Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


4 posters

    noćne pjevice

    vixan
    vixan


    Broj postova : 24
    Location : zagreb
    Registration date : 29.10.2009

    noćne pjevice Empty noćne pjevice

    Postaj by vixan ned 21 stu - 19:49

    zadnjih nekoliko noći oko 02 h vraćam se kući sa posla i po cijelom zapadnom dijelu Zagreba pjevaju ptice. pjev je sličan kosu. samo malo tiši, dok ptičicu ne vidim zbog mraka. o kakvoj se ptici radi?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by crv ned 21 stu - 20:41

    vixan je napisao/la:zadnjih nekoliko noći oko 02 h vraćam se kući sa posla i po cijelom zapadnom dijelu Zagreba pjevaju ptice. pjev je sličan kosu. samo malo tiši, dok ptičicu ne vidim zbog mraka. o kakvoj se ptici radi?

    Moguće je da se radi o crvendaću ( Erithacus rubecula ). Pjevica - stanarica , jedna od rijetkih koja ima ,,volje '' glasati se u ovo doba godine . Očito da imaju viška energije jer još nema prave hladnoče Very Happy
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by bocka ned 21 stu - 21:33

    Pre nekoliko dana snimljen je ovaj klip preko dana. https://www.youtube.com/watch?v=8OVg56tfABk
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by crv ned 21 stu - 22:00

    bocka je napisao/la:Pre nekoliko dana snimljen je ovaj klip preko dana. https://www.youtube.com/watch?v=8OVg56tfABk

    Bocka ti si maher za mekokljunce , pa ako griješim - ispravi me. Naime , primjetio sam da crvendać , iako izgleda ljupko i simpatično , zapravo je jako agresivan prema pripadnicima svoje vrste . Mišljenja sam da ovaj pijev zapravo znači obilježavanje područja za prezimljavanje .Stari mužjaci upozoravaju uljeze da nisu dobro došli. Nisam nikad vidio ali me uvjeravaju kako mužjaci crvendaća često ubiju ,,uljeza'' kad je u pitanju hranilište.
    I zbilja , najčešće ih viđam pojedinačno.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by bocka ned 21 stu - 22:55

    Zdravo crv, sve što si pisao da pretpostavljaš, sve si u pravo.
    Na ovoj temi pisao sam nešto na ovom i drugim forumima a kako ne bi ti ponavljao iste stvari evo ti linkove i pročitaj sve o crvendaču. https://ptice-birds.forumhr.com/insektivori-mekokljunci-pjevaei-f29/crvendae-iskustva-t621-15.htm
    http://www.ptici-faunanaevropa.com/forum/viewtopic.php?f=30&t=104&p=405#p405

    Pozdrav Bocka
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by sestoperac ned 21 stu - 23:22

    I u Podgorici isto, nesto se ne kogu sjetit da su ikad ovako pjevali u ovo doba.
    vixan
    vixan


    Broj postova : 24
    Location : zagreb
    Registration date : 29.10.2009

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by vixan pon 22 stu - 0:55

    neumorni su u pjevanju. niakada prije nije ih bilo toliko, na svakih 30 metara po jedan.
    avatar
    Gost
    Gost


    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by Gost pon 22 stu - 1:49

    Da,i ovde ih u Splitu ima kad su mirne noći,bez kiše i vjetra,baš stanem i slušam,milina... cheers
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by bocka pon 22 stu - 12:01

    Crvendač je ptica koja pripada u mekokljunce odnosno u ptice selice, međutim ta ptica odavno se domistificirala i sve više je srečemo preko zime na celom balkanu.
    Ovo što se sada dešava da crvendač peva u ovo doba je neuobičajena pojava a to radi verovatno što i temperature u ovo doba su neobičaeno visoke.
    Prve pesme crvendač počinje pjevati krajem drugog meseca i to isključivo na sunčane dane, tada je najlepši za gledanje i slušanje jer u to doba nijedna ptica ne pjeva.
    U zavisnosti od vremena u rano proleče posle crvendača počinju kosovi sa njihovom pesmom i to uvek u ranoj zori pre izlaska sunca.
    Ako vreme nastavi da bude sa ovako visokim temperaturama crvendači će početi sa parenjem. affraid Question sunny lol!
    vixan
    vixan


    Broj postova : 24
    Location : zagreb
    Registration date : 29.10.2009

    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by vixan uto 23 stu - 15:58

    kod mene u volijeri jedna kanarinka snijela 3 jaja,a mislim da će i divlje ptice početi svijati gnijezda.

    Sponsored content


    noćne pjevice Empty Re: noćne pjevice

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 26 tra - 12:58.