Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
malinois
patrik
zoranV
PESTI
Fago
komiza
sgobin
crv
Renato.M
zvrcko sen
kreso
Dule
dr.nenad86
Dean
ikayke
turbozd
ERVINO
Merlo
ticar
refa95
24 posters

    Serije i mutacije

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo ned 13 oľu - 22:29

    @Crve godino moja, vala ti najlipsa na savjetu ali bi nadoda samo jedno neviruj nikom dok se nisi sam uvjerio.Ebiga zivot me tome uci a za sve ostalo sam otvoren Very Happy Koliko mi je ljudi dosada davalo savjete u drzanju i odgoju tica da od svega toga ni 2% nije istina,cast iznimkama na jugu .Ako bog da najdraze bi mi bilo uz kavu ili casu vina ovo malo procakulat.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv ned 13 oľu - 23:29

    Merlo je napisao/la:@Crve godino moja, vala ti najlipsa na savjetu ali bi nadoda samo jedno neviruj nikom dok se nisi sam uvjerio.Ebiga zivot me tome uci a za sve ostalo sam otvoren Very Happy Koliko mi je ljudi dosada davalo savjete u drzanju i odgoju tica da od svega toga ni 2% nije istina,cast iznimkama na jugu .Ako bog da najdraze bi mi bilo uz kavu ili casu vina ovo malo procakulat.

    Da proćakulat cheers Tribalo bi nas smistit u zajedničku čeliju , na par miseci , da nas niko ne prekida Idea

    A glede savjeta - ima paradoks. Savjete ti uglavnom ,,besplatno '' dijele obično oni koji i nisu baš ,,potkovani'' znanjem , dok od onih pravih moraš cijedit informacije . Twisted Evil
    Ali ima tu i logike . Ovi potonji , kada se uvjere da si ,,zagriza'', da se ozbiljno baviš , e onda se i oni otvore cheers

    Jedno je sigurno : NIJE SRAMOTA PITAT . study
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 ned 13 oľu - 23:46

    Sto u skolu ne uvedu predmet"KANARINCI BOJE"heh ja mislim da bi ja najvise volio taj cas stalno bi neke projekte radio....heh
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv ned 13 oľu - 23:55

    refa95 je napisao/la:Sto u skolu ne uvedu predmet"KANARINCI BOJE"heh ja mislim da bi ja najvise volio taj cas stalno bi neke projekte radio....heh

    METALIK ? Suspect
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pon 14 oľu - 17:02

    Merlo je napisao/la:@Refa ovaj moj zadnji post govori da satine moze bit samo crni ili braun ako nisam u pravu moja ric stoji da imas ticu po zelji ili veceru,mos sam da biras.Po ovom gori tekstu autor kaze da je satine generalno razrjedjena mutacija pa zbog toga nemoze bit ahat ni izabel jer su obe mutacije razrjedjene.
    Ove slike bjelih izabel satineta mogu bit satineti i izabele nosioci satineta.
    A ako ima tj postoji ahatsatine ili izabelasatine zasto nisu priznate mutacije ???

    Zanimljivo.....satine = generalno razrijeđena mutacija ....na tragu smo "rješenja" samo nam Merlo prevedi ovo :

    Schwarz-satinets können erst dann fallen, wenn es bei der stetigen Verwendung
    verdünnter oder unverdünnter Schwarzvögel in der Satinetzucht zu
    Crossing-Over kommt und ein solcher Vogel fällt. Daß dies in der heutigen Zeit
    selten der Fall ist, liegt daran, daß zum einen wenig mit Vögeln aus der
    Schwarzreihe gearbeitet wird und desweiteren innerhalb der linearen Anordnung
    der Gene auf dem X-Chromosom die Genorte S und D eng beieinander liegen


    Majstori uključite se...pozdrav
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ticar pon 14 oľu - 18:21

    ERVINO je napisao/la:

    Zanimljivo.....satine = generalno razrijeđena mutacija ....na tragu smo "rješenja" samo nam Merlo prevedi ovo :

    Schwarz-satinets können erst dann fallen, wenn es bei der stetigen Verwendung
    verdünnter oder unverdünnter Schwarzvögel in der Satinetzucht zu
    Crossing-Over kommt und ein solcher Vogel fällt. Daß dies in der heutigen Zeit
    selten der Fall ist, liegt daran, daß zum einen wenig mit Vögeln aus der
    Schwarzreihe gearbeitet wird und desweiteren innerhalb der linearen Anordnung
    der Gene auf dem X-Chromosom die Genorte S und D eng beieinander liegen


    Majstori uključite se...pozdrav

    evo ovako je preveo čika google,a ja se nadam da će merlo još bolje.

    Crno-satinets mogu pasti samo ako je kontinuirano korištenje
    razrijeđen ili nerazrijeđeno crno ptice u Satinetzucht na
    Crossing-over, a pad je kao ptica. Da je ovaj dan i dob
    rijetko slučaj, jer je to jedan s malo ptica iz
    Crna linija radi i nadalje u linearno poravnavanje
    gena na X kromosomu, lokus S i D su blizu jedna drugoj
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by crv pon 14 oľu - 18:46

    Bravo Tičar! Znao sam da ćeš ti riješit sve nedoumice lol! Vidiš da je jednostavno sunny
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pon 14 oľu - 19:05

    Imamo već google prevod ....neka to Merlo malo bolje"obradi"....
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pon 14 oľu - 19:16

    Ma ljudi moji !!! Gdije smo to stigli sa satinetima??? Zamislite nekoga tko bi htijeo nešto naučiti o njima pa pročita tih 9 stranica!!! Ja i dalje imam moje staro mišljenje o njima a svim ostalima koji se uče savijetujem da ne razbijaju puno glavu o svemu napisanom u svim tih 9 stranica jer to zbunjuje i one koji su sumnjali da znaju barem malo. Totalno smo išli u.........Tko želi naučiti o satinetima ne preostaje ništa drugo nego da kupi koju stranu knjigu i study study study Pozdrav
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pon 14 oľu - 22:07

    Renato.M je napisao/la:Ma ljudi moji !!! Gdije smo to stigli sa satinetima??? Zamislite nekoga tko bi htijeo nešto naučiti o njima pa pročita tih 9 stranica!!! Ja i dalje imam moje staro mišljenje o njima a svim ostalima koji se uče savijetujem da ne razbijaju puno glavu o svemu napisanom u svim tih 9 stranica jer to zbunjuje i one koji su sumnjali da znaju barem malo. Totalno smo išli u.........Tko želi naučiti o satinetima ne preostaje ništa drugo nego da kupi koju stranu knjigu i study study study Pozdrav

    Pošto uzgajamo opale i jedan i drugi(ti u smeđoj ja u crnoj seriji) ,naravno ti si tu u njima već duži period ja sam takoreći na samom početku s njima volio bi pročitati koja i kakva su tvoja iskustva o utjecaju opalnog faktora na normala, kombiniranje parova i neizostavni problemi s perjem pogotove kod crne serije .... ja jesam neke sitnice uočio ali rado poslušam iskusnije .....naravno tu je i Ervino u kategoriji pa krenite cheers
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pon 14 oľu - 22:30

    Bravo Šime, bitno da promijenimo temu!
    Kod crnih opala za razliku od smeđih postoji problem perije. Svaki uzgajivač ahat i crnih opala ima taj problem. Da obijasnim početnicima zašto perije ,naime dolazi do frčkanja i neurednog perija pa ptica izgleda loše. Da bi se taj problem riješio najbolje je raditi te opale preko nosioca, navodno još bolje ako su nosioci još i lipokrom pastel. Več se to pisalo i za ahat opale , kod crnih je taj problem samo malo veči. Nosioce češ dobiti u večini slučajeva sa dosta feomelanina, neče biti nosioca za izložbu ali oni služe za nešto drugo. Sad puštam temu Ervinu on ih i uzgaja pa če on to malo stručnije......poz.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 22:33

    Zaboravili ste i mene i ja uzgajam opale u ahatu,bijele i zute i primjetio sam i ja dosta sitnica,ali cekacu neku drugu priliku da ih iznesem ovdje na forum...pozzzzz...bas mi je drago sto cemo sad pricati o opalima kao sto smo do sada sa satinetima
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pon 14 oľu - 22:45

    Sory refa ....ne ustručavaj se napisati svoja uočavanja pa zato smo tu da sudjelujemo svi skupa u diskusiji ....znanje se treba prenosit na ostale ako ga čuvamo samo za sebe nema koristi od toga. cheers
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by PESTI pon 14 oľu - 22:47

    Renato,kad se zakompliciralo ajmo još više,....
    Zanimljivo je bilo,...zbunjujuće je zbog sličnih fenotipskih obilježja,...najjednostavnije je uhvatiti ticu i puhniti u prsa pa viditi melanin,...ili u gnjezdu prepoznati po BOJI OKA.Satinet i izabele su crvenooke ptice ali velika je razlika u boji oka.Veoma je bitno razlikovati IZABELA OKO od oka SATINETA

    Što se tiće izabelnih ptica,................

    Najviše problema oko prepoznavanja je kad se učestalo pare izabele medjusobno bez nosioca pa dolazi do još večeg razrijedjenja u toj seriji.Ptice kroz odredjeno vrijeme postanu gotovo ,,lipokromske,, po vanjskom izgledu ,a jednu godinu sam upravo takvu pticu poslao na izložbu (namjerno )i dopala je Deana da je ocjeni ,....ako se možeš Deane tog sjetiti ,...ptica je toliko neobična bila da je odluka pala ,....vaditi je iz kaveza i puhniti u prsa -viditi melanin,......haha.Kod te ptice se dogodilo razrijedjenje svih obilježji odredjene metacije IZABELNE serije zbog učestalog parenja u istoj.To sam radio neko vrijeme zbog baštardi. (RADIM I DANAS)---baš imam 4 mlada u gnjezdu..

    Eto ,jedina korist koju vidim iz svega toga . cheers
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pon 14 oľu - 22:50

    refa95 je napisao/la:Zaboravili ste i mene i ja uzgajam opale u ahatu,bijele i zute i primjetio sam i ja dosta sitnica,ali cekacu neku drugu priliku da ih iznesem ovdje na forum...pozzzzz...bas mi je drago sto cemo sad pricati o opalima kao sto smo do sada sa satinetima
    Ne,ne kao što smo o satinetima NE. Ne daj bože da toliko izađemo iz ozbiljne teme. Refa samo znaj da u startu si imao totalno pravo o tvom mišljenju o satinetima.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 22:53

    Uzgajivac od kojeg sam ja nabavio svoje prve opale,odnosno maticu svoju pokojni sudac Borivoje Dimitrijevic ih je u BL deklarisao kao smede opale,neki dan sam sa Ljucom puhao u prsa pticama od tog uzgajivaca od koga sam nabavio ptice i puhao u prsa Ervinovoj zutoj opalci sto mi ju je poslo.Zajedno smo dosli do zakljucka da je ervinova ptica puno crnija skoro kao klasicni ahat,dok su ove ostale ptice vise idu na tamno smede koja prelazi na crno nadam se da znate na sta mislim.....sad sam te ptice pomjesao sa ervinovom pticom i dobio sam fine zute ahat opale koje vuku na majku a ne na oca msm po toj boji na prsima....a od muzijaka su dobili velicinu i oblik ,a a od zenke melanin
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 22:54

    Renato.M je napisao/la:
    Ne,ne kao što smo o satinetima NE. Ne daj bože da toliko izađemo iz ozbiljne teme. Refa samo znaj da u startu si imao totalno pravo o tvom mišljenju o satinetima.

    heh hvala Reneato za ovo sto si rekao da sam imao ppravo,imao sam od koga i da naucim Very Happy Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by ERVINO pon 14 oľu - 22:55

    Moj post br.9 na ovu temu:
    UKRATKO sve mutacije kanarinaca boje mogu postojati u svim serijama (crna-smeđa-ahatna-izabelna)...druga je stvar što mnoge te ptice nisu natjecateljske ili što se u fenotipu nemogu prepoznati....previše je tu pisanja sa malo efekta !!!! pozdrav....

    Ps kraj priče pozzzdrav
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 22:57

    Ervino to i jeste bilo pitanje da li svaka mutacija moze biti u sve 4 serije....naravno da moze....samo sto se poslje sve zakompliciralo....heh KRAJ PRICE O SATINETIMA idemo na opale..heh
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pon 14 oľu - 23:12

    Evo kako sam ja posložio uzgoj opala...više manje krenuo sam onako školski od starta krenuvši s formiranjem matičnog jata kvalitenih bakaraca među kojima je bio i jedan mužjaka nosioc avoria.
    Iz tog razloga sam već te godine imao u jatu avorio bakrene ženke i taj avorio faktor je konstantno u jatu upravo radi opala.
    Za početak sam jednog mužjaka pario s više bakrenih ženki , međutim po onom nepisanom pravilu ono što želiš se najteže ostvari,dobio sam samo 2-3 ptice.Prošle se godine jato malo proširilo pa se ove godine nadam kojem opalu za sad su dva a ostalo nosioci.
    Ono što sam primjetio a bilo je i drugih koji su dolazili pa smo skupa komentirali je da je kod nosioca boja melanina(čišća) puno jasnija nego u normala ...utjecaj opalnog faktora...dok ovo s nosiocima s dosta feomelanina po meni ovisi o tome u prvom redu kakve su kvalitete normali.

    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Renato.M pon 14 oľu - 23:13

    PESTI je napisao/la:Renato,kad se zakompliciralo ajmo još više,....
    Zanimljivo je bilo,...zbunjujuće je zbog sličnih fenotipskih obilježja,...najjednostavnije je uhvatiti ticu i puhniti u prsa pa viditi melanin,...ili u gnjezdu prepoznati po BOJI OKA.Satinet i izabele su crvenooke ptice ali velika je razlika u boji oka.Veoma je bitno razlikovati IZABELA OKO od oka SATINETA

    Što se tiće izabelnih ptica,................

    Najviše problema oko prepoznavanja je kad se učestalo pare izabele medjusobno bez nosioca pa dolazi do još večeg razrijedjenja u toj seriji.Ptice kroz odredjeno vrijeme postanu gotovo ,,lipokromske,, po vanjskom izgledu ,a jednu godinu sam upravo takvu pticu poslao na izložbu (namjerno )i dopala je Deana da je ocjeni ,....ako se možeš Deane tog sjetiti ,...ptica je toliko neobična bila da je odluka pala ,....vaditi je iz kaveza i puhniti u prsa -viditi melanin,......haha.Kod te ptice se dogodilo razrijedjenje svih obilježji odredjene metacije IZABELNE serije zbog učestalog parenja u istoj.To sam radio neko vrijeme zbog baštardi. (RADIM I DANAS)---baš imam 4 mlada u gnjezdu..

    Eto ,jedina korist koju vidim iz svega toga . cheers

    Pesti satinet i izabela šta se oka tiče razlikuju se kao dan i noč. Svaki satinet kad izađe iz jajeta ima jarko crveno oko skoro prozirno koje nešto potamni kako ptica raste ali ostaje uvijek crveno dok kad izabela normal ili bilo koje druge mutacije osim (satine,topaz i eumo) izađe iz jajeta ima crveno oko ali tamnije crveno koje kako tič raste izgubi totalno crvenost. Ustvari ostane samo blaga crvena nijansa oka (izabelizam)
    Za drugi problem kojeg si naveo ne bi se baš složio sa tobom. Dugo godina sam uzgajao Izabele crvene mozaik i nikad ih nisam vračao ahatu (da bi dobio nosioca kako biš ti rekao). Problem kod homozigotnih (čistih)izabela je u tome što kod tih ptica je uvijek vidljiv feomelanin pa ih današnji uzgajivači večinom rade preko satineta. Izabele nosioci satineta imaju čišča leđa bez feomelanina ali.......(o tome nam najbolje može reči Dean) Onaj tvoj promlem (totalna razrijeđenost) se dobiva kad se normal izabelca pari sa pastel izabelkom ili obrnuto. Poz.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 23:15

    sgobin je napisao/la:Evo kako sam ja posložio uzgoj opala...više manje krenuo sam onako školski od starta krenuvši s formiranjem matičnog jata kvalitenih bakaraca među kojima je bio i jedan mužjaka nosioc avoria.
    Iz tog razloga sam već te godine imao u jatu avorio bakrene ženke i taj avorio faktor je konstantno u jatu upravo radi opala.
    Za početak sam jednog mužjaka pario s više bakrenih ženki , međutim po onom nepisanom pravilu ono što želiš se najteže ostvari,dobio sam samo 2-3 ptice.Prošle se godine jato malo proširilo pa se ove godine nadam kojem opalu za sad su dva a ostalo nosioci.
    Ono što sam primjetio a bilo je i drugih koji su dolazili pa smo skupa komentirali je da je kod nosioca boja melanina(čišća) puno jasnija nego u normala ...utjecaj opalnog faktora...dok ovo s nosiocima s dosta feomelanina po meni ovisi o tome u prvom redu kakve su kvalitete normali.


    ja sam kreno sam kreno sa par nosioca i nesto opala...sada imam bijele,zute ahate nosioce opala,zute i bijele opale,i zte lipohrom pastel opale,njih ima najvise
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by sgobin pon 14 oľu - 23:20

    Refa sve 5 samo vodi računa da pogotovo kod opala radi problema s perjem te tice treba vračat na normale,zato nemoj zapustit normale već i na njima radi na kvaliteti.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by refa95 pon 14 oľu - 23:22

    Imam ja sad trenutno oko 10 normala nosioca opala sto bijelih sto zutih....pa cemo svake godine nesto ubacit nesto izbacit...selektirat i tako to i kad dodem na neki maksimum kod opala....onda idem na neku drugu mutaciju.....najvjerovatnije pastele ali to tek za nekih 5-7 godina dok opale ustalim
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Merlo uto 15 oľu - 0:11

    Nadam se da ce ovo bit jedan od zadnjih postova od mene u vezi satinet kanarinaca jer vidim da nemozemo nikako skupa na zelenu granu, zato smatram da je bolje nepisat nista vise.Za kraj samo zivi bili pa vidili. Very Happy

    Sponsored content


    Serije i mutacije - Page 5 Empty Re: Serije i mutacije

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 18:28.