Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+37
Edi
vrca
dragutin rajnović
krnjolac
vlado
imarij71
Dule
Renato.M
Sina BL
matija
olanik
zoranV
turbozd
dva grdelina
markozd
bocka
tomi.st
mutacija
malinois
zvrcko sen
ticar
patrik
Dean
čajka
grdelin-omiš
damir64
NAVI
pavao
Border
batke
BOSKO
lord189
komiza
Rasko
bizar
Siskin
crv
41 posters

    HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by patrik pon 29 stu - 2:05

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 P6180032


    i to je moja dea u mladim danima
     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 P5010087

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pon 29 stu - 2:09

    Ljudi pogledajte u pozadini prve slike predzadnjega posta kućicu za ptice...To puno govori o Patriku Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pon 29 stu - 2:12


    Jeli ideja iz mladih dana kamenjar sa ribnjakom ili njemački ovčar? Very Happy
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by patrik pon 29 stu - 2:20

    dea je kod mog tate jer tu je nemam gdije puštat a tamo je nonstop razvezana
    a kamenjar s vodopadom i ribnjakom slagao sam ga 2 godine
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pon 29 stu - 2:26


    Tek sam sad skužio da je Dea ime kujice Embarassed

    Ima li išta u ribnjaku?
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by patrik pon 29 stu - 2:41

    brdo zlatnih : trobojne , počulanke i šlajeri
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pon 29 stu - 2:58


    Vjerujem da će biti masu komentara na ovo tvoje carstvo. Neću sugerirati ništa , baš me zanimaju reakcije i konačno da se jave meštri od bonsaia.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Dean pon 29 stu - 10:43

    aaaahhhhh bonsai Very Happy , ja još uvijek samo proučavam literaturu Sad svaka čast na slikama Patrik
    avatar
    olanik


    Broj postova : 76
    Age : 41
    Location : Mostar
    Registration date : 15.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by olanik pon 29 stu - 12:19

    Patrik, je li norma da dubina ribnjaka mora biti minimalno 60 cm da se preko zime ne bi ribice zaledile u ribnjaku?I držiš li koi ribice jer sam čuo da su najbolje za manje ribnjake.Negdje sam još pročitao da oko ribnjaka je bolje da su kamenja nepravilnog oblika i veća da mačke ne mogu pristupiti i lovati ribe po jezercu?
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar pon 29 stu - 13:08

    crv je napisao/la:
    bizar je napisao/la:Pošto je ovo tema o hortikulturi,poljoprivredi, još bih nešto dodao, (meni) neshvatljivo da se isti materijali koriste za skroz različite svrhe.
    Na primjer:
    - Za vegetativno razmnožavanje reznicama: perlit, treset-zemlja za cvijeće, pijesak ( razlog je što sve navedeno zadržava vlagu, potrebnu za ožiljavanje).
    - Za hypertufu: OPET perlit, treset-zemlja za cvijeće, pijesak uz dodatak CEMENTA i imaš krutu-tvrdu figuru......
    -E sada kad smo ožilili reznice, reznice-mlade biljke počinju rasti te im je neophodan đubar-gnjojivo , normalno je uzimati NPK, ili samo N (dušik) ako hoćeš da ti biljka brzo raste (u visinu).
    "N" dušik je osnov(nezamjenljiv) poljoprivredne prehrane-gnjojenja.
    E sad taj "N" ili dušik je osnova za izradu exploziva, da dobro ste pročitali, nedavno su Amerikanci u Afganistanu zaplenili 250 000 tona seljacima, te ih obeštetili, a što mislite zašto. Zato jer zadnjih godina mnogi Američki vojnici su poginuli od "dušičnog gnjojiva"(ubila ih poljoprivreda), da ne pilam molim (koga interesira) pogledati na you tube ANFO exploziv.
    A ako netko hoće viditi u živo, isto nije problem napraviti prezentaciju(samo neka kupi Florin ili Kan u poljoapoteci),neka dođe, Hahahaaaaa
    PS, Ona bomba što je roknula u USA,( Oklahoma,ispred polic.postaje) je tako napravljena, sve Vam ima na internetu, ima i kako napraviti najboljeg grdelina.Hahahaaaa
    Bizar , kad zamiješaš hipertufu zovi dok je friško , napravit ću ti grdelina (skulpturu). Idea

    Vezano za hypertufu, uvijek stoji zamišana smjesa, samo se ulije voda i peglaj, u mješalicu stavim smjesu, ona se promiješa i ja uzmem koliko mi treba. Pozzz
    Samo dođi, nije problem.
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar pon 29 stu - 13:29

    dva grdelina je napisao/la:Bizar legendo....imaš strašne volje,znanja..aj pomozi mi kako da umjetno uzgojimo -TARTUF-čuo sam da ga niko nije uspio uzgojit....1kg.par tisuća eurića....pusti smokve i loze...pozdrav!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Vjeruj mi da to nije problem (uzgojiti tartuf), ALI uvijek nešto hebe u životu...
    Na primjer, plantažno se uzgaja burmanska tikovina( najbolje drvo na svijetu) ali nikad plantažni nije kao onaj što ga slon surlom izvuče iz džungle??? Kakav će biti plantažni (imaš crni, bijeli....)tartuf????
    Drugi primjer, NEMOGUĆE je kavezno uzgojiti tunu(ribu, čije meso ima najviše kalorija), a to bi bio spas za čovječanstvo-mislim na prehranu....
    Ali da se vratim na TARTUF, znači uz drvo hrast, raste gljiva tartuf, najbolji je u Istri, plantažno se uzgaja (ja gledao video) na način da na jednoj livadi-ravnici iskopaš rupe i sadiš mala stabla hrasta (hrasta ima oko 20.vrsta), a ti si prethodno "zarazio" korijen mlade stabljike hrasta (kojeg misliš posaditi) s micelijem (ili kako se već zove) od tartufa.
    Taj "micelij" se dobije na način da u vodu staviš jedan mali tartuf(isječeš ga), a onda u tu ("zaraženu tartufom")vodenu otopinu vode i tartufa staviš (1.-2. minute) mladi korjen od hrasta i tako si "obogatio-zarazio" korjen hrasta, te kad hrast naraste, imaš gljivu tartuf u njegovoj blizini, na korijenju. Ništa lakše.
    ALI opet ALI, već sam pp pisao g.Crvu, treba čekati( da hrast naraste), ali mi nismo za čekanje, mi smo za : ODMAH, SVE i MENI. Drugo mi ne priznajemo.
    Na primjer tajna porcelana je u čekanju, hoću reći glina kad se zamješa kvalitetnija je što duže odstoji, (Evropljanima to nije bilo jasno, nisu mogli otkriti tajnu dugo godina)djeda zamješa glinu za unuka, (čitaj 50.godina odstoji zamotana smjesa gline u zemlji) za unuka, tek unuk pravi predmet od Kineskog porcelana, veoma je jednostavno, samo treba čekati 50.godina.
    DRAGO mi je da je ova tema "vruća", da ima zainteresiranih..... pozzz
    ps
    Navodno su ih našli u okolici Sinja??????
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar pon 29 stu - 13:35

    crv je napisao/la:
    dva grdelina je napisao/la:Ima ga i u Slavoniji ali nigdi nije ka onaj Istarski....ja ne virujem da su ga uzgojili....bija sam u vrime naše želande u buzetu misec ipo,tada je i tartufska želanda,pa da se može uzgojit nebi narod s pasima po cile noči tražija po šumi tartufe,pokušavali su ne boj se sve i svašta....ja sam samo g.bizaru natuknija izazov...jer taj kad zajuni...nemoguče x izazov x ejuri=Gospodin Bizar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pozdrav.......

    Zašto noču? Dobar početak za analizu. Radi samo tragaču poznate pozicije. Kao nabava na komarče (orade).Čuva se pozicija - pošta.
    Čuo sam da pravi tartufari žrtvuju par komada i razgaze ga po tlu gdje je i pronađen.Ono gdje stvar zapinje je ciklus i način razmnožavanja jer treba imati na umu da tartuf nije biljka. Periodi nisu pravilni ni pouzdani ali tartufar kojemu su specijalnost bili psi me uvjerava da ima faca sa puno uspjeha koji nije puka sreća.
    Nažalost ljubomora čini svoje i kaže mi da puno pasa strada od trovanja od strane konkurencije.

    Vezano za komarče-orade, mislim da ih trenutačno (ne treba tražiti) ima najviše u Stonu, gdje se uzgajaju kamenice, (orade)sve su im kamenice pojele, ljudi odustaju od proizvodnje kamenica, nisu uspjeli zaštititi mrežama, niti "čarapama-bičvama" koje su navlačili na grozdove kamenica( u Francuskoj to se dobro pokazalo, u Sonu, se hvata trava-alge na bičvu, te školjke ne mogu "disati"), ništa ne pomaže ... propada cijeli uzgoj kamenica-školjki... Pozzzz
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by matija pon 29 stu - 14:38

    [quote="bizar"]
    crv je napisao/la:
    dva grdelina je napisao/la:Ima ga i u Slavoniji ali nigdi nije ka onaj Istarski....ja ne virujem da su ga uzgojili....bija sam u vrime naše želande u buzetu misec ipo,tada je i tartufska želanda,pa da se može uzgojit nebi narod s pasima po cile noči tražija po šumi tartufe,pokušavali su ne boj se sve i svašta....ja sam samo g.bizaru natuknija izazov...jer taj kad zajuni...nemoguče x izazov x ejuri=Gospodin Bizar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pozdrav.......

    Zašto noču? Dobar početak za analizu. Radi samo tragaču poznate pozicije. Kao nabava na komarče (orade).Čuva se pozicija - pošta.
    Čuo sam da pravi tartufari žrtvuju par komada i razgaze ga po tlu gdje je i pronađen.Ono gdje stvar zapinje je ciklus i način razmnožavanja jer treba imati na umu da tartuf nije biljka. Periodi nisu pravilni ni pouzdani ali tartufar kojemu su specijalnost bili psi me uvjerava da ima faca sa puno uspjeha koji nije puka sreća.
    Nažalost ljubomora čini svoje i kaže mi da puno pasa strada od trovanja od strane konkurencije.

    Ima više razloga za traženje trtufa noću, neki od njih su vrlo banalni kao : dosta ljudi koji se bave ovim poslom je zaposleno i nije baš jednostavno imat toliko g.o. u vrijeme sezone trtufa, koja se btw razvukla na čitavih 12 mjeseci i to dugoročno neće valjat, već se vide posljedice, dakle zbog prirode osnovnog posla naj bezbolnije je ustati par sati ranije i proć nekoliko pozicija, vrlo veliki broj pasa koji se koriste za trtufarstvo imaju u sebi neke lovačke krvi(ptičari) pa noću imaju znatno manje nepotrebnih podražaja, kako je noću znatno manja prometna frekvencija kao i industrijska(ono što je ostalo) buka i mirisi znatno su manji u to doba pa može utjecat na rad pasa, danju je još uvijek znatno više trtufara u akciji pa više pasa na malom prostoru zna bit prilično frustrirajuće...inače znam neke trtufare koji godinama vode dnevnike sa točnim datumima i pozicijama na kojima su
    bili uspješni tako da se sve manje stvari prepušta slučaju, današnji su trtufari prilično kvalitetno mobilni u
    pogledu voznog parka i sa više ekipa pasa kojima mogu naizmjenično bit u akciji dakle kada se prva postava umori odvozi se doma a ukrcava se sljedeća ekipa pa je u jednom danu moguće pretražiti puno veći prostor nego nekad, broj trtufara također je velik tako da izvor neminovno polako ali sigurno presušuje...ove je godine cijena crnih trtufa bila oko 50-70 EUR po kg, za bijele ne znam kako je sad, svi se žale da ih ubija ova silna kiša, vidjet ćemo...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv pon 29 stu - 15:46

    Da tipično za nas homosapiense , tartuf će nestati zbog milion razloga ali nečemo priznati da smo ga istrijebili... Nema ga zbog kiše , a bere se u tri smjene confused affraid
    Jeli tartufarenje uopće legalno Question Šparoge i puževi se ,,nebi smijeli brat'' ?
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by matija pon 29 stu - 20:27

    crv je napisao/la: Da tipično za nas homosapiense , tartuf će nestati zbog milion razloga ali nečemo priznati da smo ga istrijebili... Nema ga zbog kiše , a bere se u tri smjene confused affraid
    Jeli tartufarenje uopće legalno Question Šparoge i puževi se ,,nebi smijeli brat'' ?
    pa postojala je neka udruga, nekad se plaćala članarina i bilo je i kontrola u Motovunskoj šumi, ali izgleda da od toga više nema ništa,trtufarska mafija je prejaka... sezona lovostaja ne postoji tako da se nemilosrdno ore po šumama i gorama Smile, gle danas je 29.XI...ko se sjeća gotovih jela 29. novembar Very Happy Very Happy Very Happy u sezoni šparuga more se nać na svakom placu, pored ceste, na svakom kantunu, kada se "berači" rasporede u strijelce ne ostaje ni travka za njima...i to bi posd hitno trebalo regulirat a ne da pojedine "udruge" beru od 7-15, napune 2-3 auto haube šparugama i onda na plac...grozno
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by patrik uto 30 stu - 0:48

    olanik kod mene voda se zaledi par cm.
    ako se voda zaledi 10 cm. onda ribnjak mora bit dubok 1m jer na toj dubini če bit 4 stupnjeva koji su dovoljni zlatnim ribicama a moj je dubok 55-60 cm .
    a za mačke ja stavljam mrežicu kao za krastavce na kojoj se mačka zapetlja i više se ne vrača ,budi siguran !!!
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv uto 30 stu - 2:42

    Crni tartuf zabilježen na Pelješcu a evo nedavno i na Biokovu.Zahvaljujući divljim svinjama Very Happy

    A kad smo kod divljih svinja (koncept rubrike je ćakula - sistem Very Happy ) , iako sam zbog divlje krmače sa mladima (moji tičari znaju Embarassed )proveo pola predivne ljetne noči na stablu masline i čekao da naiđe netko sa autom a moja hrabra foxica je naučila trčati na rikverc i to uzbrdo da bi bila na sigurnoj udaljenosti - sa svinjama sam ostvario poslovnu suradnju.
    Naime moji maslinici su zatravljeni djetelinom zbog emisije dušika u tlo iz mjehurića na korijenu dijeteline (lucerna).Djetelinu kosim. A kako orem?

    Oko svakog stabla u širinu krošnje ,,posijem'' par šaka kukuruza. Nastojim što pravilnije razasuti.Zatim svako zrno štakom (jer su mi nažalost u posljednje vrijeme pri i u ruci) svako zrno zatrem udarcem u tlo. Zabijem ga na par cm dubine.
    Već sutradan nađem maslinik plitko preoran i to točno gdje i koliko treba a ostane i manja količina gnojiva iza orača -divljih svinja i nešto malo jazavca. cheers V SUDELOVANJU Z NARAVO!!!
    Inače , ovo je punih šesnaest godina bez zrna umjetnog gnojiva , bez pesticida ,bez herbicida i bez oranja.
    Trimanje , kompostiranje i rezidba. Rađaju svake godine. Imam još plan i nacrte za bazene za kišnicu (u nuždi i platim cisternu vode , jedna do dvije cisterne za izdurat krizu) i okitenski sustav na slobodni pad. Imam vrlo kvalitetno (isplativo) ulje i vrlo eko cheers
    Inače , i pet godina nakon prestanka korištenja NPK gnojiva , na analizi u institutu za Mediteranske kulture (Split , nasuprot Lovrinca) u zemlji je pronalažen NPK , osobito N (dušik) u tragovima.
    Po vlastitom nahođenju ostavim pokoji grm brnistre (kod nas je zovemo žuka ) , vrisa , vrijeska, mrtine ,ružmarina , lavande , kadulje ...Svega po koji primjerak - osim Alepskoga bora.To je nezahvalni uljez koji ,,guši maslinu'' na više načina.
    Iduči projekt je na kraju svake terase (pristave, poda , laza , mocire) red Dalmatinskoga buhača - nekad kod nas otkupljivana industrijska biljka , izvor piretroida - prirodnog insekticida...
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar sri 1 pro - 17:07

    dva grdelina je napisao/la:Bizar legendo....imaš strašne volje,znanja..aj pomozi mi kako da umjetno uzgojimo -TARTUF-čuo sam da ga niko nije uspio uzgojit....1kg.par tisuća eurića....pusti smokve i loze...pozdrav!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Poštovani, dva grdelina, malo si me zainteresirao oko tartufa, a pošto ja volim izazove (čitaj raditi sranja)danas sam otišao u Gornju Podstranu (imaju velike hrastove, mislim vrstaLužnjak, a pošto je sad sezona od žireva, ja pokupim po kiši jedno stotinjak komada, već su pustili klicu, te ću ih sutra staviti u zemlju za klijanje)odlučio sam posaditi nekih stotinjak komada, a onda treba čekati oko dvije godine, pa presaditi s "obogaćivanjem" micelija od Tartufa???? E onda kad posadiš tako "zaražen"hrast, opet treba čekati oko deset godina za dobiti tartuf.
    Čitao sam nešto na forumu, da ih je najteže iskopati, jer ove skupe BIJELE (1.kg...pat tisuće eurića) su vrsta bijelog tartufa, a taj raste(NAJSPORIJE) na dubini od 50-80 cm, pa ti prijatelju izvoli ispod žila desetogodišnjeg hrasta iskopati "brabonjak" od bijelog tartufa....
    Ovo je prijatelju radim za tebe, reću ti di sam posadio sadnice mladog hraste, ti si mlađi, i jači pa ti onda čekaj i kopaj...hahahaaaaaa
    Zezam se to s tartufom (mislim na umjetni uzgoj) je izgleda takva tajna, čuvanija od vojne tajne, nije mu cijena tolika za qurac, da postoji isprobana-PROVJERENA shema, imao bi tartuf cijenu krompira. Ali valja probati, ni grdelina nije lako dobiti, tu je izazov veći(Istriani, molim pomozite malo s informacijama)..... Pozzzz
    ps
    Za sada ne trebaš ništa drugo raditi nego posaditi žir u zemlju da nikne, a poslije dolazi do maksimalne dezinfekcije, micelija tartufa, presađivanja hrasta, skraćivanja korijena..... baš me briga, uvijek mogu odustati i po Mosoru sadnice mladog hrasta posaditi.
    Netko je rekao RECEPT za vječnost: napiši knjigu, posadi drvo, napravi dijete.....
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Sina BL sri 1 pro - 17:41

    bizar je napisao/la:
    dva grdelina je napisao/la:Bizar legendo....imaš strašne volje,znanja..aj pomozi mi kako da umjetno uzgojimo -TARTUF-čuo sam da ga niko nije uspio uzgojit....1kg.par tisuća eurića....pusti smokve i loze...pozdrav!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Poštovani, dva grdelina, malo si me zainteresirao oko tartufa, a pošto ja volim izazove (čitaj raditi sranja)danas sam otišao u Gornju Podstranu (imaju velike hrastove, mislim vrstaLužnjak, a pošto je sad sezona od žireva, ja pokupim po kiši jedno stotinjak komada, već su pustili klicu, te ću ih sutra staviti u zemlju za klijanje)odlučio sam posaditi nekih stotinjak komada, a onda treba čekati oko dvije godine, pa presaditi s "obogaćivanjem" micelija od Tartufa???? E onda kad posadiš tako "zaražen"hrast, opet treba čekati oko deset godina za dobiti tartuf.
    Čitao sam nešto na forumu, da ih je najteže iskopati, jer ove skupe BIJELE (1.kg...pat tisuće eurića) su vrsta bijelog tartufa, a taj raste(NAJSPORIJE) na dubini od 50-80 cm, pa ti prijatelju izvoli ispod žila desetogodišnjeg hrasta iskopati "brabonjak" od bijelog tartufa....
    Ovo je prijatelju radim za tebe, reću ti di sam posadio sadnice mladog hraste, ti si mlađi, i jači pa ti onda čekaj i kopaj...hahahaaaaaa
    Zezam se to s tartufom (mislim na umjetni uzgoj) je izgleda takva tajna, čuvanija od vojne tajne, nije mu cijena tolika za qurac, da postoji isprobana-PROVJERENA shema, imao bi tartuf cijenu krompira. Ali valja probati, ni grdelina nije lako dobiti, tu je izazov veći(Istriani, molim pomozite malo s informacijama)..... Pozzzz
    ps
    Za sada ne trebaš ništa drugo raditi nego posaditi žir u zemlju da nikne, a poslije dolazi do maksimalne dezinfekcije, micelija tartufa, presađivanja hrasta, skraćivanja korijena..... baš me briga, uvijek mogu odustati i po Mosoru sadnice mladog hrasta posaditi.
    Netko je rekao RECEPT za vječnost: napiši knjigu, posadi drvo, napravi dijete.....

    Pozzzzz Bizar i ostali ucesnici ove teme!

    Iako nisam gljivar i ne mislim se obogatiti na taj nacin, volim citati ovu temu, volim hodati po sumi, naucio sam kao dijete razlikovati mnoge vrste biljaka sa nasih prostora, volim i posaditi drvo gdje god stignem, tako da mi je gust citati ovu temu, naricoto Bizara, nezaustavljiv je! cheers

    Svaka cast Bizar! cheers
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by matija sri 1 pro - 18:33

    Nije nužno da bude hrast, može i topola, brže raste...postoje priče koje već geaniče s legendom kako je taj i taj (ja znam te ljude o kojima se pričaju te priče, međutim ne usudim se pitati ih)posadio toliko i toliko zaraženih topola pred 20-tak+godina međutim tu priča staje i prepušta se vlastitoj mašti...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv sri 1 pro - 21:43

    A glede pasa tartufara , tartufar kojega sam imao čast upoznati , čitavu tu djelatnost je vidio kao vrstu lova pa mu je specijalnost bila odgoj ,,noseva''.
    Čistokrvnost , po njegovom tumačenju , nije faktor koji mnogo garantira. Njuh je izraženiji kod brakoidnih (lovnih) pasmina ali u ovoj disciplini je pored njuha nužna i poslušnost.
    Pas koji nađe tartuf , kaže on , rado bi ga i pojeo ili kopanjem oštetio. Zato poslušan pas (iako su večina ženke ) izvrsnog njuha je dobitna kombinacija do koje se ne dolazi tek tako.
    Ugrubo opisano rad sa psima se zasniva na Pavlovljevom (uvjetnom) refleksu .Naime kao i kod tragača narkotika ,pas se ne nagrađuje s onim što pronađe nego nečim drugim što mu je ,,naj''.To može bit kakva jestiva poslastica ali najčešće je - igra i pohvala .Dakle osječaj sreće Very Happy Serotonin , hormon sreće izaziva i dobar zalogaj ali izgleda da je zabava i igra bogatiji izvor...
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by matija sri 1 pro - 22:08

    Križanci su najčešće korišteni za traženje trtufa, kod nas se preferiraju psi koji imaju u sebi krvi njemačkog ptičara ili labradora, što se života tih pasa tiče može se reći a to je blgi izraz da je asketski pa otuda i poslušnost, ma da kao i u svakoj priči postoje i izuzetni primjerci...iz iskustva- naišli smo društvo jednom u okolici Livada i zatekli cijelu obitelj kako tuguje i plače, uzrok je bio uginuće psa koji je ne samo bio dobar "radnik" već i osobita ponašanja...po priči domaćina znao je više puta preplivati neki od rukavaca Mirne te na drugoj obali iskopati trtuf i donijeti ga vlasniku...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by crv sri 1 pro - 22:18

    matija je napisao/la:Križanci su najčešće korišteni za traženje trtufa, kod nas se preferiraju psi koji imaju u sebi krvi njemačkog ptičara ili labradora, što se života tih pasa tiče može se reći a to je blgi izraz da je asketski pa otuda i poslušnost, ma da kao i u svakoj priči postoje i izuzetni primjerci...iz iskustva- naišli smo društvo jednom u okolici Livada i zatekli cijelu obitelj kako tuguje i plače, uzrok je bio uginuće psa koji je ne samo bio dobar "radnik" već i osobita ponašanja...po priči domaćina znao je više puta preplivati neki od rukavaca Mirne te na drugoj obali iskopati trtuf i donijeti ga vlasniku...

    Genijalna priča. Obe pasmine koje si naveo a sudjelovale su u nastanku te divne životinje su iz skupine brakoidnih pasa ,dakle skupina ,,naj noseva''. Ali u cijeloj priči ima posebnost a to je da Labrador retrivera Englezi nazivaju ,,MEKA USTA''.Donose divljač ili u ovom slučaju tartuf neoštečen.
    No sve što sam naveo su samo predispozicije . To što je taj pas bio , od njega su stvorili njegovi vlasnici . Odgojem a ne dresurom.To puno govori i o tim ljudima...
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Renato.M sri 1 pro - 22:23

    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by bizar pet 3 pro - 15:36

    crv je napisao/la:
    matija je napisao/la:Križanci su najčešće korišteni za traženje trtufa, kod nas se preferiraju psi koji imaju u sebi krvi njemačkog ptičara ili labradora, što se života tih pasa tiče može se reći a to je blgi izraz da je asketski pa otuda i poslušnost, ma da kao i u svakoj priči postoje i izuzetni primjerci...iz iskustva- naišli smo društvo jednom u okolici Livada i zatekli cijelu obitelj kako tuguje i plače, uzrok je bio uginuće psa koji je ne samo bio dobar "radnik" već i osobita ponašanja...po priči domaćina znao je više puta preplivati neki od rukavaca Mirne te na drugoj obali iskopati trtuf i donijeti ga vlasniku...

    Genijalna priča. Obe pasmine koje si naveo a sudjelovale su u nastanku te divne životinje su iz skupine brakoidnih pasa ,dakle skupina ,,naj noseva''. Ali u cijeloj priči ima posebnost a to je da Labrador retrivera Englezi nazivaju ,,MEKA USTA''.Donose divljač ili u ovom slučaju tartuf neoštečen.
    No sve što sam naveo su samo predispozicije . To što je taj pas bio , od njega su stvorili njegovi vlasnici . Odgojem a ne dresurom.To puno govori i o tim ljudima...

    Ja u životu nešto radim ili ne radim, nema velike priče.
    Da obijasnim, čitajući-surfajući po internetu sam zaključio da je za bilo kakav posao( ako sam praviš plantažu ili tražiš po šumi) s tartufima obavezan pas tartufar.
    G.Crv dobro piše, pojavili se tartufi i na Mosoru, Bukovici, Dugopolju....... e ja sad naručim odraslog psa tartufara,(mislim na posudbu, za koji dan) ima doći uskoro, te ćemo laganini planinariti, malo pročešljati okolicu Splita pa da vidimo jeli ima u našim šumama tartufa, i tako šetam svaku nedjelju na planinu, ovako ćemo s razlogom.
    -Kontaktirao sam čovjeka u Srbiji, prodaje pse obučene za rad s tartufima(dolazi u obzir pas samo s najboljim njuhom), ova kombinacija dolazi u obzir ako bude u našim šumama tartufa.
    -Ja imam psa-kuju Dogo Argentino, od godine dana staru, kupio sam sir Gorgonzolu, kupio sam maslinovo ulje s tartufima, te mljevene tartufe, a navedeno služi za dresuru-traženje, znači počeo sam lagano dresirati svog psa za pronalaženje tartufa.Već su učinjeni prvi koraci dresure, hoće da jede sir natopljen s tartufima, i hoće da traži, već mi je sin bio u šumi da traži postavljene moje mamce s tartufima i sirom.
    Orginal sviježe tartufe sam naručio iz Istre( čitaj najmanju moguću količinu) da dresiram psa na orginalne -sviježe tartufe..... to je potrebno za dresuru( u Metro-a u Dugopolju je najmanja količina za naručiti 1.900.kuna, oni su ludi).
    -Do sada sam potročio 50.kuna za sir, a tartufi s prijevozom će me doći stotinjak kuna, zezam se i guštam, ja to zovem "kreativan odmor-terapija", jeli sad vidiš Dva Grdelina što mi napravi, prve tartufe koje nađem stavljam sliku na forum, hahahaaaaaa Pozzzzz
    ps
    U Hasanaginici (Hasan Aga ) kaže: Nije važno doć, važno je poć.
    Htio sam reći da je se važno samo dobro zezati, ja već zarađujem, neću ja tražiti tartufe(neka drugi traže i zarađuju), ali mi je gušt vidit jeli ih ima....

    Sponsored content


     HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE  POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA - Page 6 Empty Re: HORTIKULTURA - KUTAK ZA LJUBITELJE POLJOPRIVREDNIH I OSTALIH BILJAKA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 13:39.