Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+40
pepikg
Milos Stalac
zelandur
zoranknez
patrik
danijelvr
evmolp
JanaV
komiza
dr.nenad86
malinois
krstokljun
markozd
vlado
waterslager bitola
Fago
PESTI
refa95
Dule
CUBA
ERVINO
saša vr
Renato.M
Merlo
crv
bocka
sgobin
prco999
topaz
Branimir
seadriver
kreso
zvrcko sen
žalacST
ikayke
Dean
ticar
trnar
sestoperac
xyz
44 posters

    Karotiniranje općenito

    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz uto 18 stu - 13:56

    Napisao sam ovo, najviše radi početnika u ovom hobiju, koji često znaju upitati, šta je to karotiniranje.

    Ako sam šta falio, neka me stručnije kolege isprave:



    Karotiniranje je postupak vraćanja ili davanja crvene boje ptici.

    U prošlosti se provodio davanjem pticama crvene paprike, mrkve, puno zelenila, ali nikad se nije uspio postići efekt crvene boje kakve ptice imaju u prirodi.

    Crvena boja pticama u krletki slabi, pogotovo kanarincima i konopljarima. Češljugaru je crvena boja glave koliko-toliko stabilnija, uz nešto zelenila i dosta uljanog sjemena, ostvarit će se bez problema.

    Konopljari i kanarinci su vrste nestabilnije crvene boje, i njih treba karotinirati – na umjetan način opskrbit ih karotenima, koje u prirodi uzimaju u prehrani.

    Za to služe sredstva kao Cantaxantin, Carofil, Beta karoten, i po iskustvu gosp. Davorin Ptičar, dobar se pokazao omjer koji preporučuju talijanski uzgajivači,

    70 % carofil
    20 % beta karoten
    10 % cantaxantin

    U omjeru 4-5 g karotena na 1 kg mekane hrane, u ovom slučaju za karotiniranje najbolja mekana hrana je Orlux gold patee red jajčana hrana, jer i ona već u sebi ima crveni pigment.

    Karotin se također može davati i u vodu za piće.
    Potrebno je pridržavati se uputa proizvođača, jer previše karotina može naštetiti zdravlju ptice.

    Postoje 2 glavna načina karotiniranja:

    1. mozaično (djelomično)
    2. potpuno
    __________________________________________________________________________
    1. Mozaično (djelomično)

    Karotiniranje koje se koristi za mozaik kanarince i konopljare, tj. kad cjela ptica nije crvene boje.

    Postupci:

    a) mlade ptice
    b) mitarenje odraslih ptica

    a) mladim pticama se karotin počne davati u dobi od 40 dana, neki kažu i od 50 dana, ranije ne. U slučaju kanarinaca prestane se kad se mjesta gdje ide crvena boja zacrvene, a u slučaju konopljara kad na prsima se pojave male crvene mrlje, više pod perjem, nego na površini
    Zbog toga šta konopljar ima specjalno „skladištenje“ karotina u korjenu perja, i „izbaci“ ga skroz na površinu tek u doba parenja, pod utjecajem dužeg dana

    b) kad odrasle ptice počnu bacati prvo perje, počne im se davati karoten. Prestaje se također kad kanarincu pocrvene mjesta gdje treba biti crven, a konopljaru kad se pojave crvene mrlje po prsima


    2. Potpuno

    Potpuno karotiniranje se može podjeliti također na dva djela:

    a) davanje karotena prije izleganja mladih
    b) davanje karotena poslije izleganja mladih

    a) davanje karotena prije izleganja mladih prakticiraju najviše Englezi. Ženki se daje karotin čim je se počne pripremati, znači 20-tak dana prije prvog jaja. Na taj način mlade ptice budu skroz crvene, potpuno, a čak i ptice koje nisu inače crvene baze (nego kojima su roditelji zelenkaste, žućkaste baze) na ovaj način mogu postati (skoro) crvene

    b) davanje karotena poslije izleganja mladih – šta se duže čeka, manje će najudaljenija pera (letna krilna, repna) dobiti boje, prema tome ostati bijela ili narančasta.
    Za idealan omjer najbolje je početi davati karotin kad se mladi izlegu, tada će samo
    vršci krila i repa biti bjelkasti


    Ne davanjem karotina ptice koje imaju elemente crvene boje, ili su cijele crvene, neće ni približno biti toliko atraktivne, bit će u najboljem slučaju narančaste (cijele ili na mjestima gdje su trebale biti crvene) ako im se daje dosta zelenila, mrkve, a ako im se ne daje ni to, vrlo lako da će umjesto crvene, biti ružno narančasto-žučkaste nijanse.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by sestoperac uto 18 stu - 21:00

    Jako zanimljiva tema !

    carofil, beta karoten, cantaxantin su razlicite vrste karotina - zanima me u cemu je razlika, ko ih proizvodi i pod kojim nazivom.

    i Drazene spomenuo si Orlux gold patee red jajčananu hranu - iz iskustva mnogih pticara saznao sam da je ptice slabo jedu, za razliku od zute, koju sam ja davao prvi put ove sezone i ptice su mi strava napredovale.
    avatar
    Gost
    Gost


    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Gost uto 18 stu - 21:49

    Ja samo znam da karotini nisu svi isti!

    Ima neka podjela,npr za konopljare i kanarince,za cuculatte i tako,svaki nije isto jak,ima razlika u obojenju!
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz sri 19 stu - 16:28

    Hoće ptice da jedu gold patee red, ali nikad im ne smiješ davati čistu jajnu (domaću) smjesu, ni žuti patee.

    Crveni ima kiselkast okus, pa će rađe odabrati žuti koji je sladak, i Marko ga jede koji put Wink

    Znači nikad im ne daji žuti, vidit ćeš kako će počet čokat crveni.

    I to ti ih je dobro sad počet navikavat, prije sezone.

    Svaki karoten nosi drukčiju nijansu, mislim da je cantaxtin ruzinava boja, carofil jarko rozo - crvena a beta karoten puna crvena, al to još moram prostudirati po internetu da bi znao točno Wink
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by trnar ned 23 stu - 0:02

    Cantaxantin sam vec koristio.Zelio bih znati koje vrste karofila i beta karotena postoje kao proizvodii koje koristite.Takodje ne bi bilo lose da okacite slike ovih proizvoda i recimo internet adrese proizvodzaca.Posebno nisam sreo produkt carofila.

    Drazene ti kazes :

    "Za to služe sredstva kao Cantaxantin, Carofil, Beta karoten, i po iskustvu gosp. Davorin Ptičar, dobar se pokazao omjer koji preporučuju talijanski uzgajivači,

    70 % carofil
    20 % beta karoten
    10 % cantaxantin

    U omjeru 4-5 g karotena na 1 kg mekane hrane, u ovom slučaju za karotiniranje najbolja mekana hrana je Orlux gold patee red jajčana hrana, jer i ona već u sebi ima crveni pigment."

    Dali mislish na 4-5 grama od ove smese.70-20-10 %
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar ned 23 stu - 1:36

    trnar je napisao/la:Cantaxantin sam vec koristio.Zelio bih znati koje vrste karofila i beta karotena postoje kao proizvodii koje koristite.Takodje ne bi bilo lose da okacite slike ovih proizvoda i recimo internet adrese proizvodzaca.Posebno nisam sreo produkt carofila.

    Drazene ti kazes :

    "Za to služe sredstva kao Cantaxantin, Carofil, Beta karoten, i po iskustvu gosp. Davorin Ptičar, dobar se pokazao omjer koji preporučuju talijanski uzgajivači,

    70 % carofil
    20 % beta karoten
    10 % cantaxantin

    U omjeru 4-5 g karotena na 1 kg mekane hrane, u ovom slučaju za karotiniranje najbolja mekana hrana je Orlux gold patee red jajčana hrana, jer i ona već u sebi ima crveni pigment."

    Dali mislish na 4-5 grama od ove smese.70-20-10 %

    da to je omjer za karotin i smjese tog karotina je dosta 4-5 grama na kil jajčane iako ja stavim 7-8 grama pošto ja jajčanu mješam sa kuhanim jajima i ostalim dodatcima.
    avatar
    Gost
    Gost


    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Gost ned 23 stu - 11:59

    jajajcanu hranu jedem stalno,a najvise volim onu za kanarince sa aromom vanilije,mislim to ja i zvrcko navalimo tek kad se vreca otvori,jos jedamput nemojte kemijat sa ticama dajite kako se preporucuje,evo tamo negdje vidim da netko daje esb 3 duplu dozu od propisane,pa dajte malo,ima prirode!

    jel vidite kako nas drazen kupi zemlju po selu,drazene i meni koju vricu ostavi,dodem ja kod tebe ne kavu ili caj pa mi das,hehe............
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz pon 24 stu - 11:46

    To za ESB mi je najjači jedan prijatelj, on kaže, šta vrijedi, živjet će bez ljekova. I nikad ne daje ništa.
    Ma ne dajem ni ja, jer imam malo tića pa redovito čistim.

    Da, provat ćemo Marko i malo zemlje, da vidimo jel dobra Wink

    Aj najdalje oko Nove godine to ću donit, pa mogu uzet i za tebe kesu zemlje Wink ko će vriću nosit, Dalmatinci smo, teško je to..
    avatar
    Gost
    Gost


    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Gost pon 24 stu - 12:04

    Pa nismo Bracani,mozda ti i jesi ali najvise ova kod mene vrijedi:đe vidiš da jedu primakni se!

    Eto kad budes zemlju nosija,prolazis magistralon i ja ti dam broj mobitela nazoves i ostavis mi,i dan ti koju ticu ako zatriba! Basketball
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz pon 24 stu - 12:59

    Dosta mi je tica za sada, a donit ću ti ja zemlju, posla sam ti privatnu poruku, napiši mi u privatnoj poruci di si u Solinu Cool pa kad budem iša gore, neću zaboravit ti donit zemlju
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by trnar čet 27 stu - 23:40

    ticar je napisao/la:
    trnar je napisao/la:Cantaxantin sam vec koristio.Zelio bih znati koje vrste karofila i beta karotena postoje kao proizvodii koje koristite.Takodje ne bi bilo lose da okacite slike ovih proizvoda i recimo internet adrese proizvodzaca.Posebno nisam sreo produkt carofila.

    Drazene ti kazes :

    "Za to služe sredstva kao Cantaxantin, Carofil, Beta karoten, i po iskustvu gosp. Davorin Ptičar, dobar se pokazao omjer koji preporučuju talijanski uzgajivači,

    70 % carofil
    20 % beta karoten
    10 % cantaxantin

    U omjeru 4-5 g karotena na 1 kg mekane hrane, u ovom slučaju za karotiniranje najbolja mekana hrana je Orlux gold patee red jajčana hrana, jer i ona već u sebi ima crveni pigment."

    Dali mislish na 4-5 grama od ove smese.70-20-10 %

    da to je omjer za karotin i smjese tog karotina je dosta 4-5 grama na kil jajčane iako ja stavim 7-8 grama pošto ja jajčanu mješam sa kuhanim jajima i ostalim dodatcima.



    Isto zanima me koliko cesto dajete karotin u toku jedne nedelje i kolike trebaju biti pauze izmedju davanja karotina,znaci interersuje me doziranje.
    pozdrav
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar pet 28 stu - 5:20

    nema pauze

    ,ako se karotiniraju mozaici onda se daje otprilike nakon 40 dana ili kad ptici naraste perje do kraja,i sve dok se ne ofarba,meni je praksa davati ga do izložbe jer u slučaju da mu ispadne pero neće se ofarbati.

    a kod crvenih kanarinaca se daje čak i ženki kod pripreme za parenje,a mladima čim se izlegu pa do zložbe,iako u manjoj količini kad je već ofarbana.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Dean sub 29 stu - 0:41

    Hm nekako mi je promakla ova tema do sada :-)

    ovaj recept sa postocima je stara priča...to je zamijenila kombinacija od 50% bogene + 50% carofilla, daje se 10 grama na kilo hrane, svaki dan, dobije se prava (naravno ukoliko je genetski predisponirana "japansko crvena" boja. ne vidim zašto bi taj od orluxa paston bio najbolji za farbanje ...dobar je bilo koi kojeg ptice jedu...jedino nije loše koristiti neki sa manjim postotkom proteina u sebi od onog kojeg koristimo za vrijeme hranjenja mladih, velika večina uzgajivača koristi mokri paston...ja sam pobornik suhoga puno je teže kvarljiv od vlažnoga koi je već nakon par sati upaljen.

    preporuka je svakako izbjegavati te "crvene" pastone, to ne farba jedan klinac i to ne koristi niko ozbiljan :-)

    ovo sta kaze pticar za crvene je ispravno ukoliko želimo da nam crvene ptice imaju letna perakrila i repa ofarbane, ukoliko želimo da nam imaju bijela (što je po meni atraktivnije) onda počinjemo kad i mozaicima oko 40 og dana
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar sub 29 stu - 3:47

    i meni je atraktivnije ali sudcima više nije kad se sad cijela ptica mora karotinirat.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz sub 29 stu - 20:04

    A jel se mogu bogena i carofil naručit od nekud?

    Je da mi triba mala količina, al eto volija bi nabavit?

    Čujem da Cantax daje samo ruzinavu nijansu.. ma da, vjerovatno je svaki crveni paston dobar, al u nas najviše hvale Orlux-ov Wink

    Meni je isto ljepše kad nije cjeli crven kanarinac, kad je vrh repa i krila bjelkast.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar ned 30 stu - 5:32

    drazenxp je napisao/la:A jel se mogu bogena i carofil naručit od nekud?

    Je da mi triba mala količina, al eto volija bi nabavit?

    Čujem da Cantax daje samo ruzinavu nijansu.. ma da, vjerovatno je svaki crveni paston dobar, al u nas najviše hvale Orlux-ov Wink

    Meni je isto ljepše kad nije cjeli crven kanarinac, kad je vrh repa i krila bjelkast.


    ne bude samo vrh dražene nego cijeli rep i krila.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ikayke ned 30 stu - 12:43

    begenu i carofil se moze u rijeci kupiti na grame,bar se lani moglo.... koliko znam drugdje se sve prodaju pakitani u ambalazu....
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar ned 30 stu - 16:21

    ikayke je napisao/la:begenu i carofil se moze u rijeci kupiti na grame,bar se lani moglo.... koliko znam drugdje se sve prodaju pakitani u ambalazu....


    ima i kod nas na grame.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by sestoperac ned 30 stu - 20:50

    bogena i carofil - ko ih proizvodi i da li se bas tako zovu ti karotini !

    Koji je proizvodjac najbolji Quiko, Orlux, CeDe...?
    avatar
    Gost
    Gost


    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Gost pon 1 pro - 1:43

    CeCe i Orlux su ti najbolji,imaju svega,nema sta nema!

    Svih vrsta hrana,opreme,karotina,jajcanih mjesanica.....

    Vrlo pouzdane i dobre firme!
    žalacST
    žalacST


    Broj postova : 263
    Age : 39
    Location : Kaštela
    Registration date : 20.09.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by žalacST uto 2 pro - 1:48

    koji karotin ili smjesu karotina preporučujete za lipokrom crvene....i u kojoj količini...jedno 10 grama na 1 kil bi bilo dosta po meni....
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ticar uto 2 pro - 5:04

    žalacST je napisao/la:koji karotin ili smjesu karotina preporučujete za lipokrom crvene....i u kojoj količini...jedno 10 grama na 1 kil bi bilo dosta po meni....


    cantaxantin
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by ikayke uto 2 pro - 11:03

    Bogena + carofil je moj izbor Wink
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by xyz uto 2 pro - 13:04

    Evo konačno Bogena intensiv dođe službeno u Split!
    Piše na njoj da sadrži 15% carofila.

    Zahvaljujem kolegi Seadriveru na informaciji!

    Jutros sam uzeo jedno pakovanje, dođe 55 kn 10 grama.
    Znači za 2 litre vode ili 1 kg pastoncina.

    Zoo shop Barbie na kantunu na križanju Dubrovačke i Velebitske, čovjek je od povjerenja i zainteresiran za tiće.
    Kaže da svi tićari koji karotiniraju kupuju u njega.

    http://www.ladygouldianfinch.com/product_bogena.mgi
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by zvrcko sen uto 9 pro - 5:16

    prvo karotin za mozaike nije isti ko za kompletno crvene

    pa za kompletno obojene pitce koristi se 10g na 1 kg jajčane

    Bogena 50%
    carofil 10%
    cantaxsantin 40%


    Ovisi koju nijansu volite ja volim manje pastelno žarkije i koristim bogene 50% cantaxantina 50% jer bogena sadrži carofil u sebi.....

    ovisno o mozaiku uzgajovači koriste mix
    bogena
    carofil
    do 10% cantaxsantina mnog ga uopće ne stavljaju

    Sponsored content


    Karotiniranje općenito Empty Re: Karotiniranje općenito

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 2 svi - 0:36.