dalje čistiti preko satineta ...kombinacija izabela/satine x satine daje dosta intermedijarnih ptica (ptice koje pokazuju obe mutacije) sa veoma lošim "fondom" zbog prisutnosti feo-melanina....za izabele opet samo ahat (homozigotni)....mogu ja tako cijelu večer ali zbunit ćemo ekipu pa mi je bolje study

    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pet 11 oľu - 22:14

    Serije i mutacije - Page 3 110320111973

    ovaj mladac ima izražen melaninski crtež
    Serije i mutacije - Page 3 110320111976

    a ovaj potpuno reduciraniji profinjeni crtež .

    Moja pretpostavka po nekim obilježjima je da su oba dvije ptice ženke.
    Evo sad vi dajte svoj sud i komentare
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 22:24

    ja trenutno uzgajam mutacije o kojima se razgovara, i po meni je najbolja kombinacija za dobivanje satineta, kvalitetan izabela/satinet x satinet, Ahata ubaciti DA ali to nije nikako pravilo nego više izuzetak i to ciljano, ne razumijem na šta misliš kad kažeš da se iz te kombinacije dobiju "intermedijalne ptice" a pogotovo se ne slažem da je loš "fondo" dapače iz ove kombinacije se dobiju i izabele koje imaju puuuno manje feomelanina nego homozigotne izabele, a satinet mutacija ionako briše feomelanine...tako da ....


    PS zaboravio sam quotati, Ervinu sam odgovorio :-)
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 22:31

    sgobin je napisao/la:Serije i mutacije - Page 3 110320111973

    ovaj mladac ima izražen melaninski crtež
    Serije i mutacije - Page 3 110320111976

    a ovaj potpuno reduciraniji profinjeni crtež .

    Moja pretpostavka po nekim obilježjima je da su oba dvije ptice ženke.
    Evo sad vi dajte svoj sud i komentare

    ah teško je to komentirati u ovoj fazi...jedno je sigurno obije ptice imaju smedji crtež, po meni je donja slika ženka a gornja mužjak ?? Slabo se vidi na slici dali ova doljnja ptica uopće ima crtež ili je to nekakav odbljesak od fotoaparata...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 11 oľu - 22:35

    Eh samo da se nadopunim na odgovor Ervinu

    ovo je moja ptica, lanjski šampion u zadru, izabela nosioc satineta...dali ti vidiš negdje ovdje feomelanina ???

    Serije i mutacije - Page 3 Izabela

    PS hvala Kreši na slici

    Wink
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by komiza pet 11 oľu - 22:42

    Prekrasna ptica Deane !

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 3 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 11:12.