Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo čet 17 oľu - 23:22

    Danas mi vrag nije da mira pa sam posjetio pravog autora ovog gori od mene postavljenog teksta.Satine nije niti moze bit u ahatnoj ili izabel seriji a razlog je najjednostavniji.Mutacije se nalaze na istoj Al...i Dok se to nije znalo satine kanarinci su ze zvali Izabelsatine.I jos jednu stvar mi je objasnio a mislim da sam donekle dobro razumio Kako su uzgajivaci grdelina nazvali mutaciju crnih satineta ?
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M čet 17 oľu - 23:36

    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ikayke čet 17 oľu - 23:41

    Je, stvarno je puko ko kokica Smile Smile
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by malinois čet 17 oľu - 23:47

    Renato.M je napisao/la:

    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by kreso čet 17 oľu - 23:49

    Renato kralju heheheheeh ,cestitke na prolazu Intera cheers
    markozd
    markozd


    Broj postova : 111
    Age : 53
    Location : zadar
    Registration date : 09.02.2010

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by markozd pet 18 oľu - 0:54

    No sikiriki prijatelju , šteta je razbit dobru knjigu a i glavu
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean pet 18 oľu - 9:02

    Renato.M je napisao/la:


    lol! lol! lol! zakon lol!
    avatar
    Gost
    Gost


    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Gost pet 18 oľu - 20:11

    Šta bi Renatu jučer je bio normalan
    lol! lol! lol!
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago uto 22 oľu - 13:11

    Renato.M je napisao/la:

    A jesi me nasmijao. Vidi se da je duh rokerski u našega Renata!

    Samo se nadam da se lupaš s knjigom jer si pročitao zadnji broj Alceda i članak o Satinet mutaciji.
    Članak naime iznosi teoriju koja mijenja sve dosada napisano o genetici satineta. Naravno potvrđuje Merlova saznanja iz Njemačke...

    Pa sad ti budi pametan Very Happy

    Pozdrav,
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ikayke uto 22 oľu - 13:41

    Sumnjao sam ja da bi se tako sto moglo dogoditi, jer poznavajuci Merla nebi pljusnuo i ostao ziv, kako se kaze, on uvijek odvaze sto reci i napisati.... citao sam, tj pokusao sam prevesti clanak iz alceda... Smile i stvarno tako sam i ja nekako shvatio afro
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M uto 22 oľu - 18:07

    Evo još nisam pročitao taj zadnji članak u Alcedu ali mislim da ču danas to uspijeti obaviti. Malo sam zbunjen tom vašom izjavom a i dalje dok ne pročitam to i ne vijerujem. Pa u zadnjem lanjskom broju je napisano toliko stranica o njima pa da to odjednom pada u vodu???
    Pažljivo ču pročitati pa se opet javljam. Ali logično razmišljajuči stvarno mi neke stvari nisu jasne. pozdrav.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO uto 22 oľu - 21:32

    Ika mi je poslao tekst iz Alceda sa zamolbom za prevod....tu se radi o štručnoj i temeljitoj analizi alela kod satine mutacije(jedan gen pojavljuje se u tri različita oblika - multifaktoralno nasljeđivanje..),slični su rezultati dobiveni i kod satine mutacije faune (češljugar,verdon)...U svim mojim ranijim postovima spominjao sam "fenomen" nasljeđivanja satine mutacije a sada mi je to jasnije...Smatram da ta nova saznanja neće promjeniti standard satine mutacije već će vjerovatno "promjeniti" ustaljenu terminologiju naziva a selekcija je ionako "oslobođena" svih pravila...pozdrav


    Zadnja promjena: ERVINO; uto 22 oľu - 21:37; ukupno mijenjano 1 put.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M uto 22 oľu - 21:35

    study Hm study Hm-hm study Hm-hm-hm. Za početak da se izvinim Merlu. Iako skoro ne vijerujem svojim očima detaljno je obijašnjeno kako su uzgajivači ali i dobri genetičari došli do novih saznanja o determinaciji satineta. Na početku devet stranica teksta i genetskih formula naglašavaju da če mnogi uzgajivači drugčije reagirati i biti zbunjeni tim novim saznanjima. Sad teško je i meni obijasniti i nacrtati te genetske šeme ali dokazali su da satine ili lutino(hm.opet polemika)može biti samo u crnoj ili smeđoj seriji. Nosioc satineta može biti i ahat i izabela ali satine(ponavljam) može biti samo crni ili smeđi. Takmičarski satinet je samo smeđi, e sad se mnogi pitaju dali treba promijeniti sudačke kriterije kad znamo da po C.O.M.-u idealan crtež setineta je isprekidane crte kao kod izabele ? Mnogi današnji uzgajivači misle da se kriteriji za suđenje satineta trebaju mijenjati iako več i danas na večim a i na svijetskim prvenstvima jako dobro prolaze satineti sa ravnim, širokim i nešto tamnijim crtežom koji nije definiran po standardu.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago uto 22 oľu - 22:55

    Siguran sam da će se standard mijenjati - zato je i standard.
    Zahtjevat će se kontinuiran i široki crtež na svijetloj podlozi. A kako postići fondo bianco na smeđoj ptici...
    Formule su vrlo jednostavne, samo ih treba prihvatiti. Bit će još mnogo polemike na ovu temu...
    Pozdrav,
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M uto 22 oľu - 23:27

    Fago ti taj Alcedo sigurno imaš (možda si ga i uokvirio), na predzadnoj i zadnoj stranicite teme lijepo je obijašnjeno kako je jedan od početnika te,nazovimo, nove linije satineta Antonio Vitrano došao do prvih primijeraka dobrih smeđih satineta sa FONDO BIANKO kako bi mi rekli. Naime on je najprije izabrao jednog njegovog starog satineta sa dosta ravnim crtežom i dobrim FONDOM BIANKOM te za njega nabavio jednu smeđu ženku novog tipa sa odličnim crtežom i sa što manje feomelanina. Več u prvoj godini dobio je ženke satinetke sa solidnim crtežom......Ove godine dobiva i mužijake......Mislim da ne treba u detalje. Pozdrav.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv uto 22 oľu - 23:50

    Renato , moj primjerak knjige nije tvrdo ukoričen . Pokušao sam kao ti , pa ne ide. scratch

    Osim smeđih , što je sa ostalima? Ako Ika kaže da Merlo dobro odvaže prije nego nešto navede (i ja se slažem , reka mi je da san ljudina Rolling Eyes ), koliko se siječam , on je rekao da bi volio imati ahata sa crvenim očima Suspect !?
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ikayke sri 23 oľu - 0:40

    crv je napisao/la:Koliko se siječam , on je rekao da bi volio imati ahata sa crvenim očima Suspect !?

    Evo ga ahat crveni mozaik feoino , crvene oci, max redukcija melanina.... itd. Ovo se dobiva samo u jatima vrhunskih ptica koje ponekad izbace ovako nesto Smile

    Serije i mutacije - Page 7 Ahatfeoino.th

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv sri 23 oľu - 0:56

    ikayke je napisao/la:

    Evo ga ahat crveni mozaik feoino , crvene oci, max redukcija melanina.... itd. Ovo se dobiva samo u jatima vrhunskih ptica koje ponekad izbace ovako nesto Smile

    Serije i mutacije - Page 7 Ahatfeoino.th



    Boja paperja - tipična , tamno siva ? Ili i tu dolazi do promjene?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean sri 23 oľu - 13:44

    Huh sinoć sam bio bez interneta, pa se nisam mogao javiti, i meni je Ika poslao text, Hvala Ika cheers

    Tekst je ODLIČAN svaka čast majstorima, o ovome sam več ponešto čitao, iako u kontekstu nasljedjivanja kod grdelina, a nešto smo o tome i na ovome forumu diskutirali već. E sad ja bi rado malo prodiskutirao o ovome, jer ne može mi se 9 stranica teksta (ipak malo "više" genetike) staviti u 1 rečenicu, i da ja to prihvatim zdravo za gotovo :-))

    E sad da bi o ovome uopće diskutirali po0trebna su ipak neka predznanja iz genetike kanarinaca boje, a vjerujem da če trebati i crtati sheme kromosoma :-))

    za početak (pa moram iči malo raditi:-)

    da neke stvari koje su normalne u starijoj literaturi stavimo na svoje mjesto:

    IZABELA nije mutacija, nego kombinacija BRUNO + AHAT

    SATINET nije mutacija, nego je to ustvari LUTINO na smedjem faktoru (vidi temu negdje pod mutacije grdelina)

    AGATA je alleličan sa LUTINOM, što to znači? : Dva gena su alelična ako je moguće da u isto vrijeme zauzimaju mjesto na istom lokusu...(vidi temu opali i onixi) ovdje je bitno znati i koji je od ta dva gena dominantan.
    (Iako nije bitno za ovu temu a več smo to i spominjali niej loše znati još su allelicni onix i opal, te feo i topaz)

    Zaključci su sljedeči :-))

    satinet može biti samo crna i smedja ptica, e sad bi mi to trebali elaborirati :-)) (ovo bi bila dobra tema i za sudački seminar a ne samo za forum :-))

    E, i bitno je napomenuti da ovo nema nikakva utjecaja na sheme sparivanja i njihove rezultate, naime uzgajivači kanarinaca boje ulaze u genetiku koliko je njima potrebno i jedina mjerila su im rezultati u gnijezdu, zato su ova saznanja isplivala kasnije, jer za prosječnog uzgajivaća nisu baš ni bitna, ako čemo iskreno :-))

    znači ovo spada u domenu za one koji žele znati više :-))

    ne vjerujem da če se naziv izabela satinet (iako tehnički gledano - kriv) u skorijoj budućnosti prestati koristiti. Što se tiće novih standarda satineta...e tu čemo još vidjeti, kaže čovjek da je poslao ove godine na svjetsko PRAVOG bruno satineta na , u kategoriji NOVE mutacije u proučavanju, ali da još nije dobio nikakav odgovor

    Kad kažem pravog...mislim na nerazrijedjenog brunca sa širokim i jakim crtežom, sa crvenim očima, bez trunke feomelanina po ledjima, znači satine koi ima crtež kao Brunac a ne kao izabela :-)) nažalost ni u Alcedu nema slike tog brunca, nego je slika satineta kakav nam je i do sada poznat.

    nastavljamo navečer :-))








    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo sri 23 oľu - 23:32

    Momci samo da nadodam da ov nije moje maslo vec da sam samo naculio usi kad je covik pripovida tj. ja sam ga upita (Olaf Hugenberg
    ),a na jedno pitanje nema odgovora (jos)Kako su uzgajivaci grdelina nazvali satine grdelina u crnoj seriji?
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Fago čet 24 oľu - 1:03

    Olaf Hugenberg je pravi lik, čovjek koji enormno vremena troši na ptice. Inače je i interanacionalni sudac (COM) i upoznao sam ga jer mi je donosio neke ptice u Reggio. Njegove prezenatcije i tekstovi govore dovoljno.

    Deane,
    osobno mislim da će nova saznanja dovesti do promjene i u nomenklaturi, a standard se kroz 'par' godina izmijeniti. Promjene se ne odnose samo na satine. Ima tu i drugih pikanterija. Uglavnom, ovo što sam pročitao u Alcedu je po meni logično. Nisam dovoljno kompententan da mogu proturiječit argumentiranom tekstu. Siguran sam da će se u sljedećem broju Alceda javiti netko tko je Very Happy I to me veseli Very Happy

    Pozdrav,

    P.S. Merlo nije li to jednostavno lutino (lutino u crnoj seriji)???
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 24 oľu - 17:51

    Meni samo jedna stvar nije baš kristalno čista, ako ženka satine (kakvu zovemo izabela) je zapravo bruno satine: (br
    rdl )
    otkuda joj isprekidani crtež karakterističan za izabelu, ako je izabela ( br
    rda
    ) znači da bi ta ženka trebala imati na rd lokusu i faktor za ahat i faktor za lutino, međutim šta je onda razlikuje od izabele ???

    (ako je izabela zapravo bruno,ahat )
    Huh tema je dosta kopleksna i nadam se da sam dobro formulirao pitanje !

    Ne sumnjam u dizertaciju, ali eto fali mi taj podatak (možda sam ja neki dio krivo shvatio)...imamo sheme svih kombinacija, međutim kombinacija satine ženke je zapravo bruno satine i nema razloga da ta ženka ima isprekidani crtež....
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M čet 24 oľu - 19:27

    Deane oduvijek pa do sada smo te ženke smatrali izabele pa smo ih uvijek parili sa izabelcima ili ahatima baš da bi im popravili crtež. HMMM- popravili crtež??? Po novim saznanjima da li smo ga popravljali ili kvarili? Mislim da če se standard jako-jako brzo promijeniti za satine.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 24 oľu - 20:31

    Renato.M je napisao/la:Deane oduvijek pa do sada smo te ženke smatrali izabele pa smo ih uvijek parili sa izabelcima ili ahatima baš da bi im popravili crtež. HMMM- popravili crtež??? Po novim saznanjima da li smo ga popravljali ili kvarili? Mislim da če se standard jako-jako brzo promijeniti za satine.

    Ma sve je to OK, zanima me samo shematski prikaz (slovnim oznakama) kromosoma satineta kakvog danas poznajemo ?? I od kuda razrijeđenje ??

    A što se tiće mjenjanja standarda...pa ja mislim da su obadva tipa satineta dovoljno atraktivna ,da mogu opstati obadva (nažalost satineta sa debelim pravim nerazrijeđenim bruno crtežom nisam još imao prilike vidjeti :-(( možda bude ove godine u Reggio.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Dean čet 24 oľu - 20:41

    Našao sam još jedan članak NOVI o genetici satineta samo nažalost ne radi link, možda se pojavi negdje pa čemo vidjeti, autor je isto tako dobro poznati Sergio Lucarini.

    eh da link: http://www.foi.it/rivista/2011/FEBBRAIO%202011/ItaliaOrnitologica022011.htm#red


    Zapravo Ima hrpa članaka koi su kao preview, i koliko sam pohvatao uvijek je o kanarincima boje dostupan, pa procunjajte malo ima svašta interesantnoga cheers od godine 2005 do 2011 :-)) juriiiš skidati PDF ove cheers

    Malo sam požurio :-(( samo od 2009 do 2011 se mogu skidati cijeli tekstovi, ali svejedno je to dobrih 20 dokumenata :-))

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 7 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 18:16.