Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+24
Dax BG
many
lord189
dzemal_sa
skopski maestro
gramofon
krepat ma ne molat
Fago
bizar
DjordjeVet
echeberija
vansal
koce
PESTI
seadriver
ikayke
ticar
BOSKO
Carduel
crv
ERVINO
bocka
zoran ptice pjevice
zoranV
28 posters

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV sub 25 pro - 17:04

    Ovo je pitanje,koje muči 90% uzgajivača grdelina.Svi mi,htjeli to priznati il ine imamo problema sa leženim grdelinima.a šta napraviti da ih dovedemo u formu za držanje i daljnji uzgoj,a da se ne bmoramo boriti da ih spasimo od kokcidijoze,bubka,upale crijevnog trakta ili šta ja znam šta već?Ja sam nabavio crve brašnare,cijelo ljeto idem po njivama i berem kojekakve trave i biljeke,berem ružine uši,ali bez obzira mi ih dosta ne izdrže do mitarenja,a ovi koji izdrže su slabiejeg imuniteta i brzo se razboljevaju.Meni je ostalo 5 komada ,mojih leženih,a od toga su mi dvije ženke i jedan muški bolesni,bolje reći nisu baš najraspoloženiji.Nije nešto strašno,davao sam im ornikur i sad su u redu,ali nije to to.Bitno je sve od pripreme ,pa do svibnja iduće godine.Iako mislim da radim sve po propisima,mislim da ipak negdje postoji kvaka,pa bi mi bilo drago da se svi uzgajivači uključe u ovu temu i pomognu nama početnicima u uzgoju. Very Happy Very Happy Very Happy cheers
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice sub 25 pro - 18:50

    Dragi prijatelju prvo sretan ti BOZIC!
    Druga stvar svaka ti cast sto si iskren i sto si priznao da imas problema sa lezenim stiglicima. Malo koji odgajivac ce to priznati.
    Mislim da smo vec dosta toga iznjeli u ranijim postovima ali nikad zgorega nije to sve ponavljati!
    Stiglic je po meni posebna ptica, zahtjeva dosta truda i rada oko njega, sto od ishrane, sto od higijene, da ne spominjem same mutacije ove iste vrste koji su opet prica za sebe.
    Zoki vjerovatno si citao moje postove kako otprilike ja to sve radim. Evo podatak da sam ja ove god izveo oko 50 mladih, da je sve bilo idealno bilo bi preko 100, ne bi znao kud cu sa njima.Jedan dio su mi othranjivale kanarinke drugi dio sami stiglici, ajmo reci da je bilo fifti fifti, mislim na konacan broj mladih iz obe varijante. Kanarinke bi hranile mlade ali oni bi ugibali, stiglici takodjer hrane ali uvjek eliminisu jednog ili dvoje mladih i nece da ih hrane. Naravno bilo je i poslije svega toga nekih uginuca ali kad sve to saberes sa ukupnim brojem ptica to je po meni zanemariv postotak. Naravno da bi ja volio da i tih nekoliko posto eliminisem ali to je izgleda visa sila.
    Mnogi su me napadali i kritikovali sto dajem sulfa preparate i svremena na vrijeme antibiotik Oropharme(gdje i oni preporucuju preventivnu terapiju), zatim vakcinaciju ptica(opet pojedinci su me kritikovali a ja saznam da i oni to daju samo sute). Nadam se da ovo nece izazvati lavinu replika, spustimo tenzije, razgovarajmo razumno jer ce mnogima ovo biti od pomoci.
    Gore navedena preventivna terapija koju ja dajem mislim da dosta pomaze, e sad naravno da bi ja volio da to sve ne koristim ali to je onda lutrija u ovom poslu i pitanje sta bi imao i dobio da sve to ne koristim. Jer poznati su mi pojedinci koji ne koriste nista i odjednom se jave da imaju bolesnog stiglica i zapomazu sta da rade!!!
    Mislim da ce oko ovoga biti dosta diskusije i ona postaje otvorena...
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV sub 25 pro - 18:59

    Ja od preparata dajem (kad mladi napune mjesec dana) ESB3 ,a u jajčanu smjesu im dajem i Orodigest.kao što sam gore i naveo,nabavio sam i crve brašnare ,pa im i njih dajem,sve to je u redu,ali bez obzira,nisam zadovoljan.Ne znam kako je kod drugih,ali bi volio da se svi otvore i iskreno porazgovaramo o ovom problemu,jer u uzgoju je budućnost.Svakim danom će biti sve više uzgajivača grdelina,jer je to naša budućnost,a ne bi volio da se ljudi razočaraju na početku i kažu : "Hebeš ovo ,idem ja po starom - u uzgoj na vodu i livade i u želandu " Very Happy Very Happy .Zato bi molio sve da se uključe u temu ili da se sjete gdje je pisano do sada ,pa da nam kažu na kojoj stranici ,da sve to ponovimo i pročitamo. Vjerujte,ovo je jedan malo veći problem sa kojim se svi susrećemo,a i sa kojim će se susretati budući naraštaji ptičara.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by bocka sub 25 pro - 21:45

    Temu koju ste postavili smatram da je odlična, koliko če biti iskrenih prenošenja znanja i iskustva neznam, međutim pretpostavljam da i nema tako dobrih odgajivača štiglica na ovom forumu koji nemaju gubitke odgojenih štiglica.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by ERVINO sub 25 pro - 22:33

    Pozdrav,tema odlična....moja saznanja su slijedeća :uzgajivači koji se drže "programa" uzgoja od gosp. Gregorutija poznatog Talijanskog uzgajivača imaju minimalne gubitke i dobre rezultate u uzgoju. Ja sam jedan od onih koji su "protiv" pretjeranog davanja svih tih "preparata" i zato su moji uzgojni rezultati loši ili nikakvi...Ta tablica je već bila negdije na forumu i nije nikakva tajna jednostavno je kupiš sve te proizvode od gosp. Gregorutija i strogo se pridržavaš davanja i rezultati postaju ubrzo vidljivi...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by crv sub 25 pro - 22:38

    Tema koju je otvorio ZoranV je u biti i sama srž problematike svega što se o češljugaru Forumu spominje - od batude do majora u mutaciji.
    Da ga je lako uzgojiti nebi generacije i generacije čekali baš nas. A hočemo li baš MI uspjeti , ja se iskreno nadam i vjerujem u to.Inače se nebih bavio uzgojem.
    Mislim da bi u startu trebalo dogovoriti terminologiju.
    Npr. , što je to leženi grdelin ? Po mome mišljenju leženi , odnosno uzgojeni je samo u jednome slučaju i domesticirani. To bi bila ptica čiji su se roditelji u zatočeništvu uspješno sparili , reproducirali i sami bez pomoči othranili i izveli mlade.
    Dakle uzgojena ptica nije ako smo jaja iz prirode podmetnuli pod drugu pticu pa makar to bila i ženka češljugara.
    Uzgojenom pticom se ne smatra ni mladunac izuzet iz prirode i podmetnut pod drugu pticu ili othranjen ručno.To nije uzgoj , to je prigoj.Mnogi vlasnici takvih ptica lažu ponajprije sami sebe a onda i ostatak svijeta.
    Vrlo često se i oplođena jaja uspješno snesena i na kojima ženka uredno leži , za svaki slučaj , podmeču pod kanarinke.Osobito je to čest slučaj kod ,,majoraša''. Razlog je najčešće zbog cijene samih ptica pa se ,,ide na sigurno'' pa mladi par niti ne dobije priliku da ispolji i razvije svoje roditeljske nagone što baš i ne doprinosi napretku domesticiranja.
    Dakle svaka ptica je izležena ali nije svaka uzgojena a postoje i one prigojene od kojih je vjerojatno pravi uzgoj i počeo ali prigoj i jajokradnja nisu baš popularne navike.Osim u slučaju nužde.


    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Carduel ned 26 pro - 1:01

    crv je napisao/la: Da ga je lako uzgojiti nebi generacije i generacije čekali baš nas. A hočemo li baš MI uspjeti, ja se iskreno nadam i vjerujem u to.Inače se nebih bavio uzgojem.

    Iskreno se nadam da hoćemo! Bitno je da se krenulo a rezultati moraju doći.

    Evo mojeg iskustva u uzgoju:

    Sjećam se svoje prve uzgojne godine kad sam izlegao 11 mladih, nitko nije bio sretniji od mene. Mislio sam da je lakše uzgojiti štiglića noli kokoš naleć. Ali kako su dani prolazili od broja 30 pa naviše broj se smanjivao da bi zadnji tić doživio 54 dana i pa pa uzgojna 2002. godina. Onda godine razočaranja (jaja ko u priči a mladog nigdje, mačka, jastreb, sova, grom, tuča, zle godine... Very Happy) da bi ove godine popravilo se stanje s ukupnim brojem od 12 komada. Nažalost ni ova nije prošla bez gubitaka ali sve u svemu zadovoljan sam. Mlade snage se spremaju za iduću sezonu.

    Što se tiče kemije odustao sam u zadnji čas na nagovor prijatelja (pozdravljam ga ovom prilikom - inače ne bi mi stado ginulo...Very Happy) a bio sam se lijepo spremio i s ESB30%, Baycox, Trisulfonom, Fuvicinom,... nema smisla da nabrajam dalje... Very Happy

    Znači samo prirodna hrana (biljne uši svaki dan + štričak (https://ptice-birds.forumhr.com/t501p375-biljke-kao-hrana-i-lijek) i uzgojno sjeme Versele laga za divlje ptice.

    I zlatna pravila:

    - sa što manje buke nahrani ptice i ne zadržavaj se nepotrebno u blizini ptica. Slikanje i video produkciju treba ostaviti za neka druga vremena ali u početcima može biti jako štetno. Very Happy

    - mlade samo uzimati kad se prstenuju i u slučaju ispadanja iz gnijezda.

    Puno pozdrava svima i sve najbolje za Božić.






    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by bocka ned 26 pro - 2:01

    Ja bi se osvrnuo malo kod izvođenje štiglica a mišljenje koje imam svodi se na iskustvo odgojem ptica i drugih hobija.
    Smrtnost kod mlade izvedene ptice u kafezima največa je kod trečeg legla.
    Razloga ima više, ali jedan od njih ja mislim da je taj što ženka je dosta iscrpljena i nije sposobna kao u prvo i drugo leglo da isto pruži svojim podmladtkom.
    Ima nekih tumačenja da ta tura u prirodi je predviđena za predatore i ostale životinje.
    Primetio sam i to da ako ptice pustiš da odgajaju četvrto leglo onda obavezno ženka kasni u mitarenju i prestoi opasnost preko zime umre odnosno ako je čuvaš u vansku volieru.
    Kao treči i mnogo bitan faktor je hrana.
    Moje ptice preko zime su vani i hranu koju dajem dosta je jaka i kalorična, tu je pored mešane hrane 50% zastupljen suncokret i redovno svaki dan brašnarske crve.
    Svakoga dana dajem lišče od svežog povča kako i razne bobice, od voča mnogo često jabuka.
    Ptice lečim u isključitelnjim prilikama i to ako sam zainteresovan za tu pticu, ostalo ostavim da se same ptice oporave ili uginu.
    Svaka ptica koja preko zime se leči od neke bolesti ta ista ptica 50% ima šanse za reprodukciju.
    Sve ovo šta sam naveo uglavnom se odnosi za ptice fauna evrope.

    Pozdrav Bocka
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by BOSKO ned 26 pro - 2:32

    Kako je jedan moj prijatelj rekao"bez kemije se,više, ni blitva ne može uzgojit",tako 100% podržavam Ervina.U početku sam bio protiv,i gubitaka je bilo poprilično.Slijedečih godina sam se djelomično držao Gregoruttia,i opet ih je bilo,ali ne toliko.Ove godine se striktno držim kemije,i rezultat je jedan,jedini uginuli ptić.Svi su,uglavnom prošli po tri izložbe,i samo jedan riknuo.Dakle,računica je vrlo jasna.
    Carduel,pravila su ti OK,samo što njima dobivaš?
    Ako ptica u tebe nema povjerenja,put ka neuspjehu ti je zagarantiran.Ja,dapače,stalno čačkam po volijerama i gnjezdima.Kroz volijere mi je procesija,i to u vrijeme kad parovi rade punom parom.Ženke leže i ne napuštaju mlade,ili se to vrlo rijetko događa.
    Bio si kod mene,i vidio si kako ih pripremam.Što više kontakta,to pitomija ptica.Što pitomija ptica,to više uspjha.
    Bocka,pojačavanje hrane tijekom zime je potpuna greška.Sa FE,a i sa kanarincima,treba što više ići uporedo sa prirodom.Dakle,manja količina hrane,bez jakih i masnih dodataka.Zdrava ptica sakupi dosta zaliha da bi prezimila na minimalnoj hrani,a pojačavanjem u proljeće,naročito klijavim sjemenom,i drugom,proteinski bogatom hranom,sve nadoknadi,i uspješno ulazi u sezonu parenja.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by bocka ned 26 pro - 2:51

    Boško, moram ti odgovoriti jer po ovom pitanju razilazim se i sa drugim ptičarima.
    Pokušaču malo u alegorii da opravdam moj rad sa pticama pa bi reko : kao bivši sportaš ja se držim do toga da svaka dobra priprema bitno utiče na krajni rezultat.
    Kada dođe proleče i kad se povečaju temperature onda smanjujem kaloričnu vrednost hrane, tada najviše forsiram maslačaka i pupulke.
    I same ptice neče se hraniti sa suncokretom i ako im ga daš, onda sami odabiru mešanu hranu, zadnje godine nabavio sam i divlje seme ali od tog semena najmanje koriste.
    Kako dolazi sezona parenja ptice su stegnute i najlepše.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Carduel ned 26 pro - 5:19

    BOŠKO je napisao/la:Carduel,pravila su ti OK,samo što njima dobivaš?
    Ako ptica u tebe nema povjerenja,put ka neuspjehu ti je zagarantiran.Ja,dapače,stalno čačkam po volijerama i gnjezdima.Kroz volijere mi je procesija,i to u vrijeme kad parovi rade punom parom.Ženke leže i ne napuštaju mlade,ili se to vrlo rijetko događa.
    Bio si kod mene,i vidio si kako ih pripremam.Što više kontakta,to pitomija ptica.Što pitomija ptica,to više uspjeha.

    Boško, slažem se s tobom da je ptica pitomija ako se više družimo s njom i da brže stječe povjerenje u nas. Isključivo radim na smirivanju ženki. Čudne su to tice tako da je bolje ne čačkati po gnijezdima. To je jedno stanje kada ptici treba mir i svako nepotrebno uznemiravanje je kontra produktivno. Bilo je slučajeva da ženka ustane i neće više da leži na jajima, da prestane da hrani mlade. Ne znam šta dobivamo s ovim nepotrebnim rizikom!?

    Ove godine sam imao kanarinku koja mi jede iz ruke, "pjeva" na mene, pa sam mislio da mogu s njom šta hoću pa kad je izlegla 4/5 mladih svi su 5 dan pa pa. Našao sam i uzrok! To sam bio ja. Previše čačkanja i ženka nije htjela da hrani mlade. A drugo gnijezdo nisam je htio ni pogledati (samo hrana i voda) i sve ok.

    Svjestan sam da ima i drugačijih iskustava ali meni su se ova pokazala boljim. Kad budem imao 10-ak uzgojenih ženki možda sebi i dopustim ponovno taj luksuz da čačkam oko gnijezda ali za sada mislim da je nepotrebno.

    Ne znam kakva su iskustva drugih uzgajivača? Koliko čačkate za vrijeme leženja i othranjivanja mladih?
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by BOSKO ned 26 pro - 11:16

    Ženka,kod koje postoji vjerovatnost da napusti gnjezdo,napravit će to,iz samo njoj,poznatih razloga.Najčešće su to naše greške,ali nije pravilo.
    Slažem se,potpuno,da su čudljive i nepredvidive,ali zašto sam te pitao,što time dobivaš.
    Od čudljivih,nepredvidivih roditelja,dobivaš i takve mlade.Ogromna je razlika mladih,dobivenih od potpuno smirenog para,i onih,dobivenih od nervoznih.
    Ovo je,ipak,uzgoj,i tu su stalna kontrola,nadzor,i rigorozna selekcija,neophodni.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by ticar ned 26 pro - 12:15

    ja sam svojim mladima samo kad su počeli jesti sami dao esb.
    od sedam mladih sam dao četri,dva jednom prijatelju dva drugom.
    moja tri su krepala,kod jednog prijatelja je krepa jedan a kod drugog su oba živa i nevjerovatno kako su zdravi.boja im je ko iz prirode,jaki su i pivaju cili dan.

    od hrane im nedaje ništa posebno,samo zrno,grit,i tu i tamo komad jabuke ili neki zeleniš.
    nalaze se u jednoj prostoriji u kući u regalu,samo im da isti i piti i nedira ih uopće.drobovi su im skroz žuti,reka bi više masni,ni najmalje traga nekoj upali.
    e sad budi pametan,davati kemiju ili ne.
    kod nas koji smo davali su tići krepali a kod ovog što nije dava ništa su zdravi ko dren.
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost ned 26 pro - 12:25

    Pozdrav svima. ZORAN_BL i Bocka > Crv je vec pametno napisao "domestificirana u zarobljenistvu" , razlika u gubitcima je sigurno velika kod 1. pocetne generacije ulovljenih ptica iz prirode i 2. kod npr X15te generacije ciji su se predci generacijama upasovali na uslove u zarobljenistvu. Tek kad se ta razlika uzme u obzir moze se govoriti o ljecenju i preventivi a i o uzgajivacima koji navodno kriju gubitke,ali prije toga znaci prvo razjasniti sta-ko-ima u uzgoju i po toj osnovi govoriti o preventivama. Mislim da vam je poznato da kad god se u jato ubaci "divlja" krv dolazi do fatalnih gubitaka,prema tome i preventive se razlikuju. Gubitci kod prilagodjenih generacija vecinom su u prvim danima i to biva colibaciloza koju zaradi zenka od nedovoljno sterilizovanih dodataka ishrani i prenese je na mlade i onda je to u vecini slucajeva gotovo za njih a zenka se 90% izvuce jer joj je imuni sistem dovoljno razvijen.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV ned 26 pro - 13:25

    Kažete ,treba davati po tabeli od Gregorutija,a kako u prirodi,gdje je njima Gregorutijeva tabela ? Naveo sam ,već u proljeće krenem sa berbom i davanjem biljaka i ostalog iz prirode,tako da mi se parovi pripremaju,kao oni u prirodi,a ipak dođe do problema.Nemam ništa protiv ljekarije,ali bi više volio to uspjeti bez kemije i lijekova.Treba na tom raditi
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by ikayke ned 26 pro - 14:24

    zoranV je napisao/la:Kažete ,treba davati po tabeli od Gregorutija,a kako u prirodi,gdje je njima Gregorutijeva tabela ?

    Zorane Smile najprije sam se nasmijao, imas pravo neznaju za nikakve tabele u prirodi, slazem se, a sad pazi pitanje:
    Koliko puta se ptica u prirodi susretne sa svojim izmetom a koliko puta u gajbi, priroda je priroda, a gajba ili volijera je drugo, sve je relativno i nema nekog pravila.
    Gregorutijeva tabela je ok kao neki vodic, treba ju razmotriti i vidjeti na svojim uvjetiima sta i kako davati, nisu bitni toliko ni ti preparati, jer vecina firmi ima iste preparate samo se drukcije zovu. Osobno sam je tu tabelu i stavio na forum, di pojma nemam, jesino sto sam ju godinama malo modificirao po svom ukusu... i sve ok... ne kazem da nema gubitaka ali ih ima manje...
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Carduel ned 26 pro - 15:14

    BOŠKO je napisao/la:Ženka,kod koje postoji vjerovatnost da napusti gnjezdo,napravit će to,iz samo njoj,poznatih razloga.Najčešće su to naše greške,ali nije pravilo.
    Slažem se,potpuno,da su čudljive i nepredvidive,ali zašto sam te pitao,što time dobivaš.
    Od čudljivih,nepredvidivih roditelja,dobivaš i takve mlade.Ogromna je razlika mladih,dobivenih od potpuno smirenog para,i onih,dobivenih od nervoznih.
    Ovo je,ipak,uzgoj,i tu su stalna kontrola,nadzor,i rigorozna selekcija,neophodni.

    Sve stoji što si napisao ali ima i izutetaka. Par sa kojim sam radio (ženka 2 god. - mužjak 1 god.) su izrazito pitome ptice i veoma povjerljive prema meni. A o mladima da ne govorim, nikad u životu nisam imao takve (iz prirode su 100x mirniji) mada sam stalno nešto čačkao po gnijezdu, i stalno od mojih je netko bio s njima u kontaktu. Al džaba sve - divlje za ne povjerovat! Sad sam ih prebacio u veći kavez i radim pomalo s njima. Promjene su vidljive, ptice su sve mirnije i mirnije. Nadam se da će mi jesti iz ruke do 4 mjeseca. Very Happy

    Pitanje za EUMOx:

    Da li si imao prilike raditi s parovima iz 1 generacije (divljaci) i po tebi koliko generacija bi bilo dovoljno da se dobiju otporne ptice? Koliko se sjećam da je Boško jedne prilike rekao da ima 8 generaciju (ispravi me ako griješim) pa isto tako ugibanja su sastavni dio uzgoja.

    Pozzz

    P.S. može li netko postaviti Gregorutijevu tabelu da vidim o čemu se radi. Hvala!

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by ERVINO ned 26 pro - 15:22

    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost ned 26 pro - 17:38

    Carduel je napisao/la:

    Pitanje za EUMOx:

    Da li si imao prilike raditi s parovima iz 1 generacije (divljaci) i po tebi koliko generacija bi bilo dovoljno da se dobiju otporne ptice? Koliko se sjećam da je Boško jedne prilike rekao da ima 8 generaciju (ispravi me ako griješim) pa isto tako ugibanja su sastavni dio uzgoja.

    Pozzz

    P.S. može li netko postaviti Gregorutijevu tabelu da vidim o čemu se radi. Hvala!


    Nisam, od divljih sam imao samo muzjake do 1992,a to koliko bi bilo dovoljno isto je tesko jer sto-vise to bolje,kanarinci su stekli otpornost nakon 500 godina,najbolje je koliko se moze bez divljaka i dobra higijena.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice ned 26 pro - 19:49

    EUMOx je napisao/la:Pozdrav svima. ZORAN_BL i Bocka > Crv je vec pametno napisao "domestificirana u zarobljenistvu" , razlika u gubitcima je sigurno velika kod 1. pocetne generacije ulovljenih ptica iz prirode i 2. kod npr X15te generacije ciji su se predci generacijama upasovali na uslove u zarobljenistvu. Tek kad se ta razlika uzme u obzir moze se govoriti o ljecenju i preventivi a i o uzgajivacima koji navodno kriju gubitke,ali prije toga znaci prvo razjasniti sta-ko-ima u uzgoju i po toj osnovi govoriti o preventivama. Mislim da vam je poznato da kad god se u jato ubaci "divlja" krv dolazi do fatalnih gubitaka,prema tome i preventive se razlikuju. Gubitci kod prilagodjenih generacija vecinom su u prvim danima i to biva colibaciloza koju zaradi zenka od nedovoljno sterilizovanih dodataka ishrani i prenese je na mlade i onda je to u vecini slucajeva gotovo za njih a zenka se 90% izvuce jer joj je imuni sistem dovoljno razvijen.

    Eumox sta si htio reci kad ubacis divlju krv u jato da dolazi do fatalnih gubitaka?? Molim obrazlozenje!!
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost ned 26 pro - 20:30

    zoran ptice pjevice je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:Pozdrav svima. ZORAN_BL i Bocka > Crv je vec pametno napisao "domestificirana u zarobljenistvu" , razlika u gubitcima je sigurno velika kod 1. pocetne generacije ulovljenih ptica iz prirode i 2. kod npr X15te generacije ciji su se predci generacijama upasovali na uslove u zarobljenistvu. Tek kad se ta razlika uzme u obzir moze se govoriti o ljecenju i preventivi a i o uzgajivacima koji navodno kriju gubitke,ali prije toga znaci prvo razjasniti sta-ko-ima u uzgoju i po toj osnovi govoriti o preventivama. Mislim da vam je poznato da kad god se u jato ubaci "divlja" krv dolazi do fatalnih gubitaka,prema tome i preventive se razlikuju. Gubitci kod prilagodjenih generacija vecinom su u prvim danima i to biva colibaciloza koju zaradi zenka od nedovoljno sterilizovanih dodataka ishrani i prenese je na mlade i onda je to u vecini slucajeva gotovo za njih a zenka se 90% izvuce jer joj je imuni sistem dovoljno razvijen.

    Eumox sta si htio reci kad ubacis divlju krv u jato da dolazi do fatalnih gubitaka?? Molim obrazlozenje!!

    Svako obrazlozenje je suvisno,dovljno bi ti bilo razgovarati sa ljudima koji su nam omogucili da imamo mutacije koje imamo, npr. znam iskustvo covjeka koji je prosirio zutu mutaciju majora, po Belgiji su crkavali tici koji su stizali iz Sibira prije 30 godina 10x vise nego danas,sve dok se nisu generacijama prilagodili na nove uslove zivota. Ja neznam sada,dali ti ili bilo ko smatra/te da je sasvim ista otpornost npr. 15-te generacije i ulovljenog divljaka...ako i imate takvo misljenje ja nemam nista protiv,ali se neslazem sa tim. Dali je ista odpornost sirinusa i danasnjeg kanarinca , znamo da nije a znamo i zasto nije.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Carduel ned 26 pro - 20:40

    EUMOx je napisao/la:
    Carduel je napisao/la:

    Pitanje za EUMOx:

    Da li si imao prilike raditi s parovima iz 1 generacije (divljaci) i po tebi koliko generacija bi bilo dovoljno da se dobiju otporne ptice? Koliko se sjećam da je Boško jedne prilike rekao da ima 8 generaciju (ispravi me ako griješim) pa isto tako ugibanja su sastavni dio uzgoja.

    Pozzz

    P.S. može li netko postaviti Gregorutijevu tabelu da vidim o čemu se radi. Hvala!


    Nisam, od divljih sam imao samo muzjake do 1992,a to koliko bi bilo dovoljno isto je tesko jer sto-vise to bolje,kanarinci su stekli otpornost nakon 500 godina,najbolje je koliko se moze bez divljaka i dobra higijena.

    Hvala Ervino na tabeli. Very Happy

    Mora se odnekud krenuti. Svi smo krenuli s divljacima pa sad idemo sa svojim uzgojenima (govorim o balcanici).

    Kad kažeš kanarinci su stekli otpornost godinama ali sam osobno primjetio ako se napravi par grešaka isto stradavaju džaba im otpornost pogotovo u nepravilnom tretiranju jajčanom hranom i ne pripremljenim sjemenom.

    Zamke su na svakom koraku. Very Happy
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice ned 26 pro - 23:08

    EUMOx je napisao/la:
    zoran ptice pjevice je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:Pozdrav svima. ZORAN_BL i Bocka > Crv je vec pametno napisao "domestificirana u zarobljenistvu" , razlika u gubitcima je sigurno velika kod 1. pocetne generacije ulovljenih ptica iz prirode i 2. kod npr X15te generacije ciji su se predci generacijama upasovali na uslove u zarobljenistvu. Tek kad se ta razlika uzme u obzir moze se govoriti o ljecenju i preventivi a i o uzgajivacima koji navodno kriju gubitke,ali prije toga znaci prvo razjasniti sta-ko-ima u uzgoju i po toj osnovi govoriti o preventivama. Mislim da vam je poznato da kad god se u jato ubaci "divlja" krv dolazi do fatalnih gubitaka,prema tome i preventive se razlikuju. Gubitci kod prilagodjenih generacija vecinom su u prvim danima i to biva colibaciloza koju zaradi zenka od nedovoljno sterilizovanih dodataka ishrani i prenese je na mlade i onda je to u vecini slucajeva gotovo za njih a zenka se 90% izvuce jer joj je imuni sistem dovoljno razvijen.

    Eumox sta si htio reci kad ubacis divlju krv u jato da dolazi do fatalnih gubitaka?? Molim obrazlozenje!!

    Svako obrazlozenje je suvisno,dovljno bi ti bilo razgovarati sa ljudima koji su nam omogucili da imamo mutacije koje imamo, npr. znam iskustvo covjeka koji je prosirio zutu mutaciju majora, po Belgiji su crkavali tici koji su stizali iz Sibira prije 30 godina 10x vise nego danas,sve dok se nisu generacijama prilagodili na nove uslove zivota. Ja neznam sada,dali ti ili bilo ko smatra/te da je sasvim ista otpornost npr. 15-te generacije i ulovljenog divljaka...ako i imate takvo misljenje ja nemam nista protiv,ali se neslazem sa tim. Dali je ista odpornost sirinusa i danasnjeg kanarinca , znamo da nije a znamo i zasto nije.



    A to je opet tema za sebe. Stvarno ne znam sta bi ti rekao. Svakako se slazem da se iz generacije u generaciju ptice prilagodjavaju na uslove u zarobljenistvu i polako gube neke prirodne instinkte. Ja sam misljenja da friska krv iz prirode nece nista izmijeniti stvar na gore, dapace mislim da ce te ptice biti jos jace i otpornije. Svi tezimo svake godine da nabavimo nesto nove krvi za svoje jato.Evo ti jedan podatak da ja imam divljeg majora koji je star 9 godina, mirniji je od sve ijedne moje ptice. Njegovi mladi su bili extra ptice, mirne, imas moj klip njegove kcerke koja mi stoji na prstu. Drugi podatak kad sam ukrstio balkaniku sa satine mutacijom u majoru, ptice extra otporne. Jos imam takve 4 ptice, crveni prsten to je mislim 5 godina starosti ako se ne varam.
    Ponavljam to je moje misljenje da sa divljom krvi ne bi nista izgubili, samo dobijali cvrsce ptice.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by seadriver ned 26 pro - 23:17

    Ja imam istu takvu tabelu od ornitalie s tim da je nesto drukcija, tu stoji da se esb3 daje u periodu pripreme za parenje. Po meni tablica kao i svaka druga, ne smatram da se nje treba strogo pridrzavati kako bi se uspjelo, ali vazne smjernice u uzgoju tu se itekako vrlo jasno iscitavaju. Od 15.3 proklijalo sjeme i pastoncin stalno s tim da u pastoncin nema sta ne stavlja Smile sto je dobro jer pastoncin i treba biti obogacen vitaminima u bilo kakvom obliku, spirulinom takodjer, tu jos koristi i breed max, pelud itd. Vidimo da kroz taj period daje i ovaj svoj proizvod breeder plus i smrznute crve. Sve je to dobro jer u pripremi i kroz parenje hrana mora biti sto jaca i raznovrsnija. Ovo je u jednu ruku i marketinski potez jer naglasava puno vrsta svojih proizvoda naravno radi prodaje i smatram da su njegovi proizvodi odlicni, mozda i najbolji ali isto tako pojedine proizvode moze zamjeniti i drugi proizvodjac. Od ovih proizvoda imam njegov vit e, ovaj sel 200, zao mi je sta nisam kupio eventualno breed max iako sam citao sastav koji je vrlo lako zamjenjiv.
    Uza sve to treba imati puno puno srece, higijenu na visokom nivou, zdrave i mirne ptice, prostor za uzgoj kojeg svatko bas i nema.


    Zadnja promjena: seadriver; ned 26 pro - 23:22; ukupno mijenjano 1 put.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by PESTI ned 26 pro - 23:19

    Samo onaj koji je uzgajao ,,divlju krv,, zna kakve su to ptice u uzgoju .
    Mladi dižu glave visoko i drže kljunove širom otvorenima veoma dugo.Složio bi se sa Zoranom da treba takvu krv povremeno ,,ubacivati,,u maticu.
    Nije sve negativno kod takvog parenja ,moje je mišljenje.

    Sponsored content


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 14:10.