Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+2
malinois
crv
6 posters

    Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by crv pet 14 svi - 0:42

    Jeste li imali susret sa ovom pticom?
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by malinois pet 14 svi - 0:56

    crv je napisao/la:Jeste li imali susret sa ovom pticom?

    Pozdrav

    Moj dobar prijatelj iz Makedonije imao je ove ptice .Koliko se sjecam price da te ptice JAKO rijetko migriraju i do Makedonije (ako su to ptice o kojim smo razgovarali ) On ih je zvao "roze kosovi"

    http://www.hlasek.com/sturnus_roseus_f2390.html

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Sturnusroseus59314
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by crv pet 14 svi - 1:54

    Da migriraju rijetko i u nepravilnim intervalima.Prema literaturi , prate rojeve ili rojenje skakavaca za koje je također poznato da se u nepravilnim razmacima pojavljuju u ogromnom broju niotkud.
    Imao sam sreće diviti se ovoj predivnoj ptici u više navrata.Naime povezao sam njene izlete u naše krajeve sa zriobom duda ili u Dalmaciji murve. pretpostavljam da čak i neobična boja ove ptice ima veze sa plodom crnog duda.
    Dokle seže migracija ružićastog čvorka (mislim u smijeru zapada) bio bi zanimljiv podatak .Svojevremeno , nakon ,,okupacije,, Makarske rive , Trava mi je potvrdio dva dana kasnije da su posjetili i Zadarsku oblast.
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by trava pet 14 svi - 22:45

    Ružičasti čvorak je vrlo interesantna vrsta upravo zbog tih svojih čudnih seobenih puteva,navodno iz Male Azije poduzmu expedicije čak do zapadne Evrope(preko Italije i Španjolske sve do Belgije.U povratku znaju proći našom obalom,tako sam imao priliku dva puta ih vidjeti,oba puta je to bilo kod paškog mosta,a jednom ih je kod Nina vidio Klaudio na murvi a dobio sam i dva izvještaja jedan o jatu u selu Crno kraj Zadra i jedno jato je viđeno u selu Debeljak na trešnji.To je sve skupa 5 viđenja u 5 različitih godina što bi mogli nazvati redovnim posjetama tih ptica u našim krajevima.Moram napomenuti da ih je vrlo teško uočiti,kreću se brzo u malim jatima-15-30 ptica,bez dužih zadržavanja,obrste trešnje ili murve koliko im je dovoljno i brzo kreću dalje.Ukoliko primjetite jato čvoraka u ovo doba možete biti sigurni da su to upravo ružičasti čvorci jer je obični čvorak sada uvelike zauzet parenjem i odgojem mladih i njih sigurno sada nema u jatima,u letu izgledaju i lete potpuno isto kao i obični čvorak.Još je jedna zanimljiva najezda bila prije nekoliko godina a o njoj mi je pričao Ivica Lolić.Neznam koje je to točno godine bilo ali te godine je sa juga došla velika najezda skakavaca(onih velikih zelenih)Korčula i Pelješac su bili puni skakavaca,čvorci su pratili tu najezdu u gostili se njima,Lole mi je pričao da ih je gledao nadohvat ruke,mislim na Korčuli.Više puta sam ih vidio na prodaji u Italiji i tada sam imao priliku pogledati ih izbliza,malo su veči od običnog čvorka a jednom sam imao priliku u jednoj veletrgovini u Italiji(ZooVeneto)vidjeti primjerke ružičastog čvorka koji su bili ogromni,veličine kao vuga,neznam odakle su ti ružičasti čvorci bili ali bili su stvarno prekrasni.Oni koji uspiju nabaviti ove krasne ptice trebaju znati da im je sezona parenja vrlo kratka svega jedan mjesec tijekom 6-7 mjeseca i pri tom preferiraju područja koja obiluju skakavcima.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by crv pet 14 svi - 23:40

    Temu o ružićastom čvorku sam načeo jer ih uskoro očekujem. Oscilacije po datumu su do sada bile samo tri dana. Za Italiju i Španjolsku mi je poznato ali da potegnu do Belgije , nisam znao. Večinu detalja koje je Trava opisao , imao sam priliku promatrati.Dodao bih da osim navedenog voća koje im daje i ružićastu boju izmeta i skakavaca tamane i gusjenice i kukuljice dudovog svilca koji se zbog tradicije svilenog veza ljubomorno čuvao , osobito u Konavlima.Tamo ova ptica nije bila omiljena.Žitelji Zabiokovlja također spominju njegove skoro redovite posjete u doba dok se narod nije odselio.Zanimljivo je da dud ili murva ne traže neku posebnu njegu i dugovječno je stablo ali ipak odlaskom ljudi, ona (kao i kostela) polako ugiba...
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by krstokljun sub 15 svi - 17:02

    Murve ima dosta i kod nas, ali ja ovu pticu nisam nikada u zivo vidio.
    SrdjanKG
    SrdjanKG


    Broj postova : 5
    Age : 52
    Location : Kragujevac-Srbija SRB 10 2
    Registration date : 15.03.2010

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by SrdjanKG sri 2 lip - 12:30

    Imao sam ih pre 10-ak godina,ali nazalost bila su dva muzijaka,pa tako nisam imao prilike da pokusam da radim sa njima!
    vasa_vr
    vasa_vr


    Broj postova : 354
    Age : 38
    Location : Srbija-Vranje RS 7-64
    Registration date : 08.03.2010

    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by vasa_vr sri 2 lip - 14:52

    Veliki pozdrav za Velikog egzoticara i pticara za Srdjana - Kremce- iz Resnika

    cheers cheers lol! lol!

    Sponsored content


    Ružićasti čvorak   Sturnus roseus Empty Re: Ružićasti čvorak Sturnus roseus

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 19 tra - 18:15.